یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۸۹

معرفی رشته فیزیوتراپی و گرایش های آن/ آشنایی با بازار کار رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی,ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی,گرایش های رشته فیزیوتراپیهدف رشته فیزیوتراپی کاهش عوارض بیماریها و درمان کردن بیماری هاست
رشته فیزیوتراپی در ایران در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. یکی از عواملی که بر رشد بازار کار رشته فیزیوتراپی تأثير دارد، رشد جمعیت سالمندان است. به دلیل آن که سالمندان جزء اقشاری هستند که بیش از دیگران به انجام حرکات توانبخشی احتیاج دارند.

کلمه فیزیوتراپی

کلمه فیزیوتراپی از دو قسمت تشکیل شده است که به معنی عوامل فیزیکی و درمان است که در واقع فیزیوتراپی همان طب فیزیکی است که برعکس خیلی از رشته های دیگر با مواد شیمیایی و داروها کار ندارند و با استفاده از عوامل مکانیکی و فیزیکی بیماران را درمان می کنند. برای توانبخشی به بیماران نقش بسیار تاثیرگذاری را در جامعه ایفا می کنند و از ناتوان شدن اشخاص در تصادفات و حادثه ها جلوگیری می کنند.

رشته فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی یکی از رشته های توانبخشی است و توانبخشی مجموعه اقداماتی است که برای یک شخص معلول یا بیمار انجام می دهد تا تشخیص بتواند از نظر جسمی- روانی- اجتماعی حداکثر توانائی و استقلال خود را به دست آورد و زندگیش را به حد طبیعی نزدیک سازد. برخی از حوادث سبب میشوند که اندام حرکتی انسان ناتوان شوند و از کار بیفتند و برای بهبود این وضعیت فیزیوتراپیست ها وارد عمل می شوند.

اهداف رشته فیزیوتراپی

هدف رشته فیزیوتراپی تقلیل عوارض بیماریها و درمان کردن بیماری ها و همینطور از بین بردن عواملی است که سبب محدود شدن و ناتوان شدن دامنه حرکت بیماران می شود.

هدف از ارائه رشته فیزیوتراپی در دانشگاه ها، تربیت متخصصانی است که بتوانند بر اساس دستورات پزشک، به درمان فیزیکی بیماران بپردازند. من جمله صدماتی که به وسیله طب فیزیکی قابل معالجه هستند عبارتند از: بیماری های مفصلی، روماتیسمی، ضایعات ورزشی و ….

معرفی رشته فیزیوتراپی,رشته فیزیوتراپی,آشنایی با رشته فیزیوتراپیدانشجویان رشته فیزیوتراپی باید روحیه روبرو شدن با انواع بیماران را داشته باشند

جایگاه رشته فیزیوتراپی

در جوامع توسعه یافته رشته فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست ها از جایگاه بالایی بهره مند هستند؛ علت این امر آن است که این شاخه از علم بدون استفاده از دارو و اعمال سنگین جراحی و با استفاده از تجهیزات مکانیکی، نور، آب، روش های فیزیکی و محیطی، پرتوهای پر انرژی نور، پرتوهای فروسرخ، پرتوهای یو وی « UV»،  برق، جریان های الکتریکی و فرکانس های فراصوتی با استفاده از روش هایی مانند تمرین تراپی، الکتروتراپی بر مهارت های ورزشی و ماساژ به درمان بیماران که دچار اختلال های ماهیچه ای، اسکلتی، عصبی، نقص ایمنی مادرزادی و غیره هستند کمک می کنند. با توجه به توضیحات ذکر شده یک فیزیوتراپیست باید به قوانین فیزیکی تسلط زیادی داشته باشد.

توانایی های لازم جهت تحصیل در رشته فیزیوتراپی

نخستین موردی که برای یک دانشجوی رشته فیزیوتراپی بسیار حائز اهمیت است، توانایی جسمی و روحی وی است. این مؤلفه تقریباً برای تمام رشته های پزشکی، پیراپزشکی و مانند آن ها اجباری است. دانشجویان رشته فیزیوتراپی با انواع مختلفی از بیماران سر و کار دارند که امکان دارد دچار بیماری های عفونی باشند، عقب مانده ذهنی یا جسمی باشند و …. از همین رو باید روحیه روبرو شدن با آن ها را داشته باشند.

در مورد تیپ شخصیتی برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی باید بگوییم که بهتر است یک تست شخصیت شناسی معتبر بدهید که ببینید چه تیپ شخصیتی دارید. ۱۶ تیپ شخصیتی گوناگون در آدم های مختلف وجود دارد. به عنوان مثال تیپ های شخصیتی ENFP – ISFP –ESFP –ESFJ –INFP می توانند برای یک فیزیوتراپی موفق تر باشند.

بازار کار رشته فیزیوتراپی,تعداد کل واحدهای درسی رشته فیزیوتراپی,رشته فیزیوتراپیرشته فیزیوتراپی به ارزیابی دقیق آسیب های ورزشی می پردازد

تعداد کل واحدهای درسی رشته فیزیوتراپی

- دروس عمومی: ۲۰ واحد

- دروس پایه: ۴۷ واحد

- دروس تخصصی: ۴۴ واحد

- کارآموزی درعرصه: ۲۴ واحد

مقاطع تحصیلی و گرایش های رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی دارای سه مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری است.

 مدت تحصیل در دوره کارشناسی رشته فیزیوتراپی ۴ سال و در دوره کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی ۲ سال می باشد.

۱. مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی در کشور ایران در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. کارشناسان فیزیوتراپی در ایران همیار افراد معلول و بیماران هستند و افرادی که محدودیت جسمی و حرکتی داشته با کمک فیزیوتراپیست ها میتوانند تا حدودی استقلال جسمی روحی و اجتماعی خود را بازیابند.

دروس فیزیولوژی عمومی، فیزیولوژی عصب و عضله، تشریح سر و گردن و تنه، بیوشیمی و داروشناسی، تشریح اندام فوقانی، تشریح اندام تحتانی، تشریح سطحی، تشریح اعصاب، بافت شناسی، آسیب شناسی، روانشناسی عمومی و بیماران،  بیماری های قلبی و عروقی، ژنتیک، بیماری های مغز و اعصاب، ارتوپدی، جراحی عمومی، بیماری های روماتیسمی و پوستی، روانپزشکی، مدیریت بخش فیزیوتراپی، رادیولوژی، کمک های اولیه، زبان تخصصی، اصول توانبخشی و فیزیوتراپی، فیزیوتراپی در بیماری های اعصاب، فیزیوتراپی در بیماری های قلبی و عروقی، فیزیوتراپی در بیماری های پوستی و روماتیسمی، فیزیوتراپی در بیماری های ارتوپدی، فیزیوتراپی در بیماری های جراحی، کینزیولوژی و بیومکانیک، اصول تمرین درمانی، روش های اختصاصی تمرین درمانی، الکتروتراپی، وسایل کمکی و اندام های مصنوعی، درمان های دستی، درمان مبتنی بر شواهد،  اخلاق حرفه ای، ارزشیابی دستگاه اسکلتی عضلانی جزء دروس پایه و تخصصی لیسانس رشته فیزیوتراپی هستند که اشخاص بعد از اخذ مدرک لیسانس رشته فیزیوتراپی میتوانند به عنوانِ فیزیوتراپیست مشغول بکار شوند.

۲. مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی

کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی یکی از رشته های توان بخشی می باشد. این دوره به مجموعه اقداماتی که در جهت ارزیابی، شناسایی و درمان بیماران کم توان و ناتوان جسمی انجام می شود، می پردازد. درمان های رشته فیزیوتراپی حاوی استفاده از تجهیزات فیزیکی مانند نور، ورزش، اشعه فرابنفش و اشعه مادون قرمز، گرما و جریانات الکتریکی، به کارگیری مانورهای دستی، تمرین درمانی، هیدروتراپی و فرا صوتی می باشد. دانش آموختگان رشته فیزیوتراپی با توجه به مهارت هایی که در طی این دوره کسب می نمایند، میتوانند به جلوگیری، درمان، مشاوره و آموزش بیماران و انجام امور پژوهشی بپردازند.

رشته فیزیوتراپی ,رشته فیزیوتراپی چیست,گرایش های رشته فیزیوتراپیدر جوامع توسعه یافته رشته فیزیوتراپی از جایگاه بالایی بهره مند هستند

تغذیه ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، الکترومیوگرافی، آسیب های ورزشی، اصول فیزیولوژی تمرین درمانی، فیزیوتراپی در آسیب های ورزشی، کارورزی بالینی، فیزیوتراپی آسیب های ورزشی، سمینار و پایان نامه از واحدهای تخصصی اجباری فوق لیسانس رشته فیزیوتراپی ورزشی است.

ای ام جی پیشرفته، فیزیولوژی قلب و عروق و تنفس، فیزیولوژی پیشرفته عصب و عضله، تجزیه و تحلیل فعالیت های ورزشی در سطح پیشرفته از دروس تخصصی اختیاری فوق لیسانس رشته فیزیوتراپی ورزشی هستند.

۳. مقطع دکتری فیزیوتراپی

دكترای رشته فیزیوتراپی به دوره ای اطلاق می شود كه تحصیلات بالاتر از كارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی را شامل شود و مقصود از ایجاد آن تربیت افرادی متخصص و مسلط به مطالب علمی و قادر به انجام پژوهش در رشته مربوطه میباشد تا با بكارگیری روشهای توسعه یافته تحقیق و درمان در این رشته آگاهی، كارآیی و مهارت علمی و عملی بالاتری را جهت آموزش، پژوهش به دست آورند. حداكثر بازه زمانی مجاز تحصیل (آموزشی پژوهشی) ۵/۴ سال است. درصورتیكه دانشجو در برهه زمانی مجاز تحصیل نتواند دروس خود را به پایان رسانیده و از رساله خود دفاع نماید از ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی محروم می شود.

آنالیز سیستم های حسی و حرکتی، آناتومی و فیزیولوژی پیشرفته، سیستم قلبی ریوی، کنترل حرکت، فیزیوتراپی در ضایعات عضلانی اسکلتی، فیزیوتراپی در آسیب های ورزشی، بیوشیمی، فارماکولوژی در توانبخشی، بافت شناسی، آشنایی با حیوانات آزمایشگاهی، بیومکانیک بافتی، درمان های دستی من جمله واحدهای انتخابی دوره دکتری فیزیوتراپی هستند.

اصول فیزیکی تمرین درمانی، فیزیولوژی پیشرفته اعصاب و عضلات، بیومکانیک کار، الکتروفیزیولوژی، سمینار و رساله از واحدهای تخصصی اجباری دکتری رشته فیزیوتراپی هستند. 

کار کارشناس رشته فیزیوتراپی چیست؟

خیلی از اتفاقات و حادثه ها سبب می شود که یکسری از اندام های حرکتی انسان از حرکت بایستند. فیزیوتراپ با انجام حرکت هایی که مبنای علمی دارد و استفاده از وسیله هایی که جریان حرکت را بهتر می کند، به کمک این اشخاص می آید. یک فیزیوتراپیست یا کارشناس رشته فیزیوتراپی باید شنونده خوبی باشد و صبر داشته باشد. چون در آخر با بیماران مختلفی من جمله افردی که دچار سکته مغزی شدند یا عقب ماندگی ذهنی دارند سر و کار دارد و نتیجه کار بتدریج ظاهر می شود.

بازار کار رشته فیزیوتراپی,رشته فیزیوتراپی,ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپیرشته فیزیوتراپی با برخی از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مرتبط است

بازار کار و موقعیت های شغلی رشته فیزیوتراپی

افرادی که از رشته فیزیوتراپی، فارغ التحصیل میشوند، از نظر اشتغال نگرانی نخواهند داشت. 

یکی از عواملی که بر رشد بازار کار رشته فیزیوتراپی اثر دارد، رشد جمعیت سالمندان است. به این دلیل که سالمندان جزء اقشاری هستند که بیش از افراد دیگر به انجام حرکات توانبخشی احتیاج دارند. براین اساس با توجه به افزایش تعداد آنها و گذر زمان، آینده شغلی فیزیوتراپیست ها بیشتر تضمین می شود.

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های دولتی بسیاری از استان ها و در دانشگاه های پیام نور، غیر انتفاعی و .. وجود ندارد. در نتیجه بازار کار رشته فیزیوتراپی نسبتا مناسب است.

در برخی کشورهای توسعه یافته مانند ایالت متحده آمریکا، استرالیا، رشته فیزیوتراپی بازار کار خوبی دارد و به عنوان مثال در کشوری مانند امریکا رشد استخدامی فیزیوتراپیست ها بیش از میزان رشد استخدامی میانگین شغل های آن کشور است و همین نشان میدهد که احتیاج به فیزیوتراپیست آنجا هم زیاد است.

محل کار فیزیوتراپیست ها

فیزیوتراپیست ها در بیمارستان ها، درمانگاه ها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مراکز سالمندان، باشگاه های ورزشی، حتی فیزیوتراپیست مدرسه، در منزل افرادی که جابجاییشان دشوار هست و سازمانهای مربوط به توانبخشی میتوانند کار کنند. اکنون غیر از اینها کسانی که چند سال سابقه کار دارند میتوانند کلینیک خصوصی فیزیوتراپی هم تأسیس کنند که برای مراکز استان ها ۶ سال سابقه کار و برای شهرهای دیگر ۳ سال سابقه کار لازم دارد. فیزیوتراپیست هایی که داخل بیمارستان ها یا مراکز درمانی کار میکنند معمولاً تمام وقت هستند ولی کسی که مطب شخصی دارد ساعت کاریش دست خودش است.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 14
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش