یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
۱۰:۲۱ - ۰۳ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۰۰۰۴
اقتصاد کلان

مدیر سایت «نت بلاکز»:

آمار واقعی خسارت قطع اینترنت در ایران چقدر بود؟/ کره و شمالی و ایران بسیار مشابه عمل می‌کنند

آمار واقعی خسارت قطع اینترنت در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
آلپ توکر مدیر وبسایت نت بلاکز مورد ایران را یک مورد استثنایی در عرصه قطع اینترنت خوانده و به رویداد۲۴ گفته وجه اجتماعی این اتفاق بسیار جالب توجه بود. آمار واقعی خسارت قطع اینترنت در ایران چقدر بود؟

از روز ۲۴ آبانماه در پی اعتراض مردم ایران به گرانی بنزین دسترسی مردم ایران به اینترنت جهانی قطع شد و به گفته می‌شود در شهرهای مختلف به تدریج اتصال اینترنت برقرار خواهد شد.

در روز دوم قطعی اینترنت در ایران، وبسایت نت بلاکس که یک وبسایت مستقل برای ارزیابی وضعیت دسترسی آزاد به شبکه جهانی وب است، در گزارشی میزان خسارت ناشی از قطعی اینترنت در ایران در هر روز را محاسبه کرده و عددی نزدیک به ۳۶۹ میلیون دلار اعلام کرد.

آمار واقعی خسارت قطع اینترنت در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلانآمار اولیه نت بلاکس از میزان خسارت وارده بر ایران در یک روز قطعی اینترنت

آمار اعلام شده در روز‌های نخست به حدی سرسام آور بود که انتشار آن با طرح سوال از سوی بسیاری از مخاطبان رویداد۲۴ و افکار عمومی همراه بود. عصر روز پنجشنبه آمار سایت «نت بلاکس» به ۶۰ میلیون دلار خسارت روزانه قطعی اینترنت تغییر کرد.

آمار واقعی خسارت قطع اینترنت در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلانآمار اصلاح شده نت بلاکساز میزان خسارت یک روز قطعی اینترنت در ایران

رویداد۲۴ درباره تغییر آماری که از سوی این وبسایت خبری منتشر شده با رییس نت بلاکس گفتگو کرده است. آلپ توکر مدیرعامل «نت بلاکز» در پاسخ به سوال رویداد۲۴ درباره دلایل تغییر و اختلاف شدید میان رقم اعلام شده اولیه با آمار جدید گفت: آمار اصلی و اولیه در واقع از یک مدل استانداری استفاده کرده که فاکتور‌هایی از قبیل تحریم‌ها و فیلتر‌هایی که ایران از قبل روی بسیاری از وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی اعمال کرده بود را نادیده می‌گرفت.

او در ادامه توضیح داد: این آمار (۳۶۹ میلیون دلار در هر روز) در واقع برای یک ایران فرضی ارزیابی شده که از اینترنت بدون فیلتر کامل بهره‌مند باشد. این عدد فرضی است و پاسخ دقیقی برای میزان خسارت ناشی از قطعی اینترنت در ایران نیست.

توکر در ادامه در توضیح آمار ثانویه منتشر شده معادل خسارت ۶۰ میلیونی برای هر روز گفت: عدد دوم با در نظر گرفتن تحریم‌ها و سایت‌هایی که از پیش فیلتر شده بودند، برآورد شده است.

مدیرعامل «نت بلاکز» توضیح داده ابزار‌های ارزیابی خسارت برای مواردی شبیه به ایران طراحی نشده‌اند، اما به محض اینکه مردم شروع به استفاده از این ابزار برای ارزیابی خسارت کردند، ما اصلاحاتی در متدهایمان ایجاد کردیم تا فاکتور‌های زمینه‌ای ایران را شامل شود.

توکر اضافه کرد: متد اولیه برای اقتصاد‌هایی طراحی شده که از شبکه‌های اجتماعی کسب درآمد می‌کنند و هیچ محدودیت یا قطعی اینترنتی ندارند.

او خاطر نشان کرد: عدد اولیه در واقع برای یک ایران فرضی بدون فیلتر شبکه‌های اجتماعی بود که از طریق اینترنت با سایر کشور‌های جهان تجارت می‌کند (مانند بسیاری از کشور‌های جهان). این در حالی است که ایران هم به لحاظ موانع تحمیل شده بین المللی و هم به لحاظ سیاست‌های داخلی چنین وضعیتی ندارد و از این رو عدد جدید (۶۰ میلیون دلار در هر روز) عدد درست برای نمایش ارزش خسارتی است که ایران از قطعی اینترنت متحمل می‌شود.

او درباره اینکه آیا در جهان موردی شبیه به ایران وجود داشته که دسترسی کامل به اینترنت جهانی را برای مدت چند روز یا حتی چند ساعت قطع کرده باشد؟ گفت: هیچ کشوری به جز کره شمالی وجود ندارد که شبکه ملی اطلاعات منعطفی داشته باشد که بتواند به محض قطع شدن ارتباط بلافاصله روی خط بیاید.

توکر در مورد اینکه ایا ایران ممکن است به کره شمالی تبدیل شود، گفت: ایران زیرساخت‌های مخابراتی مدرنی دارد و بخش‌های تِک ایران پیشرفته است.

او در مورد اینکه آیا شرکت‌هایی در ایران مستقلا می‌توانند از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی نظیر شرکت ویرزون، تایم وارنر یا لول ۳ اینترنت جهانی دریافت کند؟ گفت: اگر ایران منزوی شود چالش‌های رگولاتوری و قانونی‌ای به وجود خواهد آمد که مانع از توان استفاده مستقل از ارائه دهندگان خارجی و مراکز تبادل ترافیک داده‌های اینترنتی خواهد شد.

مدیرعامل نت بلاکس وضعیت ایران را با سایر کشور‌هایی که تجربه قطعی اینترنت را دارند مقایسه کرده و گفته ما شاهد قطعی سراسری اینترنت در ایران ظرف روز‌های گذشته بودیم. بیشترین شگفتی برای ما بخش فنی این قطعی سراسری نبود بلکه وجه اجتماعی آن بود. اینکه می‌دیدیم ایرانی‌ها به فضای آنلاین برمی‌گردند و سعی می‌کنند با جهان ارتباط برقرار کنند و اینکه همه فهمیدند چقدر داشتن ارتباط با جهان ارزشمند است.

آلپ توکر پیش از این در توییتر خود نوشته بود: «با اختلال در ۳۰۰ شبکه، تعطیلی اینترنت ایران یکی از پیچیده‌ترین مواردی بوده است که ما رصد کرده‌ایم. به وضوح خاموش کردن آن ۲۴ ساعت طول کشید.»

rouydad2​4.‎​ir
  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
وزیر لطف کردن برای جبران خسارت یک گیگ اینرتنت دادن به تلفن های همراه... ، تلفن همراهی که هنوز اینترنت نداره
آقایوووون کی حسارت وارده به ماها رو جوابگو هست....
صد رحمت به کره شمالی
مشاهده کامنت های بیشتر
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
امیر قلعه نویی,افتخارات امیر قلعه نویی,معرفی امیر قلعه نویی بیوگرافی امیر قلعه نویی و عکس هایش

نام مستعار: ژنرال

تاریخ تولد:۱ آذر ماه ۱۳۴۲

محل تولد: تهران، ایران

قد: ۱۶۵ سانتی متر

پست: مربی

ادامه
دیوید ریکاردو,تفاوت نظریه های پارسون مالتوس و دیوید ریکاردو,نظریه رشد اقتصادی دیوید ریکاردو بیوگرافی دیوید ریکاردو از تأثیرگذارترین اقتصاددانان سنتی(+ تصاویر)

زاده: ۱۸ آوریل ۱۷۷۲

محل تولد: لندن، انگلستان

حزب سیاسی: ویگ

تخصص: اهالی کسب و کار، اقتصاددان

مکتب فکری: اقتصاد کلاسیک

ادامه
ویژه سرپوش