پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۲۰

هرآنچه که باید درباره ی سفته بدانید

سفته,نحوه نوشتن سفته,تصویر سفتهسفته به دلیل توسعه تجارت بین الملل بین بازرگانان رواج یافت
سفته یکی از اسنادی است که حتماً باید در نوشتن آن دقت فراوانی داشته باشید، چون در غیر اینصورت میتواند برای شما مشکلات بسیاری داشته باشد. نکته ای که باید مورد توجه قرار داد، این است که کسی که سفته را در اختیار دارد، باید در سررسید، سفته را مطالبه کند و چنانچه وجه سفته پرداخت نشد، دارنده سند باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سررسید، سفته را واخواست کند.

معنی کلمه سفته

سفته در لغت به معنای چیزی است که از کسی عاریه یا قرض یا در عوض چیزی بگیرند تا در شهر دیگر پس دهند.

سفته چیست؟

سفته یک سند تجاری است که صادر کننده آن می پذیرد مبلغ مشخصی را در زمان معینی به کسی که سفته در دست اوست بپردازد. امروزه استفاده از این سند تجاری، نقش مهمی در معامله های افراد داشته و از جنبه تضمینی هم به کرات در قراردادهای کاری میان کارگر و کارفرما مورد استفاده قرار می گیرد. همین مطلب باعث شده است که آشنایی با سفته اهمیت فوق العاده ای داشته باشد.

سفته چیست,سفته,چک و سفتهحتما در زمان دریافت و یا صدور سفته به مهر، امضا، مبلغ مورد نظر دقت کنید

سفته به دلیل خطرات نقل و انتقال پول و توسعه تجارت بین الملل بین بازرگانان رواج یافت. امروزه از سفته بعنوان یک وسیله اعتباری در سرمایه گذاری های کوتاه مدت در واحدهای تولیدی، صنعتی، تجارتی و خدماتی استفاده می شود.

افرادی که سفته و یا چک بابت ضمانت حسن انجام کار میدهند باید این نکته مهم را رعایت کنند که داخل سفته حتماً قید شود این سفته به جهت حسن انجام کار و یا ضمانت بوده و هیچ ارزش دیگری ندارد و یک کپی از سفته تهیه کرده و به امضای مدیر شرکت (کارفرما) برسانند؛ با این کار از سوء استفاده های احتمالی در آینده جلوگیری می شود.

تغییر در سفته

برای این که وضعیت سفته را تغییر دهید، میتوانید آنرا پشت نویسی یا ظهرنویسی کنید. به عنوان مثال عبارت “حواله کرد” برای انتقال سند به شخص دیگری است ولی در‌صورتی‌که این عبارت را خط بزنید به این معنی است که حق انتقال را از دارنده سلب نموده اید و درصورتی که ناگزیر به انتقال شوید باید ظهرنویسی کنید و بنویسید که این سند به فلانی منتقل شد و پای نوشته تان را هم امضاء کنید. همچنین میتوانید برای اخذ وجه به دیگری وکالت دهید که این را هم باید ظهرنویسی کرده و امضا کنید، زیرا اصولا ظهرنویسی برای انتقال است، چنانچه سفته برای وکالت در وصول باشد، باید عبارت “برای وکالت” تصریح شود و به امضای دارنده برسد. کسی که با ظهرنویسی وکالت پیدا می کند، درست مثل دارنده سفته حق اقامه دعوی را نیز برای وصول آن خواهد داشت.

قابلیت انتقال سفته

دارنده سفته، یعنی کسی که این سند به نام او صادر شده است، میتواند آنرا به فرد دیگری انتقال دهد. برای این کار باید سفته را به نام نفر سومی ظهرنویسی کنید. در اینصورت، تمام حقوق و مزایای مربوط به سفته، به دارنده جدید منتقل می شود. انتقال سفته با امضای دارنده آن انجام می شود. کسی که سفته به نام او امضا شده یا کسی که سفته با ظهرنویسی به او منتقل شده، دارنده سفته محسوب می شود. دارنده میتواند برای وصول وجه تعهد شده در سفته، به دیگری وکالت دهد. برای این منظور باید دارنده با نوشتن عبارت «وکالت برای وصول» سفته را پشت نویسی و امضا کند.

مسئولیت ظهرنویسان سفته

سفته امکان دارد با ظهرنویسی های گوناگون به اشخاص متعددی منتقل شود. در این حالت صادرکننده سفته یعنی کسی که آنرا امضا می کند و تمام ظهرنویس ها همه در مقابل دارنده آن «مسئولیت تضامنی» دارند. مسئولیت تضامنی به این معنی است که تمام این افراد مسئول پرداخت تمام مبلغ سفته هستند؛ یعنی اگر دارنده سفته هستید میتوانید به هر کدام از امضاکنندگان که دسترسی راحت تری به او دارید مراجعه کنید و کل مبلغ سفته را از او بخواهید. البته این کار برای هر کدامیک از امضاکنندگان این حق را بوجود می آورد که برای پس گرفتن مبلغی که به دارنده پرداخت کرده، به امضاکننده پیش از خود رجوع کند.

واخواست سفته چیست,عکس سفته,سفتهسفته ممکن است با ظهرنویسی‌های متعدد به اشخاص متعددی منتقل شود

چطور مبلغ معینی برای سفته درج کنیم؟

پس از تهیه سفته، متنی را می بینید که در حاشیه آن درج شده است که این متن بیان کننده سقف مبلغی است که شما میتوانید نسبت به پرداخت آن تعهد دهید. این نکته را مدنظر داشته باشید که این متن که تبیین گر سقف مبلغ است، به معنای عدم احتیاج برای درج دقیق مبلغ مورد نظر شما نخواهد بود. بنابراین به سقف تعیین شده در حاشیه اکتفا نکنید و مبلغ مورد نظر خویش را در سفته به صورت دقیق ذکر نمایید. یادتان باشد که در درج مبلغ مورد نظر به حروف الزام خواهید داشت. در صورتی که به این دو نکته توجه داشته باشید، می توانید از راههای احتمالی برای سو استفاده از سند صادر شده جلوگیری نمایید.

چه زمانی اجرای سفته غیرقانونی است

در شرایطی که کارفرما سفته امانی کارگر را که به جهت ضمانت حسن انجام کار داده است پس از پایان قرارداد کار پس ندهد و یا بدون هیچ علت قانونی آنرا به اجرا بگذارد این عمل کارفرما مصداق جرم خیانت در امانت است و کارگر باید نخست اظهارنامه ای قانونی ارسال کرده و پس از آن میتواند دعوای کیفری خیانت در امانت در دادسرا را مطرح کند. در صورت اقدام شرکت یا مؤسسه در مورد مطالبه وجه سفته کارگر باید اثبات کند که سفته بابت ضمانت حسن انجام کار بوده و شما حسن انجام کار داشته اید در اینصورت از وصول سفته جلوگیری می شود، برای اثبات در صورتیکه سند کتبی نداشته باشید میتوانید از شاهد استفاده کنید.

سفته,قانون سفته,مشخصات سفتهسفته فرم خاصی دارد که از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی چاپ میشود

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
رضا صادقی,همسر رضا صادقی,آهنگ های رضا صادقی بیوگرافی رضا صادقی محبوب ترین خواننده مشکی پوش (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: پادشاه مشکی

تولد: ۲۵ مرداد ماه ۱۳۵۸

ملیت: ایرانی

سبک( ها): موسیقی پاپ ایرانی

ساز( ها): گیتار، پیانو، کیبورد

ادامه
صادق محرمی,صادق محرمی و خانواده اش,بیوگرافی صادق محرمی بیوگرافی صادق محرمی (+جدیدترین تصاویر)

زادروز: ۱۱ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: هشتپر، ایران

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۴ متر

پست: دفاع راست

ادامه
فرزاد فرزین,تصاویر فرزاد فرزین,مصاحبه با فرزاد فرزین بیوگرافی فرزاد فرزین خواننده و بازیگر محبوب (+ جدیدترین تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ تیر ۱۳۶۰ 

ملیت: ایرانی

سبک ها: پاپ، راک، الکترونیک، جاز

حرفه ها: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا، بازیگر

سازها: گیتار، پیانو، کیبورد

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
ویژه سرپوش