جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
۱۴:۵۰ - ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۳۵
گجت ها و ابزارهای هوشمند

۵ دلیل برای خریدن مچ بند به جای ساعت هوشمند!

مچ بند,ساعت هوشمند

اگر به دنبال خرید یک مچ بند هوشمند برای پایش فعالیت های بدنی خود بوده باشید، به احتمال زیاد در جست و جوهای خود به ساعت هوشمند هم به عنوان ابزاری با فعالیت مشابه برخورده اید. در نتیجه این سوال امکان دارد برایتان پیش بیاید که کدامیک از این دو گجت گزینه ی بهتری است و در واقع کدامیک میتواند به صورت بهتری پاسخگوی نیازتان باشد. بدیهی است هر یک از این دو، یعنی مچ بند و ساعت هوشمند نقاط قوت و ضعف خود را دارند اما آنچه که در این مطلب به آن می پردازیم، بررسی دلایلی برای خریدن مچ بند هوشمند به جای ساعت است؛ چه برای آن دست از کاربرانی که به تازگی کار خود را با گجت های پایش سلامت آغاز کرده اند و چه برای افراد با تجربه.

به گزارش وب سایت بلومبرگ، نخستین ساعت های هوشمند در سال ۲۰۱۳ توسط سامسونگ، کوالکام و سونی تولید و روانه ی بازار شدند. پس از آن شرکت های دیگر هم به تولید این گجت ها پرداختند که بخاطر هماهنگی بالا با گوشی های هوشمند به سرعت بین کاربران محبوبیت پیدا کردند. همین مسئله درباره مچ بندهای هوشمند هم صدق می کند که اگرچه سابقه ی بیشتری دارند ولی به همان اندازه محبوب و میتوان بیان کرد کاربردی هستند.

خوشبختانه بسیاری از شرکت هایی که به ساخت گوشی های هوشمند می پردازند، این روزها ساعت هوشمند و البته مچ بند هوشمند هم تولید می کنند که از جمله آنها میتوان به سامسونگ اشاره کرد. از نظر کیفیت، امکانات و میزان محبوبیت هم ساعت های هوشمند اپل در صدر قرار دارند منتها مچ بند هوشمند خاصی از این شرکت در بازار وجود ندارد. مچ بندهای موجود هم غالبا از ویژگی های یکسانی برخوردارند و اگر تفاوتی در آن ها دیده شود بسیار جزئی است. بدین ترتیب در اکثر مواقع مهم نیست از کدام برند معروفی آنرا خریداری می کنید، چون به تمام قابلیت های خوبی که نیاز دارید دسترسی خواهید داشت.

در ادامه به بررسی ۵ علتی می پردازیم که به چه دلیل کاربران باید خرید مچ بند هوشمند را به ساعت هوشمند ترجیح دهند.

مناسب برای تازه کارها

مچ بند,ساعت هوشمند

قبل از اینکه به خرید گجتی با هدف پایش فعالیت های بدنی و وضعیت سلامتی خود خریداری کنید، این سوال را از خود بپرسید که تا چه حدی در این بخش تجربه و آگاهی دارید. البته این روزها کمتر کسی پیدا می شود که نتواند کار با یک گجت هوشمند را طی چند روز یاد بگیرد ولی ساعت های هوشمند میتوانند برای شروع گزینه ی سخت تری باشند. بدین ترتیب تعدادی ترجیح میدهند برای پایش فعالیت های خویش سراغ محصولات ساده تری بروند. اینجاست که مچ بند هوشمند وارد می شود تا کاربران را از سردرگمی نجات دهد.

معمولاً از لحاظ قابلیت ها و امکانات، ساعت های هوشمند میتوانند بسیار غنی تر و در عین حال پیچیده تر از مچ بندها باشند. البته این موضوع برای آن دسته از کاربرانی که تجربه ی زیادی دارند و به عبارتی کاربران حرفه ای هستند بسیار خوشحال کننده است به دلیل آن که آن ها به دنبال قابلیت های متنوع هستند ولی برای یک تازه کار این قابلیت ها غالبا میتواند بدون استفاده و یا حتی در برخی مواقع گیج کننده باشند. به همین خاطر ویژگی های فراوان به جای کاربردی بودن میتوانند خسته کننده تلقی شوند.

البته این بدان معنا نیست که قابلیت های یک مچ بند هوشمند همیشه ساده هست. خیر! گاهی اوقات این گجت ها هم میتوانند گزینه های کاربردی بسیار خوبی را پیش روی شما قرار دهند. فقط به صورت کلی، باور بر این است که مچ بندها گجت های ساده تری به نسبت ساعت های هوشمند هستند که این موضوع هم درست است. در رابطه با قابلیت های خوب مچ بند هوشمند میتوان به GPS داخلی اشاره کرد که شاید بتوان گفت ۹۰ درصد مچ بندها به آن مجهز نیستند و کاربر برای بهره مندی از آن باید گوشی را با خود به همراه داشته باشد. ولی فیت بیت Charge 4 از نخستین مچ بندهایی است که از GPS داخلی برخوردار بود تا کاربر بدون نیاز به گوشی خود به کارهای مربوطه رسیدگی کند.

قیمت مناسب مچ بند در مقایسه با ساعت هوشمند

مچ بند,ساعت هوشمند

در صورتیکه تازه کار هستید و یا دوست دارید وارد دنیای گجت های هوشمند شوید، این احتمال هم وجود دارد که در محدودیت بودجه قرار داشته باشید. به همین خاطر در تجربه ی اول، منطقی تر است سراغ محصولی بروید که قیمت پائین تری داشته باشد. به دلیل آنکه شاید از تجربه ی استفاده از یک گجت پوشیدنی خوشتان نیاید و این موضوع میتواند به کمک یک مچ بند تا حد زیادی برایتان روشن شود.

بدیهی است در نخستین تجربه ی استفاده از یک محصول، کسی نمی خواهد پول زیادی را صرف آن کند که در نهایت به این نتیجه برسد که گجت مربوطه با نیازهای او مطابقت ندارد. حتی اگر سابقاً هم یک یا دوبار تجربه ی استفاده از مچ بند هوشمند را داشته اید شاید باز هم منطقی باشد که سراغ گزینه ای با قیمت کمتر بروید. مگر اینکه به این نتیجه رسیده باشید که به قابلیت ها و امکانات ساعت هوشمند بیشتر نیاز دارید.

مچ بندهای هوشمند قیمت بسیار خوبی دارند. بدون اینکه حتی مبلغی معادل نصف قیمت یک ساعت هوشمند معروف را بپردازید، میتوانید به یک مچ بند هوشمند از همان شرکت دسترسی داشته باشید که دنیایی از امکانات و قابلیت ها را پیش رویتان قرار می دهد. به عنوان مثال گلکسی فیت یکی از برترین مچ بندهایی است که در سبد محصولات سامسونگ قرار دارد که هم از لحاظ قیمتی مناسب است و هم به قابلیت های اساسی نظیر پایش فعالیت خودکار، سنجش ضربان قلب، پایش خواب و… مجهز شده است. خبر خوب اینجاست که با پرداخت مبلغی کمتر، میتوانید اکثر این قابلیت ها را در شیائومی می بند ۵ و ۴ هم داشته باشید.

لازم به ذکر است به تازگی شیائومی از می اسمارت بند ۶ هم رونمایی کرد که از ۱۹ فعالیت ورزشی جدید و قابلیت های بسیار متنوع پشتیبانی می کند.

طول عمر بیشتر باطری

مچ بند,ساعت هوشمند

بارها دیده ایم که برخی از ساعت های هوشمند طول عمر باطری یک یا دو روزه دارند و این اصلاً خوب نیست چرا که با اندکی فعالیت سنگین کاربر باید ساعت خود را برای استفاده ی بعدی به طور کامل شارژ کند. علت این موضوع هم به قابلیت های بیشتر ساعت های هوشمند برمیگردد که نیازمند انرژی بیشتری هستند. هر چند این موضوع این روزها دیگر مثل قبل بعنوان یک مشکل بزرگ دیده نمی شود و تا حدودی حل شده. با این حال باز هم طول عمر باطری زمان خرید یک گجت هوشمند اهمیت بالایی دارد و این مچ بندهای هوشمند هستند که در این بخش بهتر ظاهر می شوند.

از نقاط ضعف مچ بندهای هوشمند در مقایسه با ساعت های هوشمند، نمایشگر بسیار کوچ تر آن هاست ولی همین نمایشگر وقتی در رابطه با طول عمر باطری صحبت می کنیم، به نقطه قوت برای این گجت ها تبدیل می شود. مچ بندها به قدری کوچک هستند که اصلاً نیازی به انرژی زیاد برای روشن شدن و روشن ماندن ندارند. در نتیجه انرژی زیادی هم از باطری گرفته نمی شود.

بیشتر مچ بندها میتوانند با یک بار شارژ کاربران را تا یک هفته هم همراهی کنند ولی ساعت های هوشمند غالبا پس از چند روز نیاز به شارژ مجدد پیدا می کنند که این موضوع انتخاب مورد نخست را برای آن دسته از کاربرانی که به طول عمر باطری اهمیت میدهند منطقی تر می کند.

برای مثال فیت بیت Inspire 2 یکی از بهترین مچ بندهای موجود در بازار است که میتواند با فقط یک بار شارژ، به مدت ۱۰ روز کاربران را همراهی کند. هیچ نگرانی هم از بابت درآوردن مداوم گجت و منتظر ماندن برای شارژ دوباره ی آن برای کاربران پیش نخواهد آمد. این قابلیت خوب مچ بند هوشمند برای کاربرانی که دایماً بیرون از خانه فعالیت می کنند و می خواهند گجت هوشمندشان همیشه روی دستشان باشد بسیار کاربردی است.

طراحی جمع و جور و وزن کم

مچ بند,ساعت هوشمند

اگر فکر می کنید جزء آن دسته از افرادی هستید که طراحی بزرگ و وزن نسبتا بالای ساعت های هوشمند را نمی پسندید، خبر خوب این است که جایگزین خوبی برای این محصولات وجود دارد و آن هم مچ بندهای هوشمند هستند. بسیاری از مچ بندها به لطف اندازه ی کوچک و وزن کمی که دارند این امکان را به کاربر می دهند تا آن ها را به عنوان یک لوازم جانبی نه فقط روی مچ دست بلکه مثلا روی لباسشان هم قرار دهند. بدین ترتیب آن دسته از افرادی که می خواند روی مچ دست خود ساعت معمولی( یا هر نوع ساعتی) یا جواهرات زینتی داشته باشند، مجبور نخواهند بود حتما مچ بند را روی مچ خود ببندند.

جالب اینجاست که حتی اگر آن ها را روی دست خود هم ببندید پس از مدتی فراموش خواهید کرد که چیزی روی مچ دستتان قرار دارد چون اندازه و وزن بسیار پایینی دارند. دیده شده بسیاری از افراد این محصول را در کنار ساعت روی مچ می بندد بدون اینکه احساس سنگینی روی دست خود داشته باشند. این موضوع به ویژه برای افرادی که فعالیت های بدنی سنگین انجام میدهند بسیار دارای اهمیت است به دلیل آن که بر خلاف ساعت های هوشمند، مچ بندها حس راحتی بسیار بیشتری را به کاربر القا می کنند.

مزیت دیگر این گجت ها، بندهای قابل تعویض است. البته ساعت های هوشمند هم چنین گزینه ای را در اختیار کاربر قرار میدهند ولی مچ بندها معمولاً در این حالات تنوع بیشتری دارند و قیمت بندهای جانبی آنها هم بسیار کم تر است. از بندهای مخصوص ورزش گرفته تا مناسب برای مهمانی و بسیاری شرایط دیگر، تنوع بند برای مچ بندها بسیار بالاست. به عنوان مثال وقتی قرار است به دویدن بپردازید میتوانید بند سبک وزن سیلیکونی را انتخاب کنید یا اگر وارد جلسه رسمی شدید از بند هایی ساخته شده از فولاد ضد زنگ استفاده کنید.

مناسب برای پایش اکثر فعالیت های بدنی

مچ بند,ساعت هوشمند

همان طور که در ابتدا گفته شد، مچ بندها از فعالیت های بدنی پشتیبانی می کنند که در عین ساده بودن، کاربردی هم هستند. به همین خاطر در تجربه ی نخست استفاده از این گجت ها اصلاً گیج و سردرگم نمی شوید. البته بدیهی است در اختیار داشتن محصولی با قابلیت های سلامتی متنوع همیشه عالی است ولی در صورتیکه موضوع تازه کارها باشند یا افرادی که می خواهند با کم ترین هزینه بیشترین استفاده را داشته باشند، مچ بندها انتخاب خوبی هستند.

بسیاری از اشخاص اهمیتی به پایش یک سری از فعالیت های بدنی خود نمی دهند چون در واقع فهمیدن این اطلاعات برایشان اهمیت خاصی ندارد. ولی بعضی از این داده ها بسیار مهم هستند و هر کاربری باید از آن ها مطلع باشد. بدین ترتیب اگر به دنبال محصولی هستید که بتواند قدم های شما را محاسبه کند، میزان کالری مصرف شده را بسنجد، ضربان قلب را اندازه گیری کند و از حالت های ورزشی مختلف هم پشتیبانی کند، مچ بندهای هوشمند برترین و به صرفه ترین انتخاب شما خواهند بود. حتی اگر به اطلاعات دقیق تر هم نیاز داشته باشید میتوانید اپلیکیشن مخصوص این گجت ها را روی گوشی هوشمند خود اجرا کنید و از طریق آن به طلاعاتی که نیاز دارید دسترسی داشته باشید.

آیا ترجیح مچ بند به ساعت هوشمند منطقی است؟

مچ بند,ساعت هوشمند

در آغاز صحبت به این نکته اشاره کردیم که هم ساعت هوشمند و هم مچ بند هوشمند نقاط قوت و ضعف خود را دارند و اصلاً اینگونه نیست که این ۵ علت، برای کم اهمیت نشان دادن ساعت ها باشند. در واقع همانطور که گفته شد، این مطلب بیشتر برای آن دسته از کاربرانی مناسب است که نخستین بار است قصد دارند استفاده از یک گجت برای پایش فعالیت های بدنی را تجربه کنند و در عین حال که کاربرد برایشان مهم است، به قیمت مناسب هم اهمیت می دهند.

با در نظر گرفتن این ۵ دلیل، به این نتیجه رسیدیم که اگر جزء این دسته از افراد هستید بهتر است ابتدا کار خود را با مچ بندهای هوشمند آغاز کنید. به دلیل آن که مجبور نیستید هزینه ی زیادی برای آن بپردازید و در عین حال میتوانید بخشی از آنچه که یک ساعت هوشمند برایتان به ارمغان می آورد را تجربه کنید. بدین ترتیب در صورتیکه از تجربه ی کار با آن راضی بودید و احساس کردید به قابلیت های بیشتری نیاز دارید، با خیال راحت تری به سراغ ساعت های هوشمند می روید. اگر هم راضی نبودید، چیز خاصی را از دست نمی دهید.

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش