دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۳۶ - ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۹۶۱
اقتصاد کلان

گوشت و مسکن؛ پیشتازان تورم فقرا در تیر ۱۴۰۲

تورم در ایران,گوشت و مسکن پیشتازان تورم فقرا در تیر 1402
تورم ماهانه فقیرترین خانوارهای کشور در تیر امسال ۱.۶۸ درصد ثبت شده است. «گوشت» و «مسکن» موثرترین کالاها در افزایش تورم ماهانه اقلام خوراکی و غیرخوراکی دهک اول بوده‌اند.

به گزارش اکوایران، نرخ تورم ماهانه کل کشور در تیر ۱۴۰۲ به ۲ درصد رسیده است. این نرخ برای اقلام خوراکی معادل ۱.۲ درصد و برای اقلام غیرخوراکی برابر با ۲.۴ درصد برآورد شده است. از میان دهک‌های هزینه‌ای، تورم ماهانه دهک اول که نماینده فقیرترین خانوارهای کشور است به ۱.۶۸ درصد رسیده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که «انواع گوشت و فرآورده‌های آن» بیش‌ترین اثر را در افزایش تورم اقلام خوراکی این دهک داشته‌اند. در مقابل، «میوه و خشکبار» به عنوان موثرترین کالاها در کاهش تورم خوراکی دهک اول شناسایی شده‌اند. همچنین، در گروه اقلام غیرخوراکی و خدمات، اثرگذارترین کالا در بالا رفتن تورم غیرخوراکی این دهک، «مسکن، انرژی و سوخت» بوده است.

یکه‌تازی «گوشت» در تورم ماهانه خوراکی دهک اولی‌ها

گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت تیر ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که تورم ماهانه سبد مصرفی خانوارهای  دهک اول که نماینده فقیرترین خانوارهای کشور است به ۱.۶۸ درصد رسیده است. به عبارت دیگر، قیمت یک سبد یکسان از کالا و خدمات برای این دهک در تیر امسال به طور میانگین ۱.۶۸ درصد گران‌تر از قیمت این اقلام در خرداد شده است.

برای بررسی این که هر کدام از اقلام خوراکی چقدر روی نرخ تورم ماهانه اقلام «خوراکی، آشامیدنی و دخانیات» تاثیر داشته‌اند باید به سهم این گروه‌ها از تورم ماهانه رجوع کرد. سهم اقلام خوراکی از تورم ماهانه ۱.۶۸درصدی دهک اول، ۰.۴۷ درصد بوده است. به عبارت دیگر، اگر قیمت اقلام خوراکی در تیر نسبت به خرداد افزایش نمی‌یافت، تورم ماهانه دهک اول ۰.۴۷ درصد کم‌تر از رقم فعلی برآورد می‌شد.

آمارها نشان می‌دهد که، «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن» سهم ۰.۵۱ درصدی از تورم ماهانه خوراکی دهک اول داشته‌اند. به عبارت دیگر، اگر تورم گوشت صفر می‌شد، تورم ماهانه اقلام خوراکی دهک اول ۰.۵۱ درصد کمتر از رقم فعلی برآورد می‌شد. این کالا بیش‌ترین سهم را در تورم اقلام خوراکی دهک اول رقم زده است.

تورم در ایران,گوشت و مسکن پیشتازان تورم فقرا در تیر 1402

«میوه» و «سبزی»، سرعت‌گیر تورم خوراکی دهک اول

در مقابل، تورم دو گروه کالایی «میوه و خشکبار» و «سبزیجات و حبوبات» در سبد خوراکی دهک اول منفی شده است. به عبارت دیگر، قیمت این دو قلم کالایی در تیر امسال نسبت به خرداد ماه کاهش یافته است. سهم «میوه و خشکبار» از تورم ۱.۶۸ درصدی اقلام خوراکی دهک اول برابر با منفی ۰.۳۴ درصد است. در واقع، این گروه کالایی تورم ماهانه اقلام خوراکی دهک اول را ۰.۳۴ درصد کاهش داده است. این رقم برای «سبزیجات و حبوبات» معادل منفی ۰.۲۲ درصد شناسایی شده است.

«مسکن» چه نقشی در تورم غیرخوراکی دهک اول دارد؟

سهم اقلام «غیرخوراکی و خدمات» در تورم ماهانه هم در کل کشور و هم در دهک‌های هزینه‌ای بیش‌تر از سهم اقلام «خوراکی، آشامیدنی و دخانیات» است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهم کالاهای غیرخوراکی و خدمات از تورم ماهانه دهک اول در تیر امسال ۱.۲۱ درصد است. به عبارت دیگر، اگر قیمت اقلام غیرخوراکی و خدمات در تیر نسبت به خرداد افزایش نمی‌یافت، تورم ماهانه دهک اول ۱.۲۱ درصد کم‌تر از رقم فعلی برآورد می‌شد و به جای ۱.۶۸ درصد به ۰.۴۷ درصد می‌رسید.

«مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» با ثبت عدد ۰.۶۸ درصد، بالاترین سهم را در تورم ماهانه فقیرترین خانوارهای کشور رقم زده‌ است. بر این اساس، متهم ردیف اول افزایش تورم اقلام غیرخوراکی دهک اولی‌ها، مسکن است. پس از آن، «بهداشت و درمان» به میزان ۰.۱۷ درصد در افزایش تورم ماهانه این دهک نقش داشته است.

در مقابل، خدمت «آموزش» هیچ اثری در افزایش یا کاهش تورم ماهانه بی‌بضاعت‌ترین گروه جامعه نداشته است.

می‌توان گفت که دو دلیل برای این رویداد قابل تصور است؛ اول آن که خانوارهای دهک اول کمترین سطح درآمدی را در کل کشور دارند و از این رو برای بهره‌مندی از آموزش تنها از مدارس دولتی ،که نرخ آن در تیر نسبت به خرداد ثابت مانده، استفاده می‌کنند. حتی می توان گفت در بخشی از این خانوارها کودکان اصلا از کالای آموزشی استفاده نمی‌کنند و به جای آن وارد بازار کار می‌شوند.

تورم در ایران,گوشت و مسکن پیشتازان تورم فقرا در تیر 1402

  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش