جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۴۰

نحوه گرم کردن خودرو در سرما به چه صورت است؟

گرم کردن خودرو در سرما,نحوه گرم کردن خودرو در سرما,علل گرم کردن خودرو در سرمامهم ترین علل گرم کردن خودرو در سرما خوب عمل کردن روغن در اتومبیل است
گرم کردن موتور خودرو در یک روز سرد نخستین گام هر راننده ای برای راه اندازی خودرو می باشد. فهمیدن نحوه گرم کردن خودرو در سرما به صورت اصولی یکی از ابتدایی ترین مسائلی است که هر راننده باید آنرا یاد بگیرد تا از رساندن هرگونه آسیب احتمالی به خودروی خود پرهیز کند.

گرم کردن خودرو در سرما

مبحث گرم کردن خودرو در سرما از آنجا نشات گرفته که یک خودروی سرد آمادگی حرکت ندارد. چگالی سیالات درون خودرو مانند روغن موتور یا گریس در فصل سرد افزایش یافته و سفت تر می شوند؛ در نتیجه هر وسیله ای در فصل زمستان احتیاج دارد کمی گرم شود تا فعالیت مناسب تری داشته باشد. باور عمومی بر این است که باید چند دقیقه بعد از استارت زدن اجازه دهید دمای این سیالات اندکی افزایش یابد تا از فرسایش موتور کاهش و بر عمر آن اضافه شود. این در حالیست که متخصصین میگویند خودرو متوقف با موتور روشن نه تنها دردی را دوا نمی کند، که مشکل سازتر هم خواهد بود. موتور ماشین به وسیله ی مخلوطی از هوا و بنزین به گردش می افتد، در هوای سرد مصرف بنزین موتور افزایش می یابد. با ورود حجم زیاد سوخت به محفظه ی احتراق، خودرو به روغن ریزی می افتد. هر چقدر که روغن بیشتری از خودرو دفع شود روغن سوزی موتور بیشتر و کارایی آن کم تر می شود.

از مهم ترین علل گرم کردن خودرو در سرما یکی خوب عمل کردن روغن در اتومبیل است و دیگری اشتعال مناسب بنزین که هر کدامیک به نوبه خود برای سالم ماندن خودرو و محیط ضروری است.

باور گرم کردن خودرو در فصل سرد از کجا نشات می گیرد؟

در گذشته های نه چندان دور، پیش از ورود کامپیوترها به عرصه خودرو، مهندسین برای طراحی سیستم سوخت رسانی از کاربراتور استفاده می کردند. کاربراتورها عموماً مجهز به امکاناتی برای تشخیص بعضی شرایط خاص کاری مانند هوای سرد محیط و به دنبال آن اتخاذ تصمیم مناسب با این شرایط نبودند. در نتیجه احتیاج به سوخت بیشتر برای راه اندازی و گرم کردن خودرو در سرما، به صورت خودکار به وسیله سیستم سوخت رسانی حس نمی شد. برای غلبه بر این مشکل، خودروها مجهز به مدار ساسات شدند.

دلایل گرم کردن خودرو در سرما,گرم کردن خودرو در سرما,گرم کردن خودرو در زمستانگرم کردن خودرو در سرما باعث طولانی تر شدن عمر موتور و افزایش بازده آن خواهد شد

راننده با کشیدن اهرم ساسات، مانع از ورود هوای زیاد به پیشرانه می شد و از این روش با تبخیر مقدار معینی از سوخت، مخلوط غنی تری از سوخت و هوا به محفظه احتراق وارد شده و راه اندازی پیشرانه آسان تر انجام می گرفت. حال این که مدار ساسات با جلوگیری از ورود هوای زیاد به پیشرانه سبب افت توان خروجی می شد؛ در نتیجه پدران ما ناچار بودند دقایقی را درون خودروی سردشان خیره به نشانگر دمای آب سپری کنند! با گرم شدن پیشرانه، آنها مدار ساسات را غیرفعال نموده و اکنون می توانستند با فشردن پدال گاز، توان مورد نیاز برای حرکت خودرو را تأمین کرده و به جاده بزنند. همچنین برای اتومبیل خویش از کفپوش های مناسب گرمایشی و عایق ضد سرما استفاده کنید که این امر به گرم کردن خودرو در سرما کمک بسزایی خواهد کرد.

نحوه ی گرم کردن خودرو

در روزهای سرد خودرو نیازی به درجا کار کردن زیاد ندارد، ولی باید از شتاب گیری های سریع و فشردن پدال گاز تا انتها پرهیز کرد. قبل از فشار آوردن به خودرو و رانندگی سریع، بهتر است اجازه دهید مایعات و مواد سیال به دمای بهینه برسند. همچنین کارکرد آرام موتور و گرم کردن خودرو در سرما در لحظاتی که شما مشغول یخ زدایی شیشه های اتومبیل هستید، سبب گرم شدن کابین هم خواهد شد و همینطور فرصت لازم برای گرم شدن روغن گیربکس و دیفرانسیل را نیز فراهم می آورد ولی چنانچه خودرو صرفا به صورت درجا کار کند هیچ کدام از اجزای فوق به دمای مطلوب کاری نمی رسند.

روش گرم کردن خودرو در سرما,نحوه گرم کردن خودرو در سرما,گرم کردن خودرو در سرمااستفاده از کف پوش های گرمایشی و عایق ضد سرما به گرم کردن خودرو در سرما کمک میکند

برترین و مناسب ترین روش برای گرم کردن خودرو در سرما این است که از قانون آهستگی و پیوستگی بهره ببرید. پس از این که خودروی خود را روشن کردید پس از ۱۰ الی ۲۰ ثانیه شروع به حرکت کنید و با دنده یک شروع به حرکت کنید و به مرور سرعتتان را افزایش دهید. پیشنهاد می شود که رسیدن سرعت شما به حوالی ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر در ساعت، بایستی با فاصله لااقل ۳ الی ۵ دقیقه صورت بگیرد که در این مدت موتور خودرو کاملاً گرم شده و آماده گاز دادن شماست. آرام حرکت کردن باعث گرمای رادیاتور می شود و خود موتور به چرخش در می آید و سبب می شود تا با گرم شدن تدریجی سنسور ارسال سوخت میزان تزریق سوخت را به تدریج کم کند. در ابتدای حرکت اما نباید فشار متعددی به موتور وارد کنید و سعی کنید حرکت آرام داشته باشید تا همه چیز برای موتور عادی شود. 

در نهایت برای راه اندازی صحیح و گرم کردن خودرو در سرما چه باید کرد؟

با توجه به این که پیشرانه در وضعیت شروع بکار در هوای سرد کیفیت کاری پایینی دارد، گرمایش سریع برای دستیابی به مصرف سوخت کم و جلوگیری از سایش قطعات اصطکاکی ضروری است. همچنین بخش مهمی از آلایندگی خودروها که در فصل سرد با پدیده واژگونی هوا نیز همراه می شود و سلامت تمامی افراد جامعه را تهدید می کند، ناشی از عادت نادرست گرم کردن خودرو در سرما است. با وجود این که ما فرزندان همان پدران دوست دار ساسات هستیم، باید بدانیم که سریع ترین روش برای گرم کردن پیشرانه، زیر بار قرار دادن آن و نه کارکرد درجا در دور آرام است. بر همین مبنا فورا بعد از روشن شدن خودرو حرکت کنید. البته به دلایلی مانند احتراق و روان کاری ضعیف در این وضعیت، بهتر است تا پیش از گرم شدن پیشرانه خشن و اسپرت رانندگی نکنید.

گرم کردن خودرو در سرما,علل گرم کردن خودرو در سرما,گرم کردن خودرو در زمستانبهترین روش گرم کردن خودرو در سرما اینست که بعد از استارت، خرامان خرامان طیِ مسیر کنید

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش