سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۳۰

قانون لوگان چیست؟ (+ تاریخچه)

نقض قانون لوگان در رابطه با ایران,قانون لوگان چیست,نقض قانون لوگانقانون لوگان در سال ۱۷۹۸ تصویب شد
به قانونی که مذاکره افراد غیر مسئول با دولت های خارجی درگیر با آمریکا بر اساس آن، جرم تلقی شود؛ قانون لوگان می گویند. این قانون توسط افراد غیر مسئول با هدف جلوگیری از تضعیف موضع دولت آمریکا در برابر دولت های خارجی وضع شده است.

قانون لوگان

در سال ۱۷۹۸ پس از مذاکره غیر قانونی« جرج لوگان» با فرانسه، قانون لوگان به امضای رئیس جمهور وقت آمریکا به نام« جان آدامز» تصویب شد. با افزایش تنش میان آمریکا و فرانسه در این سال، رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با فرانسوی ها، سه نماینده خود را به فرانسه فرستاد و نتیجه ی این مذاکرات، موفقیت آمیز نبود. یکی از نمایندگان کنگره آمریکا،« جرج لوگان» نام داشت. او سعی کرد که وارد مذاکره با دولت فرانسه بطور شخصی شود. افشای این خبر برای سیاست خارجی آمریکا، رسوای بزرگی را به بار آورد.

 لوگان با تعدادی از مقامات فرانسه به محضی که وارد پاریس شد؛ دیدار کرد. او خودش را در این دیدار ها به عنوان یک شهروند عادی معرفی کرد و به آنها گفت که در کشور آمریکا، احساسات ضد فرانسوی، شایع شده است. او در این مذاکرات، پیشنهاداتی را درباره چگونگی بهبود روابط با آمریکا به نفع هر دو کشور، ارائه کرد. اظهارات او به طرف فرانسوی به این صورت بود که مقامات آمریکا برای فاسد جلوه دادن فرانسه در تلاشند و عقیده ی آن ها اینست که افراد پایبند به اصول فرانسه باید به عنوان دشمنان آمریکا معرفی شوند.

بنابراین فرانسوی ها برای کاهش تنش میان دو کشور، چند روز پس از دیدار با لوگان، اقداماتی را انجام دادند. آنها با حذف تعرفه های تجاری، اقدام به آزاد کردن تعدادی از ملوانان آمریکایی در زندان های فرانسه کردند. با اینکه لوگان، مأموریت موفقی داشت ولی اقدامات او در کنگره با مخالفت های حزب فدرالیست مواجه شد و سرانجام این قانون در مجلس، تصویب شد.

هر شهروند آمریکایی که بر اساس قانون اولیه، با دولت های خارجی درگیر با آمریکا بطور مستقیم یا غیر مستقیم، بدون هیچ مجوزی از دولت، رابطه یا مکاتبه داشته باشد؛ مجازات جریمه نقدی یا کم تر از سه سال زندان یا هر دو برایش در نظر گرفته میشود. کسانی که بر اساس اصلاحیه قانون لوگان، مرتکب چنین جرمی شوند باید ۵۰۰۰ دلار جریمه نقدی بپردازند.

تاریخچه قانون لوگان

تعداد افراد متهم به نقض قانون لوگان در سالهای ۱۸۰۲ و ۱۸۵۲، تنها دو نفر هستند که جرم هیچ کدام از آن ها ثابت نشده است.

یک کشاورز اهل کنتاکی با نام« فرانسیس فلورنوی» در سال ۱۸۰۳ مقاله ای در مجله« آمریکایی غربی» نوشته بود به جرم نقض قانون لوگان، متهم شد. او در این مقاله به دفاع از یک دولت جدایی طلب خواهان اتحاد فرانسه در غرب آمریکا پرداخت که هنوز در دادگاه، جرمی برایش ثبت نشده است.

 جرج لوگان ، بنیانگذار قانون لوگان ,نقض قانون لوگانقانون لوگان توسط جان آدامز، رییس جمهور وقت آمریکا امضا شده است

دومین فرد متهم به نقض قانون لوگان در سال ۱۸۵۲،« جوناس فیلیپس لوی» نام داشت که تحت تعقیب قضایی قرار گرفت. جوناس فیلیپس لوی، یک ملوان آمریکایی اهل مکزیکو بود.« دنیل وبستر» وزیر خارجه میخواست که مکزیک، پیمان مجوز مشارکت گروه‌های مختلف تجاری آمریکا در ساخت راه آهن را بپذیرد. لوی نامه ای به رئیس جمهور وقت مکزیک در آن زمان نوشت و از او تقاضای رد پیمان وبستر را داشت.

« لوی» در آن زمان ، متهم به نقض قانون لوگان توسط دادگاه فدرال آمریکا شد ولی پس از امتناع ورزیدن رئیس جمهور مکزیک از ارائه کپی اصل نامه به دادگاه، دادگاه ناچارا اتهامات لوی را پس گرفت. معاون وزیر خارجه آمریکا به نام« سامر والز» در سال ۱۹۴۰ به خبرنگاران گفته بود که هربرت هوور رئیس جمهور پیشین آمریکا باید مورد تعقیب قضایی قرار بگیرد چون با اروپایی ها مذاکره داشته و کمک های غذایی به آنها ارسال کرده است. سناتور های آمریکایی به نام های« جان اسپارک من» و« جرج مک گاورن» در سال ۱۹۷۵ در زمان سفر به این کشور برای دیدار با مقامات کوبا، به نقض این قاعده متهم شدند.

« استیو کینگ» در سال ۲۰۰۷ نیز قانونی را به مجلس ارائه کرد که طی آن استفاده از اموال فدرال برای سفر به کشور های خارجی توسط نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منع شد. ادعای کینگ در آن زمان چنین بود که مذاکرات پلوسی با دولت اسد نقض قانون لوگان بوده است. لذا در مجلس، چنین طرحی به تصویب نرسید.

وزیر کشاورزی آمریکا به نام« تام ویلسیک» در سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ، اتهاماتی زد؛ مبنی بر این که او قانون لوگان را نقض کرده و روس ها را تشویق کرده تا ایمیل های هیلاری کلینتون را در طول رقابت های انتخاباتی هک کنند.

پیشینه اتهام نقض قانون لوگان در رابطه با ایران 

۴۷ سناتور آمریکایی در سال ۲۰۱۵، اقداماتی که دولت باراک اوباما برای میانجی گر در مذاکرات هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی داشت را در نامه ای سرگشاده به دولت ایران زیر سؤال بردند. هشدار داده شده به ایران، برطبق این نامه، مفاد توافقی بود که باراک اوباما در پی کشفش است و بسیار محدود می باشد؛ همچنین این توافق با خطی بر روی کاغذ، قابل برهم خوردن در دولت بعدی می باشد.

عقیده و باور بسیاری از تحلیل گران اینست که چنین نامه ای نقض قانون لوگان بوده است. وقتی که مذاکره کنندگان هسته ای آمریکا با هم به توافق رسیدند؛ سناتور های جمهوری خواه از این اقدام خشمگین شدند و درخصوص خلل وارد شده بر روند مذاکرات، از طریق این نامه صحبت کردند. هم زمان نامه ای منتشر شد که ۳۲۰ هزار امضاء داشت و میخواست که این ۴۷ سناتور آمریکایی را به جرم نقض قانون لوگان، تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

 ادعای ترامپ مبنی بر نقض قانون لوگان توسط یک سناتور

دونالد ترامپ در ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ در حاشیه نشست امنیتی مونیخ، واکنش هایی به دیدار کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نشان داد و از نظر او نقض قانون لوگان بود.

دونالد ترامپ گفت:من شاهد دیدار سناتور مورفی با ایرانی ها بوده ام. آیا این واقعیت دارد؟ آیا چیزی وجود دارد که من باید بدانم؟ به این دلیل که شاید این نقض قانون لوگان باشد.

برطبق اعلام پایگاه خبری The Federalist آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، سناتور دموکرات ایالت کنتیکت آمریکا به نام کریس مورفی با محمد جواد ظریف، دیداری محرمانه داشته است.

اظهارات سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص دیدار ظریف با کریس مورفی در صفحه توئیترش چنین بود« دکتر ظریف همواره گفته اند که ملاقات با بعضی از اعضای کنگره آمریکا، به تشریح دیدار و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران و واقعیات منطقه می پردازد. این اقدامات که شامل دیدار با مراکز فکری، نخبگان، مصاحبه و دیدار توجیهی با اصحاب رسانه ها می شود؛ بخشی از دیپلماسی عمومی است.

تاریخچه قانون لوگان,لوگان,قانون لوگان,مذاکره غیر قانونی جرج لوگانقانون لوگان، جلوگیری از تضعیف موضع دولت آمریکا مقابل دولت‌های خارجی میباشد

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش