دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۲۴

فیزیوکراسی چیست و چه نقشی در اقتصاد دارد؟

فیزیوکراسیفیزیوکراسی در واقع خاستگاهی آتنی دارد
فیزیوکراسی به مکتبی در اقتصاد اطلاق میشود که تنها منبع ثروت از نظر آن، زمین و کشاورزی است. این مکتب از عدم مداخلۀ دولت در فعالیت های خصوصی و اقتصادی انسان دفاع می کند. در این مطلب از سرپوش درباره فیزیوکراسی توضیح داده شده است.

فیزیوکراسی

اوّلین مکتب اقتصادی که قواعد علمی اقتصادی را بیان کرد؛ فیزیوکراسی بود. این مکتب، بیشتر از سایر مکاتب اقتصادی در شکل گیری اصول اولیّه نظام اقتصاد سرمایه داری، اهمیّت دارد. درواقع در سال ۱۷۵۸ میلادی، این مکتب به اوج خود رسید ولی پایه های مکتب در سال ۱۷۷۶ با انتشار کتاب ثروت ملل آدام اسمیت به لرزه افتاد و عمر فیزیوکرات ها در این سال، پایان یافت.

معنی کلمه ی فیزیوکراسی، تسلّط طبیعت میباشد که برگرفته از دو واژه یونانی physis یا طبیعت و kratos یا قدرت طبیعت مشتق می باشد. به فیزیوکرات ها،" طبیعیّون" و" ارضیّون" نیز میگویند.

ظاهرا فیزیوکراتیسم حاوی اولین تحلیل سیستماتیک" تولید در نظام سرمایه داری" بوده است. فرانسوا کنه( ۱۷۷۴- ۱۶۹۴) از پیشوایان این مکتب محسوب میشد.

نقش فیزیوکراسی در اقتصاد

مبنای فکری مکتب فیزیوکراسی متکی بر فلسفه" دئیسم" می باشد. خدا براساس این فلسفه، منشا جهان هستی است. او براساس برخی از قانونمندی ها، عالم طبیعت را ایجاد کرده است و طبق آنها ، به حیات خویش به صورت خودکار ادامه می دهد و پس از خلقت، هیچ دخالتی در جریان عالم ندارد. خداوند با جهان هستی، مانند ساعت ساز و ساعت مصروف کلیسای شهر استراسبورگ فرانسه ارتباط دارد.

نقش فیزیوکراسی در اقتصادفیزیوکراسی یکی از پشتوانه‌های اصلی سرمایه‌داری است

فیزیوکرات ها بخاطر نگاه مطلق گرایانه ی خود، بعنوان اولین بنیان گذاران اقتصاد کلان شناخته می شوند. آن ها با سامان بخشیدن به اوّلین مباحث مالیه عمومی و تعیین امور مالی، در تکمیل حلقه های قبل از ظهور مکتب کلاسیک تأثير به سزایی داشتند.

دانستنی هایی در مورد فیزیوکرات ها

فیزیوکرات ها به موضع گیری بر علیه حکومت فئودالی و استبدادی فرانسه پرداختند. آنها صرفا کاری که در کشاورزی اعمال میشد را مولد می دانستند. آن ها برخلاف مرکانتیلیست ها با طرح شعار" آزادی اقتصادی"، تقاضا داشتند که دولت در صنایع و بازرگانی دخالت نکند.

در واقع مرکانتیلیسم به عنوان مدافع بازرگانیِ متکی به دولت محسوب میشد درحالیکه فیزیوکراتیسم به عنوان مدافع بر کشاورزیِ فارغ از دولت بود. با توجه به اینکه گرایش نظام سرمایه داری به مداخلۀ هر چه کمتر دولت در اقتصاد است فیزیوکراتیسم، سازگاری بیشتری با سرمایه داری دارد.

با این حال در نظر داشته باشید که پرهیز دولت های غربی از دخالت در اقتصاد، به سیاست داخلی این دولت ها تعلق دارد. جنبۀ استعماری دولت های غربی در سیاست خارجی، زمینه ساز دخالت مبسوط آنها در امور اقتصادی سرزمین های تحت استعمارشان بوده است.

از ناتورالیسم به عنوان پشتوانۀ فلسفی فیزیوکراتیسم یاد میشد. تصور ناتورالیسم چنین بود که همه چیز به وسیلۀ طبیعت و طبیعت صرفا به وسیلۀ خودش توضیح پذیر است. به همین امر باعث شد تا فیزیوکرات ها عمدتاً دئیسم شوند؛ یعنی معتقد به خدای خالق جهان شوند، خدایی که علاوه بر خلق جهان، قوانینی را در طبیعت نهادینه کرده است و دیگر دخالتی در امور این جهان ندارد.

ایزاک نیوتن هم معتقد به این خدا بود و از نظر او نسبت خدا و این جهان( یا طبیعت)، مانند نسبت ساعت ساز با ساعت بود. به این معنی که ساعت طبیعت توسط خدا درست شده و دیگر دخالتی در کار این ساعت ندارد. خدا از نظر دئیست ها،" معمار بازنشسته" بود.

تعریف فیزیوکراسیفیزیوکرات‌ها علیه حکومت فئودالی و استبدادی فرانسه موضع‌گیری داشتند

درصورت عدم ضرورت دخالت در قوانین طبیعت، دخالت دولت در حوزۀ اقتصاد نیز بلاموضوع می شود؛ به این دلیل که اقتصاد نیز مانند طبیعت دارای قوانینی است که دولت با مداخله در اقتصاد، باعث اختلال در کارکرد درست این قوانین میشود.

فیزیوکراسی از خاستگاه آتنی برخوردار است. درواقع یونان باستان، معتقد به" حکومتِ طبیعت" بودند و فیزیوکراسی در سدۀ هجدهم، تا حد زیادی بر پایه شالوده های ایدۀ" حکومتِ طبیعت" استوار بود.

پایان عمر فیزیوکراتیسم

مکتب فیزیوکراتیسم در سال ۱۷۵۸ میلادی به اوج خود رسید ولی پایه های این مکتب در سال ۱۷۷۶ با انتشار کتاب ثروت ملل آدام اسمیت( ۱۷۹۰- ۱۷۲۳)، به لرزه افتاد و عمر فیزیوکرات ها پایان یافت.

فیزیوکرات کیست,نقش فیزیوکراسی در اقتصاداوّلین مکتب اقتصادی که قواعد علمی اقتصادی را بیان کرد؛ فیزیوکراسی بود

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش