دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۶۶

وام ودیعه مسکن در ایران چیست و به چه کسانی تعلق میگیرد؟

وام ودیعه مسکن,وام ودیعه مسکن چیست,مدارک لازم برای دریافت وام ودیعه مسکنبرای اخذ وام ودیعه مسکن، باید حداقل ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشید
وام ودیعه مسکن از تصمیم های جدید برای کمک به قشر عظیم مستأجران است تا بتوانند در وضعیت تورمی، از عهده مخارج محل زندگی تا حدود اندکی بربیایند. برطبق قوانین و مقررات بانکی، وام ودیعه مسکن به مستاجر تعلق ميگيرد، ولی به موجر پرداخت می شود.

وام ودیعه مسکن چیست؟

وام ودیعه مسکن وامی است که برای تامین تمام یا بخشی از هزینه ودیعه واحد مسکونی مایحتاج اشخاص پرداخت می شود و در طول دوره اجاره واحد مسکونی، مورد استفاده قرار می گیرد. وام ودیعه اجاره مسکن در جهت کمک به مستاجران کم درآمد از طرف بنیاد مسکن ارائه می شود.

وام ودیعه مسکن نام تسهیلاتی است که تحت عنوان «تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن» در یکی از جلسات ستاد ملی مدیریت کرونا در فصل تابستان سال ۱۳۹۹ طراحی و تصویب شد. هدف از اعطای این تسهیلات، تامین تمام یا بخشی از هزینه ودیعه واحد مسکونی برای اجاره نشین هاست، ولی به صاحبخانه ها تعلق ميگيرد تا در طول دوره اجاره واحد مسکونی، استفاده شود.

مدارک لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن

مدارک لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن به شرح زیر است:

۱. مدارکی را که برای خدمات بانکی ارائه می دهید، باید برای وام ودیعه مسکن همراه داشته باشید.

۲. اصل کارت ملی جدید (یا کارت ملی قدیم با برگه ثبت نام کارت ملی جدید) برای وام ودیعه مسکن همراه داشته باشید.

۳. برای دریافت وام ودیعه مسکن، اصل شناسنامه همراه داشته باشید.

۴. شرط دیگر برای تعلق گرفتن وام ودیعه مسکن به متقاضیان در نظر گرفتن وضعیت تأهل اشخاص است، این تسهیلات صرفا به متاهل ها یا سرپرستان خانوار اختصاص داده می شود و با این حساب مجردهای مستاجر از دایره تسهیلات ودیعه مسکن بیرون می مانند.

۵. برای اخذ وام ودیعه مسکن، باید حداقل ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشید.

۶. شرط دیگر دریافت وام ودیعه مسکن این است که متقاضی از ابتدای انقلاب بهمن ۵۷ تا به حال از هیچ کدام از امکانات نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. استفاده از خانه های سازمانی یا دریافت زمین دولتی و امثال آن از مصادیق این شرط است که از آن تحت عنوان سبز بودن فرم«ج» یاد می شود. این شرط باعث می شود تا آن ها که قبل از این در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده اند در بین دوراهی استفاده از این تسهیلات یا ادامه مسیر اقدام ملی مسکن یک امکان را انتخاب کنند، زیرا اگر از این تسهیلات بهره بگیرند، فرم «ج» آن ها در طرح اقدام ملی مسکن قرمز می شود و عملا از آن طرح حذف خواهند شد.

۷. اجاره نامه رسمی به تاریخ ۴ مرداد ماه ۹۹ به بعد، همراه با کد رهگیری

میزان وام ودیعه مسکن,وام ودیعه مسکن,وام ودیعه مسکن ویژه مستاجرانشرط تعلق گرفتن وام ودیعه مسکن به متقاضیان در نظر گرفتن وضعیت تأهل اشخاص است

۸. گواهی کسر از حقوق یا سهام عدالت و حساب رایانه شخص متقاضی برای وثیقه وام ودیعه مسکن بهمراه داشته باشد، در غیر اینصورت سفته بهمراه داشته باشد.

۹. متقاضی وام ودیعه مسکن و افراد تحت تکفل وی باید از ابتدای سال ۸۴ به بعد زمین یا واحد مسکونی نداشته باشند، در واقع داشتن سابقه خرید و فروش ملک و زمین به این معناست که متقاضی وام ودیعه مسکن شرایط دریافت آنرا ندارد.

۱۰. واحدهای مسکونی کوچک تر از ۷۵ متر در تهران. خانه های استیجاری کم تر از ۹۰ متر در بقیه شهرها

۱۱. وثیقه گذاری مشکل بعدی دریافت وام ودیعه مسکن است یعنی چنانچه متقاضی این تسهیلات بتواند از مشکلات و موانع شرط های پیش گفته بگذرد باید برای ادامه طی مراحل دریافت این تسهیلات به فکر وثیقه مناسب باشد. گواهی کسر از حقوق برای حقوق بگیران یکی از انواع وثیقه موردنیاز برای دریافت این تسهیلات است. برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی گواهی کسر از مستمری نیز میتواند بعنوان وثیقه وام پذیرفته شود. دیگر وثیقه ای که قرار شده تا شبکه بانکی برای پرداخت این تسهیلات از متقاضیان بپذیرد، سهام عدالت است.

۱۲. برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، ضمانت توسط این نهادها انجام می شود و نیازی به مدارک بالا برای دریافت وام ودیعه مسکن نیست. باید به خود نهاد حمایت کننده مراجعه کنند.

نحوه دریافت وام ودیعه مسکن

برای اخذ وام ودیعه مسکن باید کارهای زیر را انجام می دادید:

- برای دریافت وام ودیعه مسکن، با شماره همراهی که به نام خودتان (یعنی سرپرست خانوار) است، کدملی را به شماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ پیامک کنید.

- اطلاعات خواسته شده در سامانه طرح اقدام ملی مسکن را کامل کنید.

- با ثبت نام پیامکی، اول شرایط متقاضی وام ودیعه مسکن مورد بررسی قرار می گیرد و بعد با اعلام پیامکی به سرپرست خانوار و معرفی بانک وام دهنده، اطلاعات شخص هم در سامانه باید تکمیل شود.

چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟

کسانی که برای تامین پول پیش مسکن یا ودیعه مسکن شان دچار مشکل جدی هستند و از همراهی صاحب خانه ها بهره مند نیستند، میتوانند برای دریافت وام ودیعه مسکن اقدام کنند. هدف اصلی این وام، زنان سرپرست خانوار، حقوق بگیران، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان هستند و در اولویت پرداخت این وام قرار دارند. خانواده های ۵ نفره، خانه اولی ها و کسانی که ازدواج کرده اند، هم میتوانند برای وام ودیعه مسکن اقدام کنند.

چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم,وام ودیعه مسکن شامل چه کسانی,وام ودیعه مسکنوام ودیعه مسکن بنا به محل سکونت مستاجرین متفاوت است

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش