پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۰۶

آشنایی با رشته برنامه ریزی شهری و بازار کار آن

رشته برنامه ریزی شهری,گرایش های رشته ی برنامه ریزی شهری,بازار کار رشته ی برنامه ریزی شهریرشته برنامه ریزی شهری یک فرایند فنی و سیاسی است
یکی از رشته هایی که در بین تمامی رشته های مربوط به ساخت و ساز و شهرداری بعنوان یک کلید اتصال محسوب میشود؛ رشته برنامه ریزی شهری می باشد. برنامه ریزی شهری در مورد مسایل شهری نظیر حمل و نقل، کاربری زمین و مطلوبیت های زیست محیطی با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در حوزه ی عمومی می باشد. در این مقاله از سرپوش در موردرشته برنامه ریزی شهری توضیحاتی داده شده است با ما همراه باشید.

رشته برنامه ریزی شهری

از شهرسازی به عنوان یک دانش میان رشته ای یاد میشود که بعنوان یک نظام پویا روابط موجود در یک شهر و محیط پیرامونی ان، مورد بررسی قرار می دهد. شهرساز، نقش خود را بعنوان سیاستگزار و هماهنگ کننده معماران، مهندسین عمران، اقتصاددانان، جامعه شناسان و…… ایفا می کند. دانشجویان این رشته باید علاوه بر آشنایی با طراحی، از ذوق و استعداد هنری برخوردار باشند. همچنین بایستی علاقمند به مسائل گوناگونی از جمله اجتماعی و انسانی، اقتصادی و مسائل فنی باشند و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی فراوانی را در طی دوره تحصیل انجام دهند. دانش آموختگان این دوره در چارچوب آموخته های خود، قدرت طراحی و اجرای طرح های سکونت‌گاه های شهرک و یا در حال شهر شدن را دارند و برای تهیه طرح های شهری با گروه‌های تخصصی از آمادگی لازم برخوردار هستند.

تاریخچه رشته برنامه ریزی شهری

از سال ۱۳۷۸ رشته شهرسازی در میان رشته های دانشگاهی مقطع کارشناسی کنکور ریاضی- فیزیک بعنوان یک رشته مستقل تاسیس شد. پیش از آن پذیرش دانشجو در رشته برنامه ریزی شهری تنها در مقطع کارشناسی ارشد با تغيير رشته از رشته معماری صورت می ­پذیرفت. هدف از ایجاد رشته شهرسازی، مواردی همچون ایجاد حلقه واصل رشته های عمران، اقتصاد، معماری، جامعه شناسی و تمام علوم مرتبط به مسائل شهری بود و در واقع قصد داشت که فضای خالی سیاستگزاری را پرکند و در پروژه های شهری، هماهنگی علوم فنی و انسانی را بوجود آورد.  

از توانایی های دانش آموختگان کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری می توان به طرح های تفصیلی، طراحی سکونت‌گاه ها و تهیه و ارزیابی طرح ها و برنامه های شهری در قالب طرح های جامع شهری، طرح های آماده سازی زمین، طرح های جزئیات شهری و طرح های مربوط به سکونت‌گاه های انسانی اشاره کرد. علاوه‌براین توانایی های دانش آموخته رشته شهرسازی خصوصاً در مقطع کارشناسی ارشد، نظیر تهیه و ارزیابی طرح های کلان منطقه­ ای و ملی از جمله طرح آمایش سرزمین ، طرح کالبدی ملی و طرح های منطقه ای، استانی و سکونتگاه های روستایی می باشد.

اهداف رشته برنامه ریزی شهری

در ادامه با اهداف دوره برنامه ریزی شهری آشنا شوید:

- رشته برنامه ریزی شهری قصد دارد که نیروی انسانی آگاه و کارآمدی را با گسترش دانش و مهارت برنامه ریزی شهری تربیت کند تا از این طریق در هدایت توسعه شهری کشور، نقش اساسی را ایفا کند.

- یکی از اهداف رشته برنامه ریزی شهری اینست که برای رفع نیازهای مربوط به برنامه ریزی شهری در کشور، نیروی انسانی متخصص و مورد نیازی را تربیت کند.

گرایش های رشته ی برنامه ریزی شهری,تاریخچه رشته برنامه ریزی شهری,رشته برنامه ریزی شهری بازار کاراصلی‌ترین هدف برنامه‌ریزی شهری رفاه عمومی است

- این رشته تصمیم دارد که در حیطه برنامه ریزی شهری، زمینه های علمی و فنی و تخصصی شهرسازی را تقویت کند.

نقش و توانایی فارغ التحصیلان رشته برنامه ریزی شهری

مهمترین توانایی دانشجویان رشته برنامه ریزی شهری، شرکت در یک کار گروهی می باشد. این رشته به تشکیل یک گروه برای فعالیت هایش نیاز دارد و فرد علاقه مند به این رشته باید توانایی عضوی از گروه بودن و مطابقت با سایر اعضاء را داشته باشد.

عدم قطعیت ها در رشته شهرسازی، اتفاق می افتد؛ یعنی مسائلی که قابل تحلیل از دیدگاه های مختلف هستند و نمی توان هیچ اظهار نظر قطعی در مورد آنها نمود. شهرسازی با خط کشیدن بر روی نقشه ها بوجود نمی آید و دانشجویان باید دیدگاه های متفاوت را بپذیرند و به مطرح کردن دیدگاه هایشان در مباحث بدون غرض ورزی بپردازند. همچنین دانشجویان باید بتوانند به مباحث تئوری و عملی در کنار هم بپردازند.

گرایش های مختلف رشته ی برنامه ریزی شهری 

شما باید برای تحصیل در رشته برنامه ریزی شهری، از گرایش هایی آن مطلع شوید. شما تنها میتوانید برای مقطع کارشناسی، گرایش شهرسازی و برنامه ریزی شهری را انتخاب نمایید درحالیکه گرایش های مقطع کارشناسی ارشد، متشکل از دو قسمت مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری و طراحی شهری می باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد، هر کدام از این رشته ها دارای گرایش های خاصی می باشد. مثلا گرایش های برنامه ریزی شهری برای مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری، مطرح میشود ولی گرایش طراحی شهری برای برنامه ریزی منطقه ای، مدیریت شهری و برای طراحی شهری، عنوان می شود. متقاضیان، مجوز تحصیل در مقطع دکترا در زمینه های شهرسازی/ شهرسازی اسلامی/ برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی منطقه ای، برنامه ریزی شهری و منطقه ای را دارند. 

بررسی بازار کار و آینده ی شغلی رشته ی برنامه ریزی شهری 

مهندسان رشته برنامه ریزی شهری، توانایی فعالیت در تمام سازمان های وابسته به مسائل سکونتی و شهری را دارند. بطور کلی فارغ التحصیلان رشته ی شهرسازی، مجوز کار در سازمان هایی از جمله سازمان ملی زمین و مسکن ، وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید ،   استانداریها، بنیاد مسکن ، سازمان زیباسازی شهری و سازمانهای پیشگیری از مدیریت بحران، شهرداریهای مناطق و نواحی شهری و سازمانهای وابسته به آنها و مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی، سازمان نوسازی ، دفاتر نوسازی بافتهای فرسوده و ... را دارند.

رشته برنامه ریزی شهری,اهداف رشته برنامه ریزی شهری,بازار کار جهانی رشته برنامه ریزی شهریبرنامه‌ریزی شهری، به دنبال مشکلات نشأت‌گرفته از انقلاب صنعتی مطرح شد

این نکته را درباره ی مهندسی شهرسازی در نظر داشته باشید که باتوجه به نوپا بودن این رشته، بازار کار آن هنوز اشباع نشده است. از این رو تحصیل کنندگان این رشته میتوانند در زمینه های مختلف شهرسازی، در جاهای مختلف جامعه فعالیت کنند.

وضعیت نیاز کشور به رشته برنامه ریزی شهری 

رشته شهرسازی تا ۵ سال پیش در ایران، در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس میشد و به تازگی فعالیت هایی در مقطع کارشناسی نیز صورت گرفته است؛ به همین خاطر بازار کار آن اشباع نشده است.

رشته شهرسازی، زمینه های کاری بسیار متنوعی دارد. فارغ التحصیلان رشته شهرسازی برای کار کردن می توانند در بخش دولتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، شهرداری ها، وزارت کشور، استانداری ها، وزارت مسکن و شهرسازی و ارگانهای وابسته و….. و در بخش های خصوصی شرکتهای مهندسین مشاور شهرسازی، معماری و برنامه ریزی منطقه ای و……. استخدام شوند.

بازار کار جهانی رشته برنامه ریزی شهری 

بازار کار رشته برنامه ریزی شهری در سطح جهانی، فراوان است و و هنوز بازار کار آن به علت نوپا بودن و زمینه های کاری متنوع، اشباع نشده است. 

تاریخچه رشته برنامه ریزی شهری,رشته برنامه ریزی شهری بازار کار,بازار کار رشته ی برنامه ریزی شهریرشته برنامه ریزی شهری، دانشی میان‌رشته‌ای است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش