سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۲۴

فیزیوکراسی چیست و چه نقشی در اقتصاد دارد؟

فیزیوکراسیفیزیوکراسی در واقع خاستگاهی آتنی دارد
فیزیوکراسی به مکتبی در اقتصاد اطلاق میشود که تنها منبع ثروت از نظر آن، زمین و کشاورزی است. این مکتب از عدم مداخلۀ دولت در فعالیت های خصوصی و اقتصادی انسان دفاع می کند. در این مطلب از سرپوش درباره فیزیوکراسی توضیح داده شده است.

فیزیوکراسی

اوّلین مکتب اقتصادی که قواعد علمی اقتصادی را بیان کرد؛ فیزیوکراسی بود. این مکتب، بیشتر از سایر مکاتب اقتصادی در شکل گیری اصول اولیّه نظام اقتصاد سرمایه داری، اهمیّت دارد. درواقع در سال ۱۷۵۸ میلادی، این مکتب به اوج خود رسید ولی پایه های مکتب در سال ۱۷۷۶ با انتشار کتاب ثروت ملل آدام اسمیت به لرزه افتاد و عمر فیزیوکرات ها در این سال، پایان یافت.

معنی کلمه ی فیزیوکراسی، تسلّط طبیعت میباشد که برگرفته از دو واژه یونانی physis یا طبیعت و kratos یا قدرت طبیعت مشتق می باشد. به فیزیوکرات ها،" طبیعیّون" و" ارضیّون" نیز میگویند.

ظاهرا فیزیوکراتیسم حاوی اولین تحلیل سیستماتیک" تولید در نظام سرمایه داری" بوده است. فرانسوا کنه( ۱۷۷۴- ۱۶۹۴) از پیشوایان این مکتب محسوب میشد.

نقش فیزیوکراسی در اقتصاد

مبنای فکری مکتب فیزیوکراسی متکی بر فلسفه" دئیسم" می باشد. خدا براساس این فلسفه، منشا جهان هستی است. او براساس برخی از قانونمندی ها، عالم طبیعت را ایجاد کرده است و طبق آنها ، به حیات خویش به صورت خودکار ادامه می دهد و پس از خلقت، هیچ دخالتی در جریان عالم ندارد. خداوند با جهان هستی، مانند ساعت ساز و ساعت مصروف کلیسای شهر استراسبورگ فرانسه ارتباط دارد.

نقش فیزیوکراسی در اقتصادفیزیوکراسی یکی از پشتوانه‌های اصلی سرمایه‌داری است

فیزیوکرات ها بخاطر نگاه مطلق گرایانه ی خود، بعنوان اولین بنیان گذاران اقتصاد کلان شناخته می شوند. آن ها با سامان بخشیدن به اوّلین مباحث مالیه عمومی و تعیین امور مالی، در تکمیل حلقه های قبل از ظهور مکتب کلاسیک تأثير به سزایی داشتند.

دانستنی هایی در مورد فیزیوکرات ها

فیزیوکرات ها به موضع گیری بر علیه حکومت فئودالی و استبدادی فرانسه پرداختند. آنها صرفا کاری که در کشاورزی اعمال میشد را مولد می دانستند. آن ها برخلاف مرکانتیلیست ها با طرح شعار" آزادی اقتصادی"، تقاضا داشتند که دولت در صنایع و بازرگانی دخالت نکند.

در واقع مرکانتیلیسم به عنوان مدافع بازرگانیِ متکی به دولت محسوب میشد درحالیکه فیزیوکراتیسم به عنوان مدافع بر کشاورزیِ فارغ از دولت بود. با توجه به اینکه گرایش نظام سرمایه داری به مداخلۀ هر چه کمتر دولت در اقتصاد است فیزیوکراتیسم، سازگاری بیشتری با سرمایه داری دارد.

با این حال در نظر داشته باشید که پرهیز دولت های غربی از دخالت در اقتصاد، به سیاست داخلی این دولت ها تعلق دارد. جنبۀ استعماری دولت های غربی در سیاست خارجی، زمینه ساز دخالت مبسوط آنها در امور اقتصادی سرزمین های تحت استعمارشان بوده است.

از ناتورالیسم به عنوان پشتوانۀ فلسفی فیزیوکراتیسم یاد میشد. تصور ناتورالیسم چنین بود که همه چیز به وسیلۀ طبیعت و طبیعت صرفا به وسیلۀ خودش توضیح پذیر است. به همین امر باعث شد تا فیزیوکرات ها عمدتاً دئیسم شوند؛ یعنی معتقد به خدای خالق جهان شوند، خدایی که علاوه بر خلق جهان، قوانینی را در طبیعت نهادینه کرده است و دیگر دخالتی در امور این جهان ندارد.

ایزاک نیوتن هم معتقد به این خدا بود و از نظر او نسبت خدا و این جهان( یا طبیعت)، مانند نسبت ساعت ساز با ساعت بود. به این معنی که ساعت طبیعت توسط خدا درست شده و دیگر دخالتی در کار این ساعت ندارد. خدا از نظر دئیست ها،" معمار بازنشسته" بود.

تعریف فیزیوکراسیفیزیوکرات‌ها علیه حکومت فئودالی و استبدادی فرانسه موضع‌گیری داشتند

درصورت عدم ضرورت دخالت در قوانین طبیعت، دخالت دولت در حوزۀ اقتصاد نیز بلاموضوع می شود؛ به این دلیل که اقتصاد نیز مانند طبیعت دارای قوانینی است که دولت با مداخله در اقتصاد، باعث اختلال در کارکرد درست این قوانین میشود.

فیزیوکراسی از خاستگاه آتنی برخوردار است. درواقع یونان باستان، معتقد به" حکومتِ طبیعت" بودند و فیزیوکراسی در سدۀ هجدهم، تا حد زیادی بر پایه شالوده های ایدۀ" حکومتِ طبیعت" استوار بود.

پایان عمر فیزیوکراتیسم

مکتب فیزیوکراتیسم در سال ۱۷۵۸ میلادی به اوج خود رسید ولی پایه های این مکتب در سال ۱۷۷۶ با انتشار کتاب ثروت ملل آدام اسمیت( ۱۷۹۰- ۱۷۲۳)، به لرزه افتاد و عمر فیزیوکرات ها پایان یافت.

فیزیوکرات کیست,نقش فیزیوکراسی در اقتصاداوّلین مکتب اقتصادی که قواعد علمی اقتصادی را بیان کرد؛ فیزیوکراسی بود

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش