شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
۱۳:۴۷ - ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۹۶۹
اقتصاد کلان

جزئیات استفاده از شارژ ۱۲۰ هزار تومانی کالابرگ الکترونیکی

چرا مردم نگاه مثبت به کالابرگ ندارند؟/ یک اقتصاددان: از ابتدا هم معلوم بود این طرح شکست می‌خورد

طرح کالابرگ الکترونیکی,کالابرگ الکترونیکی
یک اقتصاددان می‌گوید: من پارسال در زمان جراحی اقتصادی دولت گفتم که در اقتصاد ایران به مردم پول بدهید، دیگر نمی‌توانید بگیرید. این‌طور نیست که بگویید سه ماه پول می‌دهیم و بعد کوپن را جایگزین می‌کنیم.

با وجود اصرار دولتی‌ها و استفاده از راه‌های تشویقی، چون افزایش یارانه نقدی برای همه‌گیر شدن طرح کالابرگ، اما همچنان گزارش‌ها و روایت‌ها حاکی از قهر مردم با این طرح است. این موضوع را حتی می‌شود در آخرین اظهارنظر یک مقام وزارت کار مشاهده کرد که تاکنون فقط یک میلیون خانوار از طرح کالابرگ استقبال کرده‌اند.

به گزارش اقتصاد ۲۴، معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داده؛ در مدت اجرای کالابرگ تاکنون یک میلیون خانوار از این طرح استفاده کردند که عمدتاً در سه دهک پایین درآمدی جامعه بودند و طرح نسبت به گذشته رشد قابل قبولی پیدا کرده است.

علی‌رضا عسگریان در مورد این‌که چرا استقبال از کالابرگ ناچیز بوده، گفته است؛ دلایلی مختلفی دارد، از جمله آن، عدم اطلاع‌رسانی کافی و همچنین شکل‌گیری رفتار مصرفی مردم در زمانی که هنوز زیرساخت اجرای کالابرگ فراهم نبود و مردم از یارانه معیشتی خود برای سایر هزینه‌ها مانند کرایه خانه، هزینه ایاب و ذهاب و یا سایر هزینه‌های خانوار استفاده کرده‌اند.

این در شرایطی است که طرح کالابرگ الکترونیکی برای سه دهک پایین درآمدی به تعداد ۸ تا ۹ میلیون خانوار و به استعداد ۲۹ میلیون نفر جمعیت کشور، معادل یک سوم جمعیت اجرا می‌شود.

با این حال، بنا به اعلام وزارت کار، در حال حاضر سه دهک کم درآمد مشمول کالابرگ الکترونیکی همراه با اعتبار اضافه شده‌اند و احتمالا تا یک ماه آینده دو دهک ۴ و ۵ هم مشمول خواهند شد.

یارانه نقدی ۵۲۰ هزار تومان می‌شود

اما بی‌اعتنایی مردمی به طرح کالابرگ در حالی است که دولت با شرط افزایش ۳۰ درصدی یارانه‌ها، در تلاش برای تغییر رای مردم از دریافت یارانه نقدی به کالایی هستند. آن‌طور که وزارت کار اعلام کرده، سه دهک اول تا سوم جامعه در صورت خرید ۲۰۰ هزار تومان از کالا‌های تعیین شده در سبد، می‌توانند از دریافت مابه التفاوت قیمت این کالا‌ها نسبت به سال ۱۴۰۱ (حدود ۱۲۰ هزار تومان) برخوردار شوند.

طبق اطلاعیه وزارت کار، مردم باید این مبلغ را صرف خرید از سبد کالایی مشخص شده کنند.

بر این اساس، در مجموع میزان یارانه دریافتی یارانه بگیران سه دهک نخست یعنی حدود ۲۹ میلیون نفر با احتساب ۱۲۰ هزار تومان تشویقی دولت، ۵۲۰ هزار تومان برای هر نفر می‌شود.

بنا به این گزارش، این طرح ۱۱ قلم کالای اساسی شامل شیر کم چرب، پنیر، ماست پگاه، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند و شکر، برنج ایرانی، حبوبات وگوشت منجمد گوساله جهت عرضه به خانوار‌ها پیش‌بینی شده است.

چرا مردم نگاه مثبت به کالابرگ ندارند؟

براساس نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس که در شهریورماه پارسال منتشر شده بود، ۵۸.۵ درصد مردم، دریافت کالابرگ را به یارانه نقدی ترجیح می‌دادند.

براساس نتایج به دست آمده موسسه افکارسنجی ملت، ۵۸.۵ درصد از مردم ترجیح می‌دادند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل ۲۸.۶ درصد ترجیح می‌دادند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزارتومان نقدی اختصاص یابد.

طرح کالابرگ الکترونیکی,کالابرگ الکترونیکی

نتایج این افکارسنجی نشان می‌داد ۶۰.۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهمترین دلیل آن، افزایش قیمت کالا‌های دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح، گران شوند.

سیامک قاسمی، اقتصاددان گفت: من پارسال در زمان جراحی اقتصادی دولت گفتم که در اقتصاد ایران به مردم پول بدهید، دیگر نمی‌توانید بگیرید. این‌طور نیست که بگویید سه ماه پول می‌دهیم و بعد کوپن را جایگزین می‌کنیم. دیگر این پول باید پرداخت شود.

ما وقتی به دهک پایین اقتصاد ایران پول می‌دهیم، افراد سریع زندگی خود را با این پول پوشش می‌دهند. برای مثال، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پول بیشتر می‌گیرد، نمی‌توانید سه ماه بعد بگویید حالا این پول را نمی‌دهیم و از کوپن استفاده کنید. می‌گوید من پول را می‌خواهم.

وی تصریح می‌کند: از ابتدا مشخص بود که مردم به سمت کالابرگ نمی‌روند.

***

جزئیات استفاده از شارژ ۱۲۰ هزار تومانی کالابرگ الکترونیکی

طرح کالابرگ الکترونیکی که از اواخر سال گذشته کشور به اجرا درآمد، وارد ابعاد تازه‌تری شده و برای جلب مشارکت بیش‌تر خانوارها، مشوق‌های جدیدی در آن پیش‌بینی می‌شود. با آغاز مرحله جدید از روز ۱۰ مردادماه، خانوارهای دهک‌ یکم تا سوم که یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند، به شرط اختصاص ۵۰ درصد اعتبار یارانه خود( ۲۰۰ هزار تومان) به خرید کالابرگ، ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه به ازای هر نفر دریافت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی روزهای اخیر در اطلاعیه‌ای از آغاز مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی خبر داد و اعلام کرد که به موجب آن خانوارهای دهک‌های اول تا سوم و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی می‌توانند از افزایش اعتبار ۱۲۰ هزار تومانی بهره‌مند شوند. امکان برداشت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در صورتی است که خانوار ۵۰ درصد اعتبار یارانه خود را به خرید کالا از لیست ۱۱ قلم کالای پیش‌بینی شده در طرح اختصاص بدهد.

در این مرحله همه خانوارهای دهک‌های اول تا سوم کم‌درآمدی همراه با خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) مشمول افزایش ۳۰ درصدی یارانه شده‌اند و اعتبار مازاد آنها به میزان ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. در صورت افزایش احتمالی تورم اقلام سبد کالابرگ این مبلغ مجدد افزایش خواهد یافت اما پرداختی خانوارها تا پایان سال ثابت خواهد ماند.

در صورتی که خانوارها ۵۰ درصد مبلغ یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را که معادل ۲۰۰ هزار تومان می‌شود صرف خرید کالابرگ کنند و از ۱۱ قلم کالای پیش‌بینی شده در طرح خریداری کنند، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار اضافه به ازای هر عضو خانواده در حساب سرپرست خانوار شارژ می‌شود و کل یارانه هر فرد به ۵۲۰ هزار تومان در ماه افزایش می‌یابد.

طرح کالابرگ الکترونیکی,کالابرگ الکترونیکی

اعتبار مازاد پیش از این ۸۰ هزار تومان بود که دولت با همراهی وزارت رفاه با توجه به استقبال خانوارها و به منظور جلب مشارکت بیش‌تر مردم آن را به ۱۲۰ هزار تومان افزایش داده است. این اعتبار مازاد در واقع کمک دولت برای تأمین سبد غذایی خانوارهای نیازمند است و دولت درنظر دارد تا مواد مغذی مورد نیاز در قالب ۱۱ قلم کالای سبد کالابرگ به جامعه هدف اختصاص داده شود و سه دهک کم‌درآمد به لحاظ تغذیه و تامین مواد پروتئینی و ویتامین ها دچار مشکل نشوند.

آنطور که علیرضا عسگریان - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته در مرحله جدید طرح کالابرگ سهم پرداختی مردم بر مبنای سال گذشته ثابت بوده و خانوارها با خرید حداقل ۲۰۰ هزار تومان از اقلام سبد کالابرگ می‌توانند مشمول دریافت ۱۲۰ هزار تومان افزایش اعتبار شوند. البته ۱۱ قلم کالای اساسی در این طرح بر مبنای نرخ سال ۱۴۰۱ است که در بیش از ۹۰ هزار فروشگاه کشور عرضه می‌شود.

وی گفت: تلاش ما این است که ظرف یک ماه آینده یک یا دو دهک دیگر از یارانه‌بگیران از دهک‌های پایین جامعه به طرح کالابرگ الکترونیک اضافه شوند و کمک و بار مالی این طرح هم توسط دولت پیش‌بینی  شده است.

بر اساس اطلاعیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مرحله، اعتبار کالابرگ برای همه یارانه‌بگیران از یک ماه قبل واریز می‌شود اما برای سه دهک اول تا سوم و خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره)، علاوه بر اعتبار موجود یعنی ۴۰۰ هزار تومان ۳۰ درصد اعتبار اضافی به مبلغ ۱۲۰ هزار تومان واریز می‌شود و درصورت افزایش احتمالی قیمت سبد مبنا نیز مبلغ یارانه بدون سقف افزایش یافته به‌طوری که پرداختی خانوار ثابت بماند و دولت مابه‌التفاوت قیمت روز با قیمت مبنا را از محل یارانه فعلی و یارانه جدید جبران می‌کند.درواقع معیار محاسبه قیمت ۱۱ قلم کالایی که خریداری می‌شود سال ۱۴۰۱ خواهد بود و تورم تحمیل شده به این اقلام با شارژ اضافی دولت جبران خواهد شد.

اما ۱۱ قلم کالای اساسی طرح کالابرگ شامل برنج ایرانی، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم چرب،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر است و طبق آخرین گزارش‌ها ۱۰ فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ و ۸۴ هزار فروشگاه خُرد و جمعا ۹۳ هزار پایانه در سطح شهر و روستا به سامانه کالابرگ پیوسته‌ و در حال ارائه خدمت به مردم هستند.

خانوارها می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir و نصب برنامه شما از وجود مغازه‌ها و فروشگاه‌های مشمول که به این طرح متصل شده‌اند باخبر شوند. همچنین با شماره‌گیری کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* از کد خرید و کد اعتبار و باقیمانده اعتبار یارانه خود مطلع شوند.

در حال حاضر طرح کالابرگ الکترونیک برای سه دهک اول تا سوم کم‌درآمدی به اجرا درمی‌آید که جمعیت ۲۹ میلیون نفری کشور را در برمی‌گیرد. طبق آخرین آمارها یک میلیون خانوار از طرح استقبال کرده‌ند که در مقایسه با سال گذشته رشد قابل قبولی داشته است.

اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی تکلیف قانونی و مصوبه مجلس است و دولت بارها اعلام کرده بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند. این طرح اختیاری است و چنانچه تمایل خانوارها به خرید کالابرگ نبود، همچنان امکان برداشت نقدی یارانه واریزی وجود دارد لذا خانوارها می‌توانند علاوه بر یارانه نقدی، کالابرگ الکترونیکی را انتخاب کنندو خرید خود را به شکل اعتباری انجام دهند.

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش