یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۹:۵۹ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۱۰۲۲۵۲
اقتصاد کلان

دکتر نهاوندیان:

برجام بازارهای جهانی را به روی تولید کنندگان ایرانی برای صادرات گشوده است

اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان,محمد نهاوندیان
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: دشمنان نظام جمهوری اسلامی حق حضور ما را در بازارهای بین المللی با تحریم های ظالمانه سلب کرده بودند که امروز با گشایش هایی که بعد از برجام اتفاق افتاد بازارهای جهانی به روی تولید کنندگان ایرانی برای صادرات گشوده شده است.

به گزارش ایرنا محمد نهاوندیان روز جمعه در نشست خبری با اصحاب رسانه در زاهدان که از طریق شبکه استانی هامون بطور مستقیم پخش می شد با گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: توان اجماع سازی دشمنان نظام جمهوری اسلامی در جامعه جهانی به شدت کاهش یافته و دیگر خبری از ایران هراسی در جهان نیست.

 

وی تصریح کرد: امروز در دنیا هرکسی که بخواهد درباره مبارزه با تروریسم حرف بزند از نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم سخن می گوید.وی افزود: با تلاش های دولت تدبیر و امید و با همراهی ملت ایران در حال حاضر تراز صادرات کشور که یکی از آرزوهای همه دوستداران این نظام بوده محقق شده است.

 

وی خاطر نشان کرد: براساس گزارش سازمان های بین المللی اقتصاد ایران از پر امید ترین اقتصادهای جهان در دهه پیش رو قرار گرفته است.رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: در مذاکرات با ۶ قدرت بزرگ جهان ایران توانست به پیروزی بزرگی دست پیدا کند و تمام قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت را توسط خودشان لغو کنیم.

نهاوندیان اظهار داشت: بعد از ۳۸ سال مجامع بین المللی بالاخره ناچار شدند برنامه هسته ای ایران را به رسمیت بشناسند.وی ادامه داد: برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی و به برکت برجام توانستیم کیک زرد و اورانیوم وارد کشور کنیم و آب سنگین نیز بفروشیم.

 

وی افزود: در سطح ملی نیز دولت تدبیر و امید توانست به طور متوسط در ۲ سال اخیر بیش از ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کند.وی بیان کرد: علاوه بر ایجاد شغل در بندر شهید بهشتی چابهار و خط انتقال گاز و راه آهن همچنین تنها در پروژه آبیاری تحت فشار شمال سیستان و بلوچستان دولت توانست بیش از سه هزار شغل ایجاد کند.رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: مهمترین مزیت اشتغالزایی ایجاد شده از سوی دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان این است که متکی به نفت نیست و درون زاست و به پایداری آن می توان امیدوار بود.وی با بیان اینکه برای توسعه بخش معدن سیستان و بلوچستان تصمیماتی در سفر رئیس جمهوری به این استان گرفته شد خاطر نشان کرد: آقای روحانی در این سفر دستور مطالعه و اکتشاف معادن را صادر کردند که بیش از ۸۶ هزار کیلومتر مربع مورد مطالعه قرار گرفت و ۱۳۵ پهنه آن آماده بهره برداری است.

 

وی ادامه داد: با شکسته شدن تحریم های هسته ای امکان مشارکت خارجی ها در بخش معادن امکان پذیر شده و دولت با کمک بخش خصوصی داخلی و خارجی در این زمینه سرمایه گذاری می کند.وی تصریح کرد: دولت وظیفه خود می داند تا زیرساخت ها را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کند و در این کار الحمد الله گام های موثری برداشته شده است.رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: رگه های مواد معدنی متنوعی در سیستان و بلوچستان شناسایی شده که دولت تدبیر و امید برای استخراج آنها حمایت های لازم را انجام می دهد.نهاوندیان اظهار داشت: سیاست های دولت در سیستان و بلوچستان این است که نیروهای تحصیل کرده خود استان در این زمینه ها سرمایه گذاری کنند و اولویت اول نیز با این افراد است.

 

وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان ظرفیت های هوایی، زمینی، دریایی و ریلی بسیار خوبی برای پیشرفت دارد که این ظرفیت ها با تلاش های بی وقفه دولت یازدهم درحال شکوفایی است.

 

وی با اشاره به اینکه پروژه های بزرگی از جمله راه آهن چابهار - سرخس، خط انتقال گاز، آزاد راه چابهار - میلک و راه آهن در حال انجام است افزود: تا ۵ سال آینده سیستان و بلوچستان از لحاظ توسعه یافتگی قابل مقایسه با امروز خودش نخواهد بود.

 

وی خاطر نشان کرد: سرمایه گذاران خارجی تمایل بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در بند شهید بهشتی چابهار دارند که نمونه بارز آن سفر ۸۵ هیات خارجی برای بررسی سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان بوده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید برای تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی در سیستان و بلوچستان از تمام ظرفیت های خود برای توسعه زیرساخت های این استان استفاده می کند.

نهاوندیان اظهار داشت: دولت یازدهم برای توسعه سیستان و بلوچستان پایانه های مرزی را در این استان ۲ برابر کرده است.

 

وی با اشاره به برقراری امنیت در سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: امنیت یکی از شاخصه های مهم سرمایه گذاری است که خوشبختانه این استان در امنیت کامل به سر می برد.

 

وی بیان کرد: با آمدن گاز به سیستان و بلوچستان و زاهدان امکان سرمایه گذاری در این استان فراهم می شود.

وی با اشاره به مبادلات مرزی در سیستان و بلوچستان بیان کرد: مبادلات مرزی ۲ سویه است و این استان با تلاش های دولت و استاندار در مسیر بسیار خوبی برای استفاده از این ظرفیت قرار گرفته است.

 

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: در کنار مبادلات مرزی نیاز است تا شرکت های تجاری و بیمه ای بزرگی در سیستان و بلوچستان ایجاد شوند.

 

نهاوندیان اظهار داشت: دیپلماسی فعالی برای گسترش روابط با کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و پاکستان شکل گرفته تا بتوان از ظرفیت مرزهای این کشورها به بهترین شکل استفاده کرد.

 

وی با اشاره به سرمایه گذاری های دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان گفت: ۸۰۰ میلیارد تومان برای پروژه گاز رسانی توسط وزارت نفت و به همین میزان نیز در راه آهن در استان در حال سرمایه گذاری است.

 

وی با اشاره به راه اندازی واحدهای تولیدی که با ظرفیت کم مشغول به فعالیت بودند افزود: ۱۴ هزار میلیارد تومان برای راه اندازی این واحد ها با اشتغالزایی ۲۰ هزار نفر تا کنون در سطح کشور هزینه شده است.

 

وی ادامه داد: ۱۱۰ واحد تولیدی در سیستان و بلوچستان با حمایت دولت تدبیر و امید و با اشتغالزایی ۲ هزار و ۵۰۰ نفر فعال شده است.

 

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به منشور حقوق شهروندی گفت: یکی از وعده های مهم دولت تدبیر و امید منشور حقوق شهروندی بود که در این زمینه بسیاری از حقوقدان های مطرح کشور اظهار نظر کردند و براساس قانون اساسی این منشور تدوین شده است.

 

نهاوندیان اظهار داشت: رئیس جمهوری خودش به صورت فعال در تمام جلسات تدوین حقوق شهروندی شرکت داشتند.

 

وی بیان کرد: این منشور به تمام وزرا برای اجرا ابلاغ شده و هر سه ماه یکبار رئیس جمهوری در این رابطه از وزرا گزارش می خواهند.

 

وی خاطر نشان کرد: بعد از تدوین منشور حقوق شهروندی بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتشار نامه ای از اقدام رئیس جمهوری تشکر کردند و قول تصویب لوایح آن را در مجلس دادند.

 

وی بیان کرد: براساس قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی همه ی مذاهب و قومیت ها از حقوق شهروندی یکسانی برخوردار هستند.

 

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به تامین حقابه ایران از هیرمند گفت: هیچ جلسه ای در هیات دولت تشکیل نشده مگر اینکه مساله حق آبه و ضرورت تامین آن مطرح نشده باشد.

 

 

 

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش