سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۷:۲۹ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۴۱۳
اقتصاد کلان

امروز دلالی جای اشتغال مولد را گرفته است/ جوان ایرانی یا در موبایل فروشی است یا نمایشگاه خودرو

رئیس اتحادیه پیشکسوتان,د: اقتصاد غیر مولد در ایران
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری عنوان کرد: اقتصاد غیر مولد در ایران روز‌به‌روز پهن‌تر و به تبع آن اشتغال غیرمولد نظیر کلاهبرداری، دلالی و بورس‌بازی شکوفاتر می‌شود و در این چرخه با پدیده شاغلانی مواجه هستیم که آماری از آن‌ها به جا نمی‌ماند و منفعت‌شان اقتضا می‌کند خود را نمایان نکنند.

به گزارش اقتصاد ۲۴، براساس آخرین آمار‌های رسمی، نزدیک به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از کسانی که در پاییز سال ۱۴۰۰ شاغل بوده اند، در پاییز ۱۴۰۱ دیگر دارای شغل نبوده و بیکار شده و یا از جمعیت فعال اقتصادی خارج شده‌اند.

کل جمعیت حاضر در سن کار (۱۵ ساله و بیشتر) در پاییز امسال ۶۳ میلیون و ۸۸۶ هزار نفر برآورد شده که از این تعداد حدود ۲۶ میلیون و ۲۰۷ هزار نفر تمایل به کار کردن دارند؛ بر این اساس نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز امسال ۴۱ درصد بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲ میلیون و ۱۳۶ هزار نفر از کسانی که در پاییز ۱۴۰۱ جویای شغل بوده اند نتوانسته‌اند برای خود شغلی دست و پا کنند، به عبارت دیگر نرخ بیکاری در پاییز سال گذشته ۸.۲ درصد بوده است.

آمار‌های غلط اشتغال در اقتصاد کشور

حسن صادقی، رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در گفتگو با اقتصاد ۲۴ در خصوص تبعات وجود سه میلیون جوان بلاتکلیف در اقتصاد کشور که در مرکز آمار ایران نیز به آن اشاره شده است، گفت: این آمار یک آدرس غلط دادن است؛ این‌ها شاغل هستند، اما در اشتغال کاذب. شاغلی که در حوزه خدمات کار می‌کند؛ با اسنپ کار می‌کند، پیک موتوری است، نگهبانی می‌دهد، ساعتی آموزش می‌دهد. این‌ها شاغل هستند، اما ما سه میلیون شاغل فاقد رسمیت داریم.

صادقی افزود: به همین دلیل هم می‌بینید که محصول سیاست‌های غلط این دولت و دولت‌های قبل، باعث شده تا اقتصاد ایران از یک اقتصاد مولد به سمت اقتصاد مرده، دلالی و خدماتی رویکرد پیدا کند؛ آن‌چنان مزیتی در حوزه اشتغال این اقتصاد وجود دارد که صنایع تا ۱۲ میلیون تومان هم به کارگر حقوق می‌دهند، اما کارگر حاضر نیست آنجا کار کند.

وی با اشاره به اینکه هیچ‌یک از این آمار‌های غلط با مولفه‌های علمی منطبق نیست، گفت: اگر راست می‌گویند اعلام کنند که حوزه اشتغال مولد ما که منبعث از اقتصاد مولد است در حال حاضر چه تعداد کمبود نیروی کار دارد؟ در حوزه اشتغال غیرمولد که اقتصاد غیر مولد را رقم می‌زند الان انباشتی از نیروی انسانی وجود دارد. بروید ببینید در پاساژ‌های موبایل‌فروشی، نمایشگاه‌های خودرو و موتورسیکلت و لوکس‌فروشی‌ها چقدر نیروی انسانی فعال است؟ مگر آنجا چه چیزی توزیع می‌کنند؟ اما این جمعیت از جوانان آنجا هستند، چون سودآور است، چون دولت بسترساز آن است.

لحظه‌های خالی و امید‌های واهی برای جوانان جویای کار

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، ادامه داد: این سه میلیون نفر همه مشغول‌اند، اما نه در حوزه اقتصاد مولد و حوزه‌ای که حاکمیت از آن دفاع می‌کند، بلکه در اقتصاد غیر مولد که عاملش دولت و مجلس و ارکان قوای سه‌گانه ایران هستند. جوانان جویای کار ایرانی در وضعیت برزخی قرار دارند و لحظه‌های خالی و امید‌های واهی، این قشر را نابود می‌کند.

صادقی، افزود: اقتصاد دنیا با تولید، مولد و دچار زایش ثروت شده است. دنیا در سایه اقتصاد مولد است که اشتغال مولد را رقم زده، ولی چه کسی به این حرف‌ها در ایران توجه می‌کند. اقتصاد مولد ما روزبه‌روز کوچک‌تر شده و اقتصاد غیرمولدمان روز‌به‌روز پهن‌تر و به تبع آن اشتغال مولدمان رو به زوال و اشتغال غیرمولدمان نظیر کلاهبرداری و دلالی و بورس‌بازی روز‌به‌روز شکوفاتر می‌شود. این به معنای فقیرتر شدن قشر عظیمی از جامعه و فقر مطلق را مرتب رقم زدن است؛ ظرف دو سال فقر از ۲۵ درصد به ۳۷ درصد رسیده است. این حاصل دروغ‌پردازی و آمار‌های غلطی است که این دولت و دولت‌های قبل داده‌اند.

وی در پایان صحبت‌هایش تاکید کرد: آمار‌های اشتباه ما را از اقتصاد مولد به سمت اقتصاد غیرمولد هدایت می‌کند. آماری که اشتغال زیرزمینی به وجود آورده اشتغال دلا‌ل‌محور است که حاصل اشتغال دلالی است. این‌ها شناسنامه ندارند، بیمه نیستند، کسانی هستند که امروز حاضر نیستند برای ۲۵ میلیون درآمدشان، ۳۰ درصد حق بیمه پرداخت کنند؛ شاغلانی که آماری از آن‌ها به جا نمی‌ماند و منفعت‌شان اقتضا می‌کند خود را نمایان نکنند.

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش