یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۵۶

معرفی انواع لاستیک خودرو براساس ساخت، اندازه و کاربرد فصلی

انواع لاستیک سیمی,قیمت انواع لاستیک,انواع لاستیک ماشین,یکی از لوازم مصرفی خودرو که از اهمیت بالایی برخوردار است، لاستیک خودرو می باشد
یک تایر مناسب بر مصرف سوخت، سبک رانندگی، ایمنی و حتی نرمی تأثیر عمیق و به سزایی دارد. تایرها در مبانی مهندسی خودرو، از اعضای خانواده ی انتقال قدرت محسوب میشود. مواردی همچون میل لنگ، جعبه دنده، دیفرانسیل و اکسل ها از اعضای خانواده انتقال قدرت به شمار می رود.

انواع لاستیک خودرو

تایر، نام دیگر لاستیک خودرو می باشد. در واقع تایر به ماده ای گفته میشود که دارای قابلیت انعطاف و جذب ضربه های زیاد میباشد و حلقه ای دور رینگ به صورت پوششی قرار می گیرد. لاستیک خودرو که از لوازم مصرفی خودرو به شمار میرود اهمیت بسیاری دارد. اگر از این قطعه برخلاف سایر لوازم یدکی های خودرو استفاده نشود باید پس از گذشت تاریخ مصرف، مجددا آن را تعویض کرد. خیلی از افراد بر این تصورند که لاستیک دارای عاج به تعویض، نیازی ندارد درحالیکه این تصور اشتباه است، چون لاستیکی که تاریخ انقضاء دارد. در صورت گذشت تاریخ مصرف لاستیک، خطرات زیادی برای شما و سرنشینان خودرو دارد.

موادی که در لاستیک استفاده میشود پس از گذشت مدت زمان معینی فاسد میشود و دیگر کارایی اولیه اش را ندارد، یعنی جنس لاستیک بحدی ترد و شکننده می شود که مقداری از سطح آن را می توان با استفاده از دست، جدا کرد. لاستیک در اثر همین امر دربرابر فشار و ضربه، توانایی لازم را از دست میدهد و درنتیجه میترکد. از وحشتناک ترین اتفاقات برای سرنشینان و راننده خودرو در حین رانندگی می توان به ترکیدن لاستیک اشاره کرد. وقتی که لاستیک بترکد دیگر خودروی شما تعادل اولیه را ندارد و بدین ترتیب احتمال دارد که راننده، کنترل خودرو را نداشته باشد. خطر واژگونی و برخورد با جان پناه و سایر خودرو های اطراف شما در چنین شرایطی زیاد است.

انواع لاستیک ها براساس نوع ساخت،کاربرد و اندازه

تایرهای خودرو را باتوجه به عواملی میتوان به اشکال مختلف تقسیم کرد که این عوامل نظیر نوع ساخت، کارکرد، اندازه و نوع استفاده می باشد. در ادامه با این تقسیم بندی ها اشنا شوید تا در زمینه ی خرید لاستیک، اطلاعات کافی داشته باشید:

> انواع لاستیک ها براساس نوع ساخت

معمولاً لاستیک هایی که در بازار عرضه میشود نظیر بایاس و رادیال می باشد.

>> لاستیک بایاس:

از الیاف و رشته های نخی در تولید لاستیک های بایاس با تکنولوژی قدیمی تر استفاده می شود، ولی از رشته های سیمی در تولید لاستیک های رادیال استفاده می شود. طبق باورهای فروشندگان تایر اگر تایرهای بایاس توسط نیروهای عمودی تحت‌تأثیر قرار بگیرند، در این صورت سطح تماس آجشان تغيير می کند و با گذشت زمان به شکل جمع شده میشود. در نتیجه عمر لاستیک کاهش پیدا می کند و به سطح جاده می چسبد.

تفاوت انواع لاستیک,آشنایی با انواع لاستیک خودرو,انواع لاستیک خودرواگر از لاستیک خودرو تاریخ گذشته استفاده کنید خطر زیادی شما و سرنشینان شما را تهدید میکند

>> لاستیک رادیال:

ساختار محکم و تغییرات اندک شکل آج لاستیک رادیال سبب شده تا چسبندگی خوبی در پیچ های جاده داشته باشد. تحمل سرعت لاستیک های رادیکال به خاطر بکارگیری رشته های سیمی در ساختارش، در مقایسه با تایرهای بایاس بیشتر است و عمرشان حدود ۴۰ تا۶۰ درصد در مقایسه با لاستیک های بایاس، بیشتر است.

کارایی دیوار کناری و آج در یک تایر رادیال، جدایی از لاستیک می باشد. از اوایل دهه ۱۹۷۰، ساخت تایر شعاعی پیشرفت های بسیاری داشته است. تایرهای رادیال به عنوان بهترین تایرها محسوب می شوند بدین دلیل که دارای خواصی نظیر تحمل سرعت های بالا، ایمنی بیشتر و راحتی رانندگی می باشند و البته قیمت آن ها در قیاس با تایرهای بایاس، بیشتر است.

> انواع لاستیک ها بر اساس کاربرد فصلی

تایرها باتوجه به شرایط جوی متفاوت جاده ها( رانندگی در جاده های گرم، خشک، برفی یا مرطوب) و فصل های مختلف به ۴ دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

>> لاستیک چهارفصل:

بیشتر خودروهایی که امروزه به بازار عرضه میشوند دارای لاستیک های چهارفصل می باشند. طراحی این لاستیک ها بگونه ایست که متناسب با هر نوع شرایط آب وهوایی می باشند و می توانید در هر جاده ای در تمام طول سال با آن ها رانندگی کنید. با این لاستیک ها راحتتر می توانید رانندگی کنید و ماشین را کنترل کنید، چسبندگی خوبی در آب وهوای مرطوب با جاده ایجاد می کنند و حتی قابلیت رانندگی با آن ها در برف معمولی وجود دارد. بااین حال ، لاستیک چهارفصل صرفا بخاطر اسمش از قدرت رانندگی در جاده های برفی و یخی مثل لاستیک های زمستانی برخوردار نیست. طراحی لاستیک زمستانی براساس جاده های پربرف و شرایط يخبندان می باشد. لاستیک چهار فصل متشکل از دو زیرمجموعه اصلی میباشد :

- لاستیک چهارفصل با عملکرد بالا:

لاستیک چهارفصل با عملکرد بالا در مقایسه با لاستیک های چهارفصل استاندارد از کنترل بهتری برخوردار است. قابلیت چسبندگی آن ها با جاده بهتر و مطمئن تر است و شکل آن اسپرت تر است. صرفا برای خودروهای اسپرت و رانندگان تهاجمی تر اقدام به طراحی لاستیک های چهارفصل کرده اند.

- لاستیک چهارفصل گرند تورینگ:

کیفیت لاستیک چهارفصل گرند تورینگ، در مقایسه با لاستیک های با عملکرد بالا، کم تر است ولیکن با این لاستیک ها بهتر می توان ماشین را کنترل کرد. البته زیرمجموعه ی جدید لاستیک های چهارفصل گرند تورینگ با نام لاستیک های« مناسب برای هر آب وهوا» شناخته میشود. طراحی این لاستیک ها به گونه ایست که چسبندگی خوبی با جاده های برفی ایجاد می کنند و تقریباً مشابه لاستیک های زمستانی می باشند. اما این لاستیک ها در سایر مناطق دارای عملکردی مشابه با لاستیک های چهارفصل هستند. علامت حک شده در دیواره تایر که به دانه های برف در کوه مشابه است نشان دهنده ی لاستیک چهارفصل گرند تورینگ می باشد.

>> لاستیک تابستانی:

این نوع لاستیک درواقع با نام لاستیک سه فصل شناخته میشود، چون کارایی خوبی در فصل بهار و پائیز دارد و صرفا برای تابستان مناسب نیست. عملکرد این لاستیک به نحویست که هم در جاده های با آب وهوای خشک و هم در جاده های مرطوب می توان از آن استفاده کرد، بنابراین برای دمای هوای متوسط تا گرم، چنین لاستیکی را طراحی کرده اند. فرمان خودرو با استفاده از این لاستیک، عملکرد بهتری دارد و در سر پیچ ها موجب افزایش چسبندگی با جاده می شود و خودروی شما با ترمز گرفتن، بدون طی کردن مسافت زیاد به سرعت متوقف می شود؛ بااین حال در آب وهوای بالاتر از ۴ سانتیگراد یا ۴۰ درجه فارنهایت، این ویژگی لاستیک تابستانی کارایی خود را نشان میدهد. یعنی درصورت سردتر بودن دمای هوای بیرون بمیزان ۴ سانتیگراد ، این لاستیک ها چموش شده و در نتیجه شما بر روی ماشینتان هیج کنترلی ندارید.

انواع لاستیک سیمی,قیمت انواع لاستیک,انواع لاستیک ماشینلاستیک خودرو باتوجه به شرایط جوی جاده‌‌ها و فصل‌های مختلف، به ۴ دسته تقسیم می‌شوند

حتی رانندگان دارای خودروی قدرتمند، در هوای سرد با این لاستیک ها دیگر بر روی ماشینشان کنترلی ندارند و تصادف میکنند. انواع مختلفی از لاستیک تابستانی نظیر لاستیک های چهارفصل در بازار وجود دارد. قابلیت های این لاستیک ها باعث شده تا به سه گروه نظیر لاستیک با عملکرد حداکثری، لاستیک با عملکرد عالی و لاستیک با عملکرد فوق العاده بالا باتوجه به تواناییشان تقسیم شوند. در خودروهای قدرتمندی نظیر کوروت، پورشه، مرسدس ای ام جی و موستانگ از لاستیک های تابستانی استفاده شده است.

>> لاستیک زمستانی:

طراحی لاستیک های زمستانی به نحویست که عملکرد خوبی را در شرایط یخبندان و برفی از خود نشان میدهند. از مهم ترین فاکتورها در طراحی لاستیک های زمستانی می توان به ضد لغزش بودن این لاستیک ها و حفظ پایداریشان در معابر لغزنده و برفی اشاره کرد. یکی از علائم قابل شناسایی این تایرها اینست که در دماهای پائین تر، آج لاستیکی انعطاف پذیر ، هم چنان منعطف باقی می ماند که همین امر به چسبندگی بهتر در جاده های لغزنده کمک میکند. از خصوصیات تایرهای زمستانی می توان به طراحی عمیق آج و الگوهای منحصر به فردش اشاره کرد همین امر سبب میشود تا برف و آب از بین آج ها را پرتاب کند تا کشش بهتری داشته باشد.

لاستیک های زمستانی در برف و یخ سنگین به چسبندگی بهتر کمک می کند و همانطور که می دانید ترمز در جاده های لیز، اهمیت به سزایی دارد. در زمان بارش برف، آج تایرهای برفی- زمستانی این قابلیت را دارد که در برف و یخ فرو برود تا در مواقع ضروری توانایی توقف سریع را داشته باشید درحالیکه طراحی تایرهای برفی زمستانی بگونه ایست که فرمان پذیری ضعیفتری در مقایسه با همتایان تمام فصل خود در جاده های خشک و نیمه زمستانی دارد. باتوجه به مزایای لاستیک های فصلی، امروزه خیلی از افراد با ظهور لاستیک های تمام فصل به استفاده از آن ها روی آورده اند.

>> لاستیک دارای عملکرد بالا:

قیمت این نوع از تایرها گران است، به این خاطر که در ساختار خود از رشته های نخی با کیفیت بالا استفاده میکنند. از قابلیت های این نوع لاستیک می توان به چنگ زنی بسیار عالی در سرعت پائین، عملکرد خوب در سر پیچ ها و سر و صدای کم در سرعت بالا اشاره کرد. با این که کاربرد این نوع لاستیک ها در زمان قبل، صرفا در ماشین های مدل بالا و ورزشی بود ولی امروزه، در بسیاری از اتومبیل های معمولی از تایرهای دارای عملکرد بالا استفاده میشود.

آشناییلاستیک خودرو را می توان براساس اندازه در دو دسته ی پهن و اسپرت قرار داد

> انواع لاستیک ها براساس اندازه

لاستیک خودروها به دو دسته پهن و اسپرت بر اساس اندازه تقسیم بندی می شوند. هر یک از این نوع لاستیک ها عملکرد مطلوب و مناسبی را باتوجه به کاربرد خودرو و شرایط جاده برای راننده مهیا میکند.

>> لاستیک پهن:

یکی از دلایل جذب شدن افراد به لاستیک های پهن، ظاهری بسیار زیبای آن میباشد که به خودرو می بخشد. پهنای لاستیک پهن، بیشتر از لاستیک فابریک است. درصورتی می توانید از این نوع لاستیک ها استفاده کنید که خودروی شما رینگ های پهن داشته باشد ولی مزایای لاستیک پهن صرفا زیبایی و جذابیت ظاهری اش نیست بلکه این نوع لاستیک از قابلیت فرمان پذیری و هندلینگ خودرو برخوردار است. لاستیک پهن تر به خاطر قابلیت افزایش اصطکاک سطح تایر و چرخ با سطح زمین به افزایش چسبندگی تایر به زمین کمک میکند. به خاطر همین موضوع در پیچ جاده ها راحت تر می توان رانندگی کرد. همچنین لاستیک پهن تر از مسافت ترمز گیری کوتاه تر بخاطر خصلت چسبندگی بیش تر برخوردار است که مانع ایجاد تصادف میشود.

در سطوح لغزنده و خیس نباید از لاستیک های پهن استفاده کرد، چون خودروی شما لیز میخورد. در حین رانندگی در سطوح معمولی و خشک، فشار بیش تری بخاطر اصطکاک بیشتر تایر با سطح زمین، به خودرو وارد می شود، به همین علت مصرف سوخت خودرو زیاد میشود ولی این نکته را در نظر داشته باشید که هرچه ابعاد تایر بزرگتر از شرایط استاندارد شود، در نتیجه لاستیک‏ سایی و مصرف سوخت ‏بیشتر میشود. ازسوی دیگر اگر تایرهایی نصب کنید که سایز غیراستاندارد دارند و فاقشان کوتاه است، از این رو سیستم تعلیق خودروها برای خودروسازان از نظر اقتصادی مناسب نیست و کم کم ، جلو بندی خودرو دچار اسیب میشود.

>> لاستیک اسپرت:

شکل ظاهری تایر اسپرت به اینصورتست که قطر رینگش در مقایسه با رینگ فابریک بزرگ تر است. در نتیجه، برای عدم تغییر قطر بیرونی لاستیک، باید فاقی را انتخاب کنید که کوتاه تر است. پهنای لاستیک های اسپرت در اغلب موارد، در قیاس با لاستیک فابریک بیشتر است. اگر برای خودروی خود از لاستیک اسپرت با فاق خیلی کوتاه استفاده کنید لرزش و تکان های ناشی از دست اندازها به بدنه و سرنشینان منتقل میشود و در نتیجه باعث افزایش آسیب دیدگی جلوبندی ماشین میشود.

مقایسه انواع لاستیک,آشنایی با انواع لاستیک خودرو,تفاوت انواع لاستیکانواع لاستیک خودرو براساس اندازه

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
الکسیا پوتیاس,بیوگرافی الکسیا پوتیاس,زندگینامه الکسیا پوتیاس بیوگرافی الکسیا پوتیاس، هافبک تهاجمی فوتبال اسپانیا (+ تصاویر)

زادهٔ:۴ فوریهٔ ۱۹۹۴

زادگاه:میت دل بایس

پست:هافبک تهاجمی، مهاجم

قد:۱٫۷۳ متر

بیوگرافی الکسیا پوتیاس

الکسیا پوتلاس سگورا در تاریخ ۴ فوریه ۱۹۹۴ دیده به جهان گشود. این بازیکن اسپانیایی در یک خانواده بسکتبالیست پرورش یافت؛ اما وقتی که به سن شش سالگی رسید یعنی در سال ۲۰۰۱ بازی فوتبال را شروع کرد.

ادامه
رابرت شیلر,بیوگرافی رابرت شیلر,رابرت شیلر کیست زندگینامه رابرت شیلر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

سال تولد:۱۹۴۶

زادگاه:دیترویت, میشیگان

تابعیت:آمریکا

پیشه:اقتصاددان

مکتب فکری:اقتصاد کینزی نو

ادامه
قصه حضرت ایوب,زندگینامه حضرت ایوب,همسر حضرت ایوب زندگینامه حضرت ایوب (ع) و عاقبت سرگذشت او

تکرار نام در قرآن:چهار بار

دین:یکتاپرست

خویشاوندان مهم:ابراهیم

زادگاه:روم

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
دستاوردهای علمی ادوین هابل,ادوین هابل کاشف کهکشان‌ها,تحصیلات ادوین هابل زندگی نامه ادوین هابل اخترشناس آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ نوامبر ۱۸۸۹

زادگاه:مارشفیلد، میسوری، ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:دانشمند اخترشناس آمریکایی

درگذشت:۲۸ سپتامبر ۱۹۵۳

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی دارا حیایی، فرزند امین حیایی (+ تصاویر)

نام:دارا حیایی

تاریخ تولد:۱۱ شهریور ۱۳۷۶

زادگاه:تهران

والدین:امین حیایی و مونا بانکی پور

پیشه:بازیگر

سالهای فعالیت:از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
لوییس سوارز,لوئیس سوارس,بیوگرافی لوییس سوارز زندگینامه لوییس سوارز فوتبالیست مشهور اروگوئه ای (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۴ ژانویهٔ ۱۹۸۷

محل تولد:سالتو، اروگوئه

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۲ متر

وضعیت تأهل:متاهل

ادامه
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش