چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
۱۲:۲۸ - ۰۲ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۰۱۵۰
تجارت و بازرگانی

ماجرای شکایت از سلاح ورزی در دستگاه قضا چیست؟/ خاندوزی برکناری رئیس اتاق بازرگانی را تایید کرد

حسین سلاح ورزی,رئیس اتاق بازرگانی
اواخر خرداد سالجاری انتخاب حسین سلاح‌ورزی به عنوان ریاست اتاق بازرگانی ایران در حالی انجام شد که صلاحیت وی به‌صورت قطعی توسط وزارت اطلاعات ایران، رد شده بود با این حال وی از این تصمیم تمکین نکرد.

به گزارش ایسنا، بعد از انتصاب پر حاشیه حسین سلاح‌ورزی و اصرار وی بر ماندن در این سمت، یکی از  فعالان اقتصادی و عضو اتاق بازرگانی تهران نسبت به تداوم این انتصاب غیرقانونی در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دستگاه قضایی شکایتی ثبت کرد.

شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۸ (جرایم کارکنان دولت) تهران در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ با بررسی مستندات و لایحه دفاعیه ارائه شده توسط وکیل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در حکمی اولیه «قرار منع تعقیب» صادر کرد که مورد اعتراض شاکی قرار گرفت.

بازپرس این پرونده در پاسخ به شکایت این فعال اقتصادی  مبنی بر تصرف غیرقانونی، ‌ استفاده غیرمجاز از اموال دولتی، انتصاب غیرقانونی، تضییع اموال عمومی و با استناد به لایحه دفاعیه وکیل اتاق اعلام کردکه انتخابات برگزار شده در اتاق ایران و تعیین رئیس آن با رعایت کامل مقررات و وفق مقررات، قانونی حاکم بر اتاق ایران به‌عنوان یک مؤسسه خصوصی برگزار شده و به جهت ماهیت خصوصی اتاق‌های بازرگانی ایران، شکایت مطروحه علیه اتاق ایران و ریاست آن بی‌اساس بوده و قرار منع تعقیب صادر شد.

اتاق بازرگانی نهاد خصوصی نیست و از بودجه عمومی استفاده می کند

عبدالرحمان معاشر به عنوان شاکی پرونده به ایسنا گفت:‌ در اعتراض به این حکم اولیه در تاریخ ۸ مهر اعتراضی را خطاب به دادگاه کیفری تهران ثبت کردم.

وی با اشاره برخی مواد  قانونی همانند ماده ۱ قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، ماده ۵ قانون مزبور وظایف اتاق بازرگانی ایران، ماده ۱۳ قانون محاسبات عمومی کشور، ماده ۱۰ قانون تاسیس وزارت اطلاعات در پاسخ به استدلال بازپرس و وکیل که مدعی اند اتاق یک نهاد خصوصی است، گفت: اتاق بازرگانی ایران از بودجه عمومی کشور استفاده می‌نماید و به ارائه خدمات عمومی اشتغال دارد و خدمات آن انحصاری است و هیچ نهاد حقوقی خصوصی اجازه چنین فعالیتی ندارد و آیا می شود جایی بطور انحصاری از مزایای حاکمیتی و دولتی برخوردار باشد، از بودجه عمومی استفاده کند و زمان پاسخگویی و رعایت ضوابط، مدعی شود که نهاد خصوصی است.

این فعال اقتصادی با بیان این که نمی‌توان نسبت به هشدار دستگاه امنیتی بی تفاوت بود و فرد تایید صلاحیت نشده را در مقام رئیس اتاق بازرگانی ایران گمارد و دسترسی به اطلاعات محرمانه اقتصادی کشور را به وی اعطا کرد، گفت:  سلاح‌ورزی صریحا در موقع بحران، مواضعی داشته که علیه منافع ملی بوده و بعدا از آن ابراز پشیمانی هم نکرده و مستنداتش موجود است، لذا با توجه به اینکه بازپرس محترم رسیدگی کننده با عجله و بدون هر گونه تحقیقات در این خصوص مبادرت به اتخاذ تصمیم نموده است، اگر چنانچه در آینده از این جهت کشور دچار بحران های اقتصادی و اجتماعی شود و مخاطرات معیشتی و بازار کشور را تهدید کند، چه کسی پاسخگوست؟

وی با اشاره به اهمیت و حساسیت بازار به تحولات این چنینی اظهار کرد: واقعا عجیب است که یک فرد می تواند، در سالی که توسط رهبر معظم انقلاب اقتصادی نامگذاری شده و مهار تورم و رشد تولید سرلوحه کار کشور است، مهمترین اتاق اقتصادی ایران را معطل قدرت نمایی خودش کند و به تبعات اقداماتش و لطمه ای که در نهایت مردم می بینند بی تفاوت باشد. آیا چنین فردی که در این جایگاه، ملاحظات و مصالح عمومی را نمی داند، می تواند امین مهمترین اسرار اقتصادی کشور باشد و برای معیشت مردم تصمیم بگیرد؟ آیا تا امروز اتاق بازرگانی به عنوان یک اهرم فشار علیه مجموعه های متولی و نظارتی استفاده نشده تا از تصمیم شان کوتاه بیایند و ایشان الا و لابد بر صندلی ریاست تکیه بزنند.

معاشر افزود: از دادگاه خواستم با نقض قرار صادره نسبت به تکمیل پرونده و اخذ نظر صریح و کتبی دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور، کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اقدام کنند تا  اطلاعات تکمیلی در خصوص موضوع اخذ و با توجه به غیر قانونی بودن نحوه انتخاب مشارالیه از اتاق بازرگانی لرستان، تحقیقات لازم در این خصوص و نحوه اعمال نفوذ احتمالی که منتهی به استعفای همه رقبای مشتکی عنه از اتاق بازرگانی لرستان شده است، توسط مرجع امنیتی صالح انجام و در نهایت پرونده دوباره بررسی شود.

رأی شورای‌عالی نظارت نسبت به برکناری رئیس اتاق ایران

این شکایت در حالی است که شب گذشته - دوشنبه - شورای‌عالی نظارت بر اتاق بازرگانی ایران دوشنبه شب - اول آبان ۱۴۰۲ با اکثریت اعضا ضمن خلاف قانون دانستن روند طی شده در انتخاب حسین سلاح ورزی به ریاست اتاق ایران در خرداد ماه، رأی به برکناری وی از مسئولیت اتاق ایران داد و او از شب گذشته دیگر هیچ مسوولیتی در اتاق بازرگانی ایران ندارد.

***

توضیحات خاندوزی درباره‌ برکناری سلاح‌ ورزی

سخنگوی دولت در خصوص برکناری سلاح‌.رزی از سمت خود در جلسه شورای عالی نظارت توضیح داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در نشست خبری خود در مورد جلسه شورای عالی نظارت برای برکناری رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: هم شخص رییس جمهور و هم ستاد اقتصادی دولت به جد قایل هستند اگر به دنبال پیشبرد اهداف اقتصادی دولت در بخش تولید، سرمایه گذاری و صارات هستیم بدون کمک اتاق های سه گانه (تعاون، بازرگانی و اصناف) و انجمن های دیگر این اتفاق رخ نخواهد داد. مسائل شخصی و ... این موضوع را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. 

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری مهر وی اضافه کرد: نفع همه ما و اقتصاد عمل به قانون است. مصوبه ای که داشتیم تاکید بر وجهه غیرقانونی بودن رییس اتاق است.

او گفت: با توجه به اینکه حدود ۱۰ روز قبل از برگزاری انتخابات یعنی ۱۷ خرداد نهاد نظارتی اعلام کرده بود که باقی افراد قابل تایید هستند اما در مورد یک شخص متعاقبا اظهارنظر خواهد شد. بعد از ۳ روز (قبل از انتخابات) مجدد اعلام شد که صلاحیت ایشان قابل تایید نیست. بنابراین مصوبه هیات عالی نظارت آن بود که مصوبات پیش از انتخابات اعلام می‌کردند.

وی اضافه کرد: دیروز(اول آبان) مصوبه نوشته شد من امضا کردم. رییس سازمان استاندارد هم امضا کرد منتهی زمان می‌برد که همه اعضای جلسه امضا کنند. به محض نهایی شدن وزیر صمت به عنوان رئیس هیات عالی نظارت مصوبه را اعلام خواهند کرد.

***

واکنش‌ها به پایان حضور غیرقانونی سلاح‌ورزی در اتاق بازرگانی ایران

بیگی‌نژاد، نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس: معرفی سلاح‌ورزی از ابتدا اشتباه بود و لازم است اکنون ایشان از قانون تمکین کنند.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس: سلاح‌ورزی از رای هیات عالی نظارت تمکین کند.

رهبر، نماینده سابق مجلس: متخلف باید منتظر اجرای حکم قانونی باشد.

  • 17
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش