یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۸۹

معرفی رشته فیزیوتراپی و گرایش های آن/ آشنایی با بازار کار رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی,ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی,گرایش های رشته فیزیوتراپیهدف رشته فیزیوتراپی کاهش عوارض بیماریها و درمان کردن بیماری هاست
رشته فیزیوتراپی در ایران در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. یکی از عواملی که بر رشد بازار کار رشته فیزیوتراپی تأثير دارد، رشد جمعیت سالمندان است. به دلیل آن که سالمندان جزء اقشاری هستند که بیش از دیگران به انجام حرکات توانبخشی احتیاج دارند.

کلمه فیزیوتراپی

کلمه فیزیوتراپی از دو قسمت تشکیل شده است که به معنی عوامل فیزیکی و درمان است که در واقع فیزیوتراپی همان طب فیزیکی است که برعکس خیلی از رشته های دیگر با مواد شیمیایی و داروها کار ندارند و با استفاده از عوامل مکانیکی و فیزیکی بیماران را درمان می کنند. برای توانبخشی به بیماران نقش بسیار تاثیرگذاری را در جامعه ایفا می کنند و از ناتوان شدن اشخاص در تصادفات و حادثه ها جلوگیری می کنند.

رشته فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی یکی از رشته های توانبخشی است و توانبخشی مجموعه اقداماتی است که برای یک شخص معلول یا بیمار انجام می دهد تا تشخیص بتواند از نظر جسمی- روانی- اجتماعی حداکثر توانائی و استقلال خود را به دست آورد و زندگیش را به حد طبیعی نزدیک سازد. برخی از حوادث سبب میشوند که اندام حرکتی انسان ناتوان شوند و از کار بیفتند و برای بهبود این وضعیت فیزیوتراپیست ها وارد عمل می شوند.

اهداف رشته فیزیوتراپی

هدف رشته فیزیوتراپی تقلیل عوارض بیماریها و درمان کردن بیماری ها و همینطور از بین بردن عواملی است که سبب محدود شدن و ناتوان شدن دامنه حرکت بیماران می شود.

هدف از ارائه رشته فیزیوتراپی در دانشگاه ها، تربیت متخصصانی است که بتوانند بر اساس دستورات پزشک، به درمان فیزیکی بیماران بپردازند. من جمله صدماتی که به وسیله طب فیزیکی قابل معالجه هستند عبارتند از: بیماری های مفصلی، روماتیسمی، ضایعات ورزشی و ….

معرفی رشته فیزیوتراپی,رشته فیزیوتراپی,آشنایی با رشته فیزیوتراپیدانشجویان رشته فیزیوتراپی باید روحیه روبرو شدن با انواع بیماران را داشته باشند

جایگاه رشته فیزیوتراپی

در جوامع توسعه یافته رشته فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست ها از جایگاه بالایی بهره مند هستند؛ علت این امر آن است که این شاخه از علم بدون استفاده از دارو و اعمال سنگین جراحی و با استفاده از تجهیزات مکانیکی، نور، آب، روش های فیزیکی و محیطی، پرتوهای پر انرژی نور، پرتوهای فروسرخ، پرتوهای یو وی « UV»،  برق، جریان های الکتریکی و فرکانس های فراصوتی با استفاده از روش هایی مانند تمرین تراپی، الکتروتراپی بر مهارت های ورزشی و ماساژ به درمان بیماران که دچار اختلال های ماهیچه ای، اسکلتی، عصبی، نقص ایمنی مادرزادی و غیره هستند کمک می کنند. با توجه به توضیحات ذکر شده یک فیزیوتراپیست باید به قوانین فیزیکی تسلط زیادی داشته باشد.

توانایی های لازم جهت تحصیل در رشته فیزیوتراپی

نخستین موردی که برای یک دانشجوی رشته فیزیوتراپی بسیار حائز اهمیت است، توانایی جسمی و روحی وی است. این مؤلفه تقریباً برای تمام رشته های پزشکی، پیراپزشکی و مانند آن ها اجباری است. دانشجویان رشته فیزیوتراپی با انواع مختلفی از بیماران سر و کار دارند که امکان دارد دچار بیماری های عفونی باشند، عقب مانده ذهنی یا جسمی باشند و …. از همین رو باید روحیه روبرو شدن با آن ها را داشته باشند.

در مورد تیپ شخصیتی برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی باید بگوییم که بهتر است یک تست شخصیت شناسی معتبر بدهید که ببینید چه تیپ شخصیتی دارید. ۱۶ تیپ شخصیتی گوناگون در آدم های مختلف وجود دارد. به عنوان مثال تیپ های شخصیتی ENFP – ISFP –ESFP –ESFJ –INFP می توانند برای یک فیزیوتراپی موفق تر باشند.

بازار کار رشته فیزیوتراپی,تعداد کل واحدهای درسی رشته فیزیوتراپی,رشته فیزیوتراپیرشته فیزیوتراپی به ارزیابی دقیق آسیب های ورزشی می پردازد

تعداد کل واحدهای درسی رشته فیزیوتراپی

- دروس عمومی: ۲۰ واحد

- دروس پایه: ۴۷ واحد

- دروس تخصصی: ۴۴ واحد

- کارآموزی درعرصه: ۲۴ واحد

مقاطع تحصیلی و گرایش های رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی دارای سه مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری است.

 مدت تحصیل در دوره کارشناسی رشته فیزیوتراپی ۴ سال و در دوره کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی ۲ سال می باشد.

۱. مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی در کشور ایران در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. کارشناسان فیزیوتراپی در ایران همیار افراد معلول و بیماران هستند و افرادی که محدودیت جسمی و حرکتی داشته با کمک فیزیوتراپیست ها میتوانند تا حدودی استقلال جسمی روحی و اجتماعی خود را بازیابند.

دروس فیزیولوژی عمومی، فیزیولوژی عصب و عضله، تشریح سر و گردن و تنه، بیوشیمی و داروشناسی، تشریح اندام فوقانی، تشریح اندام تحتانی، تشریح سطحی، تشریح اعصاب، بافت شناسی، آسیب شناسی، روانشناسی عمومی و بیماران،  بیماری های قلبی و عروقی، ژنتیک، بیماری های مغز و اعصاب، ارتوپدی، جراحی عمومی، بیماری های روماتیسمی و پوستی، روانپزشکی، مدیریت بخش فیزیوتراپی، رادیولوژی، کمک های اولیه، زبان تخصصی، اصول توانبخشی و فیزیوتراپی، فیزیوتراپی در بیماری های اعصاب، فیزیوتراپی در بیماری های قلبی و عروقی، فیزیوتراپی در بیماری های پوستی و روماتیسمی، فیزیوتراپی در بیماری های ارتوپدی، فیزیوتراپی در بیماری های جراحی، کینزیولوژی و بیومکانیک، اصول تمرین درمانی، روش های اختصاصی تمرین درمانی، الکتروتراپی، وسایل کمکی و اندام های مصنوعی، درمان های دستی، درمان مبتنی بر شواهد،  اخلاق حرفه ای، ارزشیابی دستگاه اسکلتی عضلانی جزء دروس پایه و تخصصی لیسانس رشته فیزیوتراپی هستند که اشخاص بعد از اخذ مدرک لیسانس رشته فیزیوتراپی میتوانند به عنوانِ فیزیوتراپیست مشغول بکار شوند.

۲. مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی

کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی یکی از رشته های توان بخشی می باشد. این دوره به مجموعه اقداماتی که در جهت ارزیابی، شناسایی و درمان بیماران کم توان و ناتوان جسمی انجام می شود، می پردازد. درمان های رشته فیزیوتراپی حاوی استفاده از تجهیزات فیزیکی مانند نور، ورزش، اشعه فرابنفش و اشعه مادون قرمز، گرما و جریانات الکتریکی، به کارگیری مانورهای دستی، تمرین درمانی، هیدروتراپی و فرا صوتی می باشد. دانش آموختگان رشته فیزیوتراپی با توجه به مهارت هایی که در طی این دوره کسب می نمایند، میتوانند به جلوگیری، درمان، مشاوره و آموزش بیماران و انجام امور پژوهشی بپردازند.

رشته فیزیوتراپی ,رشته فیزیوتراپی چیست,گرایش های رشته فیزیوتراپیدر جوامع توسعه یافته رشته فیزیوتراپی از جایگاه بالایی بهره مند هستند

تغذیه ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، الکترومیوگرافی، آسیب های ورزشی، اصول فیزیولوژی تمرین درمانی، فیزیوتراپی در آسیب های ورزشی، کارورزی بالینی، فیزیوتراپی آسیب های ورزشی، سمینار و پایان نامه از واحدهای تخصصی اجباری فوق لیسانس رشته فیزیوتراپی ورزشی است.

ای ام جی پیشرفته، فیزیولوژی قلب و عروق و تنفس، فیزیولوژی پیشرفته عصب و عضله، تجزیه و تحلیل فعالیت های ورزشی در سطح پیشرفته از دروس تخصصی اختیاری فوق لیسانس رشته فیزیوتراپی ورزشی هستند.

۳. مقطع دکتری فیزیوتراپی

دكترای رشته فیزیوتراپی به دوره ای اطلاق می شود كه تحصیلات بالاتر از كارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی را شامل شود و مقصود از ایجاد آن تربیت افرادی متخصص و مسلط به مطالب علمی و قادر به انجام پژوهش در رشته مربوطه میباشد تا با بكارگیری روشهای توسعه یافته تحقیق و درمان در این رشته آگاهی، كارآیی و مهارت علمی و عملی بالاتری را جهت آموزش، پژوهش به دست آورند. حداكثر بازه زمانی مجاز تحصیل (آموزشی پژوهشی) ۵/۴ سال است. درصورتیكه دانشجو در برهه زمانی مجاز تحصیل نتواند دروس خود را به پایان رسانیده و از رساله خود دفاع نماید از ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی محروم می شود.

آنالیز سیستم های حسی و حرکتی، آناتومی و فیزیولوژی پیشرفته، سیستم قلبی ریوی، کنترل حرکت، فیزیوتراپی در ضایعات عضلانی اسکلتی، فیزیوتراپی در آسیب های ورزشی، بیوشیمی، فارماکولوژی در توانبخشی، بافت شناسی، آشنایی با حیوانات آزمایشگاهی، بیومکانیک بافتی، درمان های دستی من جمله واحدهای انتخابی دوره دکتری فیزیوتراپی هستند.

اصول فیزیکی تمرین درمانی، فیزیولوژی پیشرفته اعصاب و عضلات، بیومکانیک کار، الکتروفیزیولوژی، سمینار و رساله از واحدهای تخصصی اجباری دکتری رشته فیزیوتراپی هستند. 

کار کارشناس رشته فیزیوتراپی چیست؟

خیلی از اتفاقات و حادثه ها سبب می شود که یکسری از اندام های حرکتی انسان از حرکت بایستند. فیزیوتراپ با انجام حرکت هایی که مبنای علمی دارد و استفاده از وسیله هایی که جریان حرکت را بهتر می کند، به کمک این اشخاص می آید. یک فیزیوتراپیست یا کارشناس رشته فیزیوتراپی باید شنونده خوبی باشد و صبر داشته باشد. چون در آخر با بیماران مختلفی من جمله افردی که دچار سکته مغزی شدند یا عقب ماندگی ذهنی دارند سر و کار دارد و نتیجه کار بتدریج ظاهر می شود.

بازار کار رشته فیزیوتراپی,رشته فیزیوتراپی,ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپیرشته فیزیوتراپی با برخی از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مرتبط است

بازار کار و موقعیت های شغلی رشته فیزیوتراپی

افرادی که از رشته فیزیوتراپی، فارغ التحصیل میشوند، از نظر اشتغال نگرانی نخواهند داشت. 

یکی از عواملی که بر رشد بازار کار رشته فیزیوتراپی اثر دارد، رشد جمعیت سالمندان است. به این دلیل که سالمندان جزء اقشاری هستند که بیش از افراد دیگر به انجام حرکات توانبخشی احتیاج دارند. براین اساس با توجه به افزایش تعداد آنها و گذر زمان، آینده شغلی فیزیوتراپیست ها بیشتر تضمین می شود.

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های دولتی بسیاری از استان ها و در دانشگاه های پیام نور، غیر انتفاعی و .. وجود ندارد. در نتیجه بازار کار رشته فیزیوتراپی نسبتا مناسب است.

در برخی کشورهای توسعه یافته مانند ایالت متحده آمریکا، استرالیا، رشته فیزیوتراپی بازار کار خوبی دارد و به عنوان مثال در کشوری مانند امریکا رشد استخدامی فیزیوتراپیست ها بیش از میزان رشد استخدامی میانگین شغل های آن کشور است و همین نشان میدهد که احتیاج به فیزیوتراپیست آنجا هم زیاد است.

محل کار فیزیوتراپیست ها

فیزیوتراپیست ها در بیمارستان ها، درمانگاه ها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مراکز سالمندان، باشگاه های ورزشی، حتی فیزیوتراپیست مدرسه، در منزل افرادی که جابجاییشان دشوار هست و سازمانهای مربوط به توانبخشی میتوانند کار کنند. اکنون غیر از اینها کسانی که چند سال سابقه کار دارند میتوانند کلینیک خصوصی فیزیوتراپی هم تأسیس کنند که برای مراکز استان ها ۶ سال سابقه کار و برای شهرهای دیگر ۳ سال سابقه کار لازم دارد. فیزیوتراپیست هایی که داخل بیمارستان ها یا مراکز درمانی کار میکنند معمولاً تمام وقت هستند ولی کسی که مطب شخصی دارد ساعت کاریش دست خودش است.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش