چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۴۰

نحوه گرم کردن خودرو در سرما به چه صورت است؟

گرم کردن خودرو در سرما,نحوه گرم کردن خودرو در سرما,علل گرم کردن خودرو در سرمامهم ترین علل گرم کردن خودرو در سرما خوب عمل کردن روغن در اتومبیل است
گرم کردن موتور خودرو در یک روز سرد نخستین گام هر راننده ای برای راه اندازی خودرو می باشد. فهمیدن نحوه گرم کردن خودرو در سرما به صورت اصولی یکی از ابتدایی ترین مسائلی است که هر راننده باید آنرا یاد بگیرد تا از رساندن هرگونه آسیب احتمالی به خودروی خود پرهیز کند.

گرم کردن خودرو در سرما

مبحث گرم کردن خودرو در سرما از آنجا نشات گرفته که یک خودروی سرد آمادگی حرکت ندارد. چگالی سیالات درون خودرو مانند روغن موتور یا گریس در فصل سرد افزایش یافته و سفت تر می شوند؛ در نتیجه هر وسیله ای در فصل زمستان احتیاج دارد کمی گرم شود تا فعالیت مناسب تری داشته باشد. باور عمومی بر این است که باید چند دقیقه بعد از استارت زدن اجازه دهید دمای این سیالات اندکی افزایش یابد تا از فرسایش موتور کاهش و بر عمر آن اضافه شود. این در حالیست که متخصصین میگویند خودرو متوقف با موتور روشن نه تنها دردی را دوا نمی کند، که مشکل سازتر هم خواهد بود. موتور ماشین به وسیله ی مخلوطی از هوا و بنزین به گردش می افتد، در هوای سرد مصرف بنزین موتور افزایش می یابد. با ورود حجم زیاد سوخت به محفظه ی احتراق، خودرو به روغن ریزی می افتد. هر چقدر که روغن بیشتری از خودرو دفع شود روغن سوزی موتور بیشتر و کارایی آن کم تر می شود.

از مهم ترین علل گرم کردن خودرو در سرما یکی خوب عمل کردن روغن در اتومبیل است و دیگری اشتعال مناسب بنزین که هر کدامیک به نوبه خود برای سالم ماندن خودرو و محیط ضروری است.

باور گرم کردن خودرو در فصل سرد از کجا نشات می گیرد؟

در گذشته های نه چندان دور، پیش از ورود کامپیوترها به عرصه خودرو، مهندسین برای طراحی سیستم سوخت رسانی از کاربراتور استفاده می کردند. کاربراتورها عموماً مجهز به امکاناتی برای تشخیص بعضی شرایط خاص کاری مانند هوای سرد محیط و به دنبال آن اتخاذ تصمیم مناسب با این شرایط نبودند. در نتیجه احتیاج به سوخت بیشتر برای راه اندازی و گرم کردن خودرو در سرما، به صورت خودکار به وسیله سیستم سوخت رسانی حس نمی شد. برای غلبه بر این مشکل، خودروها مجهز به مدار ساسات شدند.

دلایل گرم کردن خودرو در سرما,گرم کردن خودرو در سرما,گرم کردن خودرو در زمستانگرم کردن خودرو در سرما باعث طولانی تر شدن عمر موتور و افزایش بازده آن خواهد شد

راننده با کشیدن اهرم ساسات، مانع از ورود هوای زیاد به پیشرانه می شد و از این روش با تبخیر مقدار معینی از سوخت، مخلوط غنی تری از سوخت و هوا به محفظه احتراق وارد شده و راه اندازی پیشرانه آسان تر انجام می گرفت. حال این که مدار ساسات با جلوگیری از ورود هوای زیاد به پیشرانه سبب افت توان خروجی می شد؛ در نتیجه پدران ما ناچار بودند دقایقی را درون خودروی سردشان خیره به نشانگر دمای آب سپری کنند! با گرم شدن پیشرانه، آنها مدار ساسات را غیرفعال نموده و اکنون می توانستند با فشردن پدال گاز، توان مورد نیاز برای حرکت خودرو را تأمین کرده و به جاده بزنند. همچنین برای اتومبیل خویش از کفپوش های مناسب گرمایشی و عایق ضد سرما استفاده کنید که این امر به گرم کردن خودرو در سرما کمک بسزایی خواهد کرد.

نحوه ی گرم کردن خودرو

در روزهای سرد خودرو نیازی به درجا کار کردن زیاد ندارد، ولی باید از شتاب گیری های سریع و فشردن پدال گاز تا انتها پرهیز کرد. قبل از فشار آوردن به خودرو و رانندگی سریع، بهتر است اجازه دهید مایعات و مواد سیال به دمای بهینه برسند. همچنین کارکرد آرام موتور و گرم کردن خودرو در سرما در لحظاتی که شما مشغول یخ زدایی شیشه های اتومبیل هستید، سبب گرم شدن کابین هم خواهد شد و همینطور فرصت لازم برای گرم شدن روغن گیربکس و دیفرانسیل را نیز فراهم می آورد ولی چنانچه خودرو صرفا به صورت درجا کار کند هیچ کدام از اجزای فوق به دمای مطلوب کاری نمی رسند.

روش گرم کردن خودرو در سرما,نحوه گرم کردن خودرو در سرما,گرم کردن خودرو در سرمااستفاده از کف پوش های گرمایشی و عایق ضد سرما به گرم کردن خودرو در سرما کمک میکند

برترین و مناسب ترین روش برای گرم کردن خودرو در سرما این است که از قانون آهستگی و پیوستگی بهره ببرید. پس از این که خودروی خود را روشن کردید پس از ۱۰ الی ۲۰ ثانیه شروع به حرکت کنید و با دنده یک شروع به حرکت کنید و به مرور سرعتتان را افزایش دهید. پیشنهاد می شود که رسیدن سرعت شما به حوالی ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر در ساعت، بایستی با فاصله لااقل ۳ الی ۵ دقیقه صورت بگیرد که در این مدت موتور خودرو کاملاً گرم شده و آماده گاز دادن شماست. آرام حرکت کردن باعث گرمای رادیاتور می شود و خود موتور به چرخش در می آید و سبب می شود تا با گرم شدن تدریجی سنسور ارسال سوخت میزان تزریق سوخت را به تدریج کم کند. در ابتدای حرکت اما نباید فشار متعددی به موتور وارد کنید و سعی کنید حرکت آرام داشته باشید تا همه چیز برای موتور عادی شود. 

در نهایت برای راه اندازی صحیح و گرم کردن خودرو در سرما چه باید کرد؟

با توجه به این که پیشرانه در وضعیت شروع بکار در هوای سرد کیفیت کاری پایینی دارد، گرمایش سریع برای دستیابی به مصرف سوخت کم و جلوگیری از سایش قطعات اصطکاکی ضروری است. همچنین بخش مهمی از آلایندگی خودروها که در فصل سرد با پدیده واژگونی هوا نیز همراه می شود و سلامت تمامی افراد جامعه را تهدید می کند، ناشی از عادت نادرست گرم کردن خودرو در سرما است. با وجود این که ما فرزندان همان پدران دوست دار ساسات هستیم، باید بدانیم که سریع ترین روش برای گرم کردن پیشرانه، زیر بار قرار دادن آن و نه کارکرد درجا در دور آرام است. بر همین مبنا فورا بعد از روشن شدن خودرو حرکت کنید. البته به دلایلی مانند احتراق و روان کاری ضعیف در این وضعیت، بهتر است تا پیش از گرم شدن پیشرانه خشن و اسپرت رانندگی نکنید.

گرم کردن خودرو در سرما,علل گرم کردن خودرو در سرما,گرم کردن خودرو در زمستانبهترین روش گرم کردن خودرو در سرما اینست که بعد از استارت، خرامان خرامان طیِ مسیر کنید

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش