دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۰۶

آشنایی با رشته برنامه ریزی شهری و بازار کار آن

رشته برنامه ریزی شهری,گرایش های رشته ی برنامه ریزی شهری,بازار کار رشته ی برنامه ریزی شهریرشته برنامه ریزی شهری یک فرایند فنی و سیاسی است
یکی از رشته هایی که در بین تمامی رشته های مربوط به ساخت و ساز و شهرداری بعنوان یک کلید اتصال محسوب میشود؛ رشته برنامه ریزی شهری می باشد. برنامه ریزی شهری در مورد مسایل شهری نظیر حمل و نقل، کاربری زمین و مطلوبیت های زیست محیطی با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در حوزه ی عمومی می باشد. در این مقاله از سرپوش در موردرشته برنامه ریزی شهری توضیحاتی داده شده است با ما همراه باشید.

رشته برنامه ریزی شهری

از شهرسازی به عنوان یک دانش میان رشته ای یاد میشود که بعنوان یک نظام پویا روابط موجود در یک شهر و محیط پیرامونی ان، مورد بررسی قرار می دهد. شهرساز، نقش خود را بعنوان سیاستگزار و هماهنگ کننده معماران، مهندسین عمران، اقتصاددانان، جامعه شناسان و…… ایفا می کند. دانشجویان این رشته باید علاوه بر آشنایی با طراحی، از ذوق و استعداد هنری برخوردار باشند. همچنین بایستی علاقمند به مسائل گوناگونی از جمله اجتماعی و انسانی، اقتصادی و مسائل فنی باشند و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی فراوانی را در طی دوره تحصیل انجام دهند. دانش آموختگان این دوره در چارچوب آموخته های خود، قدرت طراحی و اجرای طرح های سکونت‌گاه های شهرک و یا در حال شهر شدن را دارند و برای تهیه طرح های شهری با گروه‌های تخصصی از آمادگی لازم برخوردار هستند.

تاریخچه رشته برنامه ریزی شهری

از سال ۱۳۷۸ رشته شهرسازی در میان رشته های دانشگاهی مقطع کارشناسی کنکور ریاضی- فیزیک بعنوان یک رشته مستقل تاسیس شد. پیش از آن پذیرش دانشجو در رشته برنامه ریزی شهری تنها در مقطع کارشناسی ارشد با تغيير رشته از رشته معماری صورت می ­پذیرفت. هدف از ایجاد رشته شهرسازی، مواردی همچون ایجاد حلقه واصل رشته های عمران، اقتصاد، معماری، جامعه شناسی و تمام علوم مرتبط به مسائل شهری بود و در واقع قصد داشت که فضای خالی سیاستگزاری را پرکند و در پروژه های شهری، هماهنگی علوم فنی و انسانی را بوجود آورد.  

از توانایی های دانش آموختگان کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری می توان به طرح های تفصیلی، طراحی سکونت‌گاه ها و تهیه و ارزیابی طرح ها و برنامه های شهری در قالب طرح های جامع شهری، طرح های آماده سازی زمین، طرح های جزئیات شهری و طرح های مربوط به سکونت‌گاه های انسانی اشاره کرد. علاوه‌براین توانایی های دانش آموخته رشته شهرسازی خصوصاً در مقطع کارشناسی ارشد، نظیر تهیه و ارزیابی طرح های کلان منطقه­ ای و ملی از جمله طرح آمایش سرزمین ، طرح کالبدی ملی و طرح های منطقه ای، استانی و سکونتگاه های روستایی می باشد.

اهداف رشته برنامه ریزی شهری

در ادامه با اهداف دوره برنامه ریزی شهری آشنا شوید:

- رشته برنامه ریزی شهری قصد دارد که نیروی انسانی آگاه و کارآمدی را با گسترش دانش و مهارت برنامه ریزی شهری تربیت کند تا از این طریق در هدایت توسعه شهری کشور، نقش اساسی را ایفا کند.

- یکی از اهداف رشته برنامه ریزی شهری اینست که برای رفع نیازهای مربوط به برنامه ریزی شهری در کشور، نیروی انسانی متخصص و مورد نیازی را تربیت کند.

گرایش های رشته ی برنامه ریزی شهری,تاریخچه رشته برنامه ریزی شهری,رشته برنامه ریزی شهری بازار کاراصلی‌ترین هدف برنامه‌ریزی شهری رفاه عمومی است

- این رشته تصمیم دارد که در حیطه برنامه ریزی شهری، زمینه های علمی و فنی و تخصصی شهرسازی را تقویت کند.

نقش و توانایی فارغ التحصیلان رشته برنامه ریزی شهری

مهمترین توانایی دانشجویان رشته برنامه ریزی شهری، شرکت در یک کار گروهی می باشد. این رشته به تشکیل یک گروه برای فعالیت هایش نیاز دارد و فرد علاقه مند به این رشته باید توانایی عضوی از گروه بودن و مطابقت با سایر اعضاء را داشته باشد.

عدم قطعیت ها در رشته شهرسازی، اتفاق می افتد؛ یعنی مسائلی که قابل تحلیل از دیدگاه های مختلف هستند و نمی توان هیچ اظهار نظر قطعی در مورد آنها نمود. شهرسازی با خط کشیدن بر روی نقشه ها بوجود نمی آید و دانشجویان باید دیدگاه های متفاوت را بپذیرند و به مطرح کردن دیدگاه هایشان در مباحث بدون غرض ورزی بپردازند. همچنین دانشجویان باید بتوانند به مباحث تئوری و عملی در کنار هم بپردازند.

گرایش های مختلف رشته ی برنامه ریزی شهری 

شما باید برای تحصیل در رشته برنامه ریزی شهری، از گرایش هایی آن مطلع شوید. شما تنها میتوانید برای مقطع کارشناسی، گرایش شهرسازی و برنامه ریزی شهری را انتخاب نمایید درحالیکه گرایش های مقطع کارشناسی ارشد، متشکل از دو قسمت مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری و طراحی شهری می باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد، هر کدام از این رشته ها دارای گرایش های خاصی می باشد. مثلا گرایش های برنامه ریزی شهری برای مجموعه برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیریت شهری، مطرح میشود ولی گرایش طراحی شهری برای برنامه ریزی منطقه ای، مدیریت شهری و برای طراحی شهری، عنوان می شود. متقاضیان، مجوز تحصیل در مقطع دکترا در زمینه های شهرسازی/ شهرسازی اسلامی/ برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی منطقه ای، برنامه ریزی شهری و منطقه ای را دارند. 

بررسی بازار کار و آینده ی شغلی رشته ی برنامه ریزی شهری 

مهندسان رشته برنامه ریزی شهری، توانایی فعالیت در تمام سازمان های وابسته به مسائل سکونتی و شهری را دارند. بطور کلی فارغ التحصیلان رشته ی شهرسازی، مجوز کار در سازمان هایی از جمله سازمان ملی زمین و مسکن ، وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید ،   استانداریها، بنیاد مسکن ، سازمان زیباسازی شهری و سازمانهای پیشگیری از مدیریت بحران، شهرداریهای مناطق و نواحی شهری و سازمانهای وابسته به آنها و مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی، سازمان نوسازی ، دفاتر نوسازی بافتهای فرسوده و ... را دارند.

رشته برنامه ریزی شهری,اهداف رشته برنامه ریزی شهری,بازار کار جهانی رشته برنامه ریزی شهریبرنامه‌ریزی شهری، به دنبال مشکلات نشأت‌گرفته از انقلاب صنعتی مطرح شد

این نکته را درباره ی مهندسی شهرسازی در نظر داشته باشید که باتوجه به نوپا بودن این رشته، بازار کار آن هنوز اشباع نشده است. از این رو تحصیل کنندگان این رشته میتوانند در زمینه های مختلف شهرسازی، در جاهای مختلف جامعه فعالیت کنند.

وضعیت نیاز کشور به رشته برنامه ریزی شهری 

رشته شهرسازی تا ۵ سال پیش در ایران، در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس میشد و به تازگی فعالیت هایی در مقطع کارشناسی نیز صورت گرفته است؛ به همین خاطر بازار کار آن اشباع نشده است.

رشته شهرسازی، زمینه های کاری بسیار متنوعی دارد. فارغ التحصیلان رشته شهرسازی برای کار کردن می توانند در بخش دولتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، شهرداری ها، وزارت کشور، استانداری ها، وزارت مسکن و شهرسازی و ارگانهای وابسته و….. و در بخش های خصوصی شرکتهای مهندسین مشاور شهرسازی، معماری و برنامه ریزی منطقه ای و……. استخدام شوند.

بازار کار جهانی رشته برنامه ریزی شهری 

بازار کار رشته برنامه ریزی شهری در سطح جهانی، فراوان است و و هنوز بازار کار آن به علت نوپا بودن و زمینه های کاری متنوع، اشباع نشده است. 

تاریخچه رشته برنامه ریزی شهری,رشته برنامه ریزی شهری بازار کار,بازار کار رشته ی برنامه ریزی شهریرشته برنامه ریزی شهری، دانشی میان‌رشته‌ای است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش