پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
۲۰:۲۶ - ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۲۰۰۴۷۰
اقتصاد کلان

صدور صورت حساب مشمولان سهام عدالت از ۱۴ اسفند

اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان,سهام عدالت
یک مقام مسئول گفت: بر اساس تکلیف شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی برای سازمان خصوصی سازی، صورت حساب مشمولان سهام عدالت از ۱۴ اسفند ۹۵ صادر می‌شود.

به گزارش فارس؛ سازمان خصوصی سازی عصر دیروز در جلسه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مکلف شد، تا زمان آزادسازی سهام عدالت، سود سهام مربوط به طرح توزیع سهام عدالت را از شرکت‌های سرمایه پذیر وصول و متناسب با میزان سهام قابل تخصیص به هر فرد نسبت به پرداخت سود به مشمولان طرح یادشده اقدام نماید.

 

این موضوع اکنون این شائبه را به وجود آورده که آیا دولت بنا دارد، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ سود سبد سهام عدالت را تا قبل از آزاد سازی این دارایی مالی، میان مشمولان آن توزیع کند.

 

در این ارتباط یک مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه آزاد سازی سهام عدالت طبق قانون، از ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۶ آغاز خواهد شد، گفت: مطابق قانون، مهلت ۱۰ ساله برای پایان پرداخت اقساط سهام عدالت از طریق سود آن و سپس آزاد سازی آن عنوان شده بود که بر اساس آن در پایان دوره عملکرد مالی سال ۱۳۹۴ این مهلت ده ساله تمام شده است.

 

وی که عدم انتشار نام خود را شرط این مصاحبه اعلام کرده، با بیان اینکه سود دریافتی از مجامع شرکت‌های بورسی و غیر بورسی در سال ۱۳۹۵ طبق قانون، به دولت تعلق نخواهد گرفت، عنوان کرد: با توجه به اتمام مهلت ۱۰ ساله برای آزاد سازی سهام عدالت در بازه سال‌های ۸۵ تا ۹۴ ، باید سود سهام دوره مالی ۹۴ در فصل مجامع شرکت‌ها که تیر ماه سال مالی ۹۵ برگزار شد، ابتدا شناسایی و در مدت قانونی ۸ ماهه به منظور واریز به حساب خزانه کل کشور دریافت می‌شد.

 

بر این اساس، موضوع تسویه اقساط مشمولان سهام عدالت از محل دریافت سود شرکت ها تا پایان سال جاری طول خواهد کشید.

 

از سوی دیگر در پایان دوره عملکرد مالی سال ۹۵ و لزوم شناسایی سود شرکت‌ها در فصل مجامع که تیر ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد، سود دریافتی از شرکت‌ها دیگر به حساب خزانه واریز نخواهد شد، زیرا با توجه به اتمام مهلت قانونی برای آزاد سازی سهام عدالت در پایان سال ۹۵، هر گونه سود دریافتی در مجامع شرکتها در تیر ماه ۹۶ به مشمولان سهام عدالت تخصیص خواهد یافت.

 

به گفته این مقام مسئول پس از پایان فصل مجامع دوره عملکرد مالی ۹۵ در تیر ۱۳۹۶ که زمان آن پس از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است، با محاسبه و جمع بندی درآمدها ، اقدام به تقسیم کل سود دریافتی به تعداد کل مشمولان سهام عدالت خواهیم کرد و بر اساس شناسه و شماره حسابی که هر مشمول از ۱۴ اسفند ماه امسال به سازمان خصوصی سازی خواهد داد، از میزان  سود سهام دریافتی خود مطلع خواهد شد.

 

وی افزود: ارزش سهام موجود در سبد دارایی‌های سهام عدالت به دلیل پراکندگی میان ارزش سهام بورسی و غیر بورسی دچار انحراف بود که از ۱۴ اسفند ماه این ارزش بطور خودکار با استفاده از داده‌های بورس و فرابورس محاسبه و همزمان ارزش روز و خالص دارایی‌های این پرتفو محاسبه و رونمایی می‌شود.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه با توجه به تکالیف قانونی سازمان خصوصی سازی پرداخت سود نقدی سهام عدالت تا زمان آزاد سازی، امکان پذیر نیست، گفت: پرداخت سود نقدی مشمولان سهام عدالت پس از برگزاری مجامع عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال مالی ۹۵ شرکت‌ها در تیر ماه ۱۳۹۶ ،محاسبه و به نظر می‌رسد با توجه به پرداخت سود از سوی برخی شرکت ها تا قبل از مهلت ۸ ماهه از ۳۱ شهریور ماه ۹۶ و یا دی ماه ۱۳۹۶ به حساب مشمولان واریز شود و یا اینکه پس از تجمیع یکباره در انتهای سال با مشمولان تسویه شود.

 

وی گفت: شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، سازمان خصوصی سازی را برای شناسایی و دریافت سود نقدی از مجامع دوره مالی منتهی به پایان سال مالی ۹۵ در تیر ماه ۹۶ مکلف کرده است.

 

این مقام افزود: سود پرتفوی سهام عدالت در سال های مالی قبل از ۹۵ به دلیل تسویه اقساط ۱۰ ساله به خزانه کل کشور واریز شده و تاکنون ۵۳ درصد از این رقم تسویه شده است. به عبارت بهتر به ازای هر یک میلیون تومان سهام عدالت توزیع شده به هر مشمول تاکنون مبلغ ۵۳۲ هزار تومان از محل سود دریافتی از مجامع شرکت‌ها با خزانه کل کشور تسویه شده و الباقی ثمن معامله معادل ۴۸۲ هزار تومان با توجه به مهلت شش ماهه‌ای که طبق قانون برای تسویه مشمولان سهام عدالت گذاشته شده، در صورت پرداخت، امکان آزاد سازی در پایان شهریور ماه سال آینده را خواهد داشت. در غیر این صورت معادل آنچه که تا کنون بابت تسویه اقساط به خزانه کل کشور به نیابت از مشمولان سهام عدالت تا پایان عملکرد سال مالی ۹۴ واریز شده آزاد می‌شود.

 

وی با بیان اینکه آن دسته از مشمولان سهام عدالت که اقدام به واریز مانده ثمن این دارایی به خزانه کشور تا قبل از پایان سال کنند، از منفعت بیشتری در سال آینده برخوردار خواهند شد، گفت: به تازگی با مصوبه هیات دولت ۲۰ درصد از سهام ۷ پالایشگاه بورسی و غیر بورسی از پرتفوی سهام عدالت خارج و معادل آن، سهام دو شرکت سود آور تر شامل ۳۶ درصد سهام پالایش نفت بندر امام خمینی و ۹ درصد پالایش نفت آبادان جایگزین شده است.

 

این در حالی است که پیش تر سازمان خصوصی سازی از محل مجامع عادی سالیانه ۷ پالایشگاه مذکور مبلغ ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سود نقدی دریافت و به خزانه واریز کرده بود

به باور این مقام مسئول با وجود افت سودآوری بانک‌ها در مجمع امسال، اما همچنان ارزش پرتفوی سهام عدالت دو برابر است. به این ترتیب با توجه به تکالیف قانونی تا ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۶ امکان آزاد سازی سهام عدالت قبل از آن وجود نخواهد داشت.

 

شایان ذکر است، سامانه رسمی طرح توزیع سهام عدالت به نشانی samanese.ir راه‌اندازی شده و توسط مشمولین و مراجعه‌کنندگان قابل استفاده می‌باشد.

 

 

 

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
خجالتى خوب چيزيه بعدده سال
درخصوص سهام عدالت اطلاع رسانی شود خیلی خوبه ...
به نظر من اینجا یک چیزی سرجاش نیست....یعنی که من درک نمیکنم با توجه به فرمایشات اقای پوری حسینی پس از ۱۰سال فقط ۵۳۲هزارتومان بابت سهام عدالت به حساب خزانه واریز شده و۴۸۲هزارتومان ناقابل باید از جیب مشمول محترم پرداخت شود اینجا دوتا موضوع برای من سوال شده اول اینکه بایک حساب سر انگشتی میشه فهمید این سهام سود خیلی پاینی خواهد داشت یعنی سالی ۵۳۲۰۰تومان که واقعا مبلغ ناچیزی هست برای یک سال یعنی ماهی کمتر از ۵هزارتومان واین بیانگر ضعیف بودن شرکتهای است که برای واگذاری به مردم انتخاب شده ومورد دوم اینکه اسم این طرح سهام عدالت است ایا این عدالت است که برای واگذاری یک سری شرکتهای که حتی بعداز ده سال نتوانسته اند یک ملیون سود برای تسویه حساب با خزانه تهیه کنند بیایم و اعلام کنیم که هرکس سهام خود را کامل میخواهد ۴۸۲ هزار تومان پرداخت کند لطفا دقت کنید این مبلغ را چه کسانی برای چه چیزی باید پرداخت کنند مانند ان است که پدر برای اینکه مایتاج خانواده خود تهیه میکند به ازای ان پول بگیرد این حق مردم است اقایان اول شما ببینید این سهام به چه کسانی تعلق دارد ایا این افراد توان مالی برای مابهتفاوت اعلامی شما دارند حتما در پاسخ میفرمایید ان افرادی که زیر پوشش کمیته وبهزیستی هستند را کمیته وسازمان بهزیستی پرداخت میکند چرا باید این پول به خزانه توسط این سازمانها پردخت شود این همه نفت وپتروشیمی وگمرکات انفال ومعادن عوارض وغیره پاسخ گوی این پول ها نیست از خدا خجالت بکشید... موضوع دیگر اینکه سازمان خصوصی سازی میخواهد خود را با این کار نجات دهد و این استخوان را که ۱۰سال است در گلویش گیرکرده از حلق خود خارج وبه حلق مردم بدبخت وبی بضاعت فرو کند به عبارتی میخواهد توپ رادر زمین مردم قرار دهد و برای این موضوع هرتوجیهی را در برنامه خود در نظر میگیرد ولی اصل قضیه همین بود که گفتم اگر غیراز این هست لطفا با دلیل ومنطق اطلاع رسانی کنند مردم فهیم ایران حواسشان به همه چیز هست
باز نشسته اموزش وپرورش هستم وراجع بسهام عدالت هيچ اطلاعي ندارم مانند بقيه همكارانم منتظر الطاف دولت هستيم كه چه ميزان سود سهامم خواهد شد
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش