یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
۰۸:۱۷ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۷۲۳
نفت و انرژی

سرمایه اجتماعی‌ای که سوخت...

افکار عمومی به تکذیب خبرهای بنزینی دولت وقعی نمی‌نهد؛

افزایش قیمت بنزین,قیمت بنزین 1402
افکار عمومی به تکذیب‌های دولت در مورد بنزین وقعی نمی‌نهد؛ زیرا تجربه جمعی ثابت کرده است که از پس این تکذیب‌ها، داستان دیگری در جریان است و چه‌بسا در کمترین زمان ممکن خبرتکذیب شده اجرایی شود. همین عامل سبب می‌شود که مردم در مواجهه با اخبار تغییر سهمیه بنزین یا کم شدن محدوده توزیع و ... هر خبر جدیدی را بپذیرند

توسعه ایرانی نوشت: در حالی که دولت بارها تاکید کرده است که قرار نیست تغییری در نحوه عرضه بنزین رخ دهد، اما هنوز هر اظهارنظری در این زمینه منجر به ایجاد جوی خبری و جنجالی رسانه‌ای می‌شود.

 بنزین بار دیگر در دو روز اخیر بر صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است.

 مصاحبه مقامی از ارومیه، این زمینه را فراهم کرده است. البته تکذیب‌های بعدی نیز هنوز زهر خبر اولیه را نگرفته است. خبری که حالا خبرگزاری‌های همسو با دولت می‌گویند که جدید نیست و روالی قدیمی تلقی می‌شود.

پیش از این مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ارومیه با اشاره به استقبال خوب مردم این منطقه در استفاده از کارت‌های سوخت شخصی، گفت: این کارت‌ها در ابتدای هر ماه ۲۱۰‌ لیتر ۱۵۰ لیتر آزاد و ۶۰ لیتر سهمیه) شارژ می‌شوند البته سهمیه آزاد آن در پایان ماه در صورت استفاده یا عدم استفاده، صفر می‌شود.

احمد مجرد افزود: سهمیه یارانه‌ای ۶۰ لیتری بنزین کارت‌های سوخت شخصی تا ۹ ماه قابل ذخیره است اما سهمیه ۱۵۰ لیتری آزاد شارژ شده پایان هر ماه در صورت عدم استفاده باطل و مجددا در ابتدای ماه بعد شارژ می‌شود.

وی اضافه کرد: در کارت‌های سوخت شخصی افراد علاوه بر سهمیه ۶۰ لیتری یارانه‌ای ماهانه، سهمیه ۱۵۰ لیتری سوخت آزاد نیز شارژ می‌شود و در زمان دریافت سوخت از جایگاه پس از اتمام سهمیه ۶۰ لیتری می‌توانند از سهمیه ۱۵۰ لیتری سوخت آزاد کارت خود استفاده کنند. این در حالی است که روز گذشته تکذیبیه‌ای برای این خبر اعلام شد.

ماجرای سهمیه جدید چیست؟

رضا نواز، سخنگوی صنف جایگاه‌داران در خصوص اینکه‌ آیا در زمینه سهمیه بندی بنزین اتفاق جدیدی رخ داده، گفت: هیچ اتفاق جدیدی در خصوص شارژ کارت‌های سوخت مردم نیفتاده است.

سخنگوی صنف جایگاه‌داران هرگونه سهمیه‌بندی جدید و تغییر قیمت بنزین را تکذیب کرد و گفت: بیش از یک‌سال است که سهمیه بنزین با نرخ آزاد در کارت‌های سوخت شخصی، ۱۵۰ لیتر است و هیچ تغییری در سهمیه‌بندی و یا تغییر قیمت بنزین، نداشته‌ایم.

وی افزود: در تمامی کارت‌های سوخت شخصی، ۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۱۵۰ لیتر بنزین با نرخ آزاد در ابتدای هر ماه شارژ می‌شود و مالک خودرو بعد از استفاده از بنزین سهمیه‌ای، می‌تواند از کارت سوخت شخصی خود برای دریافت بنزین با نرخ آزاد به میزان ۱۵۰ لیتر استفاده کند و اگر باز هم نیاز به خرید بنزین داشت، می‌تواند از کارت سوخت جایگاه‌ها بهره بگیرد.

سخنگوی صنف جایگاه‌داران تصریح کرد: بیش از یک‌سال است که سهمیه بنزین با نرخ آزاد در کارت‌های سوخت شخصی، ۱۵۰ لیتر است و هیچ تغییری در سهمیه‌بندی و یا تغییر قیمت بنزین، نداشته‌ایم.

همچنین جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در این خصوص توضیح داد: در شرایط فعلی هر خودروی شخصی ماهانه ۲۱۰ لیتر بنزین (۶۰ لیتر ۱۵۰۰ تومانی و ۱۵۰ لیتر ۳۰۰۰ تومانی) خواهد داشت، یعنی می‌تواند ۲۱۰۰ کیلومتر در ماه مسافت طی کند. طی کردن مسافت ۲۱۰۰ کیلومتری برای خودروهای شخصی بسیار بیشتر از نیاز هر خودرو است و در واقع تنها اتفاقی که با این تغییر رخ می‌دهد، کاهش قاچاق بنزین از شهرهای مرزی است.

ماجرای بنزین چیست؟

سید محمد حسینی، معاون رئیس‌جمهوری در مصاحبه‎ای صریحا اعلام کرد در سال جاری بنزین و آرد گران نخواهد شد. اما افکار عمومی به این تکذیب‌ها وقعی نمی‌نهد؛ زیرا تجربه جمعی ثابت کرده است که از پس این تکذیب‌ها، داستان دیگری در جریان است و چه‌بسا در کمترین زمان ممکن خبرتکذیب شده اجرایی شود. این ترفند البته بارها  و بارها از سوی مقامات دولتی مورد استفاده قرار گرفته است. از این رو مردم در مواجهه با خبرهای تغییر سهمیه بنزین یا کم شدن محدوده توزیع و ... هر خبر جدیدی را می‌پذیرند.

 یک عرضه‌کننده بنزین در پمپ‌بنزینی در مرکز شهر درباره تغییرات رخ داده و احتمال افزایش قیمت یا کاهش سهمیه گفت: هیچ چیزی حتی برای ما روشن نیست. یک روز خبر جمع‌آوری کارت‌های سوخت برخی جایگاه‌ها به گوش می‌رسد، یک روز الزام به سوختگیری با کارت سوخت شخصی مطرح می‌شود. روزی دیگر درباره سهمیه آزاد در کارت‌ها حرف می‌زنند و همه این‌ها از نظر افکار عمومی تعبیر به تصمیم برای افزایش قیمت بنزین می‎شود.

آیا بنزین در ایران ارزان است؟

سئوال مهمی که این روزها مطرح می‌شود این است؛ آیا بنزین در ایران ارزان است. اگر مبنای این سئوال قیاس قیمت بنزین با کشورهای اطراف و بازارهای جهانی باشد، پاسخ به این سئوال مثبت است اما اگر مبنا در این حوزه قدرت خرید و کشش جایگزینی کالا باشد، باید با تردید به این سئوال پاسخ داد.

به عبارت دیگر در این فضا باید به این نکته توجه داشت که سهم حمل و نقل عمومی در سبد حمل و نقل ایران اندک است و بخش مهمی از حمل و نقل به واسطه خودروهای سبک صورت می‌گیرد. همین مساله سبب می‌شود هزینه خرید بنزین برای دارندگان خودرو مهم باشد  در عین حال بنزین مهمترین سوخت سبد سوختی در ایران تلقی می‌شود و سوخت‌های جایگزین مانند برق و گاز برای خودروهای برقی و گازسوز سهم بسیار اندکی را در این راستا دارند. این مساله سبب شده است بنزین به کالایی استراتژیک و با اهمیت در ایران تبدیل شود. حوادث تلخ در آبان‌ماه سال ۱۳۹۸، در پی افزایش قیمت بنزین نیز نشان می‌دهد تا چه میزان اعتراضات اجتماعی و سیاسی در پی افزایش قیمت بنزین محتمل است.

 در این راستا به نظر می‌رسد سیاست دولت همچنان تایید و تکذیب اخبار در این حوزه باشد.

باران زرین قلم

  • 16
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
به طور يقين خيلى ها مثل تاکسى ها بايد بنزين ليترى ۲۰ هزار تومانى بخرند که اين روى قيمت ها تاثير وحشتناکى خواهد گذاشت
جه ساده دل بودن اجداد ما که هر حرفی را به راحتی باور کردند اما نمی دانستند کدخدا که شایع کرده ماهی های رودخانه کنار امامزاده حرام است به ساده دل بودن مروم می خندد
امیدواریم زودتر این قیمت بنزین را افزایش دهند که تا مردم کارهای باقیمانده را سریعتر به انجام برسانند
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش