پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۳۲

همه چیز درباره ی رشته رادیولوژی و گرایشهای آن

رشته رادیولوژی,معرفی رشته رادیولوژی,بازار کار رشته رادیولوژیامکان ادامه تحصیل در رشته رادیولوژی در مقاطع بالاتر وجود دارد
یکی از پرطرفدارترین رشته های دبیرستان به نام رادیولوژی یا تکنولوژی پرتوشناسی میباشد که دانش آموزان به آن علاقه دارند و برای تحصیلات دانشگاهی خود، آنرا انتخاب می کنند. در این مطلب از سرپوش با رشته رادیولوژی بیشتر آشنا می شوید.

رشته رادیولوژی

انسان با گسترش علم رادیولوژی، توانایی راهیابی به اعماق بدن و اجزای آن را کشف کرد. با پیشرفت سریع علم رادیولوژی در سالهای گذشته، پزشکان توانستند بیماریها و اجزای درون بدن را تشخیص دهند. از این رو باید اموزش هایی به افراد متخصص در رشته تکنولوژی پرتوشناسی داده شود.

دانشجویان رشته رادیولوژی باید پس از خواندن دروس پایه ای ازجمله فیزیک آناتومی و فیزیولوژی، اقدام به یادگیری دروس تخصصی تصویربرداری پزشکی کنند. همچنین باید اشنا به دستگاههای تصویربرداری و نحوه کار با آن ها باشند و کاردانی تصویربرداری را در طول دو سال دریافت کنند. اگر فرد مسئول اموزش مناسب به مدرسه باشد؛ احتمال آسیب رساندن به بیمار در اثر پرتوگیری و عدم تهیه تصویر مناسب وجود دارد. در نتیجه دکتر رادیولوژیست، قادر به تشخیص درست بیماری فرد و یا درمان نیست. انواع گوناگونی از تصویربرداری ها وجود دارد که برخی از آن ها مانند تصویربرداری از دست و پا و انگشتان، تصویر برداری از سیستم گوارش و عروق و ادرار میباشد که نیازمند دانش ویژه ای است. همچنین این افراد یاد می گیرند که با دستگاههای M.R.I و C.P کار کنند.

هدف رشته رادیولوژی

با استفاده از اشعه ایکس و امواج پرتو های مختلف در رشته رادیولوژی به درمان و تشخیص های متنوع می پردازند. رشته رادیولوژی قصد دارد متخصصانی را تربیت کند که علاوه بر آشنایی با دستگاه های تصویر‌برداری پزشکی، قادر به فعالیت در زمینه های پزشکی باشند.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته رادیولوژی

کارشناس تکنولوژی پرتوشناسی، مجوز فعالیت در اماکنی همچون مراکز پرتودرمانی، مراکز رادیولوژی و بیمارستان ها را دارد و با بیماران در ارتباط هستند که گاهی اوقات این بیماران، سالم هستند یا مبتلا به مشکل خاصی هستند؛ از این رو یک رادیولوژیست باید صبور باشد تا بیمار، احساس ناخوشایندی نداشته باشد.

دروس رشته رادیولوژی,رشته رادیولوژی,هدف رشته رادیولوژیدر رشته رادیولوژی هم با استفاده از اشعه ایکس و امواج پرتو های مختلف به درمان میپردازد

دانشجویان این رشته باید پس از یادگیری دروس تئوری در دانشگاه، آن ها را در بازار کار به صورت عملی انجام دهند. در این رشته، اهمیت دروس ریاضی و فیزیک بگونه ایست که بیشتر مسئولان بر این باورند که افراد باید از طریق رشته ریاضی فیزیک به رشته رادیولوژی وارد شوند تا خطرات جبران ناپذیری در انجام عملیات تصویر‌برداری پیش نیاید.

روش های تصویربرداری در رادیولوژی

تخصص یافتن در به کارگیری امکانات و وسایل تصویربرداری پزشکی، از رسالت های مهم رشته رادیولوژی به شمار می رود. لذا نحوه استفاده درست از این وسایل در دوران کاردانی به آنها آموزش داده می شود. تصویربرداری پزشکی در رشته تکنولوژی پرتوشناسی به سه روش، قابل انجام است که عبارتند از:

- روش تصویربرداری پزشکی یونیزان( ماموگرافی و رادیوگرافی)

- روش تصویر‌برداری پرتوی غیریونیزان( سونوگرافی و ام آر آی MRI)

- روش های تصویر‌برداری پزشکی هسته ای

وظایف تکنسین رادیولوژی

افراد در هر رشته ای تحصیل کنند باید وظایف اصلی خود را برای خدمت به جامعه انجام دهند. دانشجویان رشته رادیولوژی و تکنسین های رادیولوژی وظایف مختلفی را بر عهده دارند که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

> دانشجویان رشته رادیولوژی باید بتوانند دستگاه ها و وسایل تصویر‌برداری پزشکی را آماده کنند.

> دانشجویان رشته رادیولوژی موظفند که تجهیزات مربوط به دستگاه رادیوگرافی را تنظیم و نگهداری کنند.

> از دیگر وظایف دانشجویان رشته رادیولوژی می توان به مراقبت از بیماران در هنگام تصویر‌برداری دربرابر اشعه ایکس اشاره کرد.

> فارغ التحصیلان باید بتوانند براساس تشخیص پزشک معالج ، از قسمت های مختلف بدن بیمار بطور دقیق، عکس برداری کنند.

> دانشجویان این رشته باید قادر به تشخیص وضعیت بیماران و رادیوگرافی باشند.

> فارغ التحصیلان موظفند که بعد از تصویر‌برداری، گزارشی را تهیه کنند.

دروس عمومی رشته کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی

دروس عمومی رشته پرتوشناسی، شامل مبانی نظری اسلام، انقلاب اسلامی، تاریخ و تمدن اسلامی، اخلاق اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، جمعیت و تنظیم خانواده، زبان عمومی، تربیت بدنی ۱ و ۲ می باشد.

معرفی رشته رادیولوژی,خطرات رشته رادیولوژی,درآمد رشته رادیولوژیدانشجویان رشته رادیولوژی اول از همه باید دروس فیزیک آناتومی و فیزیولوژی را بخواند

دروس اختصاصی رشته کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی

دروسی ازجمله فیزیک عمومی، ریاضیات عمومی، آناتومی ۱ و ۲ و ۳، فیزیولوژی، زبان تخصصی، ثبت و نمایش تصاویر در پزشکی، مدیریت بیمارستانی و رفتار سازمانی، کاربرد رایانه در تصویر برداری پزشکی، تضمین و کنترل کیفی روش های تصویر‌برداری پزشکی، روش های پرتو نگاری ۱ و ۲ و ۳، بیماری شناسی، فیزیک پرتوشناسی تشخیصی، زیست شناسی سلولی، روش های پرتونگاری اختصاصی، آسیب شناسی عمومی، حفاظت در برابر پرتوهای یونیزان در بخش های پرتو شناسی تشخیصی، دوزیمتری پرتوهای یونیزان، اصول فیزیکی سیستم های توموگرافی کامپیوتری، اصول فیزیکی سیستم های تصویربرداری MRI، رادیوبیولوژی، سمینار ۱ و ۲، کارآموزی ۱ و ۲ و ۳ و ۴، بهداشت عمومی، آمار، زیست شناسی سلولی، آشنایی با فناوری نوین اطلاعات، اخلاق حرفه ای، اصطلاحات پزشکی در رادیولوژی، فیزیک پرتو ها، مراقبت از بیمار در بخش تصویربرداری پزشکی، آشنایی با ساختمان و ویژگی های مواد کنتراست زا در تصویربرداری پزشکی، ارزیابی تصاویر پزشکی ۱، ارزیابی تصاویر پزشکی ۲، تصویر‌برداری با امواج فراصوتی در پزشکی، آناتومی مقطعی، تکنیک ها و جنبه های بالینی توموگرافی کامپیوتری،، تعمیرات و نگهداری مقدماتی دستگاه های رادیولوژی، از دروس اختصاصی رشته کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی محسوب میشود.

معرفی گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته رادیولوژی

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته رادیولوژی شامل مهندسی پزشکی ( بیوالکتریک)، مهندسی پزشکی( زیست مواد)، اپیدمیولوژی، اقتصاد بهداشت، رشته انفورماتیک پزشکی، ارزیابی فناوری سلامت، رشته آمار زیستی، رشته علوم تشریحی، رشته فناوری اطلاعات سلامت، رشته فیزیک پزشکی، رشته نانوتکنولوژی پزشکی، تکنولوژی اموزشی در علوم پزشکی، فناوری تصویربرداری پزشکی، رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، رشته زیست فناوری پزشکی، ژورنالیسم پزشکی، رشته رفاه اجتماعی، آموزش پزشکی، مدیریت برنامه ریزی الکترونیکی در علوم پزشکی، تاریخ علوم پزشکی، رشته رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی می باشد.

فرصت های شغلی برای رادیولوژیست ها

از رشته رادیولوژی بعنوان رشته ای یاد میشود که دارای فرصت های شغلی فراوان است. این رشته دارای فرصت های شغلی خوبی در اکثر نقاط کشور به دلیل بیمارستان های دولتی و خصوصی می باشد. فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی پرتوشناسی، مجوز فعالیت در مراکز تصویربرداری نظیر ایزوتوپ، رادیولوژی، MRI، سی‌تی اسکن را دارند. عده ای از رادیولوژیست ها میتوانند در دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های انرژی اتمی بعنوان بازرسین کار با اشعه ایکس فعالیت کنند. یک رادیولوژیست، فعالیت های دیگری انجام می دهد که شامل انجام رادیوگرافی براساس تکنیک های مربوط، انجام رادیوگرافی با ماده حاجب زیر نظر متخصص رادیولوژی، رعایت کلیه استاندارد ها به منظور حفاظت بیمار و متصدی رادیوگرافی، ظهور و ثبت کلیشه های رادیوگرافی، بایگانی و حفاظت عکس های رادیولوژی بر طبق استانداردها، کنترل حسن انجام رادیوگرافی است.

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ التحصیلان می توانند در رشته رادیولوژی در مقاطع بالاتر، ادامه تحصیل دهند. آن ها میتوانند بعد از این که دوره کارشناسی خود را تمام کردند؛ در رشته های فیزیک پزشکی، مهندسی پزشکی، رادیوبیولوژی و حفاظت پرتوی، علوم تشریحی، فناوری تصویربرداری پزشکی، نانوتکنولوژی و زیست فناوری پزشکی در مقطع ارشد، ادامه تحصیل دهند. در حال حاضر ، مقطع دکتری تخصصی رادیولوژی در ایران وجود ندارد و اگر کسی قصد دارد که در زمینه ی رادیولوژی، متخصص شود باید وارد رشته پزشکی شود و البته بهتر است بدانید که برخی از رشته های مقطع ارشد، دارای مقطع دکتری می باشند.

امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور

محبوبیت رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی در ایران و خارج از کشور، بسیار زیاد است. کشورهایی مانند آمریکا و کانادا برای رشته تکنولوژی پرتوشناسی، دانشکده های عالی پزشکی و گروه‌های برتر رادیولوژی دارند که بیانگر اهمیت این رشته می باشد.

اگر میخواهید در کشورهایی نظیر امریکا در رشته رادیولوژی در مقاطع بالاتر تحصیل کنید؛ باید رزومه قوی تحصیلی و سطح علمی بالایی داشته باشید؛ چون میزان رقابت در این رشته بسیار زیاد است.

مشکلات و خطرات رشته رادیولوژی

از خطرات کار رادیولوژی می توان به مواجهه و در معرض بودن مداوم انواع اشعه اشاره کرد. بنابراین پوشیدن لباس‌های مخصوص و شیوه صحیح کار با ابزار، یکی از آموزش ها و احتیاط های مهم یک کارشناس رادیولوژی می باشد. حتی با وجود پزشک یا پرستار بودن، موظف به رعایت نکات ایمنی هستید در غیر این صورت، احتمال ابتلا به انواع بیماریها وجود دارد.

یکی دیگر از معایب رشته رادیولوژی اینست که طبق تحقیقات جهانی پرتونگاری در آقایان بیشتر دیده شده است. اما تعداد این افراد آن قدر زیاد نیست که نگران کننده باشد. بهرحال توصیه می شود که هر شش ماه یکبار برای اطمینان بیشتر این کارشناسان بمنظور چکاب و بررسی هموگلوبین، شمارش پلاکت ها و گلبول های سفید خون به پزشک مراجعه کنند.

درآمد و حقوق رشته رادیولوژی

افراد رادیولوژیست، میزان درآمد مشخصی ندارد اما با توجه به اینکه چنین افرادی، مشغول به فعالیت در محل کار بیمارستان های دولتی یا خصوصی یا مرکز تصویر‌برداری خصوصی هستند؛ میزان درآمدهای آن ها براساس مهارت و سابقه کار یا سطح تحصیلات، متفاوت است.

رشته رادیولوژی چیست,رشته رادیولوژی,وظایف تکنسین رادیولوژی,حقوق رشته رادیولوژییکی خطرات کار رادیولوژی، مواجهه و در معرض بودن مداوم انواع اشعه است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش