پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۲۲:۳۰ - ۰۶ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۰۴۸۴
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

ایستگاه های تنظیم قیمت میوه عید؛ شوخی بی مزه با مردم❗️

قیمت میوه در قم,ایستگاه های تنظیم قیمت میوه عید قم
رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار استان قم به تشریح چرایی پایین بودن کیفیت میوه عرضه شده در چادرهای تنظیم بازار نوروز پرداخت.

سالها پیش بود که ایستگاه های میوه تنظیم بازار شب عید در شهرهای مختلف ایران راه اندازی شد و ایضا درقم؛ در دمادم افزایش قیمت میوه از تومان به هزار تومان بود که این ایستگاه ها در شهر ایجاد شدند و مرهمی بر دردهای مردمی بودند که تازه طعم گرانی های میوه را حس می کردند.

همین ایستگاه ها در روزهای اوج افزایش قیمت در سالهای اول دهه ۹۰ شمسی به سان یک نقطه امید برای مردم شهر رخ نمایی می کرد. جایی که مردم صف به صف ایستاده بودند که منتظر میوه عید خود بودند و مسئولان نیز با پر کردن این ایستگاه سعی می کردند که دست دلالان شب عید را از بازار کوتاه کنند.

ایستادن در صف میوه ساعات پایانی سال به جای صف مرغ و ماهی و سبزه، از اولویت های مردم بدل شده بود. سبدهای میوه نسبتا با کیفیت دست به دست در ماشین جا داده می شد و اهل خانه نیز با خیالی راحت به خانه می رفتند. 

تقریبا میوه اکثر مردم در پذیرایی عید مثل هم بود چون تفاوت کیفیت و قیمت میوه ایستگاه ها با میدان کهنه و خیابان های وسط و بالای شهر به حدی بود که کسی تصور خرید میوه غیر از ایستگاه ها را نمی کرد. میوه های ایستگاهی نیز میوه های با کیفیتی بودند و مثل لباس های متحدالشکلی که در سالهای اولیه دهه هفتاد در روزهای عید به دانش آموزان بی بضاعت داده می شد مایه آبروی آنها نبود. کسی هم به پدر خانه ایراد نمی گرفت که چرا میوه با کیفیت تهیه نکرده است.

اما در سالهای اخیر این ایستگاه ها نه اینکه دردی از گرانی بازار دوا نکردند تنها کاری که می کنند، اشغال یک فضا در کنار خیابان ها است. ایستگاه هایی که سال گذشته تعدادی از آنها اصلا خالی بود و گزارش آنها نیز سال گذشته در همین رسانه منعکس شد.

به سراغ رئیس اتحادیه میوه و تره بارقم رفتیم تا بدانیم که چرا این ایستگاه ها به چنین روزی افتاده اند.

عباس موحدی، رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار استان قم، در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: سیب باقیمت ۱۱ هزار تومان و پرتقال باقیمت ۱۰ هزار تومان در چادرهای تنظیم بازار میوه نوروز عرضه می‌شود.

وی اضافه کرد: دو ماه قبل جلسه‌ای برگزار شد و پیشنهاد کردیم که پرتقال با قیمت ۸ هزار تومان سیب با قیمت ۹ هزار تومان در این چادرها عرضه شود اما قبول نکردند و اواخر بهمن مجدد جلسه‌ای برگزار شد و قرار شد سیب با قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ و پرتقال ۸ هزار تومان به فروش برسد؛ اما باز قبول نکردند و سیب را با قیمت ۱۱ هزار تومان و پرتقال را با قیمت ۱۰ هزار تومان عرضه کردند.

وی ادامه داد: این در حالی است که این میوه‌ها با این کیفیت در میدان میوه و تره با پرتقال با قیمت ۷ هزار تومان الی ۸ هزار تومان و سیب با قیمت ۹ الی ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار استان قم با اشاره به اینکه در این چادرها همه اجناس دو هزار تومان بالاتر عرضه می‌کنند، اظهار کرد: امسال از این چادرها استقبال نشده است و معلوم هم نیست در آخر چقدر میوه بماند و خراب شود.

وی در رابطه با چرایی پایین بودن کیفیت محصولات عرضه شده در این چادرها، بیان کرد: کیفیت محصولات امسال بالا است اما محصولات عرضه ‌شده در این چادرها کیفیت مطلوبی ندارد.

موحدی بیان کرد: در مهر و آبان پرتقال در مازندران کیلویی ۷ الی ۸ هزار تومان بود؛ اما وقتی آقایان پا به مازندران گذاشتند در سه الی چهار ماه پرتقال کیلویی ۱۵۰۰ تا دو هزار تومان افزایش یافت که دود این امر به چشم کل ملت ایران رفت.

وی با تأکید بر اینکه این کار کارشناسی نشده بود و افراد غیر کارشناس نباید به این عرصه ورود می‌کردند، ادامه داد: این کار به جز ضرر بهره‌ای دیگر نداشته است؛ زیرا این‌ها کاسب نیستند و کارشان این نیست؛ باید مسئولیت این امر را به رئیس اتحادیه تهران واگذار کنند که هم بخرد و هم با قیمت ارزان به دست مردم برسد.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار استان قم با بیان اینکه در شمال محصول با کیفیت به آن‌ها ندادند و هر کارتونی که هفت کیلو است دو کیلو آن لکه کرده است، اضافه کرد: با این کار غیر کارشناسی فقط مشکل و ضرری برای دولت درست کردند.

وی بیان کرد: دو سال قبل مسئولیت این امر را سازمان صنعت، معدن و تجارت به عهده داشت و امسال جهاد کشاورزی عهده‌دار مسئولیت شده بود.

به هر حال اگر قرار است مشکلی از مردم حل شود باید با طرح های خدمت رسانی حل شود و اگر قرار است که طرح هایی که سالها پیش ثمرده بوده است به این شکل و با بی ثمری تمام ادامه یابد، بهتر است در کلیت ماجرا تجدید نظر صورت گیرد.

تنظیم بازار شب عید و تنظیم قیمت تمام شده و عرضه به مردم باید به گونه ای باشد که مشکلی از مشکلات مردم حل کند نه اینکه نسبت عرضه و تقاضا وخواست مردم را بهم بزند. تقریبا در سالهای اخیر این ایستگاه ها به محلی برای حضور وقیمت کردن و وقت گرفتن از مردم مبدل شده است. در حقیقت می توان گفت که این ایستگاه ها بیشتر به یک شوخی برای مردم در روزهای اول عید مبدل شده است و دیگر کسی اهمیتی به این ایستگاه ها نمی دهد.

ای کاش تصمیم جدی و دیگری برای حل این موضوع گرفته شود.

  • 13
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش