چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
۲۱:۰۲ - ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۱۲۳۲
اصناف و قیمت ها

۴ برابر شدن قیمت همبرگر در یک سال گذشته/ گرانی ۳۰درصد پلو خورش و ۴۰ درصدی انواع کباب مرغ و گوشت

افزایش قیمت فست فود و غذاهای رستورانی,افزایش قیمت ها در دولت رئیسی
قیمت فست فودها و غذاهای رستورانی در یکسال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش گسترش نیوز، در این روزها شاهد افزایش چشمگیر قیمت همه اقلام اساسی و غیر اساسی هستیم. گرانی پای خود را در همه صنف‌ها باز کرده است و مردم ناراضی از شرایط موجود هستند اما جزء مقایسه قیمت کاری از دستشان بر نمی‌آید.

یک از تغییر قیمت‌های نامحسوسی که رخ داد قیمت فست فود و رستوران‌ها است که با نگاه کردن قیمت‌ها شگفت زده شدیم و هوش از سرمان رفت. فست فودها یکی از پاتوق‌های جوانان است که در پایان روز کاری یا زمانی که عجله دارند با سفارش سریع به غذا می‌رسند. با بررسی‌ها شاهد تغییرات صد درصدی هزینه‌ها و افزایش ۳۰درصدی قیمت‌ غذاهای عرضه شده نسبت به سال گذشته هستیم.

رنج، گوشت قرمز، مرغ و روغن اصلی‌ترین اجزاء غذاهای ایرانی هستند که همگی شامل تغییر در قیمت شده‌اند. شاید تا سال گذشته یک کارمند با حقوق خود حداقل ۵ وعده را به راحتی در رستوران ها می گذراند اما در حال حاضر با کلی حساب کتاب برای خانواده ۴ نفر خود شاید یک شب را بتواند برنامه ریزی کند.

در کنار تفریح غذای حاضری و رستورانی برای برخی افراد به دلیل کمبود وقت ضروری است؛ شاغل بودن همزمان برخی زوج‌ها، باعث شده تا بسیاری از مردم فرصت تهیه غذاهای خانگی را نداشته باشند. در کل جهان خرید فست فود مریدان خود را دارد که انگار برای ما این قلم هم از کار افتاده است.

از آغاز سال تاکنون حتی قیمت نان باگت هم دستخوش تغییر شد و در راستای همین لزوما قیمت های اصلی هم تغییر کردند. قیمت یک سیب زمینی ساده به بیش از ۵۰ هزار تومان رسیده است و علاقه مندان به این خوراکی مورد علاقه هم به مشکل خوردند.

در سال گذشته قیمت یک هات داگ معمولی بین ۱۳ تا ۲۲ هزار تومان بود اما اکنون ۶۷ تا ۷۵ هزار تومان در رستوران‌ها به فروش می‌رسد. همچنین قیمت همبرگر در سال گذشته ۱۸ تا ۳۵ هزار تومان فروخته می شد اما کمترین قیمت در سال جدید برای این غذا ۱۲۰ هزار تومان است.

پیتزا که همیشه مورد علاقه همه است در سال گذشته چیزی حدود ۱۵ تا ۷۵ هزار تومان خریداری می‌شد اما در فست فودی معمولی حداقل‌ترین قیمت پیتزا ۱۳۵ هزار تومان به فروش می رسد و تا ۳۰۰ هزار تومان هم به دست مشتری می‌رسد.

فلافل ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع فست فود حساب می‌شود که در سال گذشته ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان خرید آن قیمت داشت اما اکنون در رستورانی آبادانی چیزی حدود ۳۵ تا ۵۷ هزار تومان با ۴قرص فلافل به فروش می‌رسد. تا سال گذشته بیشتر فلافل فروشی ها شامل سلف رایگان هم بودند تا مشتری هرچقدر مخلفات دلش میخواست برای ساندویچ خود پر می‌کرد ولی الان از این خبرها نیست و اگر باشد هم ۲ برابر آن قیمت ها محاسبه می شود؛ فروشندگان سس را به راحتی در اختیار مشتری می‌گذاشتند اما حال سس‌ها را در پشت پیشخوان خود قایم میکنند تا دست خریدار برای برداشتن بیش از ۱ دانه باز نباشد.

*لازم به ذکر است قیمت های جدول زیر به تومان است.

افزایش قیمت فست فود و غذاهای رستورانی,افزایش قیمت ها در دولت رئیسی

بیشترین و عجیب‌ترین تفاوت قیمت مخصوص استیک است که در سال گذشته ۳۰ تا ۴۳ هزار تومان به فروش می‌رسید اما اکنون در بعضی مغازه‌ها که لاکچری هم به حساب می‌آیند بیش از ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

***

قیمت پلو خورش‌ ۳۰درصد، قیمت انواع کباب مرغ و گوشت ۴۰درصد و قیمت سالادها ۲۰درصد در یک سال گران شد

علی اصغر میرابراهیمی رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس با اشاره به افزایش نرخ کالاهای اساسی و تاثیر آن بر قیمت غذاهای رستورانی، گفت: فروش رستوران‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

افزایش قیمت فست فود و غذاهای رستورانی,افزایش قیمت ها در دولت رئیسی

پس از گران شدن چند باره برنج، گوشت و برخی از اقلام خوراکی شاهد افزایش قیمت غذاهای رستورانی و تهیه غذا ها بودیم. در سال گذشته همزمان با افزایش قیمت مواد غذایی، فروش تهیه غذاها و رستوران ها کاهش پیدا کرده است.

با سری به رستوران‌هایی که غذای سنتی و ایرانی ارائه می‌کنند متوجه می‌شویم این رستوران‌ها هم با تغییر قیمت همراه بودند؛ حداقل تغییر قیمت ها نسبت به سال گذشته ۳۰ تا ۴۰ درصد است. قیمت پلو خورش‌های ایرانی ۳۰درصد، قیمت انواع کباب مرغ و گوشت ۴۰درصد و قیمت سالادها ۲۰درصد بالا رفته است.

با افزایش قیمت‌ها باز هم فروشندگان راضی نیستند و معتقدند اگر انتظار سود قبل را داشته باشند قیمت ها را باید ۶۰ درصد افزایش می دادند که با این وجود هر روز رستوران‌ها خالی‌تر از روز قبل می‌شدند. با وجود نوسانات قیمت در حال حاضر مشتری‌ها جایگاهی در رستوران‌ها ندارند و دغدغه آن‌ها برای خرج کردن مایحتاج اصلی مردم است.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ علی اصغر میرابراهیمی رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس با اشاره به افزایش نرخ کالاهای اساسی و تاثیر آن بر قیمت غذاهای رستورانی، گفت: تورم موجود در کشور بر قیمت روغن، برنج، رب گوجه فرنگی، انواع ادویه، زعفران و .... تاثیر گذاشته است؛ رستوران‌داران نیز مصرف‌کننده محسوب می‌شوند و باید مواد اولیه پخت را با قیمت بالا خریداری کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که نرخ یک پرس غذا در رستوران‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟ تصریح کرد: اتحادیه بر عملکرد واحدهای صنفی نظارت دارد نرخ‌ غذای رستورانی بعد از محاسبه قیمت مواد اولیه (باتوجه به فاکتور روز)، حقوق کارگری، بیمه، مالیات و ۲۰ درصد سود قانونی و ..... به دست می‌آید.

این فعال صنفی ادامه داد: نرخ غذا در واحدهایی که برنج طارم و هاشمی مصرف می کنند با نرخ واحدهایی که برنج خارجی استفاده می‌کنند باید متفاوت باشد.

رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس با اشاره به افت ۲۰ تا ۳۰ درصدی فروش رستوران‌ها، گفت: عدم استقبال از غذای رستورانی بعد از شیوع بیماری کرونا آغاز، تورم موجود و افزایش نرخ غذاهای رستورانی این کاهش تقاضا را تشدید کرد.

این فعال صنفی با بیان اینکه رستوران‌دارانی که با نرخ‌های اقتصادی اقدام به عرضه خوراک می‌کنند از مواد اولیه مرغوب استفاده نمی‌کنند، گفت: با آنالیز ابتدایی قیمت‌ها به نرخ‌های که برخی واحدهایی صنفی برای غذاهای خود درج می‌کنند نخواهیم رسید چگونه ممکن است که مرغ کیلویی ۴۵ تا ۵۰ هزار تومانی و برنج کیلویی تا ۱۰۰ هزار تومانی برای طبخ غذا استفاده کرد اما از سوی دیگرقیمت یه پرس غذا حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان شود؟ اینجاست که تایید می‌شود این واحدها از مواد اولیه نامرغوب استفاده می‌کنند.

  • 10
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش