چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۱۳

شرایط رفع محرومیت کنکور چیست؟

رفع محرومیت کنکور,مراحل رفع محرومیت کنکور,شرایط رفع محرومیت کنکوربرای رفع محرومیت کنکور باید در زمان تعیین شده اطلاعات خود را تکمیل کنند
دلایل مختلفی برای محروم شدن از شرکت در کنکور وجود دارد که در دفترچه راهنمای شرکت در کنکور هر ساله این دلایل به داوطلبان گفته می شود. کلیه مراحل ثبت درخواست رفع محرومیت از ازمون سراسری، به دو روش اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش امکانپذیر است.

رفع محرومیت کنکور

شرایط و ضوابط خاصی برای ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری قید شره است. داوطلبانی که تمایل دارند در کنکور سراسری ثبت نام کنند، حتماً باید به شرایط و ضوابط آزمون کنکور سراسری دقت کنند. همچنین، برای برخی از شرکت کنندگان کنکور سراسری محرومیت هایی قید شده که دانش آموزان باید به آن محدودیت ها آگاه باشند.

در طی سالهای اخیر، محرومیت از کنکور موجب شده که اکثر متقاضیان از پذیرش در حالت روزانه و بدون پرداخت هزینه جا بمانند. زمانیکه سال ۹۶- ۹۷ کنکور برگزار شد، از دیدگاه دانشجویان، اکثر داوطلبان با انتخاب رشته ی خود و قبولی در رشته غیر معمول باعث شدند تا در سامانه گزینه ایی تحت عنوان اعتراض به نتایج و رفع محرومیت کنکور اضافه شود و داوطلبان از این طریق بتوانند اشتباهشان را جبران کنند تا از کنکور سال بعدی محروم نشوند.

شرایط رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری

افرادی که سال های گذشته برطبق مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور، در رشته های روزانه سراسری پذیرفته شده اند ولی اقدامی برای ثبت نام نکرده اند و یا افراد محصل در دانشگاه های روزانه( در صورت ثبت انصراف قبل از تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱) می توانند با شرکت در ازمون سراسری سال ۱۴۰۲، دیگر برای سایت سازمان سنجش، درخواستی را ارسال نکنند.

دانشجویان محصل در دوره های روزانه، در صورتی می توانند در کنکور سراسری ثبت نام کنند که شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی را داشته باشند و انصراف قطعی از تحصیل را حداکثر تا تاریخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ بدهند وگرنه حتی اگر داوطلب در ازمون، قبول شود؛ بعنوان فرد متخلف با او برخورد میکنند و نمیگذارند که در رشته قبولی جدیدش ادامه تحصیل بدهد.( این دسته از افراد باید با مراجعه به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، تقاضای رفع محرومیت خود را ثبت کنند.)

فارغ التحصیلان رشته های موردنیاز وزارت بهداشت، مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی موظفند که خدمات خود را حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه یا ۳۰ بهمن ماه ، تمام کنند. اگر در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در مقطع دکتری عمومی پذیرش شوند؛ می توانند پس از پایان تحصیل، دوره خدماتشان را انجام دهند.

مراحل رفع محرومیت از کنکور سراسری

>> رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه:

داوطلبان پذیرفته شده ای که در دوره های روزانه میخواهند مجددا تحصیل کنند و با شرکت در ازمون سراسری، رشته های روزانه را انتخاب کنند، باید به سایت سازمان سنجش اموزش کشور برای رفع محرومیت از شرکت در کنکور سراسری مراجعه کنند و فرآیند مربوطه را با ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور، انجام دهند ولی از سال ۱۴۰۱ بنا بر جدید ترین اطلاعیه منتشر شده برای رفع محرومیت، دیگر نیازی نیست که در سامانه سنجش، درخواستی را ارسال کنند. داوطلبان میتوانند در کنکور سراسری ۱۴۰۱ و پس از آن بدون هیچ محرومیتی شرکت کنند. اگر داوطلبان نخواهند در دانشگاه روزانه و در رشته سراسری ادامه تحصیل دهند، باید شهریه معین شده ای را بپردازند. چنانچه مشغول به تحصیل هستید و دیگر نمیخواهید ادامه تحصیل دهید باید انصراف خود در دانشگاه را تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱ ثبت کنید.

مراحل رفع محرومیت کنکور,شرایط رفع محرومیت کنکور,رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانهداوطلبان می بایست از موارد محرومیت و شرایط رفع آن آگاه باشند و آنرا رفع کنند

>> رفع محرومیت فارغ التحصیلان رشته های پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی:

فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی وزارت بهداشت که باید طرح نیروی انسانی را بگذرانند؛ اگر در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در مقطع دکتری عمومی قبول شوند، میتوانند دوره خدمت را پس از پایان دوره تحصیل خود بگذارنند.

>> رفع محرومیت از داوطلبان دارای منع نظام وظیفه:

داوطلبان دارای منع نظام وظیفه، باید دفترچه اعزام به خدمت خود را برای رفع محرومیت کنکور در زمان تعيين شده تکمیل کنند و اقدام به ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۲ بنمایند و در صورت قبول شدن در دانشگاه، پس از اعلام نتایج کنکور سراسری می توانند از معافیت تحصیلی با استفاده از شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی، بهره مند شوند.

عواقب عدم رعایت قوانین محرومیت از کنکور

* در صورت محروم شدن دانش آموز از کنکور و عدم اقدام برای رفع آن، وی دیگر مجوز ادامه تحصیل را ندارد. بنابراین داوطلبان می بایست آگاهی کاملی نسبت به موارد محرومیت و شرایط رفع آن داشته باشند و به برطرف کردن آن در موعد مقرر بپردازند.

* شرایط رفع محرومیت در صورتی که در بازه زمانی مشخصش انجام شود؛ امکانپذیر است. به عنوان مثال اگر متقاضی شرکت در کنکور، انصراف خود از دانشگاه را تا تاریخ ۲۵ اسفند، قطعی نکند و شماره نامه انصراف نگیرد، مرتکب تخلف شده است. بنابراین حتی درصورت قبولی این دانشجو در ازمون، نمی تواند به ادامه تحصیل در دانشگاه موردنظر بپردازد.

* متقاضیان، پس از برگزاری کنکور سراسری میتوانند در سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org، نتایج خود را ببینند.

شرایط رفع محرومیت کنکور چیست,رفع محرومیت فارغ التحصیلان رشته های پزشکی,رفع محرومیت کنکوررفع محرومیت از آزمون سراسری، به صورت اینترنتی باید ثبت شود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش