جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
۰۸:۴۸ - ۰۹ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۸۴۵
تجارت و بازرگانی

واکاوی دلایل سهم «بسیار اندک» ایران از بازار سوریه

همکاری استراتژیک یعنی بدون فایده، هزینه کن!

سرمایه گذاری ایران در سوریه,روابط ایران سوریه
سید حمید حسینی، عضو اتاق ایران و عراق و فعال حوزه صادرات در گفتگو با «توسعه ایرانی» درباره چرایی دورماندن ایران از بازار سوریه گفت: در بازار عراق از مزیت رقابت برخورداریم اما در بازار سوریه کالاهای ایرانی مزیت رقابت ندارند به عبارت بهتر عربستان، ترکیه و دیگر کشورهای همسایه سوریه موقعیت بهتری از ما دارند

روزنامه توسعه ایرانی: سهم ایران از بازار سوریه اندک است. در واکاوی میزان اندک و دریافت عمق کم بودن صادرات ایران به سوریه کافی است آمار مورد بررسی قرار گیرد. آماری که بر سهم سه درصدی ایران از بازار این شریک استراتژیک دلالت دارد.

 ایران در سال‌های گذشته هیچ‌گاه نتوانسته است نفوذی در بازار کشورهای همسایه داشته باشد. در دهه هفتاد، موقعیت ویژه و استراتژیک آسیای میانه، به عقیده بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، می‌توانست به سکویی برای صادرات ایران بدل شود اما ایران این فرصت را به سادگی از کف داد  حالا آسیای میانه حوزه نفوذ کالاهای چینی و ترکیه‌ای است.

 دیگر بازارها نیز در همین راستا از کف ایران رفته است. ایران حتی در سال‌های پیش از حضور طالبان دوم، موقعیت خاص و ویژه‌ای را در اختیار نداشت و بازار افغانستان نیز با وجود قدرت بالای رقابت ایران، به حوزه نفوذ تبدیل نشده بود.   ایران در سال‌های گذشته هزینه گزافی بابت ماندن در کنار سوریه پرداخت کرده است. کمک‌های ایران در حوزه سیاسی، برای این کشور اهمیت ویژه و خاصی را داشته است و ایران در این بخش توانسته موفقیت‌های فراوانی را کسب نماید اما آنچه مهم است اینکه با وجود این اشتراکات سیاسی و نظامی، هیچ‌گاه نتوانسته است فضایی برای ظهور و بروز فعالان اقتصادی در این بخش بیابد.

 چرا ایران از بازار سوریه دور ماند؟

سال گذشته بود که رئیس دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه اظهار داشت: ایران با سوریه یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری دارد که کمی مخفی است و باید عیان شود، در حالیکه روسیه خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری با سوریه دارد و فرصت‌ها را به صورت عملیاتی نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد: با توجه به قوانین خاص و جدید دولت سوریه درمورد ممنوعیت واردات سرامیک، کشمش، بادام درختی را به کشور ممنوع کرد یا قوانین خاصی در حوزه خرما وضع کرد؛ با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از صادرات ما به سوریه در قالب بخش خصوصی از این اقلام بود؛ این موضوع ضربه بزرگی به قانون تجارت آزاد ما زده است، ما نیاز داریم که لااقل ایران را از این  بخشنامه‌ها مستثنی کنند.

در عین حال رییس خانه صنعت و معدن استان فارس با اشاره به اینکه ایران و به تبع آن استان فارس سهم خوبی از بازارهای جهانی ندارد، عنوان کرده است: سهم ایران در سوریه ۳ درصد و در ترکیه ۳۰ درصد است و این نشان می‌دهد که در تجارت برون‌مرزی به خوبی کار نشده و در این میان نقش دولتمردان باید پررنگتر باشد.

علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حضور کم رنگ شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه دمشق، گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های بزرگ هنوز از ظرفیت‌های بزرگ بازار سوریه اطلاع ندارند. هیات‌هایی که از ایران به سوریه می‌روند معمولا فعالان اقتصادی را همراه خود می‌برند اما این امر به طور محدود مورد توجه قرار می‌گیرد که نیازمند تغییر نگرش در این عرصه است.

پای اف‌ای‌تی‌اف در میان است؟

پس از آنکه وزیر راه و شهرسازی از ظرفیت بالای شرکت‌های ایرانی برای صدور خدمات فنی و مهندسی به سوریه گفت نیز ایرج رهبر به این موضوع واکنش نشان داد و تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات بحث صدور و آزاد کردن ضمانت نامه‌ها از سوی سوریه است و سوری‌ها در این مورد ایرانی‌ها را اذیت می‌کنند و با ایرادهای بنی اسرائیلی ضمانت‌نامه‌ها را آزاد نمی‌کنند. همین اقداماتشان نشان می‌دهد که سوری‌ها هم رغبتی به حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی این کشور ندارند. رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به بخشی از مشکلات موجود برای همکاری در پروژه‌های عمرانی در سوریه گفت: از دیگر مشکلات و محدودیت‌های موجود عدم عضویت ایران در FATF و تحریم‌های نقل و انتقالات مالی است. این عدم عضویت برای سوریه هم در همکاری با ایران مشکلاتی را ایجاد کرده و کار را برای دو طرف سخت می‌کند.

اقدامات ویژه‌ای که ثمر نبخشید

اسفند ماه سال گذشته بود که ابراهیم رئیسی، دبیر ستاد روابط اقتصادی ایران و سوریه را منصوب کرد  در این حکم خطاب به عباس اکبری تاکید شد: «لازم است با بهره‌گیری از مجموعه توانمندی‌های کشور در جهت رفع موانع و گسترش روابط اقتصادی دو کشور از جمله پیشبرد برونگرایی اقتصاد (توسعه صادرات غیرنفتی) مبتنی بر سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی و اعتلای این روابط و پیگیری تحقق توافق‌ها و تفاهم‌های حاصله در کمیسیون عالی مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سوریه با همکاری بخش‌های دولتی به ویژه طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصاد و نیز بهره‌گیری از ظرفیت و توان بخش خصوصی به منظور مدیریت واحد و یکپارچه اقدام نمایید.» حالا اما سهم ایران در قیاس با سهم ترکیه از بازار سوریه نشان می‌دهد که اقتصاد ایران همچنان توفیقی در این بازار نیافته است.

مزیت رقابت نداریم

 سید حمید حسینی، عضو اتاق ایران و عراق و فعال حوزه صادرات در گفتگو با «توسعه ایرانی» درباره چرایی دورماندن ایران از بازار سوریه گفت: در بازار عراق از مزیت رقابت برخورداریم اما در بازار سوریه کالاهای ایرانی مزیت رقابت ندارند به عبارت بهتر عربستان، ترکیه و دیگر کشورهای همسایه سوریه موقعیت بهتری از ما دارند.

 وی درباره نقش کمرنگ ایران در بازار سوریه توضیح داد: به دلیل بعد مسافت و فاصله میان ایران و این کشور و طولانی بودن مسیر رسیدن کالا به بازار سوریه، تون رقابت ما کاهش یافته است.

وی ادامه داد: روابط سیاسی بسیار خوبی داریم و علاقه میان دو کشور وجود دارد اما باید توجه داشت مردم هنگامی کالایی را خریداری می‌کنند که قابل رقابت باشد؛ ما در بازار سوریه باید به سمت صادرات خدمات، حوزه آی‌تی، ساخت وساز، پتروشیمی و مصالح ساختمانی برویم زیرا ورود بسیاری از کالاها به سوریه ممنوع است و این کشور به عنوان یک کشور کوچک دارای بازار بسته‌ای است بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که رقم تجارت با این کشور چشمگیر باشد.

به نظر می‌رسد ایران نتوانسته است در بازار کشوری چون سوریه که همکاری نزدیک سیاسی و نظامی با کشور ما دارد نیز مزیتی برای خود ایجاد کند و در این راستا بازنگری سیاست‌های اقتصادی ایران ضرورتی انکارناپذیر می‌نماید.

محمد میرزایی

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X