شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۷۰

روشهای تشخیص بنزین سوپر از بنزین معمولی و تفاوت های این دو

بنزین سوپر,بنزین سوپر یا معمولی,اکتان بنزین سوپربنزین سوپر همان بنزین معمولی است که برای بالا بردن عدد اکتان در آن از افزودنی استفاده می‌شود
طی چند دهه گذشته با تلاش برای کاهش سطح آلایندگی خودروهای درحال تولید و بکارگیری فن‏اوری های نوین در ساخت خودرو، راهکارهای متعددی برای جایگزینی بنزین با سوخت های دیگر و حذف آن بیان شده است؛ اما همچنان در خودروهای سراسر دنیا از بنزین سوپر و معمولی به عنوان مهم ترین سوخت استفاده میشود.

بنزین سوپر

بنزین بین ۷۰ تا ۱۷۵ درجه تقطیر می شود و برشی از نفت است. از محتوای بنزین می توان به هیدروکربن های C11، C12 و C5 اشاره کرد. میزان نفت خام بنزین طبیعی حدود ۱۵ درصد میباشد که برای موتور های احتراقی استفاده میشود. از محتویات بنزین معمولی می توان به هیدروکربن های پارافین، نفتن و اولفین ها اشاره کرد ولی یکی از ترکیب های مشخص موجود در بنزین به نام اکتان( C8H18) می باشد.

برای نخستین بار از این سوخت در کشور آلمان با نام« بنزین» یاد شد که برگرفته از نام ماده شیمیایی آن میباشد و نام بنزین در بسیاری از کشور ها برای این سوخت استفاده میشود. برای از بین بردن شپش در نیمه های قرن نوزدهم و پیش از اختراع موتور های درون سوز، بنزین را در بطری های کوچک می فروختند. در کشور پاریس در طول جنگ فرانسه- پروس و بین سال های ۱۸۷۰ تا ۱۸۷۱، اقدام به ذخیره بنزین علیه حمله احتمالی پادشاهی پروس نمودند و بعدها در طول کمون پاریس مخالفان انقلاب شایعه کردند که زنان شهر، ساختمان ها را با استفاده از بنزین بطور عمد آتش می زدند و نام نفتی را برای آن ها انتخاب کردند. بنزین سوپر درحقیقت با نام بنزین معمولی نیز شناخته میشود که از افزودنی به منظور بالا بردن عدد اکتان در آن استفاده می شود.

تاریخچه بنزین سوپر

در جنگ جهانی اول، میجلی به این نتیجه رسید که اگر سرب به بنزین اضافه شود عدد اکتان در آن بالا می رود ولی بعد به این نتیجه رسیدند که اگر سرب به بنزین اضافه میشد یک ماده ی سمی حاصل می شود و به محیط زیست ، صدمات بسیاری را وارد می کرد؛ از این رو برای این که در بنزین، عدد اکتان را بالا ببرند از متیل ترت- بوتیل اتر استفاده شد که این ماده نیز، آسیب هایی را به محیطزیست وارد میکرد؛ به همین خاطر ماده هایی جایگزین آن ها شد که می توان به اتانول، متانول، تولوئن، پروپانل و …. اشاره کرد. امروز در شهرهای بزرگ و خودروهای مدرن، استفاده از بنزین سوپر به امری رایج تبدیل شده است.

تفاوت بنزین سوپر با معمولی,فواید بنزین سوپر,بهترین نوع بنزین کدام استبنزین سوپر به دلیل اینکه سرعت بالایی در سوختن دارد شتاب بیشتری ایجاد می‌کند

بنزین سوپر در شتاب دهی خودرو چه نقشی دارد ؟

به خاطر بالا بودن سرعت سوخت بنزین سوپر و قابلیت اکتان بسیار زیاد آن در مقایسه با سوخت های معمولی دیگر، شتاب بیشتری ایجاد می کند .بنابراین درصورت احتراق سوخت به وسیله شمع های موتور، فورا منفجر میشود و شعله به تمامی نقاط سوخت انتقال پیدا می کند. در این موقعیت، کار پیستون سریعتر انجام می شود.

آیا در خودروهای گازسوز می توان از بنزین سوپر استفاده کرد ؟

سیستم خودروهای گازسوز، معمولاً یکسان است. بنابراین در خودروهای گازسوز می توانید بدون هیچ مشکلی از بنزین های معمولی و سوپر استفاده کنید. پیشنهاد ما اینست که بعد از این که بمدت ۳ ماه از گاز برای سوخت استفاده کردید حتماً از بنزین سوپر، حداقل بمیزان یک باک استفاده کنید. رسوبات موتور با این کار شسته شده و موتور سرحال می شود.

بهترین نوع بنزین کدام است؟

بیشتر وسایل نقلیه ی ایران، به سوختی نیاز دارند که عدد اکتان آن در حدود ۹۵ میباشد و این وسایل نقلیه سازگاری بیشتری با بنزین سوپر دارند. طبیعتا اگر در این ماشین ها از بنزین معمولی استفاده شود آسیب هایی را به موتور وارد می کند که عملکرد و عمر مفید خودرو در پی آن، کم میشود. البته اکثر افراد به علت قیمت بالای بنزین سوپر، توانایی استفاده از آنرا ندارند و ناچارند از بنزین معمولی استفاده کنند. در چنین شرایطی تنها راهکاری که مردم میتوانند انجام دهند؛ اینست که از میزان کمتری بنزین سوپر بجای بنزین معمولی استفاده کنند که این روش، بهتر از اینست که اصلاً از بنزین سوپر استفاده نکنند. به این نکته توجه کنید که کلا بنزین موجود در ایران، کیفیت قابل قبولی ندارد.


لازم به ذکر است هر خودرو با توجه به نوع موتور خود، نیازمند بنزینی با اکتان متفاوت است که در دفترچه راهنمای خودرو بدان اشاره شده است.

تفاوت بین بنزین معمولی و سوپر

> عقیده ی بعضی از افراد اینست که درصورت استفاده از بنزین سوپر برای اتومبیلشان، عملکرد بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد. واژه سوپر به این معنی است که کیفیت بنزین، بهتر است ولی این واژه، اینک خصوصیات بنزین سوپر را از نظر چگونگی سوخت آن در موتور های احتراق داخلی، چگونگی فرآیند پالایش آن از نفت خام و قیمت بالاترش در مقایسه با قیمت بنزین معمولی شرح می دهد.

> عدد اکتان به این معناست که سوخت قبل از احتراق توانایی پخش شدن به صورت خود به خود را دارد؛به بیانی دیگر باتوجه به بیشتر بودن اکتان سوخت، مقاومتش هم در برابر احتراق بیشتر میشود. یک سوخت، زمانی خوب است که بعد از این که شمع جرقه زد، مشتعل شود و تمام اتاقک احتراق در اثر شعله احتراق آن به صورت آرام سوز طی شود تا بر تاج پیستون، انرژی مفیدی وارد شود.

تفاوت بنزین سوپر با معمولی,فواید بنزین سوپر,بهترین نوع بنزین کدام استپس از استفاده ۳ ماه از گاز به عنوان سوخت ,از بنزین سوپر حداقل یک باک استفاده کنید

> عدد اکتان بنزین معمولی در مقایسه با بنزین سوپر فرق دارد که میزان عدد اکتان در بنزین معمولی معادل ۷۸ است درحالیکه این عدد در بنزین سوپر معادل ۹۵ می باشد. اکتان بالاتر یعنی انفجار در فشار بالاتر، یعنی بنزین سوپر دیرتر از بنزین معمولی منفجر می‌شود.

> نوع موتور هر خودرویی تعیین کننده ی بنزینی با اکتان متفاوت میباشد که برای اطلاع از آن باید به دفترچه راهنمایی آن مراجعه کنید. بنابراین توجه به عدد اکتان مناسب برای سوخت گیری بسیار مهم است، چون رعایت آن علی الخصوص در خودروهایی با اکتان بالا باعث میشود تا عمر مفید موتور و استفاده بهینه از آن افزایش یابد. اگر اتومبیلی نیازمند بنزین معمولی باشد ولی بجای آن از بنزین سوپر استفاده شود موجب کاهش انرژی و توان اتومبیل می شود.

> چنانچه از بنزین معمولی در خودروی نیازمند به بنزین سوپر استفاده شود؛ هر بار بنزین، پیش از این که پیستون در سیلندر به بالاترین نقطه برسد، منفجر میشود و پیستونی که هنوز بطور کامل، حرکت سر بالایی خود را انجام نداده را به طرف پائین می برند که در نتیجه به مجموعه پیستون، میل لنگ، شاتون و سوپاپ ها فشار وارد می کند و معمولاً صدایش، خشن است و اگر در دراز مدت به این مورد توجهی نشود به موتور، آسیب وارد میشود و عمر مفید آن کاهش پیدا میکند.

> باتوجه به بالاتر بودن ارتفاع از سطح دریا، سوخت دیرتر میسوزد که مانند این است که عدد اکتان بنزین بالاتر باشد. اگر به مناطق کم ارتفاعی نظیر شمال کشور با استفاده از خودروی خود سفر کرده باشید حتماً در چنین مواقعی صدای موتور به خاطر تأثير ارتفاع بر اکتان سوخت افزایش می یابد. برای رفع این مشکل میتوانید خودسوزی سوخت را با تنظیم دلکوی خودرو، تنظیم موتور با دستگاه و فیلرگیری در این خودرو ها مرتفع و به این ترتیب صدا را برطرف کنید.

روش های تشخیص بنزین سوپر و معمولی,بنزین سوپر چیست,بنزین سوپر یا معمولی کدام بهتر استسوخت‌گیری بنزین سوپر به نسبت نوع بنزین معمولی کمتر است

> درصورت افزایش میزان رطوبت هوا ، عدد اکتان نیز بالا می رود و درصورت کاهش دمای هوا، این عدد اکتان مجددا افزایش پیدا میکند.

روش های تشخیص بنزین سوپر و معمولی

- بنرین در زمان سوخت گیری و قرار گیری نازل در باک خودرو قابل مشاهده نیست. برای تشخیص نوع بنزین، گاز خارج شده میتواند راهکار مناسبی باشد. به همین خاطر اگر گازی که از باک خارج میشود خشک باشد، بنزین سوپر است درحالیکه اگر گازی که از باک خارج میشود چرب بود بنزین معمولی است ولی درصورت بدبو بودن گازوییل است.

- از دیگر ویژگی های بنزین سوپر در مقایسه با بنزین معمولی می توان به بالا بودن جهش و پریدگی آن اشاره کرد؛ و برای اطمینان از وجود یا عدم وجود آب در بنزین سوپر، باید چند قطره بنزین سوپر بر روی یک ورق کاغذ بریزید نباید بر روی آن اثر خاصی باقی بماند؛ چنانچه ورق کاغذ، حالت صافش را ازدست بدهد؛ یعنی اینکه بنزین، آغشته به آب است.

- نخستین روش برای تشخیص بنزین سوپر از بنزین معمولی، رنگ آن می باشد.  رنگ بنزین سوپر، سفید و سبز است درحالیکه رنگ بنزین معمولی، صورتی مایل به قرمز است.

- از دیگر روش های تشخیص بنزین سوپر و معمولی می توان به بوی متفاوت آنها اشاره کرد. همچنین گاز هایی که در هنگام سوخت گیری از باک خودرو خارج می شوند از دیگر نکات مهم در شناسایی فرآورده ها به شمار می رود.

مزایای استفاده از بنزین سوپر

استفاده از بنزین سوپر دارای مزایایی میباشد که در ادامه با آن اشنا میشوید:

- اگر در خودروهایی با ضریب کمپرسی بالا از بنزین سوپر استفاده کنید؛ مصرف سوخت کاهش پیدا میکند.استفاده از بنزین سوپر در مقایسه با بنزین معمولی باعث میشود تا صدای کمتری در ماشین تولید شود.

- بنزین سوپر به محیط زیست ، خطرات و آسیب های کمتری وارد می کند.

- لرزش خودرو با استفاده از بنزین سوپر کم تر می شود.

- احتراق بنزین سوپر درمقایسه با بنزین معمولی، بهینه تر است و از خواص این بنزین می توان به بهبود سرعت و عملکرد موتور، افزایش قدرت انفجاری اشاره کرد.

تاریخچه بنزین سوپر,اکتان بنزین سوپر,مزایای استفاده از بنزین سوپربنزین معمولی زودتر از بنزین سوپر منفجر می شود

معایب بنزین سوپر

>> در راهها و خیلی از شهرستان ها، بنزین سوپر دردسترس نیست.

>> هزینه بنزین سوپر در مقایسه با بنزین معمولی در طول یک سال، بالاتر است.

معایب بنزین سوپر,مضرات بنزین سوپر,بنزین سوپریکی از ویژگی‌های بنزین سوپر بالا بودن جهش و پریدگی آن نسبت به بنزین معمولی است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
ویژه سرپوش