چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
۱۲:۵۳ - ۱۳ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۷۲۹
اقتصاد کلان

همه اعداد کلیدی بودجه ۱۴۰۰ ؛ از افزایش حقوق تا سرنوشت نرخ ارز

لایحه بودجه 1400
درآمد دولت در سال آینده ۳۱۷هزار میلیاردتومان پیش بینی شده اما هزینه های جاری دولت دوبرابر درآمدها یعنی ۶۳۷هزار میلیارد تومان خواهد بود. روی کاغذ از همین حالا دولت ۳۱۹هزار میلیارد تومان کسری دارد. این کسری بودجه از کجا تامین می شود؟

حسن روحانی رییس جمهور آخرین لایحه پیشنهادی دولت برای سال۱۴۰۰ هجری خورشیدی را به معاون پارلمانی اش، حسینعلی امیری داد تا به مجلس ببرد و در یک سخنرانی همزمان از جزئیات آخرین سند دخل و خرج دولت رونمایی کرد. ولی آخرین بودجه دولت تدبیر و امید و نخستین بودجه قرن ۱۵هجری خورشیدی چه پیامی دارد؟ دولت می گوید با دلار۴۲۰۰ خداحافظی کرده و میزان فروش نفت در بودجه۱۴۰۰ ایران روزانه ۲.۳میلیون بشکه درنظر گرفته شده و قرار نیست این درآمد نفتی خرج هزینه های جاری شود.

درآمدهای نفتی

رقم کل بودجه سال آینده ۲۴۳۵هزارو۷۰۷میلیارد تومان است که البته فقط ۸۴۱هزارو۳۴۲میلیارد تومان آن به دخل و خرج جاری و عمرانی دولت مربوط می شود و بقیه آن به بودجه شرکت ها، مؤسسات و بانک های دولتی اختصاص دارد.دولت قبلا گفته بود برای سال آینده روی صادرات ۶۵۰هزار بشکه نفت با احتساب قیمت هر بشکه ۴۰دلار حساب باز کرده و بقیه آن قرار است به مردم فروخته شود، پیشنهادی که منتقدان به ویژه نمایندگان مخالف دولت در مجلس از آن بعنوان میراث یک بدهی سنگین برای دولت آینده یاد می کنند.سقف درآمد پیش بینی شده از محل صادرات نفت در سال آینده ۱۹۹هزار میلیارد تومان دیده شده، البته دولت در لایحه اش از مجلس اجازه خواسته تا نسبت به پیش فروش نفت به صورت ریالی و ارزی یا در قالب انتشار اوراق مالی اسلامی اقدام و پول آن را به خزانه واریز کند. برآورد دولت این است که میتوان از این مسیر ۷۰هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد. قرار است بانک مرکزی مازاد درآمد ناشی از فروش داخلی و خارجی نفت را به خزانه واریز کند تا دولت از آن برای تکمیل طرح های حمل ونقل عمومی، تولیدی، دولت الکترونیک، آموزش، سلامت، محیطزیست و تحقیقات با اولویت حوزه دانش بنیان استفاده کند.

کاهش ورودی صندوق توسعه ملی

نکته کلیدی بودجه سال۱۴۰۰ را میتوان در کاهش ورودی صندوق توسعه ملی به سطح ۲۰درصد دانست. دولت به صراحت در لایحه بودجه اعلام می کند سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفت و گاز در سال آینده ۲۰درصد خواهد بود و مازاد سهم صندوق تا ۳۸درصد تعیین شده در قانون برنامه ششم توسعه به عنوان بدهی دولت و وام تلقی شود که بازپرداخت آن براساس سازوکاری خواهد بود که هیأت امنای صندوق یادشده تعیین می کند. البته در لایحه بودجه تأکید شده ارزی که از صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل خواهد شد براساس ارز نیمایی خواهد بود.

نمای کلی دخل و خرج ۱۴۰۰

درآمد دولت در سال آینده ۳۱۷هزار میلیاردتومان پیش بینی شده اما هزینه های جاری دولت دوبرابر درآمدها یعنی ۶۳۷هزار میلیارد تومان خواهد بود. روی کاغذ از همین حالا دولت ۳۱۹هزار میلیارد تومان کسری دارد. این کسری بودجه از کجا تامین می شود؟ دولت می گوید روی فروش دارایی های سرمایه ای به طور مشخص نفت و فرآورده های نفتی حساب باز کرده و کل منابع دولت از محل واگذاری دارایی های سرمایه ای بالغ بر ۲۲۵هزار میلیارد تومان خواهد بود که قرار است ۱۰۴هزار میلیارد تومان آن صرف پروژه های عمرانی شود. افزون بر این، دولت از کانال واگذاری دارایی های مالی یا همان فروش انواع اوراق قرضه، فروش سهام شرکت های دولتی و صندوق توسعه ملی و نظایر آن می خواهد ۲۹۸هزار میلیارد تومان منابع شناسایی کند که ۱۰۰هزار میلیارد تومان آن به بازپرداخت بدهی های مالی دولت اختصاص دارد و بقیه آن به اضافه مازاد درآمدهای نفتی خرج هزینه های جاری و پوشش کسری بودجه دولت خواهد شد.

لایحه بودجه 1400

نرخ ارز چه می شود؟

مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه می گوید: ارز محاسباتی برای تبدیل دلارهای حاصل از فروش نفت ۱۱۵۰۰تومان پیش بینی و در نتیجه ارز ۴۲۰۰تومانی دولتی از بودجه حذف شده است. اما در لایحه دولت برای این منظور یک شرط تعیین شده و آمده است:درصورت تغییر نرخ ترجیحی مورد استفاده در این قانون به نرخ سامانه معاملات الکترونیک به دولت اجازه داده شود تا پول آنرا به خزانه واریز کند تا صرف معیشت و سلامت مردم شود. جالب اینکه دولت توپ حذف دلار ۴۲۰۰تومانی را به زمین مجلس فرستاده و در ردیف های بودجه هم میزان درآمد از این محل را تنها یک ریال تعیین کرده است. آیا نمایندگان مجلس و دولت درنهایت بر سر این چالش به نتیجه می رسند؟

بودجه ۳میلیارد یورویی بند خاص

پیشنهاد دیگری در بودجه مطرح شده که براساس آن درصورت اجازه مقام معظم رهبری دولت می تواند ۲میلیاردو۸۴۵میلیون یورو از ورودی صندوق توسعه ملی برداشت کند و از این پول برای طرح های آبیاری تحت فشار و نوین، آبخیزداری و آبخوانداری، مقابله با اثرات ریزگردها، تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح، طرح های نوآورانه جهاد دانشگاهی، تولید فیلم و سریال در صدا و سیما و طرح های آب و فاضلاب در شهر اهواز استفاده شود.

لایحه بودجه 1400

دگرگونی در بودجه هدفمندی یارانه ها

یکی از مهم ترین تبصره های بودجه سال۱۴۰۰ تبصره۱۴ است که سنگ بنای آن براساس قانون هدفمندی یارانه ها گذاشته شده و حالا دولت برای سال آینده تصمیم دارد از محل اجرای این تبصره ۲۶۷هزار میلیارد تومان دخل و خرج کند. دخل دولت از کجا می آید و این پول در چه بخش هایی هزینه می شود؟دربودجه ۶۶هزار میلیارد تومان ازمحل فروش فرآورده های نفتی در داخل، ۱۲۰هزار میلیارد تومان از محل فروش صادراتی این محصولات، ۳۲هزار میلیارد تومان از محل فروش داخلی گاز طبیعی، ۳۲هزار میلیارد تومان بابت خوراک میعانات گازی پتروشیمی ها و ۱۶هزار و ۳۵۰میلیارد تومان هم بابت طلب قبلی دولت از پتروشیمی ها درآمد پیش بینی شده است.از این مبلغ ۷۹هزار میلیارد تومان سهم خزانه و شرکت های ملی نفت، گاز و پخش فرآورده های نفتی است و ۴۲هزارو۸۰۰میلیارد تومان سهم یارانه نقدی، ۳۱هزار میلیارد تومان کمک معیشتی دولت به خانوارها، ۱۵هزارو۴۰۰میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در کشور، ۵هزارو۲۰۰میلیارد تومان یارانه طرح سلامت و باقی مانده پول هم سهم مصارف دیگر خواهد شد. البته وزارت تعاون، موظف است به شناسایی و حذف ۳ دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران، اقدام کند.

لایحه بودجه 1400
لایحه بودجه 1400
لایحه بودجه 1400
لایحه بودجه 1400

newspaper.hamshahrionline.ir
  • 17
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش