یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۲۹

آشنایی با دلایل بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان و راه های رفع آن

بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان,بخار گرفتگی شیشه خودروبخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان میباشد
بخار گرفتگی شیشه جلوی اتومبیل می تواند علاوه بر اینکه شما را آزار می دهد، خطراتی را بوجود آورد. ایجاد بخار بر روی شیشه میتواند دید راننده را با مشکلاتی رو به رو کند و موجب حواس پرتی او شود. رانندگان با در نظر گرفتن این نکاتی که در این مقاله از سرپوش گفته شده میتوانند مانع ایجاد بخار شیشه ماشین خود در زمستان شوند.

بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان

از دغدغه ­های اصلی رانندگان در تمامی فصول سال می توان به بخار کردن شیشه ماشین اشاره کرد. اختلاف دمای داخل و خارج از خودرو، از دلایل اصلی بخار گرفتگی شیشه ماشین به شمار می رود.

میعان( تبدیل حالت گاز به مایع) درصورت برخورد هوای گرم و مرطوب با یک سطح خنک، رخ می دهد. برای مثال ، وقتی که افراد با ماشینشان در هوای بسیار سرد، راندگی میکنند؛ هوای گرم و مرطوب تنفس آن ها در تماس با شیشه سرد جلو قرار می گیرد و رطوبتی روی شیشه ایجاد می شود. همچنین این روند میتواند در اثر تابش نورخورشید ، باعث ایجاد رطوبت درون ماشین( به طورمثال صندلی های مرطوب، فنجان چای استفاده شده و حتی موادغذایی دور ریخته شده) شود. درواقع فضای داخلی ماشین در این حالت به عنوان گل خانه عمل می کند. رطوبت در حال افزایش، بدون تهویه مناسب، قادر به فرار از اتاقک ماشین نیست و وقتی که به شیشه ماشین برخورد می کند، تبدیل به آب می شود.

دلایل ایجاد بخار گرفتگی شیشه ماشین

مهم ترین دلایل ایجاد بخار درون ماشین عبارتند از:

- لباس، کفش، چکمه و دیگر لباس‌های خیس

- تنفس انسان( بله، تنفس عادی نیز واقعا رطوبت ایجاد می کند)

- روکش های مرطوب

- غذا یا نوشیدنی های گرم، مواد بخارپز

- نشت مایع خنک کننده از منبع بخاری به درون خودرو

- باقی ماندن زباله درون ماشین

- نشتی از سانروف، سیستم دریچه، درها یا شیشه ها( بررسی کنید که آیا قسمت هایی از کف ماشین یا صندوق عقب خیس هستند یا نه)

بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان,علت اصلی بخار گرفتکی شیشه ماشینعلت اصلی بخار گرفتکی شیشه ماشین اختلاف دمای داخل و خارج از خودرو است

نکاتی برای از بین بردن بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان

دقت کنید که نباید از هرگونه ماده ای برای شفاف نگه داشتن شیشه اتومبیل خود و جلوگیری از ایجاد بخار بر روی آن استفاده کنید، بدین دلیل که باعث ایجاد رطوبت درون ماشین می ‎شود. عوامل مؤثر در ایجاد رطوبت درون اتاقک اتومبیل، شامل نگه داشتن فنجان چای درون ماشین، خیس بودن کفی های ماشین و یا صحبت کردن بیش از حد در ماشین می باشد.

زمانی که شما در رانندگی کردن، عجله دارید؛ مبارزه با بخار گرفتگی شیشه ها آزاردهنده است. بنابراین توجه به نکات زیر برای جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه ها حائز اهمیت است:

- سیستم هوای سالم، مانع از ایجاد بخار بر روی شیشه های اتومبیل میشود. بنابراین این سیستم باید بطور دائم، بررسی شود و نسبت به تعویض آن در صورت لازم اقدام شود. گاهی اوقات تلاش برای دیدن مقابل در هنگام رانندگی، بسیار دشوار و سخت است و برای جلوگیری از این وضعیت، باید این راهکارها را در نظر بگیرید.

- میزان رطوبت درون ماشین با انجام اموری همچون فریاد کشیدن ، جیغ زدن و و ایجاد سر و صداهای مختلف، افزایش می یابد و در نهایت بخار بر روی شیشه ها بوجود می آید.

- تمیز کردن پنجره ها و شیشه جلو برای جلوگیری از ایجاد بخار بر روی شیشه ها موثر است؛ به این دلیل که آلودگی شیشه ها باعث جذب رطوبت به خود میشود.

- شما نباید وسایل مرطوب و رطوبت زا را داخل خودروی خود نگهدارید. از این رو سعی کنید در داخل خودرو، نوشیدنی یا چتر خیس قرار ندهید.

- استفاده از بسته های رطوبت گیر برای جلوگیری از ایجاد بخار بر روی شیشه، توصیه شده است. این بسته های رطوبت گیر در بسته بندی های پارچه ای قرار دارد و رطوبت مضر برای اشیاء را می گیرد. از این رو برای گرفتن رطوبت اضافی هوا در داخل خودرو از این بسته ها استفاده کنید.

- در داخل خودروی خود، چند جوراب قرار دهید که محتوای آن ها با مواد بستر گربه های خانگی پر شده است. این مواد باعث جذب رطوبت هوا به خود میشود.

بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان,دلایل بخار گرفتگی شیشه خودرو در فصل سرماعوامل مختلفی باعث ایجاد بخار گرفتگی شیشه ماشین می ‎شوند

- یک مکانیک باید خودرویتان را به منظور وجود هر گونه نشتی بررسی کند. گاهی اوقات برای رفع یک نشتی ساده، متحمل هزینه زیادی میشوید.

- شما می توانید از یک پوشش ضد بخار، پس از تمیز کردن قسمت داخلی شیشه جلوی خودرو استفاده کنید ولی توجه به دستورالعمل استفاده از این محصولات، مهم است.

- منشا هوای داخل اتومبیل شما با استفاده از دکمه تعبیه شده در اتومبیل تغییر میکند. اگر هوای بیرون از اتومبیل، نسبت به هوای درون آن سردتر باشد، باید بگونه ای تنظیم کنید که هوای بیرون، وارد خودرویتان شود.

- از عوامل مؤثر در رفع بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان می توان به روشن کردن فن­ های خودرو و پایین آوردن درجه­ ی سیستم گرمایشی اشاره کرد. پس از انجام این امر می ­توانید دمای خودرو را به حالت متعادل نزدیک کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که نباید مجددا اختلاف دمای اتومبیل با فضای بیرون، زیاد شود.

- روشن کردن دریچه­ های خنک کننده زیر شیشه جلو ماشین می ­تواند بخار شیشه ماشین جلو اتومبیل شما را رفع کند ولی باید بدانید که بخار سایر شیشه­ های اتومبیل را بر طرف نمی ­کند.

راه کارهای سریع رفع بخار شیشه خودرو

* یکی از راه کارهای سریع رفع بخار شیشه اینست که یک سیب زمینی خام را بشویید و پس از برداشتن خاک های رویش، آن را نصف کنید. توصیه میشود که از سیب زمینی هایی استفاده کنید که قدیمی و پلاسیده است. یک قطعه از سیب زمینی برش داده شده که پوست ندارد را روی شیشه کاملاً خشک قرار دهید تا شیشه تمیز شود. جالب است بدانید که لایه ی ایجاد شده بر روی شیشه، مانع از ایجاد مه روی شیشه میشود.

* برای رفع بخار شیشه و عدم بخار مجدد، ابتدا یک تکه ابر یا پنبه آغشته شده به مایع ظرف شویی، شامپو و یا فوم اصلاح را از داخل ماشین بر روی شیشه ها از سمت بالا به پائین بکشید.

* بر روی قسمت داخلی شیشه ماشین، کمی خمیر ریش بمالید و در تمام سطح شیشه به صورت یک لایه یکنواخت، پخش کنید. سپس آنرا با استفاده از يک پارچه تمیز پاک کنید. خمیر ریش با ایجاد یک پوشش نازک محافظ بر روی شیشه، مانع تشکیل بخار میشود.

* رطوبت ایجاد شده بر روی شیشه ماشین در هوای سرد و بارانی را می توان با استفاده از خاک گربه از بین برد. به این صورت که مقداری خاک گربه را در هوای سرد و زمستان ها داخل جوراب های قدیمی خود بریزید و درشان را ببندید و آن را درون خودرویتان قرار دهید.

بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان,راه کارهای سریع رفع بخار شیشهسیستم هوای سالم به جلوگیری از ایجاد بخار بر روی شیشه های اتوموبیل کمک فراوانی میکند

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش
X