دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲
۱۵:۳۵ - ۰۸ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۰۷۱۵
بانک و بیمه

کارتخوان چگونه به کف خیابان می‌آید؟

چرا دستفروشان و حتی متکدیان دستگاه کارتخوان دارند؟

دستگاه کارتخوان سیار,دستگاه کارتخوان متکدیان و دستفروشان

استفاده از کارتخوان به اندازه‌ای معمول شده که کافی است سر چهارراه به یکی از این متکدیان بگویید پول نقد همراه‌تان نیست. آن وقت است که دستگاه کارتخوانی روبه‌روی صورت‌تان می‌گیرد که یعنی کارت بکش.

مالکان دستگاه‌های کارتخوان از دستفروشان در مترو تا رانندگان و همه آنها که بهانه پول نقد نداشتن را برایتان سخت می‌کنند، چگونه به این امکان دست یافته‌اند؟ این مسئله زمانی برایمان جالب‌تر شد که پیام تبلیغاتی فروش و ارائه این دستگاه‌ها برایمان ارسال شد؛ دستگاه‌ کارتخوان ثابت یا سیار بدون نیاز به جواز کسب، تحویل فوری. همین شد که در مسیر خرید این دستگاه، شرایط را با یک کارشناس بانکی و یک کارشناس حقوقی در میان گذاشتیم و از آنها خواستیم موضوع را برایمان روشن‌تر کنند.

تحویل فوری، بدون جواز کسب

شرایط خرید یک دستگاه کارتخوان چیست؟ با شماره‌ای که پایین آگهی بود، تماس گرفتیم. برای خرید یک دستگاه باید بدانید دوست دارید صاحب کارتخوانی سیار باشید یا ثابت؟ به‌گفته وثوقی؛ کارشناس فروش، تفاوت این دستگاه‌ها با دستگاه‌های بانکی این است: «برخلاف دستگاه‌های بانکی نیاز به جواز کسب نیست و یک روزه تحویل می‌شود. ۲ تا ۷روز هم وقت می‌برد تا به‌حساب معرفی شده متصل شود. از سویی بانک ۹درصد ارزش افزوده از شما دریافت می‌کند، در تراکنش‌های کم، دستگاه را از شما پس می‌گیرد و پول شما بلوکه می‌شود.» اما شرایط گرفتن دستگاه ثابت و سیار یکسان است

. وثوقی درباره مبلغ دستگاه‌ها می‌گوید: «یک مدل دستگاه ثابت وجود دارد با قیمت یک‌میلیون‌ و۸۵۰هزار تومان، اما قیمت دستگاه‌های سیار از یک‌میلیون ‌و۵۵۰تومان شروع می‌شود؛ مثلا دستگاه یک‌میلیون ‌و۸۵۰هزار تومانی، هم به تلفن ثابت وصل می‌شود و هم سیار است، اما ۴ساعت شارژ نگه می‌دارد و صفحه سیاه و سفید دارد، ولی دستگاه‌های دیگر ۲۴ساعت شارژ نگه می‌دارند، اندازه کوچک‌تری دارند و صفحه آنها‌ رنگی است.» البته این دستگاه‌ها آکبند و استوک به فروش می‌رسند، اما دستگاه‌های آکبند با گارانتی به فروش می‌رسند. دستگاه‌های استوک هم ۶‌ماه گارانتی می‌شوند و دستگاه‌های نو یک‌سال گارانتی خواهند داشت، چه در تعمیر و چه در تعویض قطعات. تبلیغ، مربوط به دستگاه‌هایی است که شارژ را ۴۸ساعت حفظ می‌کنند.

با این هزینه شما دستگاه‌ را با اپلیکیشن و پیکربندی تحویل می‌گیرید. همراه دستگاه، فیش و فرم پذیرندگی فرستاده می‌شود. این فرم همراه مدارکی مثل تصویر شناسنامه، کارت ملی، تأییدیه شبا از بانک و کد مالیاتی برای خرید لازم است. البته اصلا کار سختی نیست. همین افراد با گرفتن ۵۰هزار تومان بیشتر حاضرند این کارها را به‌طور کامل برای شما انجام دهند؛ بنابراین دستگاه آکبند برای خریدار با طی کردن همه مراحل ۲میلیون‌و۹۵۰هزار تومان تمام خواهد شد.

بانک در تلاش برای مبارزه با پولشویی

مالک این دستگاه‌ها بانک‌ها نیستند، بلکه شرکت‌های پرداخت الکترونیک هستند. شرکت‌ها معمولا از محل تراکنش‌هایی که روی دستگاه‌ها انجام می‌شود، کارمزد دریافت می‌کنند. این باعث می‌شود، پوزفروشان از محل و کارمزد این تراکنش منتفع شوند و واگذاری آن برایشان سودآور باشد. ایمان اسلامیان، کارشناس بانک در این‌باره می‌گوید: «مسئله اصلی افراط و تفریط در اجرای استانداردهای مبارزه با پولشویی و احراز اعتبار و صلاحیت‌های بانکی است. در اکثر نقاط دنیا یکی از موضوعات مهم این است که مبدأ و مقصد تراکنش‌ها محمل داشته باشد.

در کشورهای خارجی به‌عنوان پذیرنده درصورتی می‌توان ابزار پذیرش را استفاده کرد که این ابزار موضوعیت داشته باشد. نصب pos یا idg که نیاز به درگاه پرداخت اینترنتی دارد، نیازمند آن است که محمل مشخصی وجود داشته باشد.» روزی بانک مرکزی و بازوی اجرایی آن در پرداخت الکترونیک که شرکت شاپرک است، این کار را انجام می‌دادند، ولی در سال‌های اخیر پوزفروشی زیاد شده. همین امر باعث تراکنش‌های صوری، غیرواقع و مشکل‌دار شده است. هرچند فروش پوز عملی غیربانکی است و بانک، میزبان حساب تسویه‌کننده است و نباید دست به ارائه آن بزند، اما این عمل به بانک واگذار شده است. اسلامیان می‌گوید: «یعنی به‌عنوان صاحب pos فقط حساب و شبای شما در بانک استعلام می‌شود و پول به‌حساب شما واریز خواهد شد، ولی مسئله اینجاست که فرد در نقطه فروش قرار می‌گیرد و نیازی نیست که چیز خاصی بفروشد؛ یعنی صرف‌نظر از اینکه فروشی انجام ‌دهد پول دریافت می‌کند؛ بنابراین بانک لازم می‌داند فرد برای فروش، مدرکی به‌عنوان کسب و پیشه‌اش ارائه کند.» اسلامیان ادامه می‌دهد: «بانک مرکزی باید ورود جدی‌تری به این موضوع داشته باشد، چون می‌تواند این کار به سمت پولشویی و بزهکاری کشیده شود. اگر بانک‌ها قوانین را سهل‌تر کنند و چارچوب خود را حفظ کنند، این کار راحت‌تر و قانونی‌تر انجام خواهد شد.»

حقوقی نیست؛ مگر پولشویی شود

واقعیت در حوزه واگذاری دستگاه‌هایی که به‌صورت فروش در اختیار پذیرندگان قرار می‌گیرد، این است که مشخص نیست چند درصد از دستگاه‌ها در اختیار کسب‌وکارهای سالم قرار می‌گیرد و چند درصد در اختیار بخش غیرقانونی است؛ یکی از مسائل مهمی که وجود دارد این است که کسب‌وکار سالمی همچون کسب‌وکار خانگی یا دستفروش قصد فعالیت دارد و در همین راستا به‌منظور تسهیل فرایند پرداخت خدمات با توجه به فقدان جواز کسب قصد دارد تا دستگاهی را خریداری کند و با توجه به اینکه کسب‌وکار خانگی یا دستفروشی جرم نیست و فعالیتی حلال عنوان شده از فعالیت آنها جلوگیری نمی‌شود؛ بنابراین از اواخر سال۱۳۹۸ دستفروشان یا خرده‌فروشی‌های سیار که دستگاه کارتخوان سیار نیاز داشتند با ارائه یک‌سری اطلاعات حداقلی صحیح از خود، دستگاه کارتخوان دریافت کردند تا از اطلاعات هویتی سایر افراد یا دستگاه کارتخوان اجاره‌ای استفاده نکنند و به جای دیگران مبالغ در حساب بانکی خودشان تسویه شود.

خطر این دستگاه‌ها می‌تواند این باشد که posهای غیرقانونی حساب مشتریان را کپی کنند. بنابراین بهتر است از طریق بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت الکترونیک دستگاه سیار و ثابت کارتخوان تهیه شود. علی نجفی‌توانا، حقوقدان در این‌باره می‌گوید: «این فروش جرم نیست و دستگاه کارتخوان مانند قلک عمل می‌کند. مگر آنکه فرد از این طریق فرار مالیاتی یا بخواهد پولشویی کند. در این صورت است که می‌توان مسئله را حقوقی دانست. این دستگاه می‌تواند دست یک متکدی باشد یا یک تاجر؛ از منظر حقوقی مشکلی در این‌باره وجود ندارد. مگر اینکه خلافی با آن دستگاه انجام دهد.»

زهرا رستگارمقدم

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش