جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
۱۵:۰۳ - ۲۹ دي ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۰۰۱۷۶۳
اصناف و قیمت ها

خبر بد برای سیگاری ها؛ احتمال افزایش ۵۰ درصدی قیمت سیگار!

سیگار,افزایش قیمت سیگار
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی خاطرنشان کرد که در صورت تصویب مالیات نخی برای سیگار، با در نظر گرفتن افزایش سایر هزینه های تولید، سال آینده قیمت پایه سیگار برندهای داخلی و بین المللی به ترتیب ۵۰ و ۳۰ درصد افزایش می یابد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا تاجدار در نشستی خبری بیان کرد :طبق ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه برای سیگار تولید داخل ۱۰ درصد، تولید برندهای بین المللی ۲۵ درصد و واردات سیگار ۴۰ درصد مالیات تعریف شده، ولی کمیسیون تلفیق مجلس تصمیم گرفته برای سال ۱۴۰۰ این مالیات را با مالیات ۵۰ تومانی برای هر نخ سیگار تولید داخل، ۱۰۰ تومانی برای هر نخ سیگار با برند بین المللی و ۱۵۰ تومانی برای واردات هر نخ سیگار جایگزین کند که واحدهای تولید داخل بیش از آن آسیب می بینند به طوریکه این تصمیم بر برندهای تولید داخل اثر ۲۵ درصدی و بر برندهای بین المللی اثر افزایشی ۲۰ درصدی خواهد داشت.

همچنین به گفته وی تا به حال هزینه های گمرکی طبق ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می گردید که این نرخ در بودجه سال آینده ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده که حدود ۵۰۰ هزار تومان بر قیمت هر کارتن سیگار تأثير خواهد داشت. با در نظر گرفتن افزایش هزینه های کارگری و لجستیکی پیش بینی می شود که در صورت تصویب مالیات نخی برای سیگار، در مجموع قیمت پایه( قیمت تمام شده برای تولیدکننده) سیگار برندهای داخلی و بین المللی به ترتیب ۵۰ و ۳۰ درصد افزایش یابد. سیگارهای قاچاق در رده قیمتی سیگارهای داخلی هستند و افزایش قیمت سیگار داخلی در رده هایی که حساس به قیمت هستند باعث روی آوردن مصرف کنندگان به سیگار قاچاق می شود.

او همینطور در مورد سایر عوارض صنعت دخانیات خاطرنشان کرد:در حال حاضر تولیدکنندگان دخانیات ۱۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۱۰ درصد عوارض کالاهای آسیب رسان به سلامت و همچنین به عنوان حق انحصار، تولیدکنندگان داخلی دو درصد قیمت در کارخانه و تولیدکنندگان خارجی ۱۰ درصد نرخ فوب وارداتی( ارزش در بندر مبدا) پرداخت می کنند. مجموع مالیات و عوارض از محل تولید و فروش سیگار  امسال ۳۶۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده بود که بنظر میرسد به علت افزایش قیمت ها بیش از این میزان محقق شود.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که مجموعه وزارت بهداشت و ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور معتقدند سیگار در ایران ارزان است و با افزایش مالیات بر سیگار مصرف کاهش می یابد و برای خزانه نیز یک منبع درآمد است. از طرف دیگر طبق آمارهای مجموعه بهداشتی کشور، مصرف دخانیات سالانه نزدیک به ۶۰ هزار مرگ را در کشور رقم می زند و ضرر ۴۰ هزار میلیارد تومانی برای حوزه سلامت به دنبال دارد، ولی در بین ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت، ایران حداقل میزان مالیات بر محصولات دخانی را دارد و بر این اساس خواستار اصلاح ساختار مالیات بر دخانیات در فصل بودجه هستند.

تاجدار در ادامه با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی تولید سیگار در نیمه اول امسال به علت مشکلات تخصیص ارز و در پی آن افزایش قاچاق، بیان کرد:با عوارض و مالیات فعلی سیگار بیش از ۱۰۰ نوع محصول قاچاق در بازار عرضه می شود که بیش از ۹۲ درصد آن در گرید C و D یعنی در سطح کالاهای تولید داخل است. بدین ترتیب نباید اجازه دهیم یک هپکو یا هفت تپه دیگر در قلب تهران ایجاد شود.

به گفته وی میزان مصرف سیگار قانونی کشور ۵۵ میلیارد نخ در سال گذشته بوده در حالیکه مصرف سیگار در کشور ۷۵ میلیارد نخ است بدین ترتیب ۲۰ میلیارد نخ به صورت قاچاق وارد می شود که با توجه به توزیع و گستردگی آن نمی توان گفت فقط مربوط به کولبران هستند. بدین ترتیب بخش عمده آن از مجاری قانونی ولی به صورت قاچاقی وارد می شود.

برندهای خارجی برای پرداخت مالیات کمتر خود را ایرانی جا می زنند!

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در ادامه از برخی سوءاستفاده ها از نام برندهای داخلی خبر داد و تصریح کرد :باید تعریف درستی از برند داخلی و بین المللی ارائه شود که سوء استفاده نشود بعضی از برندهای بین المللی که سابقه کار چندین سال دارند برند خود را در ایران ثبت می کنند و خود را برند ایرانی معرفی می کنند تا کالای داخلی محسوب شده و مالیات ۱۰ درصدی پرداخت کنند. با این کار برندهای بین المللی قانون را دور زده و برندهای داخلی را نیز زار بازار رقابت حذف می کنند.

دولت به شرکت دخانیات ایران بدهی اخلاقی دارد

تاجدار در پاسخ به گلایه های اخیر شرکت دخانیات ایران درباره فعالیت برندهای بین المللی نیز بیان کرد:از سال ۱۳۹۱ مقرر شد شرکت دخانیات ایران اصلاحات ساختاری انجام شود، وظایف حاکمیتی از آن گرفته و به بخش خصوصی واگذار شود، اما با وجود لغو اختیارات حاکمیتی این شرکت، اصلاحات ساختاری در آن انجام نشده است. از طرف دیگر شرکت دخانیات ایران به علت وظایف حاکمیتی که داشت تا نقطه سر به سر نیرو گرفت که بعد از تغییرات آن و کاهش تولید این شرکت از ۲۰ میلیارد و شش میلیون نخ، نتوانست آن ها را تعدیل کند. به نظر من حاکمیت به شرکت ملی دخانیات یک بدهی اخلاقی دارد و باید به آن کمک کند. پیشنهاد من این است تا ۵ سال هیچ مالیاتی از این شرکت گرفته نشود تا بتواند به رقابت با دیگر شرکت ها برگردد. ولی این درخواست که شرکت های بین المللی هم ذیل شرکت دخانیات قرار بگیرند شدنی نیست، چراکه این شرکت ها به صورت مستقیم در این سرمایه گذاری و واحد تولیدی ایجاد کردند و علت خارج نشدن آنها پس از تحریم ها از ایران هم همین است.

وی در پاسخ به انتقادات این شرکت درباره عدم استفاده شرکت های بین المللی از توتون داخلی نیز خاطرنشان کرد:شرکت ملی دخانیات نیز بین ۶۰ تا ۸۰ درصد از مواد اولیه توتونی خود را وارد می کند. به طور کلی همه واحدهای تولید سیگار در دنیا از توتون های مختلف در کشورهای مختلف تهیه شده استفاده می کنند. به صورت کلی برندهای داخلی بین المللی به صورت یکسان از اقلام داخلی و وارداتی استفاده می کنند. برای مثال کارتن، سلفون و غیره در سال های اخیر داخلی شده، ولی هم چنان کاغذ سیگار از طريق واردات تامین می شود.

  • 15
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش