دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۱۲:۱۷ - ۲۹ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۱۷۳۴
آموزش و پرورش

نقاشی با قلمو راهی برای پرورش خلاقیت کودکان

نقاشی با قلمو راهی برای پرورش خلاقیت کودکان

تابه‌حال این فکر کرده‌اید که در افکار کودکان چه می‌گذرد؟ دغدغه فکری آن‌ها چیست؟ شاید جالب باشد اگر بدانید که نقاشی، نقطه عطفی برای بروز ریزی احساسات درونی حتی در کودکان است. بچه‌ها با نقاشی می‌توانند احساس درونی خود را که قادر به بیان آن‌ها نیستند به شما نشان دهند. این باعث می‌شود تا به درک عمیقی از فرزند خود برسید و دغدغه و افکار پریشان و پرتلاطم او را از بین ببرید و آرامش را برایشان فراهم کنید. شاید به همین خاطر است که کودکان نقاشی کردن را بسیار دوست دارند. نقاشی برای کودکان حکم یک سرگرمی تمرین ذهنی افزایش خلاقیت و تخلیه احساسات و افکار را دارد. می‌توانند به شیوه‌های مختلف با استفاده از ابزار گوناگون نقاشی کنند. یکی از بهترین آنها نقاشی با قلمو است. چرا که با قلمو می‌توانند حس آزادانه‌تری را تجربه کنند و خلاقیت خود را تقویت نمایند. این فرصت را از کودکان خود دریغ نکنید!

نقاشی با قلمو ابزاری برای بیان احساسات کودکان

قلمو یکی از جذاب‌ترین ابزارهای نقاشی در نظر کودکان است. آن‌ها با این ابزار کوچک می‌توانند مهارت‌های حرکتی خود را تقویت کنند. استفاده از قلمو باعث می‌شود تا بچه‌ها عضلات دست خود را تقویت کنند. از طرفی با یک سبک نقاشی به غیر از نقاشی با مداد رنگی آشنا می‌شوند که می‌توانند ذهن آن‌ها را به کار بگیرید و باعث افزایش خلاقیت و مهارت‌های بچه‌ها شود.

دلبند شما هنگامی که با قلمو نقاشی می‌کند نیاز به آبرنگ یا رنگ‌های مایع و گواش دارد. با چنین ابزارهایی می‌تواند ترکیب رنگ‌ها را بیاموزد. از طرفی تمامی عناصر بدن او در یک راستان فعالیت می‌کنند و می‌تواند حسابی ذهن و جسم بچه‌ها را فعال‌تر کنند. آنها با شور و اشتیاق بیشتری به سراغ این نوع نقاشی می‌روند و می‌توانند هیجانات و احساسات درونی خود را به راحتی تخلیه کنند. از طرفی به چشم یک بازی به آن نگاه می‌کنند که می‌تواند اوقات فراغت آن‌ها را به خوبی پر کند.

قلموهای ارزان‌قیمت نقاشی را برای همه کودکان ممکن می‌کنند

قرار نیست همه کودکان علاقه‌مند به نقاشی با قلمو باشند و بخواهند احساسات خود را با استفاده از آن بیان کنند. خیلی از بچه‌ها از نقاشی با قلمو بدشان می‌آید و استعداد آن را هم ندارند. کودک شما جزو کدام یک از آنها است؟

قطعاً برای آنکه بدانید کودک شما علاقه‌مند به نقاشی با قلمو هست یا خیر، باید فرصت امتحان کردن را به او بدهید. به این منظور نیاز نیست به سراغ قلمو و رنگ‌های گران قیمت و برندهای مطرح بروید. یک قلمو ارزان قیمت نیز می‌تواند برای اون کاربردی باشد. می‌توانید از قلمو پارس آرت، خرم و... خریداری کنید که قیمت ارزان و کیفیت مناسبی هم دارند. اگر فرشته کوچک شما علاقه‌مند به این نوع نقاشی بود و مهارت آن را داشت، رفته رفته با بیشتر شدن توانایی و مهارت کودکتان، می‌توانید به سراغ ابزارها و تجهیزات باکیفیت‌تر بروید که قیمت آن‌ها هم بیشتر است.

تاثیر نقاشی قلمو در بهبود مهارت‌های کودکان

معرفی قلموهای مناسب نقاشی کودکان

هنرمند کوچک شما برای شروع کردن نقاشی با قلمو، نمی‌تواند از قلموهای حرفه ای استفاده کند. شما باید به سراغ قلم‌هایی بروید که مختص کودکان است و متناسب با اندازه دست و توانایی آنها طراحی شده است. از سری قلموهای مناسب نقاشی کودکان عبارت‌اند از:

قلمو سر تخت: قلمو سرتخت، سطح صاف و یکدستی دارد. موهای آن نیز به نسبت کوتاه‌تر است و برای همین بچه‌ها می‌توانند به راحتی آن را روی کاغذ حرکت دهند. این قلمو برای ترسیم نقاشی نیز قابل استفاده است.

قلمو سرگرد: این قلموها سر تیزتری دارند و بیشتر برای رنگ آمیزی مناسب هستند. البته برای ترسیم طرح‌های ظریف و کوچک نیز قابل استفاده است.

نکته مهم: هر یک از این قلمو ها دارای سایز بندی هستند که با شماره روی آنها مشخص می‌شود. هرچه این شماره کوچک‌تر باشد، قلمو ظریف‌تر خواهد بود. نیاز نیست برای کودکان به سراغ قلموهای خیلی ظریف بروید. می‌توانید مدل‌های متوسط را خریداری کنید تا کار با آن‌ها برای بچه‌ها ساده‌تر باشد و بتوانند فشار وارد شده به آن را کنترل کنند.

خصوصیات قلموهای مناسب سن و مهارت کودکان

قلمو نقاشی چوب جادویی است که به دست بچه‌ها می‌دهید. آن‌ها با این چوب می‌توانند روی کاغذ جادو کنند. اما به شرطی که بتوانند چوب جادویی را در دست بگیرند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید قلمو برای کودکان باید در نظر بگیرید، ابعاد و وزن قلمو است. نباید خیلی سنگین یا بزرگ باشد که کودکان نتوانند آن را در دست بگیرند. از دیگر نکات مهمی که حین خرید باید مدنظر قرار دهید، عبارت‌اند از:

۱. سن کودک: بچه‌های زیر ۷ سال تسلط کامل روی مداد یا قلمو را نخواهند داشت. بهتر است از قلموهای ارزان قیمت با بدنه پلاستیکی برای آنها تهیه کنید که هم مقاوم هستند و هم وزن کمتری دارند. با بیشتر شدن سن کودکان و همچنین تسلط آنها به ترسیم نقاشی با قلمو، می‌توانید به سراغ قلموهای زاویه دار و حرفه ای بروید. خرید قلمو شاخه زنی در سن پایین برای کودکان به دلیل عدم تسلط آنها حتی ممکن است باعث دلزدگی انها شود. به همین خاطر باید قلمویی متناسب با سن آنها تهیه کنید.

۲. مو قلمو: قلموها با دو نوع مو مصنوعی و طبیعی تولید می‌شوند. نوع طبیعی قیمت بالاتری داشته و برای نقاشی‌های حرفه‌ای مناسب است. برای کودکان توصیه می‌کنیم به سراغ قلم‌هایی با موهای مصنوعی بروید که قیمت مقرون به صرفه تری هم دارند.

۳. رنگ: کودکان قرار است با رنگ روغن کار کنند؟ یا گواش؟ یا آبرنگ و... قلمی که برای آن‌ها تهیه می‌کنید باید با نوع رنگ سازگاری داشته باشد.

۴. برند سازنده: همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، برای کودکان از محصولات برندهای مطرح و گران قیمت استفاده نکنید. کودکان سرشار از هیجان و انرژی هستند و در ابتدا به چشم یک بازی به قلمو و نقاشی نگاه می‌کنند پس می‌توانید از مدل‌های ارزان قیمت هم استفاده کنید.

قلموهای ارزان‌قیمت نقاشی

تاثیر نقاشی قلمو در بهبود مهارت‌های کودکان

تأثیر نقاشی بر روی عملکرد جسمی و ذهنی کودکان بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. طبق تحقیقات بین‌المللی صورت گرفته، کودکانی که در معرض هنر هستند، نوآوری و تفکر خلاق بیشتری دارند و همچنین مالکیت فکری آن‌ها هم بیشتر است. هنر و نقاشی می‌تواند کلید شکوفایی فردی و اجتماعی آن‌ها باشد. از دیگر تأثیرات نقاشی قلمو در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• استرس آن‌ها را کاهش می‌دهد.

• رشد مغز بچه‌ها را تقویت می‌کند.

• هماهنگی چشم و دست آنها بیشتر می‌شود.

• احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت.

• ادراک بصری بچه‌ها را تقویت می‌کند.

• مهارت ارتباطی کودکان بیشتر می‌شود.

جمع بندی

شما با خرید قلمو و رنگ برای بچه‌ها نیز می‌توانید آن‌ها را برای نقاشی با قلمو تشویق کنید. استفاده از پارچه و سطوح مختلف به جای کاغذ نیز می‌تواند برای آن‌ها جالب‌تر باشد و مهارت فیزیکی کودکان را تقویت نماید. اگر قصد خرید قلمو نقاشی برای کودکان یا دیگر ابزارهای نقاشی را هم دارید، بهتر است به سراغ مدل‌های فانتزی با رنگ‌بندی‌های شاد و هیجان انگیز بروید تا کودک شما برای استفاده از آن‌ها ترغیب شود.

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه
ویژه سرپوش