۰۷:۳۵ - ۰۱ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۰۰۱۳
نفت و انرژی

بیشترین رشد روزانه قیمت طلای سیاه در سال ۲۰۱۹ رقم خورد

پرش نفت با سقوط پهپاد

سقوط پهپاد آمریکا در خلیج فارس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی

همزمان با افزایش تنش میان ایران و آمریکا در آب‌های نزدیک به تنگه هرمز در پنج‌شنبه گذشته قیمت دو نفت شاخص بازار بیشترین رشد روزانه را از ابتدای سال‌جاری میلادی به ثبت رساندند. بامداد این روز یک فروند پهپاد آمریکایی پس از نقض حریم هوایی ایران، توسط نیروی هوافضای سپاه‌پاسداران مورد اصابت قرار گرفت. با انهدام این پهپاد به‌عنوان نشانه‌ای از بالاگرفتن تنش‌ها در منطقه، شاخص نفت خام برنت ۳/ ۴ درصد و شاخص نفت خام آمریکا نیز ۳/ ۵ رشد روزانه را به ثبت رساندند. رشد قیمت طلای سیاه در معاملات روز گذشته و تحت‌تاثیر افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک ادامه داشت. انفجار این پهپاد پس از حمله به دو نفتکش در آب‌های دریای عمان (که منشأ آنها مشخص نشده)، دومین تنش جدی طی یک هفته گذشته در نزدیکی تنگه هرمز بوده است. روزانه حدود ۱۷ میلیون بشکه نفت خام از مسیر تنگه هرمز راهی بازارهای جهانی می‌شود. کارشناسان انتظار دارند با جدی شدن تنش‌های ژئوپلیتیک در اطراف این شاهراه نفتی، قیمت‌ها به راحتی به محدوده ۱۰۰ دلار بر بشکه صعود کنند. معامله‌گران بازار آتی نفت خام حدود یک ماه پیش از این، زیر سایه تحریم نفتی آمریکا علیه ایران و افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک منطقه با محوریت ایران و آمریکا، شرط‌بندی بر سر نفت ۱۰۰ دلاری را در معاملات آغاز کرده بودند.

تنش در آب‌های نزدیک به تنگه هرمز بار دیگر بازار نفت را به واکنش وادار کرد. بامداد پنج‌شنبه گذشته، پس از آنکه به گفته مقامات نظامی ایران، یک پهپاد جاسوسی آمریکا حریم هوایی ایران در منطقه خلیج فارس را نقض کرد، هدف حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه‌پاسداران قرار گرفت. در پی این حمله در نزدیکی منطقه کوه‌مبارک که باعث انهدام کامل این پهپاد شد؛شاخص نفت خام برنت روز پنج‌شنبه را با افزایش قیمت ۳/ ۴ درصدی به پایان برد و نفت خام آمریکا نیز در نهایت ۳/ ۵ درصد رشد کرد.

این میزان رشد قیمت برای این دو شاخص، بزرگ‌ترین رشد روزانه قیمت از ابتدای امسال بوده است. با این حال برخی کارشناسان با اشاره به شدت گرفتن تنش‌ها در منطقه خلیج فارس، رشد بیشتر قیمت‌ها و رسیدن آن به ۱۰۰ دلار را نیز مطرح می‌کنند.   نگرانی از جدی‌تر شدن تنش‌ میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس، جایی که تنگه هرمز در آن قرار دارد، علت اصلی نگرانی فعالان بازار از ایجاد اختلالی جدی در عرضه نفت و جهش قیمت‌ها است. در این زمینه انتشار اخباری مبنی بر دستور دونالد ترامپ برای «حمله‌ای محدود به ایران» نیز مزید بر علت برای افزایش نگرانی‌ها شد. روزنامه نیویورک تایمز و خبرگزاری آسوشیتدپرس دو منبع خبری بودند که به نقل از منابع آگاه، دستور حمله محدود به مواضع ایران را تایید کردند. طبق گزارش‌های موجود، این دستور که قرار بود بامداد جمعه (هفت عصر به وقت واشنگتن) اجرایی شود، بعدا و در حالی که مراحل اولیه را پشت سر می‌گذاشت از سمت ترامپ پس گرفته شد.

 هنوز مشخص نیست علت توقف این دستور چیست و آیا پس گرفتن آن به معنای کنار گذاشته شدن آن است یا صرفا به تعویق افتادنش. در حال حاضر این موضوع تبدیل به یک نا اطمینانی برای بازار نفت شده است. در عین حال حمله حوثی‌های یمن به یک نیروگاه در عربستان سعودی نیز (که سومین تهدید زیرساخت‌های این کشور در یک هفته بود)، به نگرانی‌ها دامن زد. در کنار این دو علت ژئوپلیتیک، به گزارش بلومبرگ با تقویت احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا برای نخستین بار از ۲۰۰۸ به این سو، امیدها به افزایش تقاضا برای نفت نیز بیشتر و تبدیل به دلیلی برای افزایش قیمت‌ها شده است.

در این میان، انتشار اخباری مبنی بر دیدار روسای جمهور چین و آمریکا در اجلاس جی ۲۰ در ژاپن برای از سر گرفتن مذاکرات تجاری، روزنه‌ای از امید به تقویت تقاضا را پیش روی فعالان بازار گشود.   به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته و تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶:۳۰ به وقت تهران) نفت روند صعودی خود را همچنان حفظ کرد و هر بشکه نفت خام برنت با رشد ۸۵ سنتی در بشکه، به ۳۰/ ۶۵ دلار بر بشکه رسید. رشد این نفت شاخص بازار در ساعاتی از روز گذشته به بیش از یک دلار بر بشکه نیز رسید. هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۵۳ سنت رشد قیمت داشت و ۶۰/ ۵۷ دلار بر بشکه را به ثبت رساند. بازار جهانی نفت اوایل این ماه با ثبت افت قیمت‌هایی بیش از ۲۰ درصد، علائم ورود به وضعیت خرسی را به خود دیده بود با این حال افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، بازار را از این فاز دور کرد. به این ترتیب شاخص نفت خام آمریکا، از اواسط هفته گذشته تا کنون بیش از ۱۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرد.

 انهدام یک پهپاد آمریکایی در آب‌های اطراف تنگه هرمز، دومین تنش جدی در این منطقه طی یک هفته بوده است. درست پنج‌شنبه یک هفته قبل (۲۳ خرداد) دو نفتکش حامل فرآورده‌های نفتی، در آب‌های دریای عمان هدف حمله‌ قرار گرفتند. مقامات کشورمان در حالی این حمله‌ها را متهم و با اشاره به همزمانی این حمله‌ها با حضور نخست‌وزیر ژاپن در ایران برای میانجیگری میانواشنگتن و تهران آن را محکوم کردندو در سوی مقابل رئیس‌جمهوری آمریکا و متحدانش، بر دست داشتن ایران در این حملات اصرار داشتند. به این ترتیب تنش‌های سیاسی و نظامی میان ایران در مهم‌ترین منطقه دنیا به لحاظ تامین نفت خام، از مهم‌ترین سرخط‌های اخبار نفتی بوده است.

بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری؟

 افزایش پیش‌بینی‌ها از قیمت نفت از دیگر واکنش‌هایی است که می‌توان این روزها از سوی کارشناسان و موسسات بین‌المللی مشاهده کرد. از جمله موسسه سیتی‌گروپ در تازه‌ترین گزارش خود به احتمال افزایش قیمت شاخص نفت خام برنت به ۷۵ دلار بر بشکه در پی تقویت عوامل بنیادین و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه اشاره کرده است. در این میان تحلیلگر TD Securities علاوه بر تاکید بر افزایش قیمت‌ها در نیمه دوم سال جاری میلادی، عقیده دارد چنانچه افزایش تنش‌ها موجب قطع جریان نفت از تنگه هرمز «حتی برای یک دوره کوتاه‌مدت» شود، این اتفاق هراس بازار و جهش قیمت‌ها به ۱۰۰ دلار بر بشکه را در پی خواهد داشت.

بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری، انتظاری است که از زمان خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق بین‌المللی برجام بارها از سوی کارشناسان مطرح شده است. هرچند این انتظار تا کنون برآورده نشده و قیمت نفت در ماه‌های اخیر و زیر فشار تنش‌های تجاری میان آمریکا و چیندچار کاهش نیز شده بود، حالا و با سرنگونی یک پهپاد آمریکایی در آب‌های نزدیک به تنگه هرمز، احتمال بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری بار دیگر قوت گرفته است. تفاوت انتظار برای نفت ۱۰۰ دلاری که همزمان با خروج آمریکا از برجام مطرح می‌شد و آنچه حالا کارشناسان انتظار دارند، در این است که دولت آمریکا در پی فشار بر صادرات نفت خام ایران به منظور صفر کردن آن، بابت پر کردن جای خالی نفت ایران از سوی عربستان و متحدانش نگرانی نداشت. از همین رو، برخی کارشناسان بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری را غیرمحتمل می‌دانستند. اما حالا و با بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا در آب‌های اطراف تنگه هرمز، احتمال اختلال عرضه‌ای بزرگ‌تر از آنچه از سمت ایران و تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا انتظار می‌رفت، وجود دارد. آخرین برآوردها میزان عبور نفت از تنگه هرمز را حدود ۱۷ میلیون بشکه در روز عنوان می‌کنند. تنگه هرمز همچنین مسیر اصلی عبور نفت تولید شده در عربستان و عراقبه‌عنوان دو تولیدکننده بزرگ اوپک است.

به این ترتیب به نظر نمی‌رسد حتی «رضایت بسیار بالای آمریکا» از عربستان سعودی در زمینه حفظ تعادل در عرضه، بتواند نگرانی‌های عمیق بازار نفت از بروز اختلال‌های احتمالی جدی‌تر را کاهش دهد. به گزارش رویترز، برایان‌هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که روز گذشته در عربستان سعودی مشغول دیدار با وزیر دفاع عربستان و گفت‌وگو با او درباره ایران بود، از همکاری سازنده سعودی‌ها با آمریکا در زمینه تامین نفت مورد‌نیاز بازار ابراز رضایت کرد. با این حال نه تنها این ابراز رضایت نمی‌تواند به دلهره بازار پایان دهد، بلکه بررسی عملکرد تولید نفت عربستان سعودی نشان می‌دهد این بار آنها پاسخی درخور به درخواست آمریکا برای افزایش تولید نداده‌اند. آمار تولید اوپک در ماه مه نشان می‌دهد عربستان در این ماه روزانه ۹ میلیون و ۶۹۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است که ۷۶ هزار بشکه نسبت به ماه آوریل کاهش داشته است. بر اساس گزارش‌های موجود، کارشناسان انتظار دارند تنش‌های میان آمریکا و ایران در کوتاه‌مدت قابل حل و فصل نباشد. این موضوع نبود اطمینان‌ها در بازار نفت را افزایش داده است. هدف قرار گرفتن یک فروند پهپاد آمریکایی، تازه‌ترین و جدی‌ترین تنش میان ایران و آمریکا است. مقامات ایران در حالی عقیده دارند این پهپاد وارد حریم هوایی ایران شده بود که مقامات آمریکایی مدعی‌اند این پرنده ۳۴ کیلومتر دورتر از ساحل ایران در حال پرواز بوده است.

  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 15 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید