چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
۱۳:۳۶ - ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۵۳۰
اقتصاد کلان

وزیر اقتصاد: افراد می توانند به طور رسمی رمزارز استخراج کنند/ کارت‌به‌کارت عاملی برای فرار مالیاتی نیست

احسان خاندوزی,وزیر اقتصاد
وزیر اقتصاد گفت: هیچ زمانی در تاریخ مدیریتی نقدینگی، دولت به اندازه امروز قادر به کنترل نقدینگی نبوده است و عملکرد ماهانه کاهش نقدینگی نیز بهترین شاهد بر این ادعاست.

به گزارش تسنیم، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تسلیت ایام عزای اهل‌بیت (ع) اظهار داشت: در دوسال ابتدای این دولت رشد ۴ درصد و بالاتر محقق شد و دولت می‌کوشد امسال بتوانیم این مسیر را دنبال کنیم.

وی افزود: تزریق اعتبارات برای پروژه‌های عمرانی کشور از جمله عوامل رشد اقتصادی است؛ امسال ظرفیت مولدسازی برای انتقال به پیمانکارانی که طرف قرارداد دولت قرار می‌گیرند انجام خواهد شد تا پروژه‌های نیمه‌تمام زودتر به پایان برسد. در سال ۱۳۹۹ دولت ۷۷ همت بودجه عمرانی داشت و سال ۱۴۰۰ به ۱۴۰ همت افزایش یافت و در سال ۱۴۰۱ پرداخت عمرانی دولت به ۲۷۰ همت رسید و ۹۵ درصد رشد داشت که نوعی رکورد محسوب می‌شود.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: بودجه مصوب عمرانی امسال ۳۹۵ همت است و این مسیر نیازمند مساعدت‌هاست و اصلاحیه بودجه امسال که به مجلس داده شده، حاوی این است که بخش‌های بیشتری از درآمدهای نفت و گاز را برای بخش‌های عمرانی مصروف کند. اگر این موضوع به تصویب برسد، به اهداف بهتر دست می‌یابیم. همه این جهش‌های مکرر در تزریق اعتبارات عمرانی ضمن پافشاری بر انضباط مالی دولت است و دولت سخت‌گیری بر خود را کاملا رعایت می‌کند.

خاندوزی عنوان کرد: سیاست‌های کوتاه‌مدت مهار تورم متمرکز بر انتظارات و کنترل بازار ارز دنبال شده و شش‌ماهه اول امسال شاهد ثبات در این بازارها هستیم. در عنصر بلندمدت مهار تورم هم عمدتاً درباره نقدینگی است که نرخ رشد نقدینگی به کمتر از ۲۷ درصد رسیده و امیدواریم به کمتر از این نیز برسیم. برخی نگرانی‌ها درباره تورم و چاپ پول جایی نخواهد داشت. هدف‌گذاری تورم از چند طریق قابل دستیابی است؛ تمرکز دولت در یکسال اخیر بر کنترل ترازنامه بانک‌هاست تا با رعایت سقف این ترازنامه‌ها نقدینگی را هم مهار کند و با این تمرکز، می‌گویم هیچ زمانی در تاریخ مدیریتی نقدینگی، دولت به اندازه امروز قادر به کنترل نقدینگی نبوده است و عملکرد ماهانه کاهش نقدینگی نیز بهترین شاهد بر این ادعاست.

وی خاطر نشان کرد: البته امکان دارد که نوعی رشد پایه پولی را داشته باشیم ولی این برای کنترل تورم است و این از ابزارهای سیاست مهار تورمی است و نباید در این زمینه برای وضعیت تورمی کشور هراس‌افکنی شود.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون پرداخت بدهی‌های دولت گذشته بیان کرد: حدود ۲۹۰ همت مجموع استقراض‌های دولت سابق بود که این دولت پرداخت کرده است. هم‌چنین بدهی ۵۳ همت سال پنج ماه اولِ سال ۱۴۰۰ بود که تسویه شد و حدود ۲۳۰ همت بدهی در حوزه‌های تامین اجتماعی و برخی شرکت‌های وزارت نیرو طلبکار بودند نیز بازپرداخت شد؛ مجموعا بدهی‌ها بیش از ۵۵۰ همت بوده که تا امروز تسویه شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره جاماندگان سهام عدالت نیز اظهار داشت: مسأله جاماندگان سهام عدالت در مرحله بررسی است و سال گذشته هم مصوبه داشتیم ولی نهایی نشد و وقتی به قطعیت برسد، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره مالیات پزشکان و عدم استفاده برخی پزشکان از دستگاه‌های کارتخوان گفت: عملکرد صنفی گروه‌ها و بخش‌های مختلف در حوزه مبارزه بررسی میشود و آمار کشف ردیابی فرارهای مالیاتی نشان می‌دهد که دولت چگونه عمل کرده است؛ اینکه گفته می‌شود برخی پزشکان برای فرار مالیاتی بیماران را به پرداخت وجه نقد و یا کارت به کارت حواله می‌دهند باید گفت امکان فرار مالیاتی وجود ندارد.

وی در ادامه این نشست خبری درخصوص پرداخت تسهیلات و وام‌ها عنوان کرد: در مصوبه سال ۱۴۰۰ مقررشد کارکنان و مستمری‌بگیرانِ بانک برای دریافت وام‌های خرد مراجعه می‌کنند، نیازمند ضامن جدید نیست چون پرونده آنان در بانک وجود دارد. هیچگونه تخلفی برای حقوق‌بگیران، مستمری‌بگیران و بازنشستگان طبق این مصوبه نباید باشد و سایر تخلفات که بعضا شاید بانک‌ها انجام دهند نیز پیگیری می‌شود‌.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره پرداخت مطالبات گندمگاران خاطر نشان کرد: در سال جاری به نقطه‌ای رسیدیم که با کمترین میزان واردات می‌توانیم امسال را با خودکفایی بگذرانیم. با توجه به انگیزه‌بخشی بیشتر، دولت رقم خرید تضمینی را به ۱۵ هزار تومان افزایش داد تا زحمت این عزیزان جبران شود و میزان خرید هم به بیش از ۱۰ میلیون تن به ارزش ۱۵۴ همت خریداری شده و مبلغ ۱۰۹ هزار میلیارد تومان به گندمگاران پرداخت شده و الباقی نیز طبق دستور معاون اول رئیس‌جمهور امیدواریم تا پایان مهرماه انجام بگیرد.

خاندوزی در پاسخ به سوالی درخصوص تأکید اخیر رهبر معظم انقلاب بر حل مسأله تورم اظهار داشت: از مهمترین عواملی که سال‌های گذشته هم درباره آن تلاش‌هایی انجام گرفت، ناترازی شبکه بانکی کشور بود و این مسأله هم‌اکنون در دستورکار اصلی بانک مرکزی است. البته این مسأله در تمامی بخش‌های دولت دنبال می‌شود و امیدواریم قانون بانک مرکزی که در مجلس به تصویب رسیده ابلاغ شود که اختیارات بیشتری به بانک مرکزی داده شود تا نظارت بر شبکه بانکی و پایبندی بانک‌های ناتراز افزایش یابد. دولت بانک‌های دولتی را به نقطه مطلوب نزدیک کرده است و افزایش سرمایه بانک‌های دولتی انجام شده تا در این زمینه مشکلی نداشته باشیم و در حوزه ناترازی‌های نقدینگی بانک‌ها و سودآوری هنوز باید کار شود و برخی بانک‌ها هنوز زیان انباشته دارند و در سودآوری با مشکل مواجه بودیم و غیر از یک بانک، بانک‌های دولتی به سودآوری رسیده‌اند و چشم‌انداز اصلاحات نظام بانکی در خوزه بانک‌های دولت جزو پرونده‌های مهم است که این دغدغه به پایان و حل خواهد رسید.

وی عنوان کرد: هر قدر اصلاحات سخت باشد و دولت در فشار قرار بگیرد، ولی ما اصلاحات ساختاری را باید در اقتصاد ایران انجام دهیم و این ناترازی‌ها را به سرانجام برسانیم.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص عضویت ایران در بریکس گفت: جهت‌گیری تجاری و سرمایه‌گذاری کشور به سوی کشورهای همسو و شرکای راهبردی قرار دارد و دنبال می‌شود و ثمرات آن نمایان شده است. امروز حدود ۵۰ درصد صادرات‌مان به کشورهای عضو بریکس بوده و ۵۳ درصد واردات ما از این کشورهاست. اعضای بریکس با علم بر اینکه آمریکا تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اعمال کرده، با عضویت ما در بریکس موافقت کردند و نگرانی درباره تحریم‌های آمریکا در این‌باره وجود ندارد. ما در یکسال گذشته ۱۴ درصد فعالیت تجاری با اعضای بریکس را افزایش دادیم و عضویت ما در بانک بریکس کمک می‌کند این رشد افزایش هم داشته باشد‌.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران بیان کرد: با توجه به اینکه توافقات ناظر به آزاد شدن پول‌های ایران در کشورها و آنچه در کره‌جنوبی و عراق وجود داشت و آنچه در ترکیه وجود داشته به تازگی نهایی شده و فرآیندهای اجرا در دست انجام است، امیدواریم وزارت خارجه و بانک مرکزی اوایل مهرماه جزییات آن را اطلاع‌رسانی کنند.

خاندوزی در پاسخ به سوال تسنیم درباره مولدسازی اظهار داشت: مولدسازی یک نوع بازاندیشی در نوع اداره بخش عمومی دولتی کشور است؛ یعنی دولت برای اینکه دستگاه‌ها امانت‌دار اموال عمومی هستند باید بهترین استفاده کننده از اموال عمومی باشد. متاسفانه در سنوات گذشته به جهت بی‌توجهی به این بخش از بازدهی‌های اقتصادی، بسیاری از این دارایی‌ها فقط حفظ می‌شد و راکد و مازاد مانده بود. مصوبه مولدسازی کمکی بود بر اینکه بر مقاومت دستگاه‌های اجرایی غلبه شود.

وی ادامه داد: بنای دولت این نیست مسیرهای غلط که در واگذاری دارایی‌ها به‌صورت غیرشفاف بوده عمل شود و استان‌ها و دستگاه‌ها مکلف شده‌اند که دارایی‌ها را به‌صورت شفاف اطلاع‌رسانی کنند. تا امروز ۳۵۹۰ ملک مازاد شناسایی شده و ۱۵۷۶ ملک به مرحله ارزش‌افزایی رفته است. باید بهتر گفت که مولدسازی بنگاه معاملات ملکی نیست و بنای دولت فروش تمامی اموال نبوده و بلکه باید بهترین روش استفاده از اموال شناسایی شود و بعد از أخذ مجوز، مولدسازی انجام بگیرد تا عایدی خوبی ایجاد شود که آن عایدی پشتوانه اقدامات عمرانی باشد. رقم درآمد پنج ماهه اول امسال از مولدسازی ۳۵۸۷ میلیارد تومان بوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره رمزارزها و نظر دولت در این باره خاطر نشان کرد: سال گذشته آیین‌نامه استخراج رمزارزها به تصویب رسیده بود و برخی موضوعات هم‌چنان در موضوع ذخیره‌سازی و خدمات مالی و تبادل رمزارزها و استفاده از آن در حوزه پرداخت هنوز حل نشده و لایحه‌ای در دست تدوین است که نظرات دستگاه‌های مختلف به‌صورت یک‌جا آورده شود و امیدواریم این متن هم به تصویب برسد و به مجلس برود.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی درباره تخصیص ارز اربعین عنوان کرد: امسال نسبت به سال گذشته در کمیت و کیفیت خدمات ارز اربعین شاهد بیشترین رضایتمندی بودیم. سال گذشته ۲۵۰ هزار مورد اختصاص داشتیم و این میزان امسال به بیش از یک میلیون نفر رسید؛ با این تفاوت که تاکید شد ارزهای محلی مورد استفاده قرار بگیرد و از روش‌هایی انجام شود که کرامت زوار حفظ شود. ۱۷۹۰ شعبه از ۶ بانک کشور در تمام استان‌ها با پراکندگی متناسب ارائه ارز را داشتند. هم‌چنین بیمه زوار اربعین با رضایت بالاتری بود و درصد پوشش خسارات افزایشی شد.

  • 9
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش