۱۵:۱۸ - ۲۳ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۵۶۸۴
اقتصاد کلان

سخنگوی تبصره۱۴ بودجه:

اعتراض بی‌جا به حذف یارانه منجر به جریمه می‌شود

یارانه نقدی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
ورشکسته ها، بیماران صعب العلاج، بدهکاران و وام گیرندگان حذف شده از صف یارانه می توانند با پر کردن پرسش نامه ای مراتب اعتراض خود را اعلام کنند اما در صورت عدم صحت اطلاعات، جریمه خواهند شد.

به گزارش مهر، یکی از سیاست های پایدار سنوات اخیر، الزام دولت به «غربالگری یارانه بگیران» بود؛ به گونه ای که حتی در سال ۹۳ دولت گام هایی برای اجرای این تکلیف برداشت اما به دلیل نبود بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت درآمدی، دارایی، اقتصادی خانوارها در ادامه مسیر غربالگری موفق نبود.

در این بین با توجه به کاهش درآمدهای دولت و غیرمنطقی بودن تداوم پرداخت یارانه نقدی به حدود ۷۸ میلیون ایرانی، از حدود سه سال پیش مقدمات راه اندازی سامانه اطلاعات رفاه ایرانیان توسط وزارت رفاه فراهم شد و طی سه سال گذشته با استخراج اطلاعات هزینه ای خانوارها، وزارت رفاه توانست بستر اطلاعاتی لازم برای حذف یارانه نقدی دهک های بالای درآمدی را فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

در نهایت با توجه به الزام قانونی جهت حذف یارانه ثروتمندان برای سال جاری و تهیه دستورالعمل از سوی کمیته ای چهارجانبه متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت کار، وزارت ارتباطات و وزارت کشور، با استفاده از سامانه اطلاعات رفاه ایرانیان در شهریوماه امسال، یارانه نقدی حدود ۷۰۰ هزار نفر قطع شد.

البته با توجه به اینکه احتمال خطا در غربالگری وجود دارد، امکان ثبت اعتراض برای کسانی که به حذف یارانه نقدی خانوارشان اعتراض دارند، فراهم شده است.

نکته جالب در اعتراض خانوارها، اعتراض اقشاری بود که به گفته میرزایی سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه، جزو قشر مرفه محسوب شده و حتی در مواردی گردش مالی میلیاردی در ماه داشته اند اما در اعتراض به حذف یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دلایل عجیبی همچون عدم پذیرش و یا صوری خواندن تراکنش های بانکی، جابه‌جایی وجه برای کسب‌وکار، حساب‌های اجاره‌ای، تغییرات مسکن و تجهیز مسکن، خرید و فروش مسکن، تغییر وضع اقتصادی و ورشکستگی، کسادی بازار و ... را عنوان کرده اند.

در خلال این اعتراضات، برای ورشکسته ها، بیماران صعب العلاج، بدهکاران و وام گیرندگان، پرسش‌نامه‌ای تهیه شده تا با ثبت اطلاعات خود وارد سیکل بررسی میدانی ماموران شده و در صورت صحت اطلاعات وارده به صف یارانه نقدی بازگردند.

حال اگر صحت اطلاعاتی که این افراد در پرسش نامه وارد کرده اند نقض شود مطابق با ماده ۱۰ قانون هدفمندی جریمه خواهند شد به گونه ای که طبق گفته میرزایی نه تنها یارانه‌شان قطع خواهد شد، بلکه بدهی‌شان در سازمان مالیاتی و سیستم بانکی نیز ثبت می شود، به این صورت که کلا حساب‌هایشان بسته می‌شود؛ مگر این‌که بدهی خود را پرداخت کنند.

 • 81
 • 273
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۲۵
غیر قابل انتشار: ۲۶
جدیدترین
قدیمی ترین
دولت به اصطلاح تدبیر امید خجالت نمیکشه برای چهل وپنج هزار تومان دست تو جیب مردم میکنه
 • 0
 • 0
اگر دولت یارانه های نفت رابتواند بدین شیوه اعمال کند عدالت برگزارمی شود بدین صورت که سهمیه نفت همه اقشارجامعه راهمه ی ۸۰و چندمیلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قراردهند یک سهمیه برای همه درنظرگرفته شود سپس آنهایی که وسیله ندارند یاکمتراستفاده می کنند آخرماه ازآنهابه قیمت آزاد خریداری شود که جلوی قاچاق هم گرفته شود و آنهایی که ماشین گران قیمت یا دو یاسه ماشین به نام خود یاخانواده خود دارند نیز سوخت کمتری برای آنها لحاظ شود یاگران تر به آنها این سوخت داده شود. بدین ترتیب عدالت برقرارمی شود. الان درزاهدان ۲۰لیترسوخت بنزین ۵۰هزارتومن خریداری می شود . درمرزها ۲۰۰لیترگازوئیل ۱۰۰۰۰۰۰ریال به فروش می رود . بنابراین این قیمتهای سرسام آور باعث پولشویی شده است.
 • 0
 • 2
واقعا خجالت بکشید.بی حیایی را از حد گذرانده اید
 • 1
 • 5
این روش دولت روش ظالمانه آیی هست واقعا برای دولتمردان متاسفم هستم
 • 1
 • 2
کاش دولت به جای دادن یارانه به ثروتمند که نفت و گاز و بنزین ارزان را هم انها استفاده می کنند این پول را صرف استخدام جوانان در سازمانهایی می کرد که نیرو ندارند مانند اموزش و پرورش و وزارت بهداشت و نیروی انتظامی که هر سه وظیفه دولت هست ولی الان به میلیاردر یارانه میده و جوان بیکار هست طرف پنج واحد خونه داره یا در بازار شهرها مغازه میلیاردی داره
 • 2
 • 1
روزی که این یارانه را واریز کردن قرار نبود عده ای از اقشار جامعه را در بر گیرد به ثروتمند و فقیر هم نبود این بی عدالتی و بی قانونی هست که داره این دولت بی تدبیر انجام میده
 • 3
 • 7
حدود۸۰میلیون از سهم نفت سیهم هستند پس ازاین سهم ناچیزیارانه نمیتوانند استفاده کنن ای یارانه کفاف گران شدن اب برق گاز نمیکند این قدر منت سر ملت می گذارید هر روز تهدید به قطع کردن یارانه میکنید
 • 2
 • 23
دولت مگه ازجیب خودش میده که ناراحت چندبرابراین پول ازقبض آب برق گاز داره میگیره اول اجراقراربودهرکدوم ازحامل های سوخت گران شدبیان رویارانه قبض دوهزارتومان الان میادنودهزارتومان یارانه افزایش نیافت که هیچ الان میخوادقطع کنه این ۴۵تومان پول یدونه قبض بنزین۱۰۰تومانی کرد۱۰۰۰تومانCNG۲۰۰تومان کرده هفت هزارتومان عجب روی داره والله البته جامعه گوسفندی لایق حکومت گرگان است ازماست که برماست انقدرساکت نشستیم ایناهربلایی دوست داشتن سرمون آوردن بخاطرهمون این رفتارواین فشاربایدجلوش گرفته بشه ماهم صبرمان اندازه داره
 • 2
 • 8
این یارانه انرژی بود. بی حد و حساب اب و برق و گاز و غیره را به صورت پلکانی ده سال قبل گران کردید , مازاد درامد حاصل رو ریختید به حساب مردم. تو این ده سال هزینه ها را چند برابر کردید ولی یارانه همون مقدار موند. حالا میگید ما چرا باید یارانه بدیم!!!!!!؟؟؟؟؟ می خواهند بگن مردم حافظه ضعیفی دارند. ولی بلاخره یه جا همین مردم باهوش حالتونو میگیرن.
 • 1
 • 4
والا همینم ندهید راحت تریم تا ظهر نداریم
 • 2
 • 3
بالاخره اینم روشی هست که دولت برای ترساندن مردم از اعتراض پیش گرفته وقتی هنوز تعريف قشر پر درآمد و کم درآمد برای مردم به درستی مشخص نیست خب معلومه که خیلی ها از ترس اینکه بعد از اعتراض هم به حقشون نرسن و بدتر از اون جریمه هم بشن اعتراض نمیکنن. کما اینکه ابعاد این جریمه هم هنوز معلوم نیست.
 • 1
 • 4
چرامردم بیچاره راازارمیدید مگرچه گناهی کردند وجدان هم خوب چیزی است قیامت هم هست به فکرقیامت هم باشید
 • 0
 • 4
اگه دولت با کاهش بودجه روبرو است پس چطور ۱۰میلیارد دلار داره به بشاراسد میده بابت ساخت سوریه؟؟؟؟؟؟ ۴۵هزار تومان دارید به مردم میدید پدرشون درآوردید هروز دارید میگید قطع میکنیم حذف میکنیم
 • 2
 • 12
احمدی نژادی کجایی که ببینی این روحانی بدبختمون کرد به خاک سیاه نشوند ما رو
 • 4
 • 17
الله اکبر به این همه حماقت دولتمردان بی وجدان
 • 4
 • 13
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید