سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۲۱:۰۲ - ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۱۲۳۲
اصناف و قیمت ها

۴ برابر شدن قیمت همبرگر در یک سال گذشته/ گرانی ۳۰درصد پلو خورش و ۴۰ درصدی انواع کباب مرغ و گوشت

افزایش قیمت فست فود و غذاهای رستورانی,افزایش قیمت ها در دولت رئیسی
قیمت فست فودها و غذاهای رستورانی در یکسال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش گسترش نیوز، در این روزها شاهد افزایش چشمگیر قیمت همه اقلام اساسی و غیر اساسی هستیم. گرانی پای خود را در همه صنف‌ها باز کرده است و مردم ناراضی از شرایط موجود هستند اما جزء مقایسه قیمت کاری از دستشان بر نمی‌آید.

یک از تغییر قیمت‌های نامحسوسی که رخ داد قیمت فست فود و رستوران‌ها است که با نگاه کردن قیمت‌ها شگفت زده شدیم و هوش از سرمان رفت. فست فودها یکی از پاتوق‌های جوانان است که در پایان روز کاری یا زمانی که عجله دارند با سفارش سریع به غذا می‌رسند. با بررسی‌ها شاهد تغییرات صد درصدی هزینه‌ها و افزایش ۳۰درصدی قیمت‌ غذاهای عرضه شده نسبت به سال گذشته هستیم.

رنج، گوشت قرمز، مرغ و روغن اصلی‌ترین اجزاء غذاهای ایرانی هستند که همگی شامل تغییر در قیمت شده‌اند. شاید تا سال گذشته یک کارمند با حقوق خود حداقل ۵ وعده را به راحتی در رستوران ها می گذراند اما در حال حاضر با کلی حساب کتاب برای خانواده ۴ نفر خود شاید یک شب را بتواند برنامه ریزی کند.

در کنار تفریح غذای حاضری و رستورانی برای برخی افراد به دلیل کمبود وقت ضروری است؛ شاغل بودن همزمان برخی زوج‌ها، باعث شده تا بسیاری از مردم فرصت تهیه غذاهای خانگی را نداشته باشند. در کل جهان خرید فست فود مریدان خود را دارد که انگار برای ما این قلم هم از کار افتاده است.

از آغاز سال تاکنون حتی قیمت نان باگت هم دستخوش تغییر شد و در راستای همین لزوما قیمت های اصلی هم تغییر کردند. قیمت یک سیب زمینی ساده به بیش از ۵۰ هزار تومان رسیده است و علاقه مندان به این خوراکی مورد علاقه هم به مشکل خوردند.

در سال گذشته قیمت یک هات داگ معمولی بین ۱۳ تا ۲۲ هزار تومان بود اما اکنون ۶۷ تا ۷۵ هزار تومان در رستوران‌ها به فروش می‌رسد. همچنین قیمت همبرگر در سال گذشته ۱۸ تا ۳۵ هزار تومان فروخته می شد اما کمترین قیمت در سال جدید برای این غذا ۱۲۰ هزار تومان است.

پیتزا که همیشه مورد علاقه همه است در سال گذشته چیزی حدود ۱۵ تا ۷۵ هزار تومان خریداری می‌شد اما در فست فودی معمولی حداقل‌ترین قیمت پیتزا ۱۳۵ هزار تومان به فروش می رسد و تا ۳۰۰ هزار تومان هم به دست مشتری می‌رسد.

فلافل ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع فست فود حساب می‌شود که در سال گذشته ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان خرید آن قیمت داشت اما اکنون در رستورانی آبادانی چیزی حدود ۳۵ تا ۵۷ هزار تومان با ۴قرص فلافل به فروش می‌رسد. تا سال گذشته بیشتر فلافل فروشی ها شامل سلف رایگان هم بودند تا مشتری هرچقدر مخلفات دلش میخواست برای ساندویچ خود پر می‌کرد ولی الان از این خبرها نیست و اگر باشد هم ۲ برابر آن قیمت ها محاسبه می شود؛ فروشندگان سس را به راحتی در اختیار مشتری می‌گذاشتند اما حال سس‌ها را در پشت پیشخوان خود قایم میکنند تا دست خریدار برای برداشتن بیش از ۱ دانه باز نباشد.

*لازم به ذکر است قیمت های جدول زیر به تومان است.

افزایش قیمت فست فود و غذاهای رستورانی,افزایش قیمت ها در دولت رئیسی

بیشترین و عجیب‌ترین تفاوت قیمت مخصوص استیک است که در سال گذشته ۳۰ تا ۴۳ هزار تومان به فروش می‌رسید اما اکنون در بعضی مغازه‌ها که لاکچری هم به حساب می‌آیند بیش از ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

***

قیمت پلو خورش‌ ۳۰درصد، قیمت انواع کباب مرغ و گوشت ۴۰درصد و قیمت سالادها ۲۰درصد در یک سال گران شد

علی اصغر میرابراهیمی رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس با اشاره به افزایش نرخ کالاهای اساسی و تاثیر آن بر قیمت غذاهای رستورانی، گفت: فروش رستوران‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

افزایش قیمت فست فود و غذاهای رستورانی,افزایش قیمت ها در دولت رئیسی

پس از گران شدن چند باره برنج، گوشت و برخی از اقلام خوراکی شاهد افزایش قیمت غذاهای رستورانی و تهیه غذا ها بودیم. در سال گذشته همزمان با افزایش قیمت مواد غذایی، فروش تهیه غذاها و رستوران ها کاهش پیدا کرده است.

با سری به رستوران‌هایی که غذای سنتی و ایرانی ارائه می‌کنند متوجه می‌شویم این رستوران‌ها هم با تغییر قیمت همراه بودند؛ حداقل تغییر قیمت ها نسبت به سال گذشته ۳۰ تا ۴۰ درصد است. قیمت پلو خورش‌های ایرانی ۳۰درصد، قیمت انواع کباب مرغ و گوشت ۴۰درصد و قیمت سالادها ۲۰درصد بالا رفته است.

با افزایش قیمت‌ها باز هم فروشندگان راضی نیستند و معتقدند اگر انتظار سود قبل را داشته باشند قیمت ها را باید ۶۰ درصد افزایش می دادند که با این وجود هر روز رستوران‌ها خالی‌تر از روز قبل می‌شدند. با وجود نوسانات قیمت در حال حاضر مشتری‌ها جایگاهی در رستوران‌ها ندارند و دغدغه آن‌ها برای خرج کردن مایحتاج اصلی مردم است.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ علی اصغر میرابراهیمی رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس با اشاره به افزایش نرخ کالاهای اساسی و تاثیر آن بر قیمت غذاهای رستورانی، گفت: تورم موجود در کشور بر قیمت روغن، برنج، رب گوجه فرنگی، انواع ادویه، زعفران و .... تاثیر گذاشته است؛ رستوران‌داران نیز مصرف‌کننده محسوب می‌شوند و باید مواد اولیه پخت را با قیمت بالا خریداری کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که نرخ یک پرس غذا در رستوران‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟ تصریح کرد: اتحادیه بر عملکرد واحدهای صنفی نظارت دارد نرخ‌ غذای رستورانی بعد از محاسبه قیمت مواد اولیه (باتوجه به فاکتور روز)، حقوق کارگری، بیمه، مالیات و ۲۰ درصد سود قانونی و ..... به دست می‌آید.

این فعال صنفی ادامه داد: نرخ غذا در واحدهایی که برنج طارم و هاشمی مصرف می کنند با نرخ واحدهایی که برنج خارجی استفاده می‌کنند باید متفاوت باشد.

رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس با اشاره به افت ۲۰ تا ۳۰ درصدی فروش رستوران‌ها، گفت: عدم استقبال از غذای رستورانی بعد از شیوع بیماری کرونا آغاز، تورم موجود و افزایش نرخ غذاهای رستورانی این کاهش تقاضا را تشدید کرد.

این فعال صنفی با بیان اینکه رستوران‌دارانی که با نرخ‌های اقتصادی اقدام به عرضه خوراک می‌کنند از مواد اولیه مرغوب استفاده نمی‌کنند، گفت: با آنالیز ابتدایی قیمت‌ها به نرخ‌های که برخی واحدهایی صنفی برای غذاهای خود درج می‌کنند نخواهیم رسید چگونه ممکن است که مرغ کیلویی ۴۵ تا ۵۰ هزار تومانی و برنج کیلویی تا ۱۰۰ هزار تومانی برای طبخ غذا استفاده کرد اما از سوی دیگرقیمت یه پرس غذا حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان شود؟ اینجاست که تایید می‌شود این واحدها از مواد اولیه نامرغوب استفاده می‌کنند.

  • 10
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش