پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰۹:۵۹ - ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۷۹۸
مسکن، راه، عمران

عصر ساختمان‌های سه‌بعدی در ایالات متحده | پیش فروش خانه‌های چاپی

خانه چاپی در آمریکا,هزینه خانه های سه بعدی در امریکاپیش فروش خانه های چاپی ۱۰۰۰ دلار برای رزرو امتیاز خرید خانه هایی که با چاپگر سه بعدی ساخته می شوند
آمریکا در حوزه صنعتی سازی یا همان سریع سازی مسکن یک کشور پیشتاز به حساب می آید ، ولی تکنولوژی جدیدی که یک گروه ساختمانی جدیدا در کالیفرنیا برای احداث شهرک مسکونی سبز طراحی کرده، انقلاب در بازار ساخت و ساز به پا می کند.

نسل تازه سریع سازی خانه شامل یک دستگاه چاپگر سه بعدی در کارخانه احداث خانه های چاپی است که محصول آن به صورت لگو، مجموعه ای از قطعات قابل مونتاژ برای تبدیل شدن به یک منزل مسکونی را روانه زمین محل پروژه ساخت می کند.

این مدل سریع سازی مسکن البته شکل دیگری هم دارد به نحوی که ، کارخانه های چاپ( تولید) خانه در محل مستقر می شود و روی زمین، عملیات ساخت صورت می گیرد.

دو امتیاز بزرگ خانه های چاپی باعث شده گروه ساختمانی پیشرو در آمریکا بتواند به جای پیش فروش، از یک مرحله عقب تر ، با تقاضای چشمگیر مواجه شود. در حال حاضر امتیاز پیش خرید خانه های چاپی در آمریکا با ۱۰۰۰ دلار به متقاضیان فروخته می شود. خریداران این امتیاز، حق پیش خرید خانه ها را دریافت می کنند و در صف رزرو برای آغاز عملیات پیش فروش قرار می گیرند تا در گام بعد، پیش خرید را انجام دهند.

هزینه ساخت خانه های چاپی نصف ساخت و سازهای معمولی است و سرعت ساخت نیز به یک شبانه روز کاهش پیدا می کند.

در گذشته، ایده چاپ یک مسکن مانند ایده ساخت هواپیما در قرن ۱۳ میلادی، تنها یک ایده تخیلی و دور از ذهن بود. اکنون اما به نظر می رسد آینده ساخت و ساز در دستان چاپگرهای سه بعدی است. در سال های اخیر کمپانی های ساخت و ساز پیشرفت های چشمگیری در خانه های ساخته شده با پرینت سه بعدی داشته اند. این فناوری انقلابی به شرکت ها این امکان را می دهد که اشکال جدیدی را به معماری وارد کنند، سرعت ساخت را تسریع و هزینه ها و حجم زباله ها را کاهش دهند. برآوردها نشان می دهد که بازار خانه های سه بعدی تا سال ۲۰۲۷ ارزشی قریب به ۴۰میلیارد دلار پیدا کند که نسبت به ارزش ۷۰میلیون دلاری این بازار در سال ۲۰۱۷، رشدی قابل توجه است.

ساخت و ساز در بازار مسکن با چالش هایی از جمله زمان و هزینه فراوان روبه روست و بسیاری از کمپانی ها برآنند تا راهکاری برای بهینه سازی این بازار ابداع کنند. به طور مثال هزینه ساخت مسکن در ایالات متحده در طول ۶ماه بالغ بر ۲۹۰هزار دلار است. شرکت روسی آپیسکور برای کاهش این هزینه ها به نصف، خانه ای بتنی ساخته شده با پرینترهای سه بعدی را ارائه کرده که ظرف ۲۴ ساعت، حدود ۶۵۰فوت مربع ساختمان( زیر ۱۰۰ مترمربع) را تنها با هزینه ۱۰۵۰دلار حاضر می کند. به نظر می رسد هزینه های سرسام آور مسکن و شهرنشینی در سراسر جهان، این بازار را به سوی ساخت خانه های سه بعدی سوق خواهد داد.

زلزله سال ۲۰۱۰ در آمريکا همچنین بر استقبال از این فناوری نوین افزود. پس از این زلزله، کمپانی نیواستوری و ایکان در این کشور تلاش کردند با ارائه ایده« خانه های ۴هزار دلاری» نه تنها مسکنی برای خانوارهای فقیر و آسیب دیده فراهم کنند بلکه بر این باورند که این دست خانه ها ، سریع ترین راه دسترسی به یک سقف در شرایط بحران است. این دو کمپانی برآنند تا ساخت خانه های بتنی با مساحت ۶۵۰ فوت در طول ۲۴ ساعت را در جای جای جهان گسترش دهند. تلاش برای توسعه این فناوری همچنان در حال انجام است. شرکت آپیسکور با استفاده از چاپگر سه بعدی موبایل، در عرض ۲۴ ساعت خانه ای در روسیه بنا کرد. این پروژه چشم‌گیر نشان می دهد که چطور چاپ ۳بعدی میتواند انقلابی در کل حوزه ساخت و ساز ایجاد کند.

اخیرا سی ان ان نیز خبر از شروع مقدماتی ساخت اولین شهرک مسکونی ساخته شده با فناوری پرینت سه بعدی در کالیفرنیای آمریکا داد. بنا بر این گزارش این شهرک مسکونی نخستین مجتمع سه بعدی است که از فناوری« انرژی صفر» در آن بهره گرفته شده است. گروه ساختمانی پالاری اعلام کرده بنا دارد ۱۵ خانه سه بعدی سازگار با محیط زیست در زمینی به مساحت ۵هکتار در منطقه رانچو مایراج کالیفرنیا احداث کند.

باسیل استار- موسس و مدیرعامل گروه پالاری به سی ان ان اعلام‌کرد در این طرح، مسکن هایی یک طبقه به مساحت ۱۴۵۰ فوت مربع( حدود ۱۵۰ مترمربع) ساخته خواهد شد که ماده اصلی ساخت آن، کامپوزیت سنگی است که مقاوم در برابر آتش، ضد آب و ضد موریانه است. بنا به گفته مدیرعامل این کمپانی، این سازه ها در اوکلند ایالات متحده ساخته می شوند و در محل ساختمان، مانند بلوک های لگو مونتاژ می شوند. این کمپانی ساختمان سازی که بر تکنیک های ساخت سازه های پایدار متمرکز است بر این باور است که استفاده از چاپ سه بعدی برای ساخت و ساز بسیار به صرفه است و ضایعات کمتری نیز تولید می کند. ساخت قاب های چوبی در ساختمان سازی ، حجم قابل توجهی از زباله تولید می کند و اگر بنا بود در این طرح از قاب های چوبی استفاده شود، بالغ بر ۲تن زباله تولید می شد که باید در همان محل دفن می شد. ساختمان سازی با چاپ سه بعدی ، روشی انقلابی در ساخت وساز است که به طور کامل زباله های غیرضروری را از چرخه تولید حذف می کند. از آنجایی که برخی عناصر ساختمان از جمله حمام، کابینت و پاره ای از اجزای داخلی نمی توانند به صورت سه بعدی چاپ شوند، از مواد اولیه سازگار با محیط زیست برای ساخت آنان بهره گرفته می شود. در این مجتمع مسکونی، خانه های سه خوابه که به دو حمام و یک استخر مجهز هستند به قیمت ۵۹۵هزار دلار به فروش خواهند رفت و قیمت خانه های دو خوابه حدود ۲۵۵هزار دلار خواهد بود. برای پایبند بودن به تولید خانه های با« انرژی صفر»، تمام انرژی این مجتمع مسکونی از انرژی خورشیدی تغذیه می شود.

گروه ساختمان سازی پالاری بر این باور است که با آغاز این پروژه، این کمپانی قادر خواهد بود با سرعت بیشتری نسبت به ساخت و سازهای سنتی، پروژه های خود را اجرایی کند. در همین راستا این کمپانی در تلاش است تا در سایر مناطق کالیفرنیا نیز مشتریانی برای خانه های سه بعدی بیابد.

به نظر می رسد عصر ساختمان های سه بعدی در ایالات متحده آغاز شده چرا که تنها پروژه کالیفرنیا نیست که به صدر خبر راه پیدا کرده است ، شرکتی با نام SQ۴D نیز خانه هایی سه بعدی در نیویورک در دست ساخت دارد که با همین تکنولوژی طراحی و ساخته شده است. خریداران نیز به ارزش این بازار پی برده اند و برای قرار گرفتن در لیست رزرو خرید خانه های سه بعدی، پیش پرداخت های هزار دلاری به این قبیل کمپانی ها پرداخت کرده اند.

امکان استفاده از بتن در ساخت ساختمان توسط چاپگرها باعث افزایش پایداری آنان در شرایط سخت و هنگام بلایای طبیعی می شود. استفاده از این چاپگرها سبب کاهش آلودگی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای می شود و از سوی دیگر هزینه حمل و نقل را به شدت کاهش می دهد. با این حال چالش اصلی برای مهندسان این حوزه؛ رها کردن ابزارهای سنتی و ایمان آوردن به بهینه بودن استفاده از چاپگرهاست. بعضی خریداران نیز امکان دارد تمایلی به خرید خانه ای که در عرض یک روز ساخته شده باشد، نداشته باشند. گرچه همواره تکنولوژی راه خود را به بازار پیدا کرده است.

donya-e-eqtesad.com
  • 12
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ماکان بند,زندگینامه ماکان بند,زندگی نامه ماکان بند بیوگرافی ماکان بند و حواشی آن ها (+ تصاویر)

نام مستعار:ماکان بند

زاده: ۳ دی ۱۳۷۴ 

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سبک( ها):پاپ

ناشرین:آوازی نو

ادامه
اولیور ویلیامسون,زندگینامه اولیور ویلیامسون,تحصیلات اولیور ویلیامسون زندگینامه اولیور ویلیامسون و نظریه هایش (+ تصاویر)

زاده:۲۷ سپتامبر ۱۹۳۲

زادگاه:سوپریور، ویسکانسین

ملیت:ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد خرد

درگذشت:۲۱ مهٔ ۲۰۲۰ 

ادامه
احمد مهرانفر,ازدواج احمد مهرانفر,احمد مهرانفر بازیگر بیوگرافی احمد مهرانفر بازیگر مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۵۴/۳/۱۰

محل تولد:کاشان

تحصیلات:کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی

همسر:مونا فائض پور

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
حضرت موسی (ع),عصای حضرت موسی (ع),زندگی نامه حضرت موسی (ع) زندگی نامه حضرت موسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم

زاده:قرنهای ۱۳ تا ۱۵ قبل از میلاد مسیح

زادگاه:جوشن،  مصر

همسر:صفورا

دین:اسلام

محل مرگ:کوه نبو،  موأب

ادامه
ارلینگ هالند,بیوگرافی ارلینگ هالند,زندگی نامه ارلینگ هالند بیوگرافی ارلینگ هالند فوتبالیست حرفه‌ای نروژی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۰ ‏

محل تولد:لیدز، انگلستان

ملیت:نروژی

قد:۱٫۹۴ متر

پست:مهاجم نوک

ادامه
قیصر امین پور,شعر قیصر امین پور,زندگینامه قیصر امین پور زندگینامه قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی

تاریخ تولد:۲ اردیبهشت ۱۳۳۸

زادگاه:گتوند

مدرک تحصیلی:دکترای ادبیات فارسی

پیشه:شاعر و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
مهدی جهانی,ورود مهدی جهانی به عرصه موسیقی,تک آهنگ های مهدی جهانی بیوگرافی مهدی جهانی خواننده و آهنگساز ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۹ فروردین ۱۳۶۰

زادگاه:تهران

شروع فعالیت حرفه ای:۱۳۸۶

پیشه:خواننده، آهنگساز و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
محمد بن سلمان,زندگینامه محمد بن سلمان,محمد بن سلمان کیست بیوگرافی محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی (+ تصاویر)

زاده:۳۱ اوت ۱۹۸۵

زادگاه:جده

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ملیت:عربستان سعودی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
مسیح و آرش,کنسرت مسیح و آرش ای پی,علت شهرت مسیح و آرش زندگی نامه مسیح و آرش گروه موسیقی سبک پاپ و آر اند بی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

شروع فعالیت:۱۳۸۳ تا کنون

سبک:پاپ،  آر اند بی

ادامه
ویژه سرپوش