سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
۱۵:۳۴ - ۲۵ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۴۷۳
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

کاهش ۲۰هزارتومانی قیمت گوشت گوسفندی

تغییر سبک خرید در بازار گوشت و مرغ/ ایرانی ها فقط در ۱۰ روز اول هر ماه گوشت می خرند

قیمت گوشت قرم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

فروشندگان مواد پروتئینی می‌گویند تغییر سبک خرید و افت شدید تقاضا در بازار گوشت گوسفندی و گوساله زمینه کاهش ۱۰تا ۱۵هزار تومانی قیمت‌ها در بازار خرده‌فروشی نسبت به هفته گذشته را فراهم کرده است.

مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری حاکی است سیر صعودی قیمت انواع گوشت قرمز و مرغ و افت تقاضا، ناشی از کاهش قدرت خرید مشتریان، زمینه کاهش قیمت و عرضه چند نرخی این اقلام را در بازار خرده‌فروشی فراهم کرده است. آن دسته از فروشندگان گوشت و مرغ که با همشهری گفت‌وگو کرده‌اند می‌گویند: این روزها اغلب مشتریان فقط از ابتدا تا دهم هر‌ماه برای خرید گوشت به قصابی‌ها مراجعه می‌کنند و در ۲۰روز باقیمانده هر ماه به‌دلیل بالا بودن قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مشتریان، بازاری سوت و کور را شاهد هستیم.

گرمی بازار فروش چند نرخی

اما تغییر سبک خرید تنها پدیده تازه در بازار گوشت نیست؛ خبرنگاران همشهری می‌گویند عرضه چند نرخی انواع گوشت گوسفندی و گوساله در سطح خرده‌فروشی تشدید شده است؛ به‌نحوی که فاصله قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله در نقاط مختلف شهر تهران به ۱۵تا ۲۰هزار تومان نیز می‌رسد.

پدیده عرضه چند نرخی در بازار مرغ و مشتقات آن و حتی تخم مرغ هم شایع است. چنان که به‌عنوان نمونه دیروز یکی از مغازه‌های فروش گوشت قرمز و مرغ در شهرک آپادانای تهران هرکیلوگرم گوشت شقه گوسفندی را به نرخ ۱۱۸هزار، ران گوسفندی ۱۴۵هزار، سردست گوسفندی ۱۲۰هزار، ران گوساله ۱۲۵هزار، سردست گوساله ۱۲۰هزار و گوشت گوساله مخلوط را به نرخ ۱۰۵هزار تومان به مشتریان عرضه می‌کرد. علاوه بر عرضه چند نرخی انواع گوشت قرمز، نرخ هر کیلوگرم گوشت مرغ در خرده‌فروشی‌ها نیز بنابر نوع و کیفیت و منطقه و محله فروش این اقلام فاصله قیمت حدود ۲هزار تومانی در هر کیلوگرم را شاهد بود؛ به‌نحوی که قیمت هر کیلوگرم مرغ تازه کشتار تهران از ۲۳هزار و ۷۰۰تومان در منطقه تهرانسر تا ۲۵هزار و ۵۰۰تومان در شهرک آپادانا در نوسان بود و این فاصله قیمتی در سایر انواع مشتقات گوشت مرغ مانند شنیسل، جوجه کباب، فیله، ران سینه و مرغ سبز به‌مراتب بیشتر از هر عدد مرغ تازه بسته بندی بود.

همچنین فاصله قیمت انواع کم مصرف گوشت قرمز مانند گوشت بوقلمون، شترمرغ و شتر نیز در مناطق مختلف زیادتر شده است؛ به‌نحوی که هر کیلوگرم گوشت بوقلمون به نرخ ۴۰تا ۴۷هزار، گوشت شترمرغ از ۱۳۵تا ۱۵۰هزار و گوشت شتر به نرخ ۹۵تا ۱۲۰هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

تأثیر کاهش قاچاق دام زنده بر نرخ گوشت

همزمان با تحولات تازه زیر پوست بازار رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران از آرامش حاکم بر بازار گوشت قرمز خبر داد و گفت: هم‌اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان به مغازه دار تحویل و با قیمت ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان به مصرف‌کننده عرضه می‌شود. ولی ملکی با اشاره به کاهش ۱۵ تا ۲۰ هزار تومانی قیمت گوشت قرمز در یک هفته گذشته افزود: با وجود شرایط فعلی بازار، بعید است قیمت گوشت بیش از این در بازار کاهش یابد. به گفته او با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی، احتمال کاهش مجدد قیمت گوشت کم است. او با بیان اینکه کمبودی در عرضه دام وجود ندارد، افزود: هر کیلو دام زنده با نرخ ۵۲ تا ۵۳ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود، اما تقاضایی برای خرید گوشت در بازار وجود ندارد. رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران تأکید کرد: در ابتدای آبان‌ماه روند افزایشی قیمت انواع گوشت قرمز به‌دلیل چند روز تعطیلی، تأخیر در حمل‌ونقل و افزایش تقاضا آغاز شد زیرا ورودی گوشت به استان تهران کم شده بود، اما اکنون با مدیریت و جلوگیری از قاچاق دام زنده از کشور و افزایش ورود دام و گوشت به استان تهران، قیمت‌ها نسبت به هفته نخست آبان‌ماه در هر کیلوگرم ۲۰ هزارتومان کاهش یافته است.

قیمت‌های متفاوت گوشت در میادین میوه و تره بار

طی ۲‌ماه گذشته افزایش نرخ ارز زمینه نوسان عرضه گوشت قرمز و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار خرده‌فروشی را فراهم کرد؛ به‌نحوی که در ابتدای آبان‌ماه امسال قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله به ۱۴۰ هزار تا ۲۰۰ هزارتومان هم رسیدو عرضه انواع گوشت قرمز در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز به‌شدت کاهش یافت. اما این روزها بنابر اعلام سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، نرخ هر کیلوگرم گوشت ران گوساله با ۱۱ هزار تومان کاهش از ۱۲۴ هزار تومان به ۱۱۳ هزار، سردست گوساله با کاهش ۱۰ هزار تومانی از ۱۲۱ هزار به ۱۱۱ هزار، چرخ‌کرده مخلوط با ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش از ۹۱ هزار به ۷۸ هزار و ۲۰۰، ران گوسفندی با ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش از ۱۴۹ هزار به ۱۲۸ هزار و ۴۰۰، کف دست گوسفندی با ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش از ۱۴۷ هزار به ۱۲۶ هزار و ۴۰۰ و شقه (لاشه) گوسفندی با۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش از ۱۲۱ هزار و ۷۰۰ به ۱۰۷ هزار تومان کاهش یافته است.

گوشت قرمز کم مشتری شد

نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز نزدیک یک میلیون تن است که به گفته دامداران ۹۰۰هزار تن این نیاز از طریق تولید داخل تامین و فقط ۱۰ درصد از محل واردات و بیشتر برای مصارف صنف و صنعت تامین می‌شود. این میزان تولید در شرایطی است که در ماه‌های گذشته افت تقاضا و قیمت انواع گوشت قرمز موجب دپوی دام زنده سبک و سنگین در دامداری‌ها و افزایش قاچاق آن از مرزهای غربی شده بود. بر این اساس شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید تضمینی بیش از ۴ هزار تن گوشت قرمز گوساله با قیمت هر کیلوگرم ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان از تولیدکنندگان ۱۵ استان کشور اقدام کرده بود، اما حتی عرضه این ذخایر به بازار نیز مانع گرانی و افت شدید تقاضا در بازار گوشت نشده است.

یک فروشنده گوشت گوسفندی و گوساله در منطقه تهرانسر تهران در گفت‌وگو با همشهری از کاهش ۱۰تا ۱۵هزار تومانی نرخ هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله نسبت به هفته گذشته خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه بدون دنبه گوسفندی که در هفته گذشته به ۱۱۵هزار تومان رسیده بود از ابتدای هفته جاری با کاهش ۱۱هزار تومانی به ۱۰۴هزار، ران و راسته گوسفندی از ۱۲۲به ۱۱۴هزار، ران گوسفندی از ۱۳۵به ۱۲۴هزار و گوشت چرخ کرده مخلوط گوسفندی و گوساله از ۸۵به ۷۸هزار تومان کاهش یافته است. همچنین نرخ هر کیلوگرم گوشت ران گوساله از ۱۲۸به ۱۱۰هزار، سردست گوساله از ۱۲۴به ۱۱۲هزار و گوشت مخلوط گوساله از ۱۱۰به ۹۷هزار تومان کاهش یافته است.

مهدی اکبری با اشاره به اینکه حتی کاهش نسبی قیمت انواع گوشت قرمز نیز تأثیری در افزایش تقاضای خرید گوشت قرمز نداشته است، افزود: در چند‌ماه اخیر معمولا از ابتدا تا دهم هر‌ماه برخی مشتریان برای خرید گوشت قرمز گوسفندی و گاوی مراجعه می‌کنند، اما از نیمه دوم هر‌ماه به‌دلیل کاهش قدرت خرید مشتریان، خریداری برای گوشت گوسفندی و گوساله وجود ندارد و بازار فروش بسیار سوت و کور می‌شود. او با اشاره به اینکه در مجموع میزان تقاضا برای خرید گوشت قرمز و مرغ به‌شدت کاهش یافته است و این شرایط موجب شده تا کاهش نسبی اخیر قیمت این اقلام نیز تأثیر چندانی در تحریک تقاضای خرید نداشته است، افزود: حتی مقدار و کیفیت خرید گوشت قرمز توسط مشتریان نیز تغییر کرده و برخلاف گذشته اکنون کمتر خریداری برای گوشت ران، راسته و فیله گوسفندی و گوساله پیدا می‌شود و مشتریان تقاضای خرید شقه یا حداکثر سردست انواع گوشت قرمز را دارند.

قیمت گوشت قرم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

کاهش ۲۰هزارتومانی قیمت گوشت گوسفندی/ کمبودی در تامین گوشت قرمز نداریم، مردم شتابزده خرید نکنند
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه قیمت دام و گوشت گوسفندی نسبت به ابتدای آبان کاهش به ترتیب ۱۰ و ۲۰ هزار تومانی داشته است، گفت: به مردم توصیه می‌شود 

، علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

- قیمت گوشت در دو هفته اخیر نوسانی نداشته اما نسبت به ابتدای آبان ماه با کاهش ۲۰ هزارتومان مواجه شده است.

- در حال حاضر قیمت شقه گوسفندی بدون دنبه کشتار روز برای مصرف کننده ۱۱۵ هزارتومان است در حالی که در ابتدای آبان ماه قیمت آن به ۱۳۵ تا ۱۴۰ هزارتومان رسیده بود.

- قیمت دام در هرکیلو ۱۰ هزارتومان کاهش داشته که تاثیر این کاهش قیمت بر روی گوشت ۲۰ هزارتومان است.

- با نزدیک شدن به ابتدای ماه خریدها نیز افزایش می یابد به همین دلیل ممکن است در هفته آینده قیمت گوشت دچار نوسان شود. 

- به مردم توصیه می‌کنیم که شتابزده خرید نکنند. هیچ کمبودی در تامین گوشت نداریم. 

- دام‌های دپو شده داریم و با قاچاق دام نیز برخورد شده است، بنابراین جای نگرانی نیست.

به گزارش خبرنگار گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، از ابتدای آبان‌ماه، بحث افزایش قاچاق دام زنده به خارج از کشور و ارتباط آن با افزایش قیمت گوشت مجدداً مطرح شده بود. نیروی انتظامی نیز در روزهای اخیر موفق به جلوگیری از خروج تعداد زیادی رأس دام زنده به خارج از کشور شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز در ۱۴ آبان‌ماه با اشاره به تصمیم ستاد اقتصادی دولت برای کنترل قاچاق دام در مرزها گفت: قیمت گوسفند در دو سوی مرز متفاوت است و درباره قاچاق آن تصمیماتی گرفته شد.

  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش