۰۸:۳۹ - ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۶۴۹۹
فناوری اطلاعات و ارتباطات

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گزارش داد

کاربر اینترنت موبایل: ۶۲ میلیون مشترک

بازار موبایل,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات
 ضریب نفوذ اینترنت از مرز ۸۵ درصد گذشت.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به تازگی در گزارش‌های ادواری، آخرین آمار و اطلاعات بخش فناوری اطلاعات کشور مربوط به پایان خردادماه سال‌جاری را منتشر کرده که نشان می‎دهد تعداد مشترکان اینترنت پهنای باند در کشور به ۷۱ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۵۹۹ نفر رسیده است. در این میان، ۶۲ میلیون و ۱۷۰ هزار کاربر اینترنت موبایل در کشور وجود دارد که به واسطه آن ضریب نفوذ اینترنت پهن باند سیار در کشور ۱۴/ ۷۸ درصد است. همچنین بیش از ۹ میلیون کاربر اینترنت ثابت در کشور وجود دارد تا ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت به مرز ۱۱ درصد برسد. ضریب نفوذ اینترنت بر مبنای استفاده افراد از فناوری‎های دسترسی xDSL، نسل ۳ و ۴ موبایل، اینترنت وای‌فای و TD-LTE به دست آمده که ۷۴/ ۸۵ درصد است.

آمارها نشان می‌دهد ۸۶ درصد ضریب نفوذ اینترنت مربوط به دسترسی به فناوری نسل ۳ و ۴ موبایل، ۱۲ درصد مربوط به ADSL و ۲ درصد مربوط به TD-LTE است. همچنین آمار کاربران اینترنت ثابت حاکی از آن است که ۹۳ درصد آنها مشترکان خانگی بوده و بقیه مشترکان اداری/ تجاری هستند که تعدادشان بیش از ۶۳۶ هزار مشترک است. علاوه‌بر آن، عمده مشترکان اینترنت ثابت سرویس با سرعت ۲۰۴۸ تا ۱۰۲۴۰ کیلوبیت بر ثانیه هستند. این بررسی‌ها حاکی از آن است که ضریب نفوذ اینترنت باندپهن ثابت از سال ۹۵ تاکنون رشد قابل‌توجهی نداشته است و ضریب نفوذ اینترنت موبایل که در سال ۹۵ حدود ۴۰ درصد بوده در منحنی رشد، سیر صعودی خود را طی می‌کند و در سال ۹۶ به نزدیک ۶۰ درصد رسیده، در سال ۹۷ ضریب نفوذ ۷۰ درصد را رد کرده و در سال ۹۸ به ضریب نفوذ ۸۰ درصد نزدیک می‌شود. در همین حال تعداد مشترکان اینترنت موبایل که در سال ۹۵ حدود ۳۵ میلیون نفر برآورد می‌شده، در سال ۹۶ به حدود ۵۰ میلیون نفر رسیده و با عبور از مرز ۶۰ میلیون نفر در سال ۹۷، در ۳ ماه امسال به بیش از ۶۲ میلیون نفر رسیده است.

موبایل

گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از آخرین وضعیت استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تا پایان خردادماه ۹۸ حاکی از آن است که بیش از ۱۷۵ میلیون و ۷۶۰ هزار انواع سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری توسط اپراتورهای موبایل واگذار شده است. در این میان، حدود ۶۶ درصد این سیم‌کارت‌های واگذارشده فعال است و در نهایت اینکه ضریب نفوذ موبایل به مرز ۱۴۰ درصد رسیده است. براساس آمار، حدود ۴۸ درصد سیم‌کارت‎های واگذار شده مربوط به همراه اول، ۳/ ۴۶ درصد مربوط به ایرانسل و بقیه مربوط به رایتل و سازمان منطقه آزاد کیش است. همچنین بررسی تعداد دکل‎های BTS نشان می‎دهد در مجموع ۳۷ هزار و ۷۸۳ دکل ۲G، ۳۶ هزار و ۷۱۶ دکل ۳G و ۳۱ هزار و ۲۶۸ دکل ۴G وجود دارد که عمدتا به اپراتور همراه اول تعلق دارد. درصد پوشش جمعیتی همراه اول حدود ۵/ ۹۶ درصد بوده و این آمار درخصوص ایرانسل و رایتل به ترتیب ۸۷ و ۷/ ۵۵ درصد است. همچنین ضریب نفوذ همراه اول ۷۳ درصد، ایرانسل ۶۰ درصد و رایتل ۶ درصد است. به این ترتیب، سهم همراه اول از بازار ۵۲ درصد، ایرانسل ۴۳ درصد و رایتل ۵ درصد است.

بنابر گزارش سازمان تنظیم مقررات، در سه ماه نخست ۱۳۹۸ حدود بیش از ۳۸ میلیون و ۸۷۰ دقیقه مکالمه از طریق مشترکان همراه اول برقرار شده و این مشترکان از سیم‌کارت همراه اول خود بیش از ۴/ ۳ میلیارد پیامک به مشترکان سایر اپراتورها ارسال کرده‌اند. این آمار درباره تعداد پیامک درون‌شبکه‌ای همراه اول نزدیک به ۴۲ میلیارد است. همچنین حدود بیش از ۱۶ میلیون و ۶۶۰ دقیقه مکالمه از طریق مشترکان ایرانسل برقرار شده و این مشترکان از سیم‌کارت ایرانسل خود بیش از ۵/ ۳ میلیارد پیامک به مشترکان سایر اپراتورها فرستاده‌اند. این آمار درباره تعداد پیامک درون‌شبکه‌ای ایرانسل ۹۲/ ۴ میلیارد است. نزدیک به ۴/ ۱ میلیون دقیقه مکالمه از طریق مشترکان رایتل برقرار شده و این مشترکان از سیم‌کارت رایتل خود حدود ۶۳۷ میلیون پیامک به مشترکان سایر اپراتورها فرستاده‌اند. این آمار درباره تعداد پیامک درون‌شبکه‌ای ایرانسل نزدیک به ۵۷ میلیون بود.

تلفن ثابت و خدمات پستی

گزارش سازمان تنظیم مقررات نشان می‌دهد حدود ۵/ ۳۸ میلیون خط تلفن نصب شده و از این میزان، تا پایان خرداد سال‌جاری تنها ۲۹ میلیون خط دایر بوده است. همچنین ۹۹ هزار و ۱۶۵ دستگاه تلفن همگانی وجود دارد و به این ترتیب، ضریب نفوذ تلفن ثابت نزدیک به ۳۵ درصد است. همان‌طور که این گزارش نشان می‌دهد بخش قابل‌توجه و عمده این بازار به مخابرات اختصاص دارد که گویای انحصار نسبی آن است؛ به‌‌طوری‌که ۹۷ درصد خطوط منصوب شده توسط شرکت مخابرات انجام گرفته است. هرچند در گزارش سازمان تنظیم مقررات نام شرکت‎هایی در قالب FCP و Servco دیده می‌شود که خدمات تلفن ثابت ارائه می‎کنند، اما سهم آنها بسیار ناچیز است. با این حال، حدود ۴۸/ ۱ میلیون دقیقه تماس از طریق خطوط تلفن ثابت مخابرات برقرار شده و از این میان، تنها ۵۱/ ۵۲ درصد آنها موفق بوده است.

براساس این گزارش سازمان مقررات بیش از ۷۶ میلیون مرسوله پستی در سه ماه نخست سال ۱۳۹۸ در کشور توسط شرکت پست جابه‌جا شده است. به‌عبارت دیگر، در ازای هر شهروند ایرانی ۹۲/ ۰ مرسوله پستی از استان‎های مختلف فرستاده شده است. حدود ۴۴ درصد این مرسولات از طریق پست عادی ارسال شده و پس از آن بیشتر ارسال‌ها از طریق پیشتاز بوده است. ۵/ ۱۰ درصد این پست‌ها سفارشی بوده و سهم پست الکترونیکی هم بیش از ۶ میلیون مرسوله بوده است.

بازار موبایل,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات

donya-e-eqtesa​d.‎​com
  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید