چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
۲۱:۵۳ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۱۹۳
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

نقش اتحادیه مرغداران میهن در گرانی تخم مرغ چیست؟/ صادرات تخم مرغ منوط به مجوز وزارت کشاورزی شد

قیمت تخم مرغ در بازار,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
در روزهای اخیر در جهشی قابل پیش بینی، قیمت هر شانه تخم مرغ به ۴۵ هزار تومان و در برخی از مغازه های مناطق شمالی تهران به شانه ای ۵۰ هزار تومان و بیشتر نیز افزایش پیدا کرد تا یکی از مهمترین و اصلی ترین وعده غذایی ایرانی ها بار دیگر در معرض گرانی و حذف شدن از سبد خرید آن ها قرار بگیرد.

به گزارش رویداد ۲۴، ۲ ماه قبل به بررسی قیمت تخم مرغ و افزایش ناگهانی آن به ۳۰ هزار تومان پرداختیم که باعث نگرانی مرده شده بود. این ولی برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم مرغ، به بیش از ۳۰ هزار تومان میرسد و مسئولین هم چنان در سکوت خبری و یا نهایتا انتقاد از وضعیت موجود به سر می برند. بعضی از مسئولین مربوطه مهمترین عامل افزایش قیمت تخم مرغ را صادرات بی رویه آن می دانند و معتقد هستند برخی با سوء استفاده از اهرم صادرات، قیمت ها را به شکل کاذب بالا می برند و حباب ایجاد می کنند.

از ماهها قبل همواره از وجود مافیا در صنعت مرغ و تخم مرغ صحبت می شد و بعضی مسئولین سعی می کردند به هر طریقی که شده نشان دهند که این مافیا در حال ایجاد بحران و تنش در بازار اقتصادی است. «حسن حسینی شاهرودی» سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس دهم چندی قبل در گفتگو با رویداد ۲۴ گفته بود: «تمام مشکلات اقتصادی ما به مافیای واردات گره خورده است. بعضی از اشخاص خاص با ارز های خاص و دولتی و با رانتی که دارند تنظیم بازار را به دست گرفته اند. به معنای دیگر تنظیم بازار در دست رانت خواران است نه وزارت صنعت. همه دستگاه های نظارتی و دولتی از پشت پرده مافیا خبر دارند، اما کاری نمی کنند. وقتی دستگاه های نظارتی کاری نمی کنند دستگاه قضا باید ورود پیدا کند و با مافیا و دستگاه های نظارتی که کاری نمی کنند برخورد کنند.»

این نماینده در ادامه می گوید: «دقیقا با فرایند ناسالمی که برای تخصیص و ثبت سفارش وجود دارد که هیچگونه نظارتی هم بر آنان نیست، این فساد به وجود می آید. مافیا با ارقام کلانی که دارند دست به چنین اقداماتی می زنند. شما به طور طبیعی اکنون میتوانید برای نهاده ثبت سفارش کنید و حدود ۲ الی ۳ هزار تن نهاده وارد کنید، اما این افراد خاص با پو ل های کلانی که دارند چندین هزار تن نهاده را با ارز دولتی وارد می کنند و در کشتی نگاه می دارند و زمانی که بازار ملتهب شد آنرا وارد بازار می کنند. نفوذی که این رانت خواران دارند بسیار زیاد است و در همه حوزه ها وجود دارد.»

روحانی و سایر مسئولین بار ها در اعتراض به گرانی صحبت کرده اند و حتی رییس جمهور از غیرقابل قبول بودن گرانی کالا ها سخن گفته بود، ولی مشخص نیست که مخاطب این سخنان مردم هستند یا مسئولین و اصلاً چه کسی باید به این وضعیت رسیدگی کند!

سعی کردیم تا با مسئولین تماس بگیریم و علت را جویا شویم، ولی هیچ یک از آنها حاضر به گفت و گو نشدند و یوسف خانی رئیس اتحادیه مرغ و پرنده نیز در پاسخ به رویداد ۲۴ گفت تمایلی برای مصاحبه ندارد و نظری هم درباره قیمت ها ندارد. با این حال سری به چند مغازه در سطح شهر زدیم تا وضعیت بازار تخم مرغ را از دید مردم و شهروندان بررسی کنیم.

صادرات تخم مرغ به عراق

«کمال حسین پور» نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس درباره مجوز صدور تخم مرغ به اشخاص خاص به رویداد ۲۴ می گوید: مجوز صادرات تخم مرغ را وزارت جهاد کشاورزی صادر می کند که طی این مجوز تخم مرغ به کشور مقصد که معمولاً هم عراق است صادر می شود. اخیرا جهاد کشاورزی طی نامه ای به مورخ ۲۵ شهریور اختیار صدور مجوز برای صادرات تخم مرغ را به «اتحادیه مرغداران میهن» داده است. یعنی این اتحادیه تشخیص می دهد که چه شرکتی و به چه میزان میتواند تخم مرغ صادر کند که این رویکرد باعث ایجاد رانت در صادرات این محصول می شود.

قیمت تخم مرغ در بازار,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر می گوید: وزارت کشاورزی باید مجوز صادرات تخم مرغ را به صورت محدود و براساس میزان تولید سالیانه، سقف صادرات آنرا مشخص می کرد. ولی در این نامه هیچ سقفی برای اتحادیه مرغداران میهن گذاشته نشده و تنها صدور مجوز صادرات تخم مرغ را به این اتحادیه واگذار کرده است.

صادارت تخم مرغ در اختیار افراد خاص

او تصریح می کند: تخم مرغ غالبا از طریق مرز های پیرانشهر و باشماق صادر می شود، این درحالی است که با وجود این که مردم این منطقه مازاد تولید داشتند، ولی باز هم اجازه صادرات تخم مرغ به مردم منطقه ما داده نشد. در واقع صادرات تخم مرغ دست افرادی خاص قرار دارد.

حسین پور با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی در گذشته برای صادرات تخم مرغ سقف معینی را تعیین کرده و هر مرغ داری که مازاد تولید داشت امکان صادرات تخم مرغ را داشت، اظهار کرد: اما اتحادیه گزینشی و براساس روابط، مجوزهای صادرات را صادر می کند. در چنین شرایطی میزان صادرات این محصول بیش از حد استاندارد خواهد بود؛ زیرا تفاوت قیمت صادرات تخم مرغ با بازار داخلی ۲ تا ۳ برابر بوده و منافعی میلیاردی را نصیب صادرکننده خواهد کرد. چرا‌که واسطه ها، تخم مرغ را به قیمت پایین از مرغدار خریده و با قیمت بالا و به دلار در بازار های خارج از کشور به فروش می رساند.

او در ادامه می‎گوبد: مرغداران مستقیما تخم مرغ را صادر نمی کنند؛ بلکه واسطه هایی وجود دارند که صادرات را انجام داده و پول هنگفتی به جیب می زنند. همین واسطه ها هستند که می گویند مجوزها برای چه افرادی صادر شود. ای کاش این سود ها عاید مرغداران می شد تا می توانستند کار خود را گسترش دهند.

حسین پور با بیان این که افرادی که پشت این ماجرا هستند سود های کلانی می کنند و طبیعی است که به صادرات زیاد علاقه مند شوند، اظهار‌کرد: از سوی دیگر شاهد افزایش روزانه قیمت تخم مرغ در بازار داخلی هستیم. اگر ما جلوی صادرات را بگیریم تولید کننده ناچار می شود محصول خود را ارزان تر به بازار داخلی عرضه کند. به عبارت دیگر این نوع صادرات باعث می شود تولید کنندگان تخم مرغ بازار های خارج از کشور را در نظر بگیرند و با توجه به اینکه صادرات باعث کمبود این محصول در بازار های داخلی می شود قیمت آن افزایش می یابد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس می افزاید: در حال حاضر قیمت یک بسته ۲۰ تایی تخم مرغ بیش از ۳۰ هزار تومان است که با ادامه این روند و عدم کنترل صادرات این محصول شاهد افزایش بیشتر قیمت تخم مرغ در داخل کشور خواهیم بود. این ضروری است لیست افرادی که مجوز صادرات تخم مرغ را از اتحادیه مرغداران میهن دریافت کرده اند تهیه و مشخص شود.

او با بیان این که تا ۱۲ روز پیش صادرات تخم مرغ کاملا آزاد بود، تأکید کرد: موضوعی که ایجاد شبهه می کند آن است که برای ۱۰ یا ۱۲ روز صادرات را باز می کنند تا اشخاص خاص بتوانند با قیمت بالا در این زمینه اقدام کنند بعد که درخواست ها زیاد می شود و افراد خاص هم نیاز بازار های خارج از کشور را تامین کردند، مجوز صادرات برای سایرین هم صادر می شود. بعضی تولید کننده ها اعلام کرده اند که تخم مرغ مازاد داشته اند، ولی به آنها مجوز صادرات داده نشده است.

قیمت تخم مرغ در بازار,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

حسین پور توضیح می دهد: هنگامی که قیمت تخم مرغ بیش از اندازه افزایش پیدا می کند جهاد کشاورزی جلوی رشد بی رویه قیمت را می گیرد و صادرات تخم مرغ ممنوع می شود. در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت نهاده های دامی تولید تخم مرغ در کشور کاهش داشته است، در این شرایط باید جلوی صادرات گرفته شود که متأسفانه این کار انجام نشده است؛ زیرا بنظر میرسد صادرات افراد خاص برای جهاد کشاورزی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

این نماینده مجلس افزود: باتوجه به اعتراض مرغداران نسبت به این شرایط به موضوع ورود کرده ام و روز یکشنبه نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی خواهیم نوشت تا پاسخگو بوده و به ما در مجلس توضیح دهند که این مجوز ها بر اساس چه ساز و کاری صادر شده است و چرا اجازه صادرات برای همه تولید کنندگان صادر نشده است.

قیمت تخم مرغ در نقاط مختلف شهر

یکی از مغازه داران در صادقیه به رویداد ۲۴ می گوید:قیمت هر شانه تخم مرغ ۴۵ هزار تومان است و واقعیت این است که هرروز یک قیمت به ما اعلام می کنند و ما نیز خودمان در اعلام قیمت به مردم گیج شده ایم و هم خجالت می کشیم، مگر می شود قیمت ها تا این اندازه به صورت لحظه ای در نوسان باشند؟

او افزود: بسياري از مردم که همیشه به صورت شانه ای تخم مرغ خریداری می کردند این روز ها دانه ای خریداری می کنند و این به معنای فشاری است که مردم متحمل می شوند. یک زمانی تخم مرغ غذای ارزانی بود و اگر کسی توان خرید مرغ یا گوشت را نداشت تخم مرغ استفاده می کرد ، اما اکنون حتی توان خرید تخم مرغ را هم از مردم گرفته اند.

یکی از مشتریان این مغازه با حالت خشم و غم به خبرنگار رویداد ۲۴ می گوید: زندگی روز به روز برایمان سخت تر و طاقت فرسا می‎شود، واقعا نمی دانم باید چه کاری برای نجات زندگی ام داشته باشم. تورم لحظه ای افزایش پیدا می کند، ولی حقوق ما هم چنان ثابت است. با پول یارانه هم می توان یک شانه تخم مرغ با دو عدد نان سنگک خریداری کند. هر جای دنیا بگوییم با پول یارانه می توانیم نان و تخم مرغ بخریم به ما می خندند.

به سراغ یکی دیگر از مغازه های سطح شهر رفتیم، مغازه داری در خیابان سهروردی به  می گوید: ما فقط فروشنده هستیم، باورتان نمی شود اغلب مردم وقتی قیمت را می پرسند از خرید تخم مرغ منصرف می شوند ، من هیچ گاه اینچنین صحنه هایی را ندیده بودم. برخی از تخم مرغ هایمان با برند های خاص البته گران تر هم هست و هر بسته ۶ تایی این تخم مرغ ۱۲ هزار تومان است.

او افزود: هرروز صبح وقتی برایمان اجناس روز می آید ما با یک قیمت جدید برای اجناس روبرو هستیم و تغییر لحظه ای قیمت ها هم برای ما سخت است و هم برای مشتریان. امیدوارم مسئولین کمی هم به فکر ما مردم باشند.

***

صادرات تخم مرغ منوط به مجوز وزارت کشاورزی شد

فارس نوشت: وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد صادرات تخم مرغ منوط به اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاروزی است.

کاظم خاوازی در نامه ای به جعفر سرقینی سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت نوشت: پیرو تصمیمات متخذه در جلسه مورج ۲۶ شهریور ماه ۹۹ که با حضور معاون اول ریاست جمهوری برگزار شد. خواهشمند است دستور فرمایید هرگونه صادرات تخم مرغ از تمامی مبادی گمرکی کشور منوط به مجوز صادره از سوی این وزارت گردد.

قیمت تخم مرغ در بازار,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
عکس از بهاره کیان افشار,بهاره کیان افشار,عکسهای بهاره کیان افشار بیوگرافی بهاره کیان افشار از کودکی تا به شهرت رسیدنش در بازیگری (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی مهندسی نرم افزار کامپیوتر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه: بازیگر و ترانه سرا

ادامه
نیکولا تسلا,نیکولاتسلا,زندگی نامه ی نیکولا تسلا زندگی نامه ی نیکولا تسلا و اختراعاتش (+ تصاویر)

متولد:۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶

زادگاه: سمیلجان، امپراتوری اتریش (کرواسی امروزی)

مرگ: ۷ ژانویهٔ ۱۹۴۳

تبار: صربی تبار

رشته فعالیت: مخترع، فیزیک دان و مهندس

ادامه
لئوناردو داوینچی,بیوگرافی لئوناردو داوینچی,عکس لئوناردو داوینچی زندگی نامه لئوناردو داوینچی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲

زادگاه: روستای وینچی، فلورانس

فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹ 

ملیت: ایتالیا

جنبش: رنسانس میانه

ادامه
ویژه سرپوش