سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۱۱ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۲۸۹
مسکن، راه، عمران

گزارش اجاره‌بها در مناطق مختلف تهران / از اجاره ۵۰ میلیونی تا ۲۰ میلیارد تومانی

اجاره مسکن,فصل اجاره مسکن,بازار مسکن
آگهی‌های ثبت شده در سایت‌های مختلف است که نشان می‌دهد حتی در پایین شهر هم با توجه به شرایط اقتصادی مردم، افزایش قیمت مسکن، بسیار مشهود است.

به  گزارش اکونگار، فصل اجاره مسکن آغاز شده و با شروع این فصل قیمت ها با افزایش عجیبی، کار را برای مستاجران سخت کرده است. هرچند دولت از زمان شیوع کرونا طبق مصوباتی سعی در کنترل قیمت ها و تعیین سقف برای افزایش اجاره داشته اما بازار مسکن بی تفاوت به این مصوبات نرخ گذاری‌ها مسیر خود را طی می‌کند. 

از اجاره‌ی خانه‌ای با ۲۰ میلیارد تومان در زعفرانیه تا اجاره خانه‌ای ۵۰ میلیون تومانی در نازی آباد هر کدام به شکلی از افزایش قیمت‌ مسکن در همان مناطق حکایت دارد. طبق گفته‌های بسیاری از مستاجران در شهر تهران، آنها با توجه به فشار اقتصادی از افزایش قیمت‌ها، نگران مهاجرت به مناطق پایین‌تر و حاشیه شهر هستند.

شمال تهران: هر مالکی صاحب این خانه‌ها نمی‌شود

نمای ظاهری بیشتر این خانه‌ها، خاص همین مناطق است. کوچه پس کوچه‌هایی با شیب‌های تند و ملایم که  اغلب با درختان سرسبز پوشیده شده است. در هر خیابانی که قدم می‌زنیم تفاوت بافت ساختمانی فاحش آن با مناطق پایین‌تر شهر به چشم می‌خورد. اینجا در محله زعفرانیه حتی خانه‌هایی برای فروش خالی هستند که به قول بنگاه‌داران، قیمت‌های بالای آن باعث شده که چند ماهی خالی بماند و مشتری برای فروش ندارد. در کوچه‌های منتهی به پارک ساسان، برج‌های سر به فلک کشیده خودنمایی می‌کند که نمای پنچره‌هایش تمام شهر را زیر نظر دارد. وقتی از جمع جوان‌های داخل این بوستان در مورد ساختمان‌های خاص منطقه می‌پرسیم، باخنده از خانه‌های می‌گویند که حتی بعد از سال‌ها زندگی در این منطقه هنوز برایشان تازه و عجیب است.  همچون عمارت‌های کوچه‌ای در خیابان شیرکوه که در بین محلی‌ها به نبست عیان نشین شهرت دارد. خانه‌هایی دو هزار متری و ویلایی با دیوارهای بلند و سرسبز که هر کسی هم آنجا تردد نمی‌کند.

وارد یکی از بنگاه‌های این خیابان می‌شویم، سالنی بزرگ که زنان و مردان جوان هر کدام پشت باجه منتظر حضور یک مراجعه کننده هستند. زن جوان از قیمت خانه‌های اجاره‌ای منطقه می‌گوید، از ۵۰ میلیون اجاره ماهیانه تا پرداخت دو میلیارد پیش سالیانه. «مثلا در محدوده ولنجک خانه‌ای۳۴۰ متری  با سه میلیارد پیش و ماهی دویست و سی میلیون داریم که البته فول امکانات است. از سالن ورزش و سونا و جکوزی تا سالن اجتماعات و لابی من ۲۴ ساعته که در واقع ساکنین خدمات شبانه روزی دریافت می‌کنند. من خودم ساکن این محله نیستم ولی می‌‌بینم که حتی فقط افراد خاص در این مناطق خانه اجاره می‌کنند و چه برسد به آن که خانه بخرند…چون خانه در این مناطق قیمت قابل توجه دارد، من با پورسانتی که در این یک سال به دست آوردم زندگی‌ام تکان جدی خورده و به زودی صاحب یکی از همین خانه‌ها خواهم شد. راستش همه اینها به دلیل قیمت بالای ملک در این منطقه است…»

بعد از مکالمه با افراد داخل این بنگاه که هر کدام از ارقام میلیاردی در مورد اجاره و رهن خانه در این منطقه حرف می‌زدند، وارد سایت‌های اجاره مسکن می‌شویم. خانه‌ی ۳۶۰ متری در طبقه ششم یک برج باغ ۱۴ طبقه که در هر طبقه یک استخر اختصاصی در تراس قرار دارد. این واحد در زعفرانیه دارای امکاناتی از جمله چند سالن برای ورزش‌های اسکواش، بیلیارد و بدنسازی است و همچنین دارای سالن انواع ماساژ و سوییت مهمان که با مبلغ بیست میلیارد به رهن کامل می‌رسد. قیمت‌ خانه در مناطق بالای تهران تقریبا مشابه است، مثلا؛ خانه دیگر در قیطریه صد متر و دو خواب، مشرف به پارک مشجر، ۷۰۰ میلیون رهن و ۳۵ میلیون ماهانه، به اجاره میرسد.

 با چرخی در سایت‌ها قیمت  خانه‌ی اجاره‌ای مناطقی همچون نیاوران هم تقریبا میلیاردی محاسبه می‌شود، به طور مثال خانه‌ی ۲۴۰ متری دارای جکوزی و برخی امکانات دیگر، پنچ میلیارد و ۸۰۰ میلیون رهن داده می‌شود.

مناطق متوسط شهر: بیشتر ما ساکن همین جاییم

در خیابان‌های حوالی میدان انقلاب، در بین ساختمان‌های تجاری و کتابفروشی‌ها، خانه‌های کلنگی به چشم می‌خورد که آجرها و گل‌های رونده بر روی دیوارهایش از قدمت آن ملک حکایت دارد. البته به دلیل نزدیکی این منطقه با چند دانشگاه مهم، سوییت‌های تک نفره بسیاری رهن و اجاره داده می‌شود. یکی از مستاجرهای این حوالی، که ساکن کوچه‌ای بین چهار راه توحید و میدان انقلاب است، اشاره می‌کند:«من این خانه را ۴۵۰ میلیون رهن کامل کردم، خانه‌ی کوچکی که فقط به درد یک دانشجو می‌خورد چون حتی اتاق هم ندارم. بنظرم سوییت‌های این منطقه به دلیل درخواست بالا، نسبتا گران‌تر از خانه‌های همینجا است. البته این مبلغ که من دادم سال آینده قطعا بیشتر خواهد شد، در حالی که حداقل من تا دو سال دیگر باید در همین منطقه بمانم. امیدوارم گرانی باعث نشود تا به منطقه پایین‌تر کوچ کنم.» در بین کوچه، پس کوچه‌های این محل قدم می‌زنیم و وارد یکی از بنگاه‌های خیابان جمالزاده می‌شویم، مرد میانسال به قیمت اجار خانه در این منطقه اشاره می‌کند:«قیمت‌های این منطقه متفاوت است چون انواع خانه‌ها هم با هم فرق دارد. مثلا خانه با ۴۰۰ میلیون رهن کامل در فایل‌ها دارم تا خانه‌ی یک میلیارد و نیم و ماهی ۲۰ میلیون.

خلاصه دست من باز است که در این مناطق خانه با هر قیمتی به شما پیشنهاد بدهم.» بعد از پایان مکالمه با این بنگاه دار و بررسی قیمت اجاره در سایت‌ها، مشخص می‌شود، قیمت خانه‌های اجاره‌ای این منطقه هم تقریبا به همین شکل است. خانه‌ای ۱۲۰ متری و نو ساز در منطقه جمالزاده با ۵۰۰ میلیون ودیعه و ۲۷ میلیون ماهانه اجاره داده می‌شود. در همین منطقه خانه‌ای ۶۵ متری داری دو خواب، ۱۵۰ میلیون رهن و ۱۸ میلیون اجاره، آگهی شده است. جای دیگر، در حوالی فلکه اول صادقه هم خانه‌ای ۸۴ متری را می‌توان با ۳۰۰ میلیون ودیعه و ۲۴ میلیون ماهایه اجاره کرد. به نظر تقریبا خانه‌های مرکز شهر قیمت‌های نزدیک به هم دارد. خانه‌ای دیگر در منطقه بهجت آباد دارای دو خواب و نوساز و ۱۰۵ متربا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون رهن داده می‌شود.در مناطق شرقی تهران، سمت مجیدیه، خیابان گلبرگ هم، ۵۰۰ میلیون ودیعه و ۱۵ میلیون اجاره ماهیانه، برای خانه‌ای ۸۶ متری و ساخت سال ۱۳۷۰ در طبقه اول ساختمانی چهار طبقه است.

پایین شهر: حتی اینجا هم خانه ارزان نیست

اینجا دولت آباد شهرری است، جای با قدمت در جنوب شهر تهران که کم‌تر شباهتی به مناطق بالای شهر دارد. حتی شمایل خانه‌ها  در بیشتر خیابان‌ها با مناطق مرکز شهر هم تفاوت دارد. وارد خیابان شهادت، در نزدیکی فلکه اول دولت آباد می‌شویم، خانه‌های قدیمی با کوچه‌های تنگ که ساخت و سازهای چند سال اخیر در حال تغییر این بافت است. مرد جوان که مستاجر خانه‌ای نوساز در اطراف فلکه اول است به قیمت خانه‌ی اجاره‌ای خود اجاره می‌کند:« اینجا که ما هستیم خانه با رهن کامل ۶۵۰ میلیون است. البته خانه ما ساخت ۱۳۹۸ است و خانه‌های جدیدتر گران‌تر و خانه‌های قدیمی‌تر هم ارزان‌تر است. من به خانمم بارها گفتم با این قیمت می‌توانیم دو محله بالاتر ولی کمی جمع و جورتر خانه بگیریم ولی بخاطر نزدیکی با مادرش قبول نمی‌کند…» در همین خیابان‌ها می‌چرخیم و وارد یکی از بنگاه‌های اطراف حرم شاه عبدالعظیم می‌شویم، مرد میانسال در این فضای ۱۲ متری بنگاه پشت میز نشسته و پاسخ چند سوال را خیلی کوتاه می‌دهد:«قیمت خانه خیلی بالا رفته، خیلی از خانواده‌ها را می‌شناسم که بخاطر گرانی از این محل رفتند. الان خانه‌ای صد متری و دو خواب در اطراف میدان شهرری داریم که یک میلیارد و ۲۰۰ رهنش است. خانه‌های ارزان‌تر هم داریم ولی به طور کلی رهن و اجاره خیلی بالا رفته، کسی هم که اصلا توان خرید ندارد. مگر کسی که بخواهد ملکی را جا به جا کند….» در بین سایت‌های مختلف، امکانات خانه‌های بالای تهران که استخر، جکوزی، سالن بیلیارد و ماساژ است به خانه‌هایی با قید امکاناتی همچون آیفون تصویری درهای آکاردئونی پایین شهر تغییر می‌کند. یکی از همین خانه‌ها با ۷۰ متر و ساخت ۱۳۹۸ در نزدیکی اتوبان فدائیان اسلام با ۸۰۰ میلیون رهن کامل می‌شود. خانه‌ای دیگر در منطقه شوش تهران با ۳۰۰ میلیون پیش و ماهی ۷ میلیون آگهی شده است. این خانه‌ی ۷۰ متری و دو خواب، طبقه دوم، ساختمانی پنچ طبقه است. خانه‌ای دیگر هم در منطقه خاوران  با ۳۰۰ میلیون رهن و ۵ میلیون اجاره در طبقه سوم ساختمانی پنج طبقه برای اجاره آگهی شده است. این قیمت‌ها بخشی از آگهی‌های ثبت شده در سایت‌های مختلف است که نشان می‌دهد حتی در پایین شهر هم با توجه به شرایط اقتصادی مردم، افزایش قیمت مسکن، بسیار مشهود است.

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش