پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
۰۸:۴۸ - ۰۹ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۸۴۵
تجارت و بازرگانی

واکاوی دلایل سهم «بسیار اندک» ایران از بازار سوریه

همکاری استراتژیک یعنی بدون فایده، هزینه کن!

سرمایه گذاری ایران در سوریه,روابط ایران سوریه
سید حمید حسینی، عضو اتاق ایران و عراق و فعال حوزه صادرات در گفتگو با «توسعه ایرانی» درباره چرایی دورماندن ایران از بازار سوریه گفت: در بازار عراق از مزیت رقابت برخورداریم اما در بازار سوریه کالاهای ایرانی مزیت رقابت ندارند به عبارت بهتر عربستان، ترکیه و دیگر کشورهای همسایه سوریه موقعیت بهتری از ما دارند

روزنامه توسعه ایرانی: سهم ایران از بازار سوریه اندک است. در واکاوی میزان اندک و دریافت عمق کم بودن صادرات ایران به سوریه کافی است آمار مورد بررسی قرار گیرد. آماری که بر سهم سه درصدی ایران از بازار این شریک استراتژیک دلالت دارد.

 ایران در سال‌های گذشته هیچ‌گاه نتوانسته است نفوذی در بازار کشورهای همسایه داشته باشد. در دهه هفتاد، موقعیت ویژه و استراتژیک آسیای میانه، به عقیده بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، می‌توانست به سکویی برای صادرات ایران بدل شود اما ایران این فرصت را به سادگی از کف داد  حالا آسیای میانه حوزه نفوذ کالاهای چینی و ترکیه‌ای است.

 دیگر بازارها نیز در همین راستا از کف ایران رفته است. ایران حتی در سال‌های پیش از حضور طالبان دوم، موقعیت خاص و ویژه‌ای را در اختیار نداشت و بازار افغانستان نیز با وجود قدرت بالای رقابت ایران، به حوزه نفوذ تبدیل نشده بود.   ایران در سال‌های گذشته هزینه گزافی بابت ماندن در کنار سوریه پرداخت کرده است. کمک‌های ایران در حوزه سیاسی، برای این کشور اهمیت ویژه و خاصی را داشته است و ایران در این بخش توانسته موفقیت‌های فراوانی را کسب نماید اما آنچه مهم است اینکه با وجود این اشتراکات سیاسی و نظامی، هیچ‌گاه نتوانسته است فضایی برای ظهور و بروز فعالان اقتصادی در این بخش بیابد.

 چرا ایران از بازار سوریه دور ماند؟

سال گذشته بود که رئیس دفتر اقتصادی ایران در حلب سوریه اظهار داشت: ایران با سوریه یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری دارد که کمی مخفی است و باید عیان شود، در حالیکه روسیه خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری با سوریه دارد و فرصت‌ها را به صورت عملیاتی نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد: با توجه به قوانین خاص و جدید دولت سوریه درمورد ممنوعیت واردات سرامیک، کشمش، بادام درختی را به کشور ممنوع کرد یا قوانین خاصی در حوزه خرما وضع کرد؛ با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از صادرات ما به سوریه در قالب بخش خصوصی از این اقلام بود؛ این موضوع ضربه بزرگی به قانون تجارت آزاد ما زده است، ما نیاز داریم که لااقل ایران را از این  بخشنامه‌ها مستثنی کنند.

در عین حال رییس خانه صنعت و معدن استان فارس با اشاره به اینکه ایران و به تبع آن استان فارس سهم خوبی از بازارهای جهانی ندارد، عنوان کرده است: سهم ایران در سوریه ۳ درصد و در ترکیه ۳۰ درصد است و این نشان می‌دهد که در تجارت برون‌مرزی به خوبی کار نشده و در این میان نقش دولتمردان باید پررنگتر باشد.

علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حضور کم رنگ شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه دمشق، گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های بزرگ هنوز از ظرفیت‌های بزرگ بازار سوریه اطلاع ندارند. هیات‌هایی که از ایران به سوریه می‌روند معمولا فعالان اقتصادی را همراه خود می‌برند اما این امر به طور محدود مورد توجه قرار می‌گیرد که نیازمند تغییر نگرش در این عرصه است.

پای اف‌ای‌تی‌اف در میان است؟

پس از آنکه وزیر راه و شهرسازی از ظرفیت بالای شرکت‌های ایرانی برای صدور خدمات فنی و مهندسی به سوریه گفت نیز ایرج رهبر به این موضوع واکنش نشان داد و تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات بحث صدور و آزاد کردن ضمانت نامه‌ها از سوی سوریه است و سوری‌ها در این مورد ایرانی‌ها را اذیت می‌کنند و با ایرادهای بنی اسرائیلی ضمانت‌نامه‌ها را آزاد نمی‌کنند. همین اقداماتشان نشان می‌دهد که سوری‌ها هم رغبتی به حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی این کشور ندارند. رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به بخشی از مشکلات موجود برای همکاری در پروژه‌های عمرانی در سوریه گفت: از دیگر مشکلات و محدودیت‌های موجود عدم عضویت ایران در FATF و تحریم‌های نقل و انتقالات مالی است. این عدم عضویت برای سوریه هم در همکاری با ایران مشکلاتی را ایجاد کرده و کار را برای دو طرف سخت می‌کند.

اقدامات ویژه‌ای که ثمر نبخشید

اسفند ماه سال گذشته بود که ابراهیم رئیسی، دبیر ستاد روابط اقتصادی ایران و سوریه را منصوب کرد  در این حکم خطاب به عباس اکبری تاکید شد: «لازم است با بهره‌گیری از مجموعه توانمندی‌های کشور در جهت رفع موانع و گسترش روابط اقتصادی دو کشور از جمله پیشبرد برونگرایی اقتصاد (توسعه صادرات غیرنفتی) مبتنی بر سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی و اعتلای این روابط و پیگیری تحقق توافق‌ها و تفاهم‌های حاصله در کمیسیون عالی مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سوریه با همکاری بخش‌های دولتی به ویژه طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصاد و نیز بهره‌گیری از ظرفیت و توان بخش خصوصی به منظور مدیریت واحد و یکپارچه اقدام نمایید.» حالا اما سهم ایران در قیاس با سهم ترکیه از بازار سوریه نشان می‌دهد که اقتصاد ایران همچنان توفیقی در این بازار نیافته است.

مزیت رقابت نداریم

 سید حمید حسینی، عضو اتاق ایران و عراق و فعال حوزه صادرات در گفتگو با «توسعه ایرانی» درباره چرایی دورماندن ایران از بازار سوریه گفت: در بازار عراق از مزیت رقابت برخورداریم اما در بازار سوریه کالاهای ایرانی مزیت رقابت ندارند به عبارت بهتر عربستان، ترکیه و دیگر کشورهای همسایه سوریه موقعیت بهتری از ما دارند.

 وی درباره نقش کمرنگ ایران در بازار سوریه توضیح داد: به دلیل بعد مسافت و فاصله میان ایران و این کشور و طولانی بودن مسیر رسیدن کالا به بازار سوریه، تون رقابت ما کاهش یافته است.

وی ادامه داد: روابط سیاسی بسیار خوبی داریم و علاقه میان دو کشور وجود دارد اما باید توجه داشت مردم هنگامی کالایی را خریداری می‌کنند که قابل رقابت باشد؛ ما در بازار سوریه باید به سمت صادرات خدمات، حوزه آی‌تی، ساخت وساز، پتروشیمی و مصالح ساختمانی برویم زیرا ورود بسیاری از کالاها به سوریه ممنوع است و این کشور به عنوان یک کشور کوچک دارای بازار بسته‌ای است بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که رقم تجارت با این کشور چشمگیر باشد.

به نظر می‌رسد ایران نتوانسته است در بازار کشوری چون سوریه که همکاری نزدیک سیاسی و نظامی با کشور ما دارد نیز مزیتی برای خود ایجاد کند و در این راستا بازنگری سیاست‌های اقتصادی ایران ضرورتی انکارناپذیر می‌نماید.

محمد میرزایی

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش