پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
۱۲:۵۴ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۰۸۹
مسکن، راه، عمران

آقای وزير❗️ از کدام آرامش برای مستاجران صحبت می‌کنید ؟!

ادعاهای وزير راه و شهرسازي, وضعيت براي مستاجران
وزير راه و شهرسازي ادعا مي کند وضعيت براي مستاجران بهتر شده در حالي که آمارها نشان از افزايش ۸۳ درصدي اجاره طي دو سال را مي دهد

آرمان امروز نوشت: يکي از متغيرهاي اساسي براي حل مشکل، پذيرش و درک درست از مسئله است. به بيان ديگر اگر سياست گذار به کل درک درستي از وجود معضل اصلي نداشته باشد طبيعتاً براي حل آن نيز نمي‌تواند راهکار مناسبي ارائه کند. وزير راه و شهرسازي هفته گذشته در يک برنامه تلويزيوني اعلام کرده بود که  با طراحي بسته اجاره‌بها، آرامش بازار مسکن در اين ماه نسبت به ماه گذشته بازگشته است. اين در حالي است که بررسي‌هاي ميداني نشان مي‌دهد نه تنها آرامشي بازنگشته،همچنان در بر همان پاشنه گرانه و استيصال مستاجران مي‌چرخد.

کافي است سري به مشاوران املاک بزنيد و يا در سايت‌هاي واسطه‌اي جستجويي انجام دهيد در مي يابيد که قيمت‌ها همچنان از زور مستاجران بيشتر است. شايد منظور وزير راه و شهرسازي از بسته اجاره بها دستور براي افزايش ۲۵ درصدي و يا تسهيلات بانکي بوده است. در مورد اول همان طور که پيش بيني مي‌شد بازار بي توجه به اين دستور راه خود را رفت و در مورد دوم طبق آمار اعلامي حدود ۱۵ هزار نفر از تسهيلات اجاره استفاده کردند در حالي که حدود ۸ ميليون مستاجر در کشور طبق آخرين آمار داريم. همچنين بانک مرکزي در آخرين گزارش وضعيت بازار مسکن در تير ماه امسال از افزايش ۴۷.۴ درصدي اجاره مسکن در شهر تهران نسبت به تير ماه سال گذشته و ۵۲.۳ درصدي در همه مناطق شهري خبر داده است. به عبارت ديگر در دو سال اخير اجاره بهاي مسکن در تهران ۸۳.۳ درصد افزايش يافته حال آنکه مي‌بايست حداکثر ۴۵ درصد رشد مي‌کرد که نشان دهنده افزايش ۳۷.۳ درصدي اجاره مسکن بيش از سقف تعيين شده ۵ درصدي از سوي نهادهاي سياست گذار بخش مسکن بوده است.

آيا آرامش به بازار اجاره بازگشته؟

بررسي‌ها و تحقيقات ميداني حاکي از آن است که بازار اجاره مسکن به لحاظ بهاي پيشنهادي براي اجاره واحدهاي عرضه‌شده همچنان ملتهب است و اين موضوع نشان‌دهنده تورم شديد در اين بازار است.

واسطه‌هاي ملکي در مناطق مختلف شهر تهران نيز درباره تازه‌ترين شرايط بازار اجاره معتقدند: هم‌اکنون بازار اجاره مسکن شهر تهران در مناطق مختلف با دو ويژگي مهم همراه است که مهم‌ترين آن التهاب و تورم شديد بهاي اجاره است

بررسي‌ها نشان مي‌دهد در تعداد قابل توجهي از فايل‌هاي اجاره مسکن در شهر تهران اجاره‌بهاي پيشنهادي تا دو برابر و در برخي بيشتر از اجاره‌بهاي سال قبل رشد داشته است.

دومين ويژگي فعلي بازار اجاره شهر تهران در تابستان سال جاري، مربوط به کاهش عرضه فايل مسکن اجاره‌اي است. شواهد نشان مي‌دهد عرضه فايل به بازار اجاره در برخي از مناطق و محلات شهر تهران از جمله برخي از مناطق و محله‌هاي مصرفي در تابستان امسال نسبت به تابستان‌ سال‌هاي گذشته کمتر شده که يکي از مهم‌ترين دلايل آن در افزايش عمق رکود ساختماني نهفته است.

به گزارش «آرمان امروز»کاربران خبرآنلاين هم اما نسبت به اين اظهارات واکنش نشان دادند. يکي از کاربران نوشت: دقيقا ما الان تو آرامش کامل ماهي ۵ ميليون به اجاره‌خونه‌مون اضافه شد. از شما و تمامي همکاران محترمتان سپاسگزاريم که ۱۰۰ميليون روي اجاره‌مون نذاشتن و به ۵ تومن راضي شده‌اند.

کاربر ديگري عنوان کرد: من که مستاجرم رو بيرون کردم. واحدم رو تحويل گرفتم و ديگه هرگز تا اين دولت سر کار باشه، اجاره نخواهم داد. چون سال ديگه سران سه قوه مصوبه ميدن که هر مستاجر توي هر واحدي هست، سند مالک رو باطل مي کنيم و سند به نام مستاجر مي زنيم. مگه از جونم سير شدم که به خاطر دوزار پول اجاره، خونه‌ام‌رو از دست بدم؟

کاربري متذکر شد: يه کاري کرديد که ديگه هيچ‌کس خونه‌اش رو اجاره نمي‌ده. الان ۳ ماهه دنبال خونه‌ام. يا قيمت‌ها رو عجيب و غريب بالا مي‌گن يا خونه هاي کاملا فرسوده نشانم مي‌دن. به خدا نمي‌دونم کار کنم، دنباله خونه بگردم، شکم خانواده رو سير کنم، رو پول پيشم بذارم!

يکي از کاربران نوشت: هنوز مردم از رونق ملک نا اميدند!

کاربر ديگري عنوان کرد: البته با نجومي کردن قيمت‌ها و تا سال بعد.

همچنين برخي از گزارش‌هاي ميداني «آرمان امروز» نشان مي‌دهد تقريباً بسياري از صاحب‌خانه‌ها نسبت به تعيين سقف بي اعتنا عمل کردند. يکي از مستاجران در اين زمينه مي گويد صاحبخانه اجاره ۷ ميليون توماني را به ۱۴ ميليون اضافه کرد و البته از ما خواست که از مشاور املاک قيمت را بپرسيم. مشاور املاک قيمت خانه را ۱۷ ميليون تومان عنوان کرد. بنابراين اگر نپردازيم صاحبخانه درخواست تحويل خانه اش را خواهد کرد. اگر بخواهيم وارد چالش هم بشويم غير از اينکه دردسرهاي خودش را دارد به لحاظ شرعي نيز رضايت صاحبخانه براي سکونت ما ايراد خواهد داشت.

پرداخت وام اجاره به حدود ۱۵ هزار نفر تاکنون

از اواسط خرداد که فرآيند ثبت نام متقاضيان تسهيلات کمک وديعه مسکن توسط وزارت راه و شهرسازي آغاز شده تاکنون بيش از ۳۵ هزار نفر براي دريافت وام به بانک‌هاي مربوطه معرفي و حدود ۱۵ هزار نفر اين تسهيلات را دريافت کرده‌اند.

از زمان ابلاغ دستورالعمل تسهيلات کمک وديعه مسکن در نيمه خرداد ماه ۱۴۰۱ تا امروز ۱۰ مرداد تعداد ۳۵ هزار و ۶۱۶ پرونده براي متقاضيان معرفي شده کمک وديعه مسکن به بانک‌هاي مربوطه تشکيل شده که از اين تعداد ۱۴ هزار و ۸۵۰ نفر به ميزان ۸۶۱۶ ميليارد ريال تسهيلات وديعه مسکن خود را دريافت کرده‌اند.

بنا به گفته مهدي صحابي ـ معاون اداره اعتبارات بانک مرکزي، پس از مصوبه شوراي پول و اعتبار سهميه بانکي و استاني به همراه دستورالعمل نحوه پرداخت به نظام بانکي از سوي بانک مرکزي ابلاغ شده است. بر اين اساس متقاضيان دريافت تسهيلات با مراجعه به سامانه وزارت راه و شهرسازي و ارائه اجاره‌نامه کدرهگيري‌دار رسمي مربوط به سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام اوليه را انجام مي‌دهند.

از روز ۱۲ خردادماه ثبت نام دريافت تسهيلات کمک وديعه مسکن آغاز شده است.  اين وام که به منظور حمايت از مستاجران در زمان شيوع کرونا مصوب شده در سال‌هاي ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نيز پرداخت شد. سقف اين تسهيلات در شهر تهران در سال گذشته ۷۰ ميليون تومان بود که امسال به ۱۰۰ ميليون تومان افزايش يافته است.

در سالهاي ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ حدود ۴۵۰ هزار نفر وام اجاره را دريافت کرده‌اند. اين در حالي است که حدود ۸.۵ ميليون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد. عدم اختصاص وام به بسياري از مستاجران، گلايه‌هاي آنها را در پي داشت. به نظر مي‌رسد با توجه به کمبود منابع، ‌ بانک‌ها در پرداخت اين تسهيلات سخت‌گيري‌هايي داشتند. آن‌طور که مديرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي گفته اولويت وام وديعه مسکن با کساني است که قبلا اين وام را دريافت نکرده‌اند.

  • 10
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش