سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
۱۵:۱۸ - ۲۳ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۵۶۸۴
اقتصاد کلان

سخنگوی تبصره۱۴ بودجه:

اعتراض بی‌جا به حذف یارانه منجر به جریمه می‌شود

یارانه نقدی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
ورشکسته ها، بیماران صعب العلاج، بدهکاران و وام گیرندگان حذف شده از صف یارانه می توانند با پر کردن پرسش نامه ای مراتب اعتراض خود را اعلام کنند اما در صورت عدم صحت اطلاعات، جریمه خواهند شد.

به گزارش مهر، یکی از سیاست های پایدار سنوات اخیر، الزام دولت به «غربالگری یارانه بگیران» بود؛ به گونه ای که حتی در سال ۹۳ دولت گام هایی برای اجرای این تکلیف برداشت اما به دلیل نبود بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت درآمدی، دارایی، اقتصادی خانوارها در ادامه مسیر غربالگری موفق نبود.

در این بین با توجه به کاهش درآمدهای دولت و غیرمنطقی بودن تداوم پرداخت یارانه نقدی به حدود ۷۸ میلیون ایرانی، از حدود سه سال پیش مقدمات راه اندازی سامانه اطلاعات رفاه ایرانیان توسط وزارت رفاه فراهم شد و طی سه سال گذشته با استخراج اطلاعات هزینه ای خانوارها، وزارت رفاه توانست بستر اطلاعاتی لازم برای حذف یارانه نقدی دهک های بالای درآمدی را فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

در نهایت با توجه به الزام قانونی جهت حذف یارانه ثروتمندان برای سال جاری و تهیه دستورالعمل از سوی کمیته ای چهارجانبه متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت کار، وزارت ارتباطات و وزارت کشور، با استفاده از سامانه اطلاعات رفاه ایرانیان در شهریوماه امسال، یارانه نقدی حدود ۷۰۰ هزار نفر قطع شد.

البته با توجه به اینکه احتمال خطا در غربالگری وجود دارد، امکان ثبت اعتراض برای کسانی که به حذف یارانه نقدی خانوارشان اعتراض دارند، فراهم شده است.

نکته جالب در اعتراض خانوارها، اعتراض اقشاری بود که به گفته میرزایی سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه، جزو قشر مرفه محسوب شده و حتی در مواردی گردش مالی میلیاردی در ماه داشته اند اما در اعتراض به حذف یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دلایل عجیبی همچون عدم پذیرش و یا صوری خواندن تراکنش های بانکی، جابه‌جایی وجه برای کسب‌وکار، حساب‌های اجاره‌ای، تغییرات مسکن و تجهیز مسکن، خرید و فروش مسکن، تغییر وضع اقتصادی و ورشکستگی، کسادی بازار و ... را عنوان کرده اند.

در خلال این اعتراضات، برای ورشکسته ها، بیماران صعب العلاج، بدهکاران و وام گیرندگان، پرسش‌نامه‌ای تهیه شده تا با ثبت اطلاعات خود وارد سیکل بررسی میدانی ماموران شده و در صورت صحت اطلاعات وارده به صف یارانه نقدی بازگردند.

حال اگر صحت اطلاعاتی که این افراد در پرسش نامه وارد کرده اند نقض شود مطابق با ماده ۱۰ قانون هدفمندی جریمه خواهند شد به گونه ای که طبق گفته میرزایی نه تنها یارانه‌شان قطع خواهد شد، بلکه بدهی‌شان در سازمان مالیاتی و سیستم بانکی نیز ثبت می شود، به این صورت که کلا حساب‌هایشان بسته می‌شود؛ مگر این‌که بدهی خود را پرداخت کنند.

 • 83
 • 274
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۲۵
غیر قابل انتشار: ۲۷
جدیدترین
قدیمی ترین
اسلام من کارگرفصلی هستم ازشماتقاضایی وام پنج. میلیونی دارم لطفابااین محبت درحق من بچه هایم کنید
دولت به اصطلاح تدبیر امید خجالت نمیکشه برای چهل وپنج هزار تومان دست تو جیب مردم میکنه
اگر دولت یارانه های نفت رابتواند بدین شیوه اعمال کند عدالت برگزارمی شود بدین صورت که سهمیه نفت همه اقشارجامعه راهمه ی ۸۰و چندمیلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قراردهند یک سهمیه برای همه درنظرگرفته شود سپس آنهایی که وسیله ندارند یاکمتراستفاده می کنند آخرماه ازآنهابه قیمت آزاد خریداری شود که جلوی قاچاق هم گرفته شود و آنهایی که ماشین گران قیمت یا دو یاسه ماشین به نام خود یاخانواده خود دارند نیز سوخت کمتری برای آنها لحاظ شود یاگران تر به آنها این سوخت داده شود. بدین ترتیب عدالت برقرارمی شود. الان درزاهدان ۲۰لیترسوخت بنزین ۵۰هزارتومن خریداری می شود . درمرزها ۲۰۰لیترگازوئیل ۱۰۰۰۰۰۰ریال به فروش می رود . بنابراین این قیمتهای سرسام آور باعث پولشویی شده است.
 • 0
 • 2
واقعا خجالت بکشید.بی حیایی را از حد گذرانده اید
 • 1
 • 5
این روش دولت روش ظالمانه آیی هست واقعا برای دولتمردان متاسفم هستم
 • 1
 • 2
کاش دولت به جای دادن یارانه به ثروتمند که نفت و گاز و بنزین ارزان را هم انها استفاده می کنند این پول را صرف استخدام جوانان در سازمانهایی می کرد که نیرو ندارند مانند اموزش و پرورش و وزارت بهداشت و نیروی انتظامی که هر سه وظیفه دولت هست ولی الان به میلیاردر یارانه میده و جوان بیکار هست طرف پنج واحد خونه داره یا در بازار شهرها مغازه میلیاردی داره
 • 2
 • 1
روزی که این یارانه را واریز کردن قرار نبود عده ای از اقشار جامعه را در بر گیرد به ثروتمند و فقیر هم نبود این بی عدالتی و بی قانونی هست که داره این دولت بی تدبیر انجام میده
 • 3
 • 7
حدود۸۰میلیون از سهم نفت سیهم هستند پس ازاین سهم ناچیزیارانه نمیتوانند استفاده کنن ای یارانه کفاف گران شدن اب برق گاز نمیکند این قدر منت سر ملت می گذارید هر روز تهدید به قطع کردن یارانه میکنید
 • 2
 • 23
دولت مگه ازجیب خودش میده که ناراحت چندبرابراین پول ازقبض آب برق گاز داره میگیره اول اجراقراربودهرکدوم ازحامل های سوخت گران شدبیان رویارانه قبض دوهزارتومان الان میادنودهزارتومان یارانه افزایش نیافت که هیچ الان میخوادقطع کنه این ۴۵تومان پول یدونه قبض بنزین۱۰۰تومانی کرد۱۰۰۰تومانCNG۲۰۰تومان کرده هفت هزارتومان عجب روی داره والله البته جامعه گوسفندی لایق حکومت گرگان است ازماست که برماست انقدرساکت نشستیم ایناهربلایی دوست داشتن سرمون آوردن بخاطرهمون این رفتارواین فشاربایدجلوش گرفته بشه ماهم صبرمان اندازه داره
 • 2
 • 8
این یارانه انرژی بود. بی حد و حساب اب و برق و گاز و غیره را به صورت پلکانی ده سال قبل گران کردید , مازاد درامد حاصل رو ریختید به حساب مردم. تو این ده سال هزینه ها را چند برابر کردید ولی یارانه همون مقدار موند. حالا میگید ما چرا باید یارانه بدیم!!!!!!؟؟؟؟؟ می خواهند بگن مردم حافظه ضعیفی دارند. ولی بلاخره یه جا همین مردم باهوش حالتونو میگیرن.
 • 1
 • 5
والا همینم ندهید راحت تریم تا ظهر نداریم
 • 2
 • 3
بالاخره اینم روشی هست که دولت برای ترساندن مردم از اعتراض پیش گرفته وقتی هنوز تعريف قشر پر درآمد و کم درآمد برای مردم به درستی مشخص نیست خب معلومه که خیلی ها از ترس اینکه بعد از اعتراض هم به حقشون نرسن و بدتر از اون جریمه هم بشن اعتراض نمیکنن. کما اینکه ابعاد این جریمه هم هنوز معلوم نیست.
 • 1
 • 4
چرامردم بیچاره راازارمیدید مگرچه گناهی کردند وجدان هم خوب چیزی است قیامت هم هست به فکرقیامت هم باشید
 • 0
 • 4
اگه دولت با کاهش بودجه روبرو است پس چطور ۱۰میلیارد دلار داره به بشاراسد میده بابت ساخت سوریه؟؟؟؟؟؟ ۴۵هزار تومان دارید به مردم میدید پدرشون درآوردید هروز دارید میگید قطع میکنیم حذف میکنیم
 • 2
 • 12
احمدی نژادی کجایی که ببینی این روحانی بدبختمون کرد به خاک سیاه نشوند ما رو
 • 4
 • 17
الله اکبر به این همه حماقت دولتمردان بی وجدان
 • 4
 • 13
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش