دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۴۱

معرفی گرایش های رشته طب سنتی و بازار کار آن

رشته طب سنتی,گرفتن مدرک طب سنتی,گرایش های رشته طب سنتیرشته طب سنتی به عنوان یکی از گرایش های پزشکی محسوب می شود
یکی از رشته هایی که در بین افراد علاقه مند به طب مکمل، از محبوبیت خاصی برخوردار است، رشته طب سنتی نام دارد که افراد زیادی در هر سال برای ورود به دانشگاه طب سنتی در تلاشند. بازار کار عالی و همچنين وجود کلینیک و سلامتکده های طب سنتی از مزایای این رشته محسوب میشود.

رشته طب سنتی

از اطلاعات طب سنتی که نسل به نسل انتقال پیدا کرده، می توان به پیشگیری، تشخیص و درمان کلیه بیماری های جسمی، ذهنی یا نا به هنجاری های اجتماعی اشاره کرد." طب الصحه" که نام دیگر طب سنتی میباشد به طبی گفته میشود که بیش از تأکید بر درمان، بر سلامتی و پیشگیری تأکید می کند و اصرار آن بر اینست که طبیعت افراد باید شناسایی شود و بر اساس طبع و مزاج، تغذیه تعيين میشود.

پس از این که در دوره های طب سنتی و آموزشگاه های خصوصی شرکت کردید، برخلاف باور عموم، نمیتوانید در این رشته طبابت کنید. در واقع درصورت شرکت در دوره های اموزشگاه های خصوصی، صرفا درباره این رشته اطلاعات جدیدی به دست می آورید ولی برای طبابت آن هیچ مجوزی نمی گیرید. رشته طب سنتی طبق آئین نامه وزارت بهداشت، به عنوان یکی از گرایش های پزشکی در تخصص محسوب می شود. به این منظور نخستین کاری که شما باید انجام دهید اینست که بمدت هفت سال، پزشکی بخوانید و پس از این که مدرک دکتر عمومی را دریافت کردید، سپس رشته طب سنتی را برای این تخصص انتخاب کنید.

گرایش های رشته طب سنتی

به مجموعه از دانش و مهارت ها که شکل گیری آن بر اساس باورها، نظریه ها و تجربیات بومی هر منطقه است، طب سنتی می باشد. طب سنتی با نامهای دیگری شناخته میشود که از آن ها می توان به طب غیر متداول، طب جایگزین یا طب مکمل اشاره کرد که گزینه آخر برای توصیف این علم در ایران مناسب است. اموزش رشته طب سنتی در چهار گروه به شرح زیر میباشد :

- رشته طب سنتی ایرانی:

تحصیل در رشته طب سنتی به این معنی نیست که اصول کهن و قدیمی درمان بیماران را یاد می گیرید؛ بلکه روش های نوینی در راستای اصول پزشکی کلاسیک، به منظور پیشگیری و درمان بیماریها به دست آمده است. از این رو باتوجه به تجویز پزشک، با این روشها بیمار را درمان میکنند.

کاهش عوارض داروهای شیمیایی بر روی بیماران از ویژگی های مثبت رشته طب سنتی ایرانی به شمار می رود؛ ولی متأسفانه متخصصان بسیاری عقیده دارند که طب سنتی نمیتواند تمام بیماریها را درمان کند و باید بعنوان مکمل طب جدید برای بعضی دیگر، مورد استفاده قرار گیرد. درصورت علاقه مند بودن به تحصیل در رشته طب سنتی باید ابتدا مدرک پزشکی عمومی یا تخصص بالینی خود را بگیرید و سپس در دوره Ph.D. پزشکی سنتی که ۵۰ واحد دارد، مشغول به تحصیل شوید. فارغ التحصیلان دکترای طب سنتی میتوانند بیماران را در بخش های خصوصی و کلینیک های طب سنتی علاوه بر فعالیت های اموزشی و پژوهشی درمان کنند.

تحصیل در رشته طب سنتی بدون کنکور,بازار کار رشته طب سنتی,آینده شغلی رشته طب سنتیمیتوانید بدون کنکور در رشته طب سنتی از طریق ثبت نام در یک مؤسسه اموزشی اقدام کنید

- رشته طب چینی و مکمل:

دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان تنها دانشگاه تدریس کننده ی رشته طب چینی و مکمل شناخته میشود. دانشجویان رشته طب چینی و مکمل با مواردی اشنا می شوند که از آن ها می توان به ماساژ درمانی، طب سوزنی، طب فشاری و مامایی اشاره کرد. آن ها بعد از آموزش این دوره میتوانند بیماری هایی نظیر شب ادراری، چاقی، افسردگی، کمردرد را درمان کنند.

- رشته داروسازی سنتی:

گیاهان دارویی و نحوه تولید آنها از مباحثیست که دانشجویان رشته داروسازی سنتی در طول دوره با آن اشنا می شوند. فارغ التحصیلان این رشته باید بتوانند متون سنتی پزشکی را باتوجه به پژوهش های جدید و دانش روز، تصحیح کنند. درصورت تمایل به تحصیل در رشته داروسازی سنتی باید بعد از گرفتن مدرک دکترای حرفه ای داروسازی برای اخذ Ph.D. داروسازی سنتی در ازمون ورودی شرکت کنید. تعداد کل واحدهای رشته داروسازی سنتی، ۴۸ واحد می باشد. دکتران داروسازی سنتی مجوز کار در مشاغلی را دارند که از آن ها می توان به آموزش مسئولین فنی کارخانه های تولید داروی گیاهی، نظارت بر آن و ارائه خدمات مشاوره ای به این کارخانه ها، تصحیح منابع طب سنتی ، آموزش، تحقیق، پژوهش، تهیه دارو از منابع طب سنتی ، حضور در آزمایشگاه ها اشاره کرد.

- رشته تاریخ علوم پزشکی:

برای تحصیل در رشته تاریخ علوم پزشکی در مقایسه با سایر رشته های طب سنتی ، محدودیت کمتری وجود دارد و این رشته از چندین رشته ترکیب شده که شامل رشته های طب ایرانی ، داروسازی سنتی و اخلاق پزشکی می باشد. رشته تاریخ علوم پزشکی صرفا در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شود و از مباحثی که دانشجویان با آن ها اشنا می شوند می توان تاریخ علوم پزشکی به خصوص در دوره اسلامی و منابع کهن پزشکی را نام برد. تنها شرط لازم برای ورود به این رشته، داشتن مدرک در هر یک از رشته های کارشناسی می باشد. سپس باید در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شرکت کنید. فارغ التحصیلان رشته تاریخ علوم پزشکی، توانایی کار در جمع آوری، بازیابی و ارزیابی منابع کهن پزشکی، پژوهش و مأخذشناسی را دارند. بعضی از واحد های درسی این رشته نظیر تاریخ پزشکی باستان، تاریخ داروسازی، تاریخ پزشکی اسلامی، اخلاق پزشکی، تصحیح نسخ خطی، متون عربی تخصصی، اصول و مبانی طب سنتی ، روش تحقیق و پژوهش می باشد.

دانشجویان این رشته باید ۳۲ واحد درسی را بگذرانند تا برای تحقیق و پژوهش با منابع گوناگون و حوزه های متعدد اشنا شوند و بعداز آن در یکی از بخش های موردنظر باتوجه به علاقه خود فعالیت کنند.

اهمیت رشته طب سنتی

برای علم پزشکی و کشور، نبود رشته دانشگاهی طب سنتی به عنوان یک خلا بزرگ محسوب میشد. با ورود این رشته به دانشگاه های کشور میتوان وابستگی خود را به داروهای شیمیایی خارجی قطع کرد. وقتی که داروهای شیمیایی در خارج از کشور تهیه میشد، باعث میشد تا ارز از کشور خارج شود، به همین خاطر به اقتصاد کشور ، ضربه ی بزرگی را وارد میکرد ولی در صورت کاشت داروهای گیاهی می توان بیماری های مختلف را درمان کرد. علاوه بر این در بعضی موارد، احتمال عوارض جبران ناپذیر داروهای شیمیایی برای بدن بیمار وجود دارد ولی عوارض داروهای گیاهی به دلیل طبیعی بودن بسیار کمتر است. با تربیت متخصصان طب سنتی در دانشگاه ها و گسترش رشته دانشگاهی طب سنتی میتوان به معرفی آن در سرتاسر دنیا پرداخت. توریست درمانی در اثر معرفی این رشته افزایش پیدا می کند و افراد بسیاری برای درمان بیماری هایشان از سراسر دنیا به ایران سفر میکنند. بنابراین درآمدزایی علاوه بر عدم خروج ارز، از دیگر مزایای این رشته دانشگاهی به شمار می رود. وقتی که توریست ها به ایران سفر کنند، اشتغال زایی بر مزایای این رشته می افزاید.

نحوه ی تحصیل در رشته طب سنتی بدون کنکور

اگر تمایلی ندارید که در دانشگاه تحصیل کنید، میتوانید به بعضی از آموزشگاه های فنی و حرفه ای طب سنتی بروید. تنها روشی که می توانید بدون کنکور در رشته طب سنتی تحصیل کنید، ثبت نام در یک مؤسسه اموزشی می باشد. وزارت بهداشت بر بعضی از این امکانات، نظاره گری نمی کند و شما باید نسبت به معتبر بودن گواهی صدور بعد از اتمام تحصیل، بررسی های لازم را انجام دهید. این موسسات بعد از این که شما تحصیلات خود را تمام می کنید، مدرک تحصیلی معادل لیسانس به شما نمی دهند، ولی مجوز کار کردن با این مدرک در بازار کار را دارید. از این رو می توانید در فروشگاه های طب سنتی و برخی از کلینیک های طب سنتی مشغول به فعالیت شوید.

تاریخچه تاسیس رشته طب سنتی در دانشگاه های ایران

در سال ۱۳۸۶ دانشگاه علوم پزشکی ایران، فعالیت خود را بهمراه دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شاهد و شهید بهشتی شروع کرد. هدف از تأسیس چنین رشته ای این بود که در قالب مؤسسه طب اسلامی و مکمل و مطالعات تاریخ پزشکی به ترویج، نهادینه کردن و توسعه ی طب سنتی آکادمیک پرداخته شود. نخستین دانشگاهی که دو ساختمان مستقل را از همان ابتدای تأسیس این رشته، برای فعالیت های آموزشی و فعالیت های درمانی این رشته اختصاص داد، دانشگاه علوم پزشکی ایران بود.

شرایط تحصیل در رشته طب سنتی,تحصیل در رشته طب سنتی,معرفی رشته طب سنتیمدت زمان تحصیل و ورود به رشته طب سنتی ، بین ۵ تا ۷ سال زمان میبرد

شرایط ورود به رشته طب سنتی در خارج از ایران

بعضی از افردی که رشته طب سنتی را دوست دارند، قصد دارند به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشوری بپردازند که در گیاهان دارویی و طب سنتی از سابقه و تجربه ای طولانی برخوردار است که می توان به دانشگاه های چین و هند اشاره کرد. این دانشگاه ها برای متقاضیان به عنوان گزینه ای مناسب محسوب میشود به همین علت ویزای تحصیلی را درخواست می دهند. پیشینه کشور هند در زمینه گیاهان دارویی، بسیار قویست، به همین علت بهتر است که این دسته از افراد در رشته طب سنتی به ادامه تحصیل بپردازند.

همچنین سابقه ی طب سنتی چین در حوزه طب سنتی بسیار طولانی میباشد ولی از محدودیت های علاقه مندان برای این رشته می توان به یادگیری زبان چینی و دوری مسیر اشاره کرد. دانشجویان رشته طب سنتی خارج از کشور با مشکلات دیگری مواجه هستند که از آن ها می توان به مشکلات مربوط به تامین ارز و مورد قبول شدن مدارکشان در وزارت بهداشت ایران اشاره کرد. این نکته را در نظر بگیرید که در این کشورها، مدت زمان تحصیل و ورود به رشته اموزش طب سنتی ، بین ۵ تا ۷ سال زمان میبرد.

مکمل بودن رشته طب سنتی و درمان مدرن

بیماری های غیر واگیر از دلایل مرگ و میر حدود ۷۰ درصد افراد به شمار می رود. از این رو پیشگیری و درمان بیماری های غیر واگیر با انجام فعالیت های طب سنتی در سلامت افراد، بسیار مؤثر است. روشهای سنتی و مدرن پزشکی، تکمیل کننده ی یکدیگر از جوانب مختلف می باشند و بهتر می توانند بیماری ها را درمان کنند. تمامی تحصیل کنندگان در این رشته، مدرک پزشک عمومی دارند و بعد از این که این دوره را تمام کردنند، میتوانند بطور مکمل از این دو روش درمان استفاده کنند. همچنین انجام این کار، قابلیت رفع سردرگمی مردم در استفاده از طب سنتی یا مدرن را بهمراه دارد.

آینده شغلی رشته طب سنتی

با توجه به این که رشته طب سنتی در میان دانشجویان، محبوبیت بسیاری دارد؛ آينده شغلی این رشته بسیار مناسب است. اماکنی که متخصصان فارغ التحصیل رشته طب سنتی مجوزکار در آنرا دارند، مراکز و کلینیک های طب سنتی میباشد و یا اگر ادامه تحصیل دهند، می توانند استاد دانشگاه شوند. همچنین این افراد به منظور کسب درامد بسیار بالا میتوانند شرکت تولید داروهای گیاهی تأسیس کنند.

بازار کار رشته طب سنتی,آینده شغلی رشته طب سنتی,رشته طب سنتی در ایرانکاهش عوارض داروهای شیمیایی از ویژگی های مثبت رشته طب سنتی ایرانی بشمار میرود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش