دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۱۰۸

روشهای عیب یابی شیشه بالابر خودرو

عیب یابی شیشه بالابر خودرو,عیب یابی شیشه بالابر خودرو ساینا,عیب یابی شیشه بالابر خودرو پرایدشیشه بالابر خودرو، مکانیزمی است که در داخل در‌های ماشین کار گذاشته شده اند
شیشه بالابر خودرو یکی از امکانات موجود در بیشتر خودرو هاست که احتمال بروز مشکل در آن به دلایل گوناگون وجود دارد. بررسی مواردی نظیر فیوز، سوئیچ بالابر، موتور بالابر و رگلاتور برای یافتن مشکل شیشه الزامی است. در این مطلب از سرپوش روشهای عیب یابی شیشه بالابر خودرو ذکر شده است با ما همراه باشید.

عیب یابی شیشه بالابر خودرو

یکی از مکانیزم های موجود در داخل در های ماشین که با استفاده از آن می توانید شیشه را بالا و پائین کنید، شیشه بالابر خودرو نام دارد. شیشه بالابر برقی در اکثر خودرو های مدرن وجود دارد که با استفاده از یک سوئیچ عمل می کنند. در طول زمان، موتور و تنظیمات شیشه بالابر برقی، فرسوده میشود یا آسیب می بینید.

از موتورهای بالابر برقی شیشه های خودرو به عنوان یک سیستم ساده ولی کارامد یاد میشود که محل نصب آن ها در داخل درب ماشین است و وظیفه ی کنترل عملکرد شیشه پنجره را بر عهده دارد. درصورت خراب شدن موتور شیشه بالابر برقی، پنجره در همان حالتی متوقف می شود که قبل از خرابی موتور پنجره قرار داشته است.

درصورت باز بودن پنجره در هنگام خرابی موتور برقی بالابر شیشه میتواند برای خودرو یک خطر امنیتی ایجاد کند. در این حالت نباید به همان حالت، اتومبیل را رها کرد! موتور شیشه بالابر برقی در موقعیت های مختلف، چهار سوراخ دارد که برای نصب تعبیه گشته است. عملکرد این قطعه با ولتاژ ۱۲ ولت و جریان DC امکاتپذیر است. از خصوصیات این قطعه می توان به قابلیت ضد آب بودن آن اشاره کرد که با کد ISO 9001 بر اساس استاندارد ایزو تولید می شود.

دلایل خرابی شیشه بالابر خودرو

>> فیوز سوخته:

درصورت بروز مشکل در فیوز، تمام پنجره ها کار نمی کنند. با استفاده از یک پیچ گوشتی دوسو، درب جعبه فیوز را باز کنید. برای اطلاع از این که هر فیوز در اکثرخودروها، مربوط به کدام بخش است باید به دیاگرام موجود توجه کنید. توصیه میشود که تعدادی فیوز زاپاس داشته باشید به این دلیل که به آن ها در همه ی قسمت های خودرو نیاز است و ارزان قیمت هستند.

فیوز مربوط به شیشه بالابر را بکشید و نباید در این زمان، آسیبی به فیوز یا سوکت وارد شود؛ به همین خاطر میتوانید از یک دم باریک استفاده کنید. پس از بیرون کشیدن فیوز، نوار داخلی آن را چک کنید. درصورت شکستن فلز داخل آن، فیوز سوخته است و باید تعویض شود؛ به اینصورت که یک فیوز کاملاً مشابه را جایگزین آن کنید. برای این کار باید به عدد نوشته شده در بالای فیوز، نگاه کنید. اگر از یک فیوز متفاوت استفاده کنید احتمال آتش سوزی یا اسیب به سایر اجزای خودرو وجود دارد.

نکته:

۱. پس از بررسی اتصالات شل و سیم های جعبه فیوز، اگر نیاز بود آنها را محکم کنید و بعد به بررسی بالابر شیشه بپردازید.

۲. کلید های بالابر را برای رفع آلودگی یا کهنگی آن چک کنید. اگر فیوز، مشکل نداشت باید موارد دیگر را برای عیب یابی بالابر شیشه بررسی کنید. با برداشتن قاب در سیم ها، به بررسی موارد دیگری همچون اتصالات، بخش های پلاستیکی و قسمت های دیگر در ارتباط با بالابر بپردازید و اگر دچار قطعی و پوسیدگی شد؛ آنرا برطرف نمایید.

دلایل خرابی شیشه بالابر خودرو,عیب یابی شیشه بالابر ماشین,روشهای عیب یابی شیشه بالابر ماشینشیشه بالابر خودرو به شما این امکان را می‌دهند که شیشه را بالا و پایین کنید

>> مشکل در سیم کشی:

چنانچه در زمانی که سوئیچ بالابر را فشار می دهید؛ شیشه بالا پائین نشود احتمالا مشکل برقی دارد. عملکرد شیشه در اثر سیم کشی فرسوده یا خراب شده متوقف میشود که در اکثر وسایل نقلیه قدیمی، چنین مشکلی بروز می دهد و تعمیر آن به تنهایی مشکل است.

>> عدم جریان برق:

برای عملکرد درست پنجره برقی خودرو باید به میزان کافی به آن برق برسد که این نیرو از طریق باتری اتومبیل تامین می شود. درصورت قطعی برق در این مدار، پائین یا بالا بردن شیشه با فشار دادن سوئیچ بالابر شیشه، امکانپذیر نیست. قبل از هر چیزی باید برق به این سوئیچ برسد.

>> سوئیچ خراب:

سوئیچ پنجره، از دیگر دلایل کار نکردن بالابر شیشه خودرو به شمار می رود. بخش های داخلی کلید بالابر پنجره ماشین در اثر گذشت زمان، فرسوده می شود و دیگر نمیتوانید آن را با استفاده از سوئیچ شیشه، بالا و پائین کنید. تا زمانی که سوئیچ بالابر، ساییده نشده است به هیچ وجه ، آن را تعویض نکنید.

شما باید از یک ولت سنج برای یافتن مشکل سوئیچ شیشه بالابر استفاده کنید. اگر ولتاژ کمی در حال جهش بود؛ احتمال خرابی سوئیچ وجود دارد.

>> موتور پنجره معیوب:

از دیگر روش های عیب یابی شیشه بالابر می توان به چک کردن موتور پنجره اشاره کرد. شما از یک ولت سنج برای یافتن مشکل در موتور پنجره کمک بگیرید. ولت سنج به بررسی اتصال کلید به موتور بالابر می پردازد. تست موتورهایی با سیستم آنالوگ، که دو سیم دارند؛ کاملاً ایمنی است درحالی که تست موتورهای دیجیتال که بیشتر از دو سیم دارند، دشوار است و باید یک متخصص، آن را انجام دهد. دکمه ها را در زمان تست موتور پنجره با ولت سنج، فشار دهید و برقراری جریان برق را با بررسی ولتاژ مشخص کنید. ولتاژ باید ۱۲ یا ۱۲- باشد. حال درصورتی که جریان کامل توسط ولت سنج نشان داده شود ولی موتور بالابر کار نکند، به معنی معیوب بودن موتور پنجره میباشد و جریان به موتور به اندازه کافی نمی رسد و مدار دچار مشکل میشود.

عیب یابی شیشه بالابر خودرو پراید,عیب یابی شیشه بالابر خودرو,تعمیر شیشه بالابر ماشینشیشه بالابر خودرو با استفاده از یک سوئیچ عمل می‌کنند

>> رگلاتور پنجره معیوب:

در اثر گذشت زمان، واحدهای رگولاتور یا بالابر مثل موتور پنجره، فرسوده و خراب می شوند. در واقع، اجزای مکانیکی بالابر شیشه با گذر زمان خراب میشوند و اسیب های جبران ناپذیری را به بار می آورند.

تقویت شیشه بالابر

مدار تقویت شیشه بالابر به منظور محافظت از کلیدها و جلوگیری از افت توان در مدار شیشه بالابر، مورد استفاده قرار می گیرد. کنتاکت های رله های داخلی این مدار تقویت کننده برای عبور جریان، یک مسیر کم مقاومت فراهم می کنند و مانع از خرابی کلید و افت توان میشوند. بنابراین مدار تقویت، بین قطب مثبت باتری خودرو و موتور شیشه بالابر، ارتباط مستقیمی برقرار می کند و عملکرد مدار را تقویت می کند. مدار تقویت، متشکل از دوعدد رله ی تک پل دو ترمینال است.

افزایش عمر شیشه بالابر

برای افزایش عمر شیشه بالابر خودروی خود باید نکات زیر را رعایت کنید:

* شما نباید به صورت طولانی مدت، دکمه را نگه ندارید بلکه باید دکمه را به محض بالا رفتن یا پایین آمدن کامل شیشه رها کنید. درصورت نگهداشتن دکمه برای طولانی مدت به موتور و رگلاتور، فشار وارد می شود.

* برای افزایش عمر شیشه بالابر باید قسمت های پلاستیکی شیشه بالابر را دائما چک کنید و همیشه برای پیشگیری از خشکی و شکستگی، آن را چرب نگه دارید.

عیب یابی شیشه بالابر خودرو,افزایش عمر شیشه بالابر,عیب یابی شیشه بالابر خودرو سایناموتور و تنظیمات شیشه بالابر برقی ممکن است در طول زمان فرسوده شود یا آسیب ببینید

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش