دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۹:۰۳ - ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۶۱۴
تجارت و بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه: تنش‌های خلیج فارس و دریای سرخ هزینه تردد کشتی‌های ایرانی از این مسیر را دو برابر افزایش داده است

هزینه تردد کشتی‌های ایرانی,افزایش قیمت تردد کشتی‌های ایرانی در خلیج فارس
رئیس اتاق بازرگانی ارومیه گفت: در مرز سرو - اسندره کامیون‌ها تا ۱۴ روز برای عبور از مرز و ورود به ترکیه معطل می‌شدند که با رایزنی‌های استاندار ایرانی با والی ترک این معطلی به شش روز کاهش یافت، با این حال به نظر ما این توقف و معطلی نباید بیش از دو روز طول بکشد.

به گزارش ایلنا، قاسم کریمی، عضو اتاق بازرگانی ایران از تسهیلاتی که با رایزنی رئیس جمهور و اعضای اتاق بازرگانی در مسیر تجارت دو کشور فراهم آمده گفت و توضیح داد: هدف‌گذاری اتاق بازرگانی در تجارت غیرنفتی با ترکیه دستیابی به تجارت ۳۰ میلیارد دلاری در سال است و ایران و ترکیه پتانسیل این حجم از تجارت را دارند.

وی افزود: با این حال تاکنون حدود ۷ میلیارد دلار از این رقم محقق شده و در چند سال گذشته نیز تجارت دو کشور اندکی کاهش پیدا کرده است، با این حال اخیرا تسهیلاتی صورت گرفته و می‌توان امیدوار بود در شش ماه پیش رو تجارت طرفین سیر افزایشی به خود بگیرد و در یک برنامه‌ریزی شش ساله دستیابی به ارزش ۳۰ میلیارد دلاری را نیز محقق کند.

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه ادامه داد: در تلاشیم از بندر مرسین ترکیه برای انتقال هر چه بیشتر کالا‌های ایرانی به افریقا، اروپا و اتحادیه عرب استفاده کنیم. در همین راستا در دیداری که حدود شش ماه پیش با والی‌های مرزی صورت گرفت سه مسیر برای صادرات کالا‌های ایرانی به واسطه ترکیه تعریف شد؛ مسیر اول ارومیه-مرسین- سوریه و لبنان و اتحادیه عرب است. مسیر دوم ارومیه- مرسین - اتحادیه اروپا و مسیر سوم ارومیه- مرسین-افریقاست.

کریمی خاطرنشان کرد: بر همین اساس مرز‌های رازی و کاپوکوی که پیش‌تر تنها مرز مسافری بودند به مرز‌های تجاری تبدیل شدند و در تلاش هستیم مرز کوزه‌رش را هم تجاری کنیم، این مرز فعلا کاربرد مسافری دارد. گفتنی است رایزنی‌های دولت در سفر‌هایی که به ترکیه داشته تاثیر زیادی در گشایش این مرز‌ها و ایجاد کارکرد تجاری در آن‌ها داشته است.

وی همچنین از کارکرد مسیر‌های ریلی در انتقال بار به ترکیه گفت و توضیح داد: سالانه ۷۰۰ هزار تن بار به واسطه ناوگان ریلی ایران به ترکیه صادر می‌شود و برنامه‌ریزی‌شده در سال ۱۴۰۳ صادرات از این مسیر به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه در ادامه به مشکل توقف طولانی‌مدت کامیون‌های ایرانی در مرز‌های مشترک با ترکیه پرداخت و اظهار کرد: در مرز ساری‌سو ترکیه (مرز بازرگان ایران) طرف ترکیه‌ای تعمیراتی انجام می‌دهد که تردد کامیون‌ها را با اختلال روبه‌رو کرده و سبب شده عبور و مرور کامیون‌ها از این مسیر به ۲۵۰ کامیون در روز کاهش پیدا کند در حالی که پیش از تعمیرات روزانه ۴۸۰ کامیون از این مرز تردد داشتند. با این حال با پایان تعمیرات این ظرفیت فراهم می‌آید که روزانه ۱۰۰۰ کامیون از ایران به ترکیه وارد شود و به همین تعداد کامیون از ترکیه به ایران بیاید.   

وی افزود: در مرز مرز سرو - اسندره نیز کامیون‌ها تا ۱۴ روز برای عبور از مرز و ورود به ترکیه معطل می‌شدند که با رایزنی‌های استاندار ایرانی با والی ترک این معطلی به شش روز کاهش یافت، با این حال به نظر ما این توقف و معطلی نباید بیش از دو روز طول بکشد.

کریمی درباره آنچه سبب توقف طولانی‌مدت کامیون‌ها در مرز‌های ایران با ترکیه شده توضیح داد: تنش‌هایی که در خلیج فارس و دریای سرخ اتفاق افتاده سبب شده هزینه تردد کشتی‌های کل ناوگان دریایی دنیا از جمله کشتی‌های ایرانی از این مسیر دو برابر افزایش یابد.

وی اضافه کرد: حدود شش ماه پیش بازرگانان ایرانی با مقامات مرسین و گمرکات این منطقه بر سر اینکه بار‌های ایرانی از مسیر آبی به بندر مرسین برود و از آن بندر بدون دردسر به بازار‌هایی که در ابتدا اشاره کردم منتقل شود به توافق رسیدند، اما به دلیل تنش‌های یادشده حمل بار از مسیر دریایی و آب‌های جنوبی به مرز‌های زمینی ایران با ترکیه تغییر مسیر پیدا کرد تا یا به واسطه بندر مرسین به بازار‌های مقصد برسند و یا کل مسیر تا مقصد را از مسیر‌های زمینی طی کنند، این اتفاق به افزایش شمار کامیون‌هایی انجامیده که در مرز‌های ایران و ترکیه تردد دارند.

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش