سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۷:۰۴ - ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۵۴۳
اقتصاد کلان

آینده ایران از ونزوئلا بدتر است

اقتصاد ایران در دولت رئیسی,افزایش قیمت ها در دولت رئیسی

 «بودجه غیرکارآمد و واقعی کشور» عنوان یادداشت کمال‌الدین پیرموذن نماینده اسبق مجلس برای روزنامه اعتماد است که در آن آمده: بودجه دولت‌ها را می‌توان از دیدگاه‌های گوناگون یا با دید کارشناسی در ابعاد مختلف مورد نقد و بررسی قرار داد. رسیدگی به طبیعت و بودجه قطره‌چکانی فصل محیط‌زیست و مدیریت بهینه آب، کشت هدفمند، بهره‌وری حداکثر از صنایع موجود و حذف و برچیدن صنایع پرمصرف آب و اهتمام به ایجاد صنایع تبدیلی و استفاده آب محدود کشور صرفا در بخش‌های شرب و گردشگری و بُردن فضای معطر توسعه به جای جای نقاط محروم و مظلوم و نوار مرزی ایران زمین و جمع کردن بساط شرکت‌های خصولتی زیان‌ده کشور و روزنه‌های اختلاس و ویژه‌خواری و رشد بودجه موسسات حقیقی و خاص به اصطلاح فرهنگی و بی‌توجهی به کسری حتمی بودجه در اواخر سال و ده‌ها موارد مهم و ضرور دیگر، مرا ملزم به قلم زدن در این خصوص نمود.

عدم توجه به سیاست‌های حمایتی حداقلی به مهار تورم بلکه توجه به پربار کردن بهار تورم در سال جاری و کم‌توجهی به انذارها و بیم‌دهی‌های رهبری با ذکاوت نظام و همچنین به وضعیت درآمد، دارو و مسکن و مستمری و وضعیت امکانات اولیه ملت شریف میهن و خاصه کنترل افزایش قیمت‌ها و فراهم آوردن ظرفیت‌های شغلی برای لشکر بیکار جوان و جلوگیری از فرار نُخبه و سرمایه از کشور و نیز ثروتمند شدن ایرانیان و پیش‌بینی منابع مالی اصلاح قوانین با رویکرد تولید کالا و خدمات با سه ویژگی کیفیت بهتر، کمیت بیشتر و هزینه کمتر نسبت به رقبای خارجی در رقابت سالم اقتصادی صادرات‌محور و... کاملا در بودجه مصوب سال جاری کشور مشهود است که در این موارد خطیر و سرنوشت‌ساز، تغییر عمده و محوری در بودجه کل کشور اعمال نشده است.

حجم ریالی هزینه‌های دولتی و نقدینگی و اسکناس در جریانی که به دنبال این بودجه ناکارآمد و واقعی کشور خواهد داشت، تاثیری عظیم بر گردش اقتصادی کشور به ویژه بر تولید و سرمایه‌گذاری‌های تولیدی و بقای واحدهای صنعتی موجود کشور می‌گذارد و  تورم‌های کمرشکن شدید مستمری را سبب خواهد شد که در مجموع خود سبب گران‌تر شدن هزینه‌های تولیدات داخلی شده، قدرت رقابت شعاری و ادعایی دولت و مجلس را خنثی می‌سازد و حتی امکان بسیاری هست که تولید قابل توجهی هم به جهت بحران عدم تقاضا و...، صورت نگیرد و درنتیجه درآمد ملی به ‌طور کلی پایین بیاید و فقیر، فقیرتر و اقشار متوسط، ضعیف‌تر خواهد شد. مقابله با فساد دستگاه‌های دولتی و نیمه‌دولتی و خصولتی‌ها، یا فساد بازار سیاه و نوسان ارز، که کاهش فاحش ارزش پول ملی را هم به دنبال دارد، خود راه‌ها و طرقی ساده‌تر دارد که به شرط اراده مجلسیان و دولتیان و دست‌اندرکاران امور اقتصادی کشور، با همکاری قوه قضاییه و حتی بدون نیاز به همکاری آن قوه، با عواقب و آثار سوئی پایین‌تر از سیاست‌های مورد بحث دولت و مجلس، قابل انجام است.

تغییر در نرخ پولی کشور بی‌شک، از آن جهت که در واقع یک مرز نامرئی حیات و سرنوشت و استقلال کشور و منافع ملت است، به ناگزیر می‌بایست با احتیاط و ظرافت، تحت شرایط و ضوابط اصولی و منطقی و مدبرانه صورت گیرد که از این تیم کوتوله اقتصادی دولت و اعضای حرّاف و فرافکن و دنیازده کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بعید است، با شناخت و آگاهی و درک عمیق موضوع و مسوولیت‌شان، صورت و به منصه ظهور آید.

از اینکه در سایه سوءمدیریت‌ها و کوتاهی‌ها و کم‌توانی صاحب‌منصبان دولتی و تقنینی به ویژه پایدارچی‌های ضد جمهوریت نظام، کثیر موجود در ساختار قدرت فعلی، کشور را با ایجاد بی‌اعتمادی‌ها و عدم به بازی گرفتن عموم شهروندان دانا و دلسوز کشور و بی‌توجهی به کیفیت زندگی ایرانیان و انتقاد و حقوق شهروندی بانوان و جوانان نظام جمهوری اسلامی ایران، در کنار تحریم ظالمانه جهان استکبار و بی‌توجهی مقامات ایران به بازی بُرد-بُرد در سیاست خارجی با مشکل مواجه گردیده است، بی‌تردید عموم هموطنان به ‌طور عام و دلسوزان مُلک و ملت به‌ طور خاص در رنج و ناراحتی و نارضایتی هستند، لیک امیدوارند، با توجه صاحب منصبان رده بالای نظام به عواقب این‌چنین سیاست‌ها و چشم‌اندازها که در افق یکی، دو ساله آینده کشور مشهودتر است، آگاه و راضی به تغییر در سیاست‌های‌شان کنیم، ناتوانند لیک  تردید ندارم که چشم‌انداز آتیه این کشور، در صورت عدم تحول در اذهان مسوولان و در قوه تقنینی و اولویت قرار گرفتن اقتصاد ایرانی و نگاه به درون و تعامل سازنده و عزت خواه راستین با بیرون، برخلاف شعارهای جناب رییس‌جمهور و نمایندگان مجلس و تصورات و تبلیغات و توجیهات بسیاری که می‌شود، چین و ترکیه و برزیل نیست بلکه ونزوئلا و شاید بسیار بدتر از آن است.

به دلایل متعددی وضع ونزوئلا از نظر اقتصادی و اجتماعی از وضع آینده ما، با این تورم و عدم رشد اقتصادی و عدم مشارکت ملت، بهتر است. به هر تقدیر نتیجه بی‌چون و چرای این روندها و سرنوشت‌ها، محتاج شدن میهن و هموطنان به موضوع تعیین‌کننده به فرجام رسیدن برجام است یا محتاج شدن مملکت به کمک و حمایت‌های خارجی و وام و قدرت‌های صنعتی-مالی که همان دول استعمارگر این‌بار شرق می‌باشند و حاصل آن هم تحمیل شرایط وابستگی و تعلق بیشتر به قدرت‌های مالی خواهد بود درحالی که با تن دادن به خواست ملی و بها دادن به عموم منابع انسانی و مالی کشور و اعطای حقوق اساسی کامل شهروندان و اقوام ایرانی و باز کردن فضای انتخابات‌های پیش روی و به خصوص دیوار کشیدن اطراف کشور، پل زدن دولت با عموم دولت‌ها قابل دسترسی است.

آیا بهتر نیست که آقایان مسوول، اندکی در میان مردم به تحقیق و تفحص بپردازند که هم وضع و حال آنها را دریابند و هم ملاحظه فرمایند که مردم هر سرنوشتی را تحمل کنند، در مسوولیت اسلامی و انقلابی تلقی می‌نمایند که خواهان سعادت دنیا و آخرت بوده و هستند تا دریابند نقدها و توصیه‌های دلسوزان اهل قلم و اعتراضات جوانان و بانوان و اقوام ایرانی، منحصرا از موضع نگرانی عمیق نسبت به ایران، ایرانیان، انقلاب اسلامی و خود اسلام می‌باشد نه بیشتر.

  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش