سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۲۰:۲۶ - ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۲۰۰۴۷۰
اقتصاد کلان

صدور صورت حساب مشمولان سهام عدالت از ۱۴ اسفند

اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان,سهام عدالت
یک مقام مسئول گفت: بر اساس تکلیف شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی برای سازمان خصوصی سازی، صورت حساب مشمولان سهام عدالت از ۱۴ اسفند ۹۵ صادر می‌شود.

به گزارش فارس؛ سازمان خصوصی سازی عصر دیروز در جلسه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مکلف شد، تا زمان آزادسازی سهام عدالت، سود سهام مربوط به طرح توزیع سهام عدالت را از شرکت‌های سرمایه پذیر وصول و متناسب با میزان سهام قابل تخصیص به هر فرد نسبت به پرداخت سود به مشمولان طرح یادشده اقدام نماید.

 

این موضوع اکنون این شائبه را به وجود آورده که آیا دولت بنا دارد، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ سود سبد سهام عدالت را تا قبل از آزاد سازی این دارایی مالی، میان مشمولان آن توزیع کند.

 

در این ارتباط یک مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه آزاد سازی سهام عدالت طبق قانون، از ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۶ آغاز خواهد شد، گفت: مطابق قانون، مهلت ۱۰ ساله برای پایان پرداخت اقساط سهام عدالت از طریق سود آن و سپس آزاد سازی آن عنوان شده بود که بر اساس آن در پایان دوره عملکرد مالی سال ۱۳۹۴ این مهلت ده ساله تمام شده است.

 

وی که عدم انتشار نام خود را شرط این مصاحبه اعلام کرده، با بیان اینکه سود دریافتی از مجامع شرکت‌های بورسی و غیر بورسی در سال ۱۳۹۵ طبق قانون، به دولت تعلق نخواهد گرفت، عنوان کرد: با توجه به اتمام مهلت ۱۰ ساله برای آزاد سازی سهام عدالت در بازه سال‌های ۸۵ تا ۹۴ ، باید سود سهام دوره مالی ۹۴ در فصل مجامع شرکت‌ها که تیر ماه سال مالی ۹۵ برگزار شد، ابتدا شناسایی و در مدت قانونی ۸ ماهه به منظور واریز به حساب خزانه کل کشور دریافت می‌شد.

 

بر این اساس، موضوع تسویه اقساط مشمولان سهام عدالت از محل دریافت سود شرکت ها تا پایان سال جاری طول خواهد کشید.

 

از سوی دیگر در پایان دوره عملکرد مالی سال ۹۵ و لزوم شناسایی سود شرکت‌ها در فصل مجامع که تیر ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد، سود دریافتی از شرکت‌ها دیگر به حساب خزانه واریز نخواهد شد، زیرا با توجه به اتمام مهلت قانونی برای آزاد سازی سهام عدالت در پایان سال ۹۵، هر گونه سود دریافتی در مجامع شرکتها در تیر ماه ۹۶ به مشمولان سهام عدالت تخصیص خواهد یافت.

 

به گفته این مقام مسئول پس از پایان فصل مجامع دوره عملکرد مالی ۹۵ در تیر ۱۳۹۶ که زمان آن پس از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است، با محاسبه و جمع بندی درآمدها ، اقدام به تقسیم کل سود دریافتی به تعداد کل مشمولان سهام عدالت خواهیم کرد و بر اساس شناسه و شماره حسابی که هر مشمول از ۱۴ اسفند ماه امسال به سازمان خصوصی سازی خواهد داد، از میزان  سود سهام دریافتی خود مطلع خواهد شد.

 

وی افزود: ارزش سهام موجود در سبد دارایی‌های سهام عدالت به دلیل پراکندگی میان ارزش سهام بورسی و غیر بورسی دچار انحراف بود که از ۱۴ اسفند ماه این ارزش بطور خودکار با استفاده از داده‌های بورس و فرابورس محاسبه و همزمان ارزش روز و خالص دارایی‌های این پرتفو محاسبه و رونمایی می‌شود.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه با توجه به تکالیف قانونی سازمان خصوصی سازی پرداخت سود نقدی سهام عدالت تا زمان آزاد سازی، امکان پذیر نیست، گفت: پرداخت سود نقدی مشمولان سهام عدالت پس از برگزاری مجامع عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال مالی ۹۵ شرکت‌ها در تیر ماه ۱۳۹۶ ،محاسبه و به نظر می‌رسد با توجه به پرداخت سود از سوی برخی شرکت ها تا قبل از مهلت ۸ ماهه از ۳۱ شهریور ماه ۹۶ و یا دی ماه ۱۳۹۶ به حساب مشمولان واریز شود و یا اینکه پس از تجمیع یکباره در انتهای سال با مشمولان تسویه شود.

 

وی گفت: شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، سازمان خصوصی سازی را برای شناسایی و دریافت سود نقدی از مجامع دوره مالی منتهی به پایان سال مالی ۹۵ در تیر ماه ۹۶ مکلف کرده است.

 

این مقام افزود: سود پرتفوی سهام عدالت در سال های مالی قبل از ۹۵ به دلیل تسویه اقساط ۱۰ ساله به خزانه کل کشور واریز شده و تاکنون ۵۳ درصد از این رقم تسویه شده است. به عبارت بهتر به ازای هر یک میلیون تومان سهام عدالت توزیع شده به هر مشمول تاکنون مبلغ ۵۳۲ هزار تومان از محل سود دریافتی از مجامع شرکت‌ها با خزانه کل کشور تسویه شده و الباقی ثمن معامله معادل ۴۸۲ هزار تومان با توجه به مهلت شش ماهه‌ای که طبق قانون برای تسویه مشمولان سهام عدالت گذاشته شده، در صورت پرداخت، امکان آزاد سازی در پایان شهریور ماه سال آینده را خواهد داشت. در غیر این صورت معادل آنچه که تا کنون بابت تسویه اقساط به خزانه کل کشور به نیابت از مشمولان سهام عدالت تا پایان عملکرد سال مالی ۹۴ واریز شده آزاد می‌شود.

 

وی با بیان اینکه آن دسته از مشمولان سهام عدالت که اقدام به واریز مانده ثمن این دارایی به خزانه کشور تا قبل از پایان سال کنند، از منفعت بیشتری در سال آینده برخوردار خواهند شد، گفت: به تازگی با مصوبه هیات دولت ۲۰ درصد از سهام ۷ پالایشگاه بورسی و غیر بورسی از پرتفوی سهام عدالت خارج و معادل آن، سهام دو شرکت سود آور تر شامل ۳۶ درصد سهام پالایش نفت بندر امام خمینی و ۹ درصد پالایش نفت آبادان جایگزین شده است.

 

این در حالی است که پیش تر سازمان خصوصی سازی از محل مجامع عادی سالیانه ۷ پالایشگاه مذکور مبلغ ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سود نقدی دریافت و به خزانه واریز کرده بود

به باور این مقام مسئول با وجود افت سودآوری بانک‌ها در مجمع امسال، اما همچنان ارزش پرتفوی سهام عدالت دو برابر است. به این ترتیب با توجه به تکالیف قانونی تا ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۶ امکان آزاد سازی سهام عدالت قبل از آن وجود نخواهد داشت.

 

شایان ذکر است، سامانه رسمی طرح توزیع سهام عدالت به نشانی samanese.ir راه‌اندازی شده و توسط مشمولین و مراجعه‌کنندگان قابل استفاده می‌باشد.

 

 

 

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
خجالتى خوب چيزيه بعدده سال
درخصوص سهام عدالت اطلاع رسانی شود خیلی خوبه ...
به نظر من اینجا یک چیزی سرجاش نیست....یعنی که من درک نمیکنم با توجه به فرمایشات اقای پوری حسینی پس از ۱۰سال فقط ۵۳۲هزارتومان بابت سهام عدالت به حساب خزانه واریز شده و۴۸۲هزارتومان ناقابل باید از جیب مشمول محترم پرداخت شود اینجا دوتا موضوع برای من سوال شده اول اینکه بایک حساب سر انگشتی میشه فهمید این سهام سود خیلی پاینی خواهد داشت یعنی سالی ۵۳۲۰۰تومان که واقعا مبلغ ناچیزی هست برای یک سال یعنی ماهی کمتر از ۵هزارتومان واین بیانگر ضعیف بودن شرکتهای است که برای واگذاری به مردم انتخاب شده ومورد دوم اینکه اسم این طرح سهام عدالت است ایا این عدالت است که برای واگذاری یک سری شرکتهای که حتی بعداز ده سال نتوانسته اند یک ملیون سود برای تسویه حساب با خزانه تهیه کنند بیایم و اعلام کنیم که هرکس سهام خود را کامل میخواهد ۴۸۲ هزار تومان پرداخت کند لطفا دقت کنید این مبلغ را چه کسانی برای چه چیزی باید پرداخت کنند مانند ان است که پدر برای اینکه مایتاج خانواده خود تهیه میکند به ازای ان پول بگیرد این حق مردم است اقایان اول شما ببینید این سهام به چه کسانی تعلق دارد ایا این افراد توان مالی برای مابهتفاوت اعلامی شما دارند حتما در پاسخ میفرمایید ان افرادی که زیر پوشش کمیته وبهزیستی هستند را کمیته وسازمان بهزیستی پرداخت میکند چرا باید این پول به خزانه توسط این سازمانها پردخت شود این همه نفت وپتروشیمی وگمرکات انفال ومعادن عوارض وغیره پاسخ گوی این پول ها نیست از خدا خجالت بکشید... موضوع دیگر اینکه سازمان خصوصی سازی میخواهد خود را با این کار نجات دهد و این استخوان را که ۱۰سال است در گلویش گیرکرده از حلق خود خارج وبه حلق مردم بدبخت وبی بضاعت فرو کند به عبارتی میخواهد توپ رادر زمین مردم قرار دهد و برای این موضوع هرتوجیهی را در برنامه خود در نظر میگیرد ولی اصل قضیه همین بود که گفتم اگر غیراز این هست لطفا با دلیل ومنطق اطلاع رسانی کنند مردم فهیم ایران حواسشان به همه چیز هست
باز نشسته اموزش وپرورش هستم وراجع بسهام عدالت هيچ اطلاعي ندارم مانند بقيه همكارانم منتظر الطاف دولت هستيم كه چه ميزان سود سهامم خواهد شد
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش