شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
۱۳:۱۵ - ۲۶ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۶۷۸
اقتصاد کلان

پول سهام عدالت کجاست؟

سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پس از گذشت چند ماه هنوز پول فروش ۳۰ درصدی سهام عدالت به حساب مشمولان واریز نشده است.

از حدود ٥٠ روز گذشته تابحال بعضی دارندگان سهام عدالت که سهام خود را آزاد کرده و به فروش ٣٠ درصد آن مبادرت ورزیده اند، از دریافت پول حاصل از فروش سهام های خود محروم بوده اند. البته آن گونه که حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفته «٣ هزار نفر که فروش موفق سهام عدالت داشتند، به علت اطلاعات اشتباه در سامانه نمی توانند پول حاصل از فروش را دریافت کنند.»

ولی با این حال بخش دیگری از فروشندگان سهام عدالت می گویند با آنکه در سامانه اطلاعات شان بدرستی ثبت شده است، کماکان به مبلغ حاصل از فروش سهام شان نرسیده اند. از سوی دیگر بعضی از سهامداران نیز نسبت به فاصله میان سفارش فروش خود و فروش آن از سوی کارگزار و واریز مبلغ حاصل از فروش سهام گله مند هستند که در این مورد نیز سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت اظهار کرده است که باید صبوری کنند، افرادی که به گفته فهیمی تعدادشان ٧٠٠ هزار نفر است. با تمام این اوصاف بسياري از فروشندگان از کارگزاری ها و بی نظمی که در این مورد دچارش هستند، بسیار گله منداند.برای ۱۸ میلیون از ۴۹ میلیون نفری که دارای سهام عدالت هستند و سهام خود را با روش مستقیم آزاد کرده اند، از ششم خرداد ۳۰ درصد از سهام قابل فروش شده است. ولی پس از ابهامات و مشکلاتی که سهامداران برای آزادسازی سهام خود داشتند، بزرگ ترین مشکل سهامداران در طی حدود یک ماه و نیم گذشته تاخیری است که کارگزاری های بانکی و غیربانکی در فروش و واریز پول سهام دارند. گله برخی مردم در این زمینه هم مرتبط با یک کارگزاری نیست و آن ها عمدتاً از تمام کارگزاری های بانکی و غیربانکی گله مند هستند. در این بین بعضی از کارگزاری ها زمان حدودی برای واریز پول سهام عدالت را اعلام کرده اند؛ مثلا به گفته مسوول پشتیبانی سهام عدالت در کارگزاری کیان، بین ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از ثبت سفارش از سوی سهام دار، سهام فروخته و پول آن واریز می شود. مدیرعامل کارگزاری فارابی و سامانه سعدی اظهار‌کرد: «زمان تقریبی برای واریز پول سهام عدالت برای کسانی که درخواست فروش سهام خود را به سامانه سعدی می‌دهند، حدود ۱۰ روز است، ولی این زمان قطعی نیست.»

وی درباره ۷۰ درصد دیگر سهام عدالت نیز گفت: «در این دوره زمانی ۳۰ درصد سهام عدالت آزاد شده است، ۳۰ درصد در عید غدیر و ۳۰ درصد سهام هم برای ۲۲ بهمن آزاد می شود.» بعضی از کارگزاری ها هم اعلام کرده اند که سهام تعداد زيادي از سهامداران را فروخته و پول آنرا به حساب شان واریز کرده اند. کارگزاری بعضی از بانک ها مثل صادرات و رفاه اعلام کرده اند که پول سهام عدالت سهامدارانی که در روزهای ششم تا سیزدهم خرداد تقاضا خود را ثبت کرده اند، بصورت کامل واریز شده است.

فردین آقابزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک رفاه کارگران مدعی است درخواست هایی که در بازه زمانی ششم تا سیزدهم خرداد به بانک رفاه ایران ارسال شده، به فروش رفته و وجوه آن واریز شده است. مدیر عملیات اوراق بهادار کارگزاری بانک کشاورزی ایران نیز مدعی شده است: «سهام عدالت سهامدارانی که در روزهای ششم تا دهم خردادماه درخواست خود را ثبت کرده اند، فروخته شده است و این افراد پول سهام خود را به صورت کامل دریافت کرده اند.»

سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

مهدی پورستار، مدیرعامل کارگزاری بانک ملت ایران نیز گفته است: «تمام درخواست های فروشی که تا روز هجدهم تیر ماه به خود بانک یا کارگزاری بانکی داده شده، فروخته و وجوه آن پرداخت شده است. مژگان ارجمند، مدیر معاملات کارگزاری بانک ملی هم گفته است: «ما دیگر فروش سنگینی نداریم، بیش از ۹۵ درصد از سهام سهامدارانی که به بانک ملی تقاضا فروش داده اند، فروخته و حدود ۷۰ درصد از وجوه نیز واریز شده است.»

عباسعلی حقانی نسب، کارشناس بورس در جواب به این سؤال که آیا تأخیرها در پرداخت پول سهام های فروخته شده تأثیری بر قیمت پرتفوی سهام عدالت خواهد گذاشت یا خیر، به «شهروند» می گوید: «چنین چیزی تابحال اتفاق نیفتاده است و بنظر نمی رسد در آینده هم تأثیری بر ارزش سبد سهام عدالت بگذارد.» او همچنین اظهار کرد: «کارگزاری ها هرچه دیرتر سهام اشخاص را بفروشند، این اقدام به جهت رشد ارزش سبد سهام عدالت برای دارنده سهام نفع مالی بیشتری در پی خواهد داشت.»

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار‌کرد: «هرگاه سهام دار درخواست فروش سهام خود را به کارگزاری بدهد، کارگزار باید در سریع ترین زمان ممکن اقدام به فروش سهام او کند و پول حاصل از فروش آنرا حدودا یک هفته تا ١٠ روز کاری بعد از آن برای سهامدار واریز کند. ولی اگر به هر دلیلی کارگزاری با تاخیر مبادرت به فروش کند، کارگزاری موظف است اطلاعات روز فروش سهام را به سهام دار اعلام کند و قیمت سبد سهام در همان روز را باید برای سهامدار واریز کند. همچنین اگر کارگزاری پول حاصل از فروش سهام را با تاخیر برای شخص واریز کند آن هم در شرایطی که اطلاعات سهامدار در سامانه بدون اشکال باشد، فرد میتواند از کارگزاری به سازمان بورس شکایت کند.»

سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

حقانی نسب در انتها اظهار‌کرد: «سهامداران باید در این زمینه ها دقت کافی داشته باشند تا خدایی نکرده حقی از آن ها ضایع نشود.»

همچنین در مورد آمار و ارقام فروش سهام های عدالت روز سه شنبه حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت با اشاره به تعداد سفارش گذاری برای فروش سهام عدالت گفته بود: «از بین مشمولان سهام عدالت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای فروش سهام خود سفارش گذاری کردند که از این تعداد یک میلیون و ۷۶ هزار نفر موفق به فروش سهام خود شدند.» او همچنین افزوده بود: «هنوز سفارش بیش از ۷۰۰ هزار نفر از مشمولان سهام عدالت به فروش نرفته است و این سهامداران باید صبوری کنند، به ویژه آنهایی که در بانک ها سفارش گذاری کردند یا این که از طریق مراجعه به کارگزاری ها سفارش فروش یک جای ۳۰ درصدی داشتند.»

بین این ۷۰۰ هزار نفر که هنوز دارایی آن ها به فروش نرفته، این تصور ایجاد شده که شاید پول شان در مسیری از واریز گیر کرده است، ولی اینگونه نیست و واریز پول حاصل از فروش سهام عدالت کمی زمان بر است و مشمولان نگران واریز نباشند. سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت همچنین تأکید کرده بود: «تا به حال در مجموع ٢ هزار و ۷۳۷ میلیارد تومان سهام عدالت به فروش رفته که از این عدد ٢هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان هم توزیع شده، مابقی فاصله این دو عدد در فرآیند واریز به حساب مشمولان سهام عدالت است. افرادی که نسبت به فروش سهام خود اقدام کردند، ولی تا به حال پول به حساب آن ها واریز نشده نگران نباشند و صبوری کنند، چراکه انتقال پول به کارگزاری و به حساب اشخاص کمی زمان بر است.»

این همه جست وخیز مردم، کارگزاری ها و مسوولان در ستاد سهام عدالت درحالی است که بنا بر گفته های رییس جمهوری در جلسه هیات دولت در هفته گذشته، ٢٣ روز دیگر یعنی مقارن با عید غدیر ۳۰ درصد دوم سهام عدالت قابل فروش می شود و به همین سبب باید هرچه زودتر پرونده فروش ۳۰ درصد اول سهام ها و واریز مبالغ آن ها به سهامداران بسته شود.

shahrvanddaily.ir
  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
با سلام کارگزار ناظر سهام عدالت بنده بانک ملی ایران میباشد با اینحال زمان ثبت نام پیام خطا و در قسمت درخواست فراموشی رمز کد تایید ارسال نمیشود در سامانه سهام عدالت هم کد ملی هم شماره همراه و هم شبای حساب که متعلق به بانک ملی ایران میباشد درست است در خرداد ماه درخواست فروش ۳۰ درصد را از سامانه سداد ثبت نام کردم لطفا قسمت ثبت نام سهام عدالت رفع اشکال شود با تشکر از شما
بانک ملت من۱۷تیرماه ثبت فروش کردم اگه شماه میگیدتا۱۸تیرروواریزکردید اگه واقعادروغ نمیگید پس مال من کجارفته
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش