سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲
۰۸:۴۲ - ۱۵ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۳۶۹
اقتصاد کلان

وعده کاهش تورم به سال بعد موکول شد

تاب‌آوری معیشتی جامعه در آستانه فروپاشی است

تورم خوراکی های,کاهش قدرت خرید مردم
فنر تورم خوراکی‌ها به یک دلیل اصطلاحاً شل کرده چون دیگر قدرت خرید در اکثریت جامعه مصرف‌کنندگان وجود ندارد. وقتی تقاضایی نیست، تورم خودبه‌خود کندتر می‌شود

روزنامه توسعه ایرانی: یک مدیر ارشد اقتصادی دولت اظهار می‌کند که نیمه ابتدایی سال بعد، آثار کاهش تورم خود را نشان خواهد داد البته به شرط ثبات سایر شرایط و تشدید انضباظ پولی و مالی دولت. با این حساب، مردم به خصوص دهک‌های فرودست، پس از تحمل تورم برآمده از آزادسازی ارز و حذف یارانه‌ها، احتمالا در نیمه ابتدای سال ۱۴۰۲، آثار کاهش تورم را می‌بینند اما سوال این است که چگونه این موضوع ممکن است و آیا قرار است قیمت‌ کالاها و خدمات کاهش یابد؟ به گزارش ایلنا، معاون وزیر اقتصاد در اظهاراتی به تاریخ دوازدهم آذر از کاهش تورم خبر داده و گفت: «مردم آثار کاهش تورم را از نیمه اول سال ١۴٠٢ می‌بینند».

سیدمحمدهادی سبحانیان با طرح موضوع مهار و کنترل نقدینگی، درباره آثار این اتفاق می‌گوید: «البته شاهد آن هستیم که پس از تخلیه آثار قیمتی اجرای مردمی‌سازی یارانه‌ها، روند رشد شتابان تورم کاسته شده و انتظار می‌رود در صورت ثبات سایر شرایط و تشدید انضباظ پولی و مالی دولت این روند کاهشی آثار خود را تا نیمه ابتدایی سال آینده نشان دهد».

این وعده اثبات نشده، سوالات بسیاری برانگیخته است. یک کارگر حداقل‌بگیر شهرداری در این رابطه می‌گوید: چطور قرار است در نیمه اول سال بعد تاثیر کاهش تورم را ببینیم؛ آیا اجناس و خدمات را ارزان می‌کنند؟ مثلاً قیمت مرغ و برنج را که نرخ تنظیم بازار و رسمی آن، نجومی شده و مدیران وزارت اقتصاد این قیمت‌ها را تعیین کرده‌اند یا اینکه قرار است به صاحبخانه‌ها حکم شود که اجاره‌خانه‌ها کاهش یابد؟ معمولا اول هر سال بسیاری از نرخ‌های رسمی با مجوز دولت بالا می‌رود مثلاً حمل و نقل کرایه تاکسی. حال چطور چنین وعده‌ای می‌دهند؟

بهداشت و مسکن  از خوراکی‌ها جلو    زدند

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۱، کرایه خانه ۳۰درصد گران شده است. همین یک قلم، فشار زیادی روی دهک‌های فرودست که از داشتن خانه ملکی محروم‌اند، وارد آورده است. همچنین داده‌های مرکز آمار ایران برای آبان ماه، نشان از شکاف تورمی سنگین بین دهک‌ها دارد. براساس اعلام مرکز آمار ایران، میانگین نرخ تورم ١۲ماهه در آبان سال جاری به ٤٤درصد رسید اما این متغیر برای دهک اول بیش از ۵۰درصد بوده است. تورم آبان برای دهک دهم، ۴۱.۷درصد و تورم دهک اول، ۵۰.۲درصد است. به عبارتی، فرودست‌ترین دهک درآمدی بیشترین فشار تورمی را در ۱۲ ماه منتهی به آبان ۱۴۰۱ متحمل شده است.

داده‌های آماری همچنین نشان می‌دهد اگرچه به دلیل تخلیه بار تورمی، رشد تورم خوراکی‌ها در پاییز امسال کندتر از تابستان بوده اما تورم غیرخوراکی‌ها به خصوص در بخش خدمات اساسی مانند مسکن و  بهداشت با سرعت بیشتری رشد کرده است. در واقع صعود تورم از خوراکی‌ها به غیرخوراکی‌ها منتقل شده است.

«فرامرز توفیقی» رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در این رابطه می‌گوید: فنر تورم خوراکی‌ها به یک دلیل اصطلاحاً شل کرده است چون دیگر قدرت خرید در اکثریت جامعه مصرف‌کنندگان وجود ندارد. وقتی به یک نقطه سربه‌سر می‌رسیم، کشش بازار به انتها می‌رسد و دیگر امکان خرید به صفر نزدیک می‌شود بنابراین وقتی تقاضایی نیست، تورم کند می‌شود. وقتی سفره کارگران هر روز کوچک‌تر از روز قبل می‌شود، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم صعود تورم خوراکی‌ها مثل ماه‌های ابتدای سال تداوم داشته باشد. این تاثیر خودبه‌خودی عرضه و تقاضا در بازار اقتصاد است و هیچ ربطی به سیاست‌های کنترل بازار ندارد.

طبق گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه گروه‌های «بهداشت و درمان» و «مسکن» در آبان ماه به ترتیب ۴ و ۳.۷درصد برآورد شده و این دو نرخ بالاترین تورم‌های ماهانه رقم خورده در میان گروه‌های اساسی محسوب می‌شود. در میان گروه‌های اساسی بالاترین تورم ماهانه رقم خورده به گروه بهداشت و درمان تعلق دارد. تورم ماهانه این گروه در آبان ۴درصد به ثبت رسیده است. گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» نیز با به ثبت رساندن تورم ۳.۵درصدی در ماه دوم پاییز امسال در زمره بالاترین تورم‌ها قرار دارد. البته تورم ماهانه مسکن و اجاره به تنهایی در آبان ۳.۷درصد برآورد شده است.

امروز کمینه هزینه‌های زندگی کارگران ۱۴ میلیون تومان می‌شود. حقوق ۶ میلیون و خورده‌ای فقط حدود ۳۳درصد هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد. حال طبقه کارگر، چطور قرار است تاب‌آوری معیشتی داشته باشد تا سال بعد آثار کاهش تورم را ببیند

با این حساب، چگونه در چند ماه باقیمانده تا پایان سال، رشد تورمی مسکن و بهداشت که هزینه‌های سنگین دارو و درمان را دربرمی‌گیرد، کنترل می‌شود تا در نیمه اول سال بعد شاهد آثار کاهش تورم باشیم. تورم خوراکی‌ها که همچنان نرخ صعود ماهانه آن حدود ۲درصد است، چگونه کنترل و سپس منفی می‌شود تا شاهد تاثیرات کاهش تورم باشیم؟

توفیقی در ارتباط با اظهارات معاون وزیر اقتصاد، به تورم ۵۰درصدی دهک فرودست که کارگران حداقل‌بگیر در زمره آن قرار می‌گیرند، اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر همین تورم رسمی ۵۰درصدی را ملاک قرار دهیم و این تورم را روی همان سبد معیشت رسمی ۱۴۰۱ که حدود ۹ میلیون تومان بود و چندان با واقعیت تطابق نداشت، اعمال کنیم، امروز کمینه هزینه‌های زندگی کارگران ۱۴ میلیون تومان می‌شود. حقوق ۶ میلیون و خورده‌ای در مقابل این ۱۴ میلیون تومان یعنی فقط حدود ۳۳درصد هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد. حال با این فشار معیشتی که طبقه کارگر تحمل می‌کند، چطور قرار است تاب‌آوری معیشتی داشته باشد تا سال بعد آثار کاهش تورم را ببیند. معاون وزیر اقتصاد چطور مدعی آثار کاهش تورم در سال بعد می‌شود؛ آثار کاهش تورم روی کدام مولفه‌ها؛ خوراکی‌ها، مسکن، بهداشت و درمان یا حمل و نقل؟

توفیقی ادامه می‌دهد: با سبد حداقلی ۱۴ میلیون تومانی، کارگران در آبان حدود ۶۷درصد عقب‌ماندگی معیشتی دارند. این عقب‌ماندگی در حالت خوش‌بینانه ماه بعد می‌شود حداقل ۶۸درصد، ماه بعدتر ۶۹درصد و پایان سال حداقل۷۰درصد است. این عقب‌ماندگی حداقل ۷۰درصدی در آغاز سال بعد با چه مکانیسمی قرار است تقلیل یابد؟ افزایش نقدینگی نیز هر ساله خود را آخر زمستان نشان می‌دهد. آخر زمستان امسال، یک کارگر ۷۰درصد عقب‌ماندگی معیشتی دارد و این شکاف عظیم به سال بعد منتقل خواهد شد. کارگران قاعدتاً باید روی این رقم، آثار کاهش تورم را ببیند.

در علم اقتصاد نمودار تورم، یک نمودار به هم‌پیوسته و بدون گسست ا‌ست و تا زمانی که نرخ‌های تورمی منفی نشود، هر ماه، بار تورمی انباشته ماه‌های قبل را بر دوش خواهد کشید. با تغییر سال و شروع یک سال جدید نیز گسست ساختاری در نمودار صعودی تورم رخ نخواهد داد. با این اوصاف، «مشاهده آثار کاهش تورم در نیمه اول سال بعد» بسیار دور از ذهن به‌نظر می‌رسد.

  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش