یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
۱۲:۲۹ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۰۶۵۰
اقتصاد کلان

تاثیر کرونا بر کسب و کارها؛ از کاهش فروش ۷۰ درصدی شیرینی فروشی‌ها تا کاهش ۶۰ درصدی مسافران!

تاثیر کرونا بر کسب و کارها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروش و کافه قنادی تهران گفت: با شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید سطح تقاضا از سوی شهروندان، فروش این صنف تا ۷۰ درصد کاهش یافته است.

علی بهرمند روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با وجود افزایش شدید قیمت مواد اولیه انواع شیرینی و دستمزد کارگران قیمت شیرینی همچون سال گذشته باقی مانده و تغییری نکرده است.

وی با بیان اینکه اگر مواداولیه مورد نیاز اصناف شیرینی پزی و قنادان باقیمت های سال قبل تامین نشود، افزایش قیمت اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: نمی توان مواد اولیه مورد نیاز اصناف را گران خرید و محصول نهایی را ارزان فروخت.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروش و کافه قنادی تهران گفت: در پی تمهیدات ستاد مقابله با کرونا و تدوین پروتکل های بهداشتی قنادان از ٣١ فروردین ماه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اجرای پرتکل های بهداشتی دوباره فعالیت خود را آغاز کردند.

بهرمند اضافه کرد: فعالان این صنف به واسطه حساسیت موضوع سلامتی شهروندان براساس قوانین، همواره ملزم به رعایت نکات بهداشتی بوده‌اند و با ابلاغ دستورالعمل های بهداشتی مراقبت ها چندین برابر شده است.

وی خاطرنشان کرد: با اعلام پاندمی کرونا در دهه اول اسفند ماه سال گذشته بود که به رسم سال‌های گذشته قنادان مشغول تولید محصول های پرمصرف شهروندان در ایام نوروز بودند، این صنف با مشکل تعطیلی روبرو شد و در نتیجه نه تنها بازار شب عید نوروز و اعیاد مذهبی رجب و شعبان از دست رفت بلکه بسیاری از تولیدات قنادان غیرقابل استفاده و امحا شد.

بهرمند افزود: بیش از ٧٠ تن انواع مختلف شیرینی با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای قدردانی از کادر درمان به صورت رایگان در میان پرسنل بیمارستان شهر تهران، بیمارستان های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سپاه و ارتش توزیع شد.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروش و کافه قنادی تهران گفت: در خوش بینانه‌ترین حالت چهار تا پنج برابر از این میزان انواع مختلف شیرینی فاسد شده امحا و هزینه هایی نظیر دستمزد، بیمه، اجاره مغازه که زیان انباشته بزرگیست به قنادان تحمیل شد.

بهرمند با تاکید بر لزوم حمایت دولت از این صنف اظهار داشت: تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی دولت در صورت تحقق با سود ۱۲ درصد تخصیص می‌یابد که نرخ بالایی است و اصلا توجیه ندارد تا بخشی از زیان انباشته ای که به قنادان تحمیل شد، جبران شود. 

بهرمند با بیان اینکه این اصناف اشتغالزا است، تصریح کرد: با توجه به متضرر شدن صنوف، دولت در راستای حمایت از  تعرفه های مالیاتی ونرخ بیمه های تامین اجتماعی صنف تولیدی قنادان تجدیدنظر جدی و اساسی داشته باشد.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، شیرینی فروش و کافه قنادی تهران در خصوص اجرای دستورالعمل بهداشتی از سوی قنادان نیز گفت: اجرای مقررات بهداشتی از قبل در میان قنادان نهادینه شده است و بر این اساس تمامی پروتکل های تکمیلی ابلاغ شده نیز اجرا می شود. 

بهرمند تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون موردی مبنی بر اجرا نشدن یا تخلف از دستورالعمل های بهداشتی از سوی فعالان این صنف گزارش نشده است و اگر ضعفی در نحوه اجرا مشاهده شود با تذکر وآموزش ناظران اتحادیه برطرف می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون صنفی به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی پلمب نشده است، گفت: در صورت شاهده هر نوع قصوری از سوی فعالان اصناف واحد خاطی پلمب می شود.

نصب برچسب‌های دو نرخی در تاکسی‌های پایتخت/ کاهش ۶۰ درصدی مسافران

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران در مورد نرخ گذاری کرایه تاکسی‌ها و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی توضیحاتی را ارائه کرد.

تاثیر کرونا بر کسب و کارها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

علیرضا قنادان در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی در شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا برای اولین بار دو نوع نرخ را در برچسب های تاکسی‌ها اعمال کردیم، گفت: در برچسب جدید که به واسطه شیوع کرونا و در پی لزوم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی انجام شده، دو نوع نرخ در برچسب ها قید شده است که بر این اساس نرخ کرایه برای حداکثر مجاز سه مسافر یا چهار مسافر در  تاکسی متفاوت است.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه شورای شهر در سال ۹۹، می‌بایست حداکثر ۲۵ درصد به کرایه نرخ تاکسی ها اضافه می‌کردیم اما حالا متوسط در کل خطوط نرخ کرایه ها ۲۳ درصد افزایش یافته است، افزود: قبول کنید که اعمال نرخ کرایه جدید همه ساله در ابتدای سال چالش برانگیز بوده و این در حالی است که نه شهرداری تهران و نه سازمان تاکسیرانی ذی نفع این افزایش کرایه نیستند، چراکه تاکسی به عنوان یک وسیله حمل ونقل شبه همگانی، در مالکیت تاکسیران است و شهرداری تهران تنها براساس مصوبات شورای شهر نسبت به اجرا و نظارت بر نرخ کرایه اقدام می‌کند.

قنادان با تاکید بر اینکه برخلاف مترو یا اتوبوس که در آن‌ها بخشی از قیمت تمام شده سفر در قالب یارانه از سوی دولت و شهرداری پرداخت می‌شود، در خصوص کرایه تاکسی‌ها یارانه‌ای برای جبران نرخ کرایه وجود ندارد، افزود: مدیریت شهری در نرخ‌گذاری‌ها هم حقوق مسافر و هم حقوق راننده تاکسی را در نظر می‌گیرد و در حال حاضر فشارهای اقتصادی که بر مردم وارد می شود برای ما قابل درک است اما رانندگان تاکسی هم جزیی از همین مردم هستند؛ همانطور که می‌دانید نرخ رسمی تورم در انتهای سال گذشته حدود ۴۰ درصد اعلام شده در حالیکه حداکثر افزایش نرخ تاکسی ۲۵ درصد مصوب و به ما ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه فکر نکنید با افزایش نرخ کرایه تاکسی حالا رانندگان پولدارتر می‌شوند، گفت: رانندگان تاکسی نیز معیشتشان تحت تاثیر شرایط اقتصادی، گرانی و کرونا قرار دارد؛ بگونه‌ای که تعداد مسافران آنها به دلیل اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، دورکاری ادارات، تردد افراد با وسایل شخصی و مواردی از این دست حدود ۶۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کم شده و به همین دلیل حتی با وجود افزایش نرخ امسال باز هم درآمدشان به روزهای مشابه سال ۹۸ نیز نرسیده است.

قنادان در مورد اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی با بیان اینکه در این سه ماه، تماس های تلفنی زیادی به خصوص از سوی بانوان تهرانی داشتیم که از اجرای این طرح تشکر کرده و خواهان ادامه طرح سه مسافر در تمامی طول سال شدند، گفت: برخی معتقدند حالا که طرح فاصله گذاری در تاکسی ها اجرا می شود نباید مسافران کرایه نفر چهارم را پرداخت کنند که باید توضیح دهم که در نرخ گذاری خطوط، کرایه مسیر تعیین می شود و این پول تقسیم بر تعداد مسافران مجاز خودرو می شود مثلا کارشناسان در تعیین نرخ کرایه انقلاب تا میدان ونک را به فرض مثال ۴ هزار تومان تعیین کرده و بر تعداد ظرفیت مجاز خودرو تقسیم می‌کنند. در شرایط معمولی این ظرفیت مجاز در خودروهای سواری چهار نفر و در تاکسی های ون ده نفر است. درحقیقت کرایه پرداخت شده کرایه مسیر است و زمانی که تاکسی اشتراکی باشد کرایه بر تعداد استفاده‌کنندگان تقسیم می‌شود.

قنادان با بیان اینکه مصوبه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در  تاکسی‌ها با رویکرد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا همچنان به عنوان آخرین مصوبه ستاد مقابله با کرونا و نه شهرداری تهران است و در تمامی خطوط تاکسیرانی شهر تهران تا اطلاع بعدی لازم‌الاجراست، گفت: البته ما به ستاد ملی کرونا نامه نوشتیم تا به ما اعلام کنند که طرح فاصله گذاری را تا چه زمانی باید اجرا کنیم که هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

وی افزود: "قانون حداکثر ٣ مسافر در ناوگان تاکسیرانی پایتخت مصوبه ابلاغ شده به ما است" و همچنان در جریان است و تیم‌های نظارتی سازمان تاکسیرانی شهر تهران از طریق گشت ناظران خطوط، اعمال صحیح این قانون را تحت رصد دارند.

قنادان با بیان اینکه نمی‌دانیم طرح فاصله گذاری تا چه زمانی اجرایی می‌شود، گفت: برخی‌ها معتقدند احتمالا در نیمه دوم سال شاهد موج دوم کرونا باشیم و برخی دیگر نظرات تخصصی متفاوت از این دارند و از آنجایی که احتمال می‌رود در ماه‌های آتی طرح فاصله‌گذاری متوقف شود، نرخ‌های تاکسی هم بر اساس ظرفیت ۳ مسافر و هم بر مبنای ۴ مسافر در  برچسب‌ها اعلام شده تا مسافران و تاکسیرانان دچار سردرگمی نشوند.

  • 12
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش