چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
۱۶:۰۰ - ۰۵ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۱۰۳۶
اقتصاد کلان

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد:

اقتصادی که از مالیات نترسد چگونه باید شفاف شود؟/ پایه و اساس نظام اقتصادی در ایران فسادزاست

حسین صمصامی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فساد قبح اعداد را در اقتصاد ایران شکسته است. وقتی سال ۹۰ خبر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مردم، رسانه‌ها و حتی مسئولان را شوکه کرد تصور اینکه رقم اختلاس‌ها به میلیون یورو هم برسد برای همه سخت بود، اما در کمال ناباوری این اتفاق در همین چند سال گذشته به وقوع پیوسته است.

حالا گرچه تنها نام‌هایی از جمله مه‌آفرید امیرخسروی یا همان امیرمنصور آریا، شهرام جزایری، بابک زنجانی، مرجان شیخ‌‌الاسلامی آل آقا، سلاطین ارز و سکه و قیر، اختلاس‌گران بانک سرمایه و این اواخر شبنم نعمت‌زاده و... به عنوان کسانی که در‌ ایران مرتکب فسادهای کلان اقتصادی شده‌اند شنیده می‌شود، با ‌این توضیح که بسیاری از فسادهای اقتصادی در قالب رانت‌های مالی و اطلاعاتی در ‌ایران رخ می‌دهد، می‌توان مصادیق فراوان دیگری را نیز برای آنچه اکنون تحت عنوان فساد اقتصادی از آن یاد می‌شود، برشمرد.

اکنون این پرسش اساسی مطرح است که کدام دلایل عامل بروز فسادهای خرد و کلان اقتصادی در ایران است؟ فساد اقتصادی در چه شرایطی رخ می‌دهد؟ پاسخ این چند پرسش می‌تواند ریشه وقوع بسیاری از فسادهای اقتصادی در‌ ایران را مشخص کند.

مبارزه با فساد آخرین راه‌حل است

حسین صمصامی، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین، با آسیب‌شناسی ریشه وقوع فساد اقتصادی در ایران، گفت: بدون شک عدم نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی در کنار توزیع رانت نفتی موجب شده فساد به بخش لاینفکی از اقتصاد ایران تبدیل شود.

این عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد شهید بهشتی، با یادآوری اینکه نمی‌توان از دستگاه قضایی کشور به تنهایی انتظار مبارزه با فساد اقتصادی داشت، گفت: باید به این نکته بسیار مهم باور داشت که مبارزه با فساد آخرین گام است، قدم اول یقیناً بستن مسیرهای فساد در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور است.

به عقیده این تحلیلگر اقتصادی، پایه و اساس نظام اقتصادی در ایران فسادزاست. او برای توضیح این استدلال خود به مواردی از جمله انحصار، رانت اطلاعاتی و توزیع نامناسب درآمدهای نفتی اشاره کرد. از نگاه این استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی، بیشترین نمود این روند را می‌توان در نظام بانکی، بازار سرمایه و بازار ارز و سکه مشاهده کرد.

او در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: هرچند در پرونده‌‌هایی مثل بانک سرمایه مشخص شد که مبارزه با فساد اقتصادی، حداقل در هفت ماه گذشته تا به امروز جنبه نمایشی نداشته و کاملاً پیشگیرانه بوده است، من به عنوان کسی که چم و خم اقتصاد را خوب می‌شناسد هشدار می‌دهم اگر با ریشه‌ها برخورد نشود قطعاً فسادهای جدید با ابعاد گستره‌تری در اقتصاد کشور ظهور خواهد کرد.

چرا مالیات نقشی در اقتصاد ایران ندارد؟

این تحلیلگر اقتصادی با انتقاد از شیوه برخورد با فساد اقتصادی در کشور گفت: باید از سیاست‌گذاران اقتصادی پرسید چرا از ابزار مالیاتی برای شفاف ساختن فعالیت‌های اقتصادی استفاده نمی‌کنند؟ کشوری که سال‌هاست سایه تحریم را بر سر خود دارد چرا همچنان وابسته به درآمدهای نفتی مانده است؟

او ادامه داد: جای تاسف است وقتی می‌بینیم پس از سال‌ها رقم فرارهای مالیاتی در کشور به سالانه ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. اساساً اقتصادی که از مالیات نترسد چگونه باید شفاف شود؟

او با این توضیح بر این باور است: طی ادوار گذشته تا به امروز رفتار دوگانه‌ای در برخورد با فساد اقتصادی صورت گرفته است. حاکمیت باید در برخورد با فساد اقتصادی تعارف را کنار بگذارد و خودی و غیرخودی نکند.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در ادامه صحبت‌های خود به نکته دیگری هم اشاره کرد: در تمام کشورهای توسعه‌یافته سیستم به این صورت است که دستگاه‌های نظارتی از طریق حساب‌کشی از حساب شخصی افراد و بررسی حجم پولی که از حساب فردی به فردی دیگر واریز می‌شود می‌توانند سرمنشاء بسیاری از سوءاستفاده‌های اقتصادی را پیدا کنند. اما در ایران این‌گونه نیست و به دلیل فقدان این سیستم نظارتی سالانه مبالغ هنگفتی ارز به شیوهای نامعلوم از کشور خارج می‌شود.

رژه صفرها در اقتصاد

سال ۱۳۷۴، وقتی پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی بانک صادرات با اعدام فاضل خداداد بسته شد، کمتر کسی تصور می‌کرد پای ارقام میلیون یورویی در کنار تخلف‌های ریزودرشت در حوزه‌های مختلف به اقتصاد ایران باز شود؛ اما این اتفاق افتاد. حالا کار به جایی رسیده که صفرها جلوی چشم مردم رژه وحشت می‌روند، وحشت از رفاه و امنیت اقتصادی که عده‌ای سال‌هاست آشکار و پنهان آن را به سخره گرفته‌اند. در این میان همه برای مبارزه با فساد اقتصادی قیام کرده‌اند، اما به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی مسیر فساد همچنان باز مانده است.

فرشته بهروزی‌نیک

ete​madonline.‎​com
  • 16
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
جناب صمصامی معتقدند : عدم نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی + توزیع رانت نفتی ، باعث فساد در اقتصاد ایران شده است . اولین اشتباه ایشان بیان توالی نادرست برای این دو عامل است چرا که توزیع رانت نفتی مقدمه عدم نظارت بر فعالیت های اقتصادی شده است . ایشان هم مانند دیگر کارشناسان اقتصادی ما در دام مثلی معروف از طنزی تاریخی باقی مانده اند " حرف مرد یکی است ...... !! " ایشان نیز در گیر اشتباهی بزرگ باقی مانده و قادر نیست تصور کند که درآمدهای نقد و کلان نفت و گاز در ایران با توجه حجم استخراج و میزان قیمت ، در کنار هزینه ناچیز تولید که از پنجاه سال پیش تاکنون ادامه دارد ، مالیات اصلی مردم به دولت است و نظارت عامه مردم بر جریان این درآمد فقط از راه باخبرشدن هرخانوار از سهم خود میسر می شود . به مصداق همان مثل معروف ایشان به تبعیت از همان الگوی کهنه ، هنوز هم درآمدهای نفت و گاز را در ایران ، درآمدی غیر مالیاتی برای دولت تصور می کند .و ظاهراً به ضرورت آگاهی خانوار ایرانی از این درآمد هنگفت واقف نیست . خانوار ایرانی بسته به تعداد عائله ، از راه دریافت سالیانه قبض و رسید مالیاتی از درآمد نفت و گاز ملی شده که به صندوق دولت ریخته می شود می بایستی با خبر شود تا از این راه از نظارت ده ها ملیون نفر بدون پرداخت هزینه نظارت برخوردار شویم . این همان نظارت همگانی و یا همان نظارت مردمی و ملی است که در شرایط حاضر با نگاه آقای صمصامی و دیگر عالمان اقتصاد از درآمدهای نفت و گاز ملی شده ایران که با الگوی کهنه شان هنوز درآمدی غیر مالیاتی است ، کم بها تصور می شود
مشاهده کامنت های بیشتر
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
ویژه سرپوش