شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۳۰

قانون لوگان چیست؟ (+ تاریخچه)

نقض قانون لوگان در رابطه با ایران,قانون لوگان چیست,نقض قانون لوگانقانون لوگان در سال ۱۷۹۸ تصویب شد
به قانونی که مذاکره افراد غیر مسئول با دولت های خارجی درگیر با آمریکا بر اساس آن، جرم تلقی شود؛ قانون لوگان می گویند. این قانون توسط افراد غیر مسئول با هدف جلوگیری از تضعیف موضع دولت آمریکا در برابر دولت های خارجی وضع شده است.

قانون لوگان

در سال ۱۷۹۸ پس از مذاکره غیر قانونی« جرج لوگان» با فرانسه، قانون لوگان به امضای رئیس جمهور وقت آمریکا به نام« جان آدامز» تصویب شد. با افزایش تنش میان آمریکا و فرانسه در این سال، رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با فرانسوی ها، سه نماینده خود را به فرانسه فرستاد و نتیجه ی این مذاکرات، موفقیت آمیز نبود. یکی از نمایندگان کنگره آمریکا،« جرج لوگان» نام داشت. او سعی کرد که وارد مذاکره با دولت فرانسه بطور شخصی شود. افشای این خبر برای سیاست خارجی آمریکا، رسوای بزرگی را به بار آورد.

 لوگان با تعدادی از مقامات فرانسه به محضی که وارد پاریس شد؛ دیدار کرد. او خودش را در این دیدار ها به عنوان یک شهروند عادی معرفی کرد و به آنها گفت که در کشور آمریکا، احساسات ضد فرانسوی، شایع شده است. او در این مذاکرات، پیشنهاداتی را درباره چگونگی بهبود روابط با آمریکا به نفع هر دو کشور، ارائه کرد. اظهارات او به طرف فرانسوی به این صورت بود که مقامات آمریکا برای فاسد جلوه دادن فرانسه در تلاشند و عقیده ی آن ها اینست که افراد پایبند به اصول فرانسه باید به عنوان دشمنان آمریکا معرفی شوند.

بنابراین فرانسوی ها برای کاهش تنش میان دو کشور، چند روز پس از دیدار با لوگان، اقداماتی را انجام دادند. آنها با حذف تعرفه های تجاری، اقدام به آزاد کردن تعدادی از ملوانان آمریکایی در زندان های فرانسه کردند. با اینکه لوگان، مأموریت موفقی داشت ولی اقدامات او در کنگره با مخالفت های حزب فدرالیست مواجه شد و سرانجام این قانون در مجلس، تصویب شد.

هر شهروند آمریکایی که بر اساس قانون اولیه، با دولت های خارجی درگیر با آمریکا بطور مستقیم یا غیر مستقیم، بدون هیچ مجوزی از دولت، رابطه یا مکاتبه داشته باشد؛ مجازات جریمه نقدی یا کم تر از سه سال زندان یا هر دو برایش در نظر گرفته میشود. کسانی که بر اساس اصلاحیه قانون لوگان، مرتکب چنین جرمی شوند باید ۵۰۰۰ دلار جریمه نقدی بپردازند.

تاریخچه قانون لوگان

تعداد افراد متهم به نقض قانون لوگان در سالهای ۱۸۰۲ و ۱۸۵۲، تنها دو نفر هستند که جرم هیچ کدام از آن ها ثابت نشده است.

یک کشاورز اهل کنتاکی با نام« فرانسیس فلورنوی» در سال ۱۸۰۳ مقاله ای در مجله« آمریکایی غربی» نوشته بود به جرم نقض قانون لوگان، متهم شد. او در این مقاله به دفاع از یک دولت جدایی طلب خواهان اتحاد فرانسه در غرب آمریکا پرداخت که هنوز در دادگاه، جرمی برایش ثبت نشده است.

 جرج لوگان ، بنیانگذار قانون لوگان ,نقض قانون لوگانقانون لوگان توسط جان آدامز، رییس جمهور وقت آمریکا امضا شده است

دومین فرد متهم به نقض قانون لوگان در سال ۱۸۵۲،« جوناس فیلیپس لوی» نام داشت که تحت تعقیب قضایی قرار گرفت. جوناس فیلیپس لوی، یک ملوان آمریکایی اهل مکزیکو بود.« دنیل وبستر» وزیر خارجه میخواست که مکزیک، پیمان مجوز مشارکت گروه‌های مختلف تجاری آمریکا در ساخت راه آهن را بپذیرد. لوی نامه ای به رئیس جمهور وقت مکزیک در آن زمان نوشت و از او تقاضای رد پیمان وبستر را داشت.

« لوی» در آن زمان ، متهم به نقض قانون لوگان توسط دادگاه فدرال آمریکا شد ولی پس از امتناع ورزیدن رئیس جمهور مکزیک از ارائه کپی اصل نامه به دادگاه، دادگاه ناچارا اتهامات لوی را پس گرفت. معاون وزیر خارجه آمریکا به نام« سامر والز» در سال ۱۹۴۰ به خبرنگاران گفته بود که هربرت هوور رئیس جمهور پیشین آمریکا باید مورد تعقیب قضایی قرار بگیرد چون با اروپایی ها مذاکره داشته و کمک های غذایی به آنها ارسال کرده است. سناتور های آمریکایی به نام های« جان اسپارک من» و« جرج مک گاورن» در سال ۱۹۷۵ در زمان سفر به این کشور برای دیدار با مقامات کوبا، به نقض این قاعده متهم شدند.

« استیو کینگ» در سال ۲۰۰۷ نیز قانونی را به مجلس ارائه کرد که طی آن استفاده از اموال فدرال برای سفر به کشور های خارجی توسط نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منع شد. ادعای کینگ در آن زمان چنین بود که مذاکرات پلوسی با دولت اسد نقض قانون لوگان بوده است. لذا در مجلس، چنین طرحی به تصویب نرسید.

وزیر کشاورزی آمریکا به نام« تام ویلسیک» در سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ، اتهاماتی زد؛ مبنی بر این که او قانون لوگان را نقض کرده و روس ها را تشویق کرده تا ایمیل های هیلاری کلینتون را در طول رقابت های انتخاباتی هک کنند.

پیشینه اتهام نقض قانون لوگان در رابطه با ایران 

۴۷ سناتور آمریکایی در سال ۲۰۱۵، اقداماتی که دولت باراک اوباما برای میانجی گر در مذاکرات هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی داشت را در نامه ای سرگشاده به دولت ایران زیر سؤال بردند. هشدار داده شده به ایران، برطبق این نامه، مفاد توافقی بود که باراک اوباما در پی کشفش است و بسیار محدود می باشد؛ همچنین این توافق با خطی بر روی کاغذ، قابل برهم خوردن در دولت بعدی می باشد.

عقیده و باور بسیاری از تحلیل گران اینست که چنین نامه ای نقض قانون لوگان بوده است. وقتی که مذاکره کنندگان هسته ای آمریکا با هم به توافق رسیدند؛ سناتور های جمهوری خواه از این اقدام خشمگین شدند و درخصوص خلل وارد شده بر روند مذاکرات، از طریق این نامه صحبت کردند. هم زمان نامه ای منتشر شد که ۳۲۰ هزار امضاء داشت و میخواست که این ۴۷ سناتور آمریکایی را به جرم نقض قانون لوگان، تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

 ادعای ترامپ مبنی بر نقض قانون لوگان توسط یک سناتور

دونالد ترامپ در ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ در حاشیه نشست امنیتی مونیخ، واکنش هایی به دیدار کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نشان داد و از نظر او نقض قانون لوگان بود.

دونالد ترامپ گفت:من شاهد دیدار سناتور مورفی با ایرانی ها بوده ام. آیا این واقعیت دارد؟ آیا چیزی وجود دارد که من باید بدانم؟ به این دلیل که شاید این نقض قانون لوگان باشد.

برطبق اعلام پایگاه خبری The Federalist آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، سناتور دموکرات ایالت کنتیکت آمریکا به نام کریس مورفی با محمد جواد ظریف، دیداری محرمانه داشته است.

اظهارات سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص دیدار ظریف با کریس مورفی در صفحه توئیترش چنین بود« دکتر ظریف همواره گفته اند که ملاقات با بعضی از اعضای کنگره آمریکا، به تشریح دیدار و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران و واقعیات منطقه می پردازد. این اقدامات که شامل دیدار با مراکز فکری، نخبگان، مصاحبه و دیدار توجیهی با اصحاب رسانه ها می شود؛ بخشی از دیپلماسی عمومی است.

تاریخچه قانون لوگان,لوگان,قانون لوگان,مذاکره غیر قانونی جرج لوگانقانون لوگان، جلوگیری از تضعیف موضع دولت آمریکا مقابل دولت‌های خارجی میباشد

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه

ضرب المثل درباره صبر و تحمل مهم ترین بخش ادبیات فارسی، « ضرب المثل» می باشد. ضرب المثل های زیادی در زبان فارسی در مورد صبر کردن و طعم شیرین نتیجه ی حاصل از صبر وجود دارد که نشان میدهد صبر، یک فضیلت است. ضرب المثل درباره صبر از مهمترین صفات انسانهای مومن می توان به صبر، اشاره کرد.

...[ادامه]
ویژه سرپوش