یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
۰۸:۵۶ - ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۲۸۲۵
اخبار کنکور و آزمون ها

همه چیز درباره تغییرات کنکور ۱۴۰۲ و مزایای آن/ تغییرات کنکور بازار کلاس های خصوصی را تقویت می کند

کنکور1402,حذف دروس عمومی ازکنکور
به تازگی تغییراتی برای کنکور ۱۴۰۲ از جمله حذف دروس عمومی و افزایش شرط معدل در نظر گرفته شده است که این مسئله مشکلاتی در پی دارد. زمانی که دروس عمومی از کنکور حذف می شود، داوطلب سردرگم خواهد شد..

به گزارش  ایمنا، کنکور جمعیت بسیاری از جوانان را برای کسب پیشرفت و رسیدن به اهداف خود تحت تأثیر قرار داده است و عملاً سرنوشت و آینده جوانان را تعيين می کند. این آزمون یکی از مهم ترین مراحل زندگی محسوب می شود و باعث شده بسیاری از انتشاراتی ها و شرکت های سودجو از این بستر ایجاد شده سوءاستفاده کنند.

امروزه آزمون سراسری با مشکلاتی روبه رو شده است و شورایعالی انقلاب فرهنگی برای رفع این مشکلات، تغییراتی اعم از افزایش تأثیر معدل و حذف دروس عمومی را تصویب کرد که البته از دید دانش آموزان، دانشجویان و کارشناسان، این تغییرات نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ و مزایای آن

پس از حدود یک سال کش و قوس سرانجام در ۲۵ تیر ۱۴۰۱ مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد تغییرات کنکور ۱۴۰۲ توسط رئیس جمهور به شورای سنجش و پذیرش دانشجو و وزارت آموزش و پرورش برای اجرا ابلاغ شد.

یکی از مهم ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ و پس از آن، تأثیر سوابق تحصیلی به صورت قطعی است. برای کنکور ۱۴۰۲ سوابق تحصیلی به میزان ۴۰ درصد قطعی و فقط سال دوازدهم، برای کنکور ۱۴۰۳ سوابق تحصیلی به میزان ۵۰ درصد قطعی و فقط سال دوازدهم، برای کنکور ۱۴۰۴ سوابق تحصیلی به میزان ۶۰ درصد قطعی و سال یازدهم و دوازدهم و برای کنکور ۱۴۰۵ سوابق تحصیلی به میزان ۶۰ درصد قطعی و سال دهم و یازدهم و دوازدهم اعمال خواهد شد.

اهمیت دادن به آموزش های مدارس و در کنار آن توجه به دیگر ابعاد تربیتی و مهارت های زندگی همچنین تشریحی خواندن و فرصت تفکر عمیق و پاسخگویی به سوالات در وقت کافی از مزایای این قسمت از مصوبه است؛ با این وجود کنکور کماکان جزو ملاک های پذیرش دانشجو است که در سال ۱۴۰۲ شصت درصد و در نهایت در سال آتی حداقل چهل درصد تأثیر خواهد داشت.

کنکور از عیار مناسبی برای سنجش داوطلبان بهره مند است

حمیدرضا، دانشجوی سال آخر دکترای یکی از دانشگاه های معتبر کشور در مورد آزمون سراسری به خبرنگار ایمنا می گوید:امروزه با تغییرات سیستم آموزشی و کتاب های درسی کنکور نیز بسیار دشوار شده و رقابت بین دانش آموزان نیز افزایش یافته است.

وی می افزاید:اکنون کنکور به درصدی از سختی رسیده است که تمام رتبه های برتر این آزمون جزو نوابغ ایران محسوب می شوند و بسیاری از آن ها در دانشگاه های بین المللی دنیا تحصیل می کنند.

این دانشجو تأکید می کند:عیار کنکور به درصد مناسبی رسیده است، اما مشکل کنونی سطح سواد پایین دانش آموزان است؛ درواقع طی مقاطع تحصیلی دانش آموزان با آرامش درس می خوانند و نمره کسب می کنند، ولی زمانی که به کنکور می رسند، آمادگی لازم را ندارند.

وی اشاره می کند:طی دو سال اخیر که بیشتر کلاس ها نیز به صورت مجازی برگزار شد، تنها دانش آموزان مدارس به خصوصی توانستند رتبه مطلوبی کسب کنند که این مدارس درصد کمی از دانش آموزان را شامل می شود.

حمیدرضا ادامه می ‎دهد:متأسفانه مدارس ایران نمی توانند خود را با کنکور منطبق کنند، زیرا معلمان در حد کتاب تدریس می کنند و مشکل کنونی جایی است که کنکور با کتاب های درسی تطابق ندارد و اگر دانش آموزی از کتاب کمک درسی استفاده نکند، رتبه خوبی کسب نخواهد کرد.

نبود ظریفت در دانشگاه های دولتی؛ معضلی در آزمون سراسری

او در رابطه با مشکلات آزمون سراسری می گوید:یکی از مشکلاتی که در این آزمون مشاهده می شود تقاضای بسیار زیاد داوطلبان برای ورود به دانشگاه های دولتی است؛ درواقع دانشگاه های دولتی که از جایگاه بین المللی خوبی برخوردار هستند، نمی توانند جوابگوی داوطلبان باشند.

این دانشجو می افزاید:در حال حاضر توازن بین داوطلبان و ظرفیت ها وجود ندارد و از طرفی دانشگاه ها قادر به افزایش ظرفیت نیستند؛ البته این مشکل در کنکور کارشناسی ارشد طی تفکیک رشته ها و کاهش متقاضیان مرتفع می شود، اما در حال حاضر کنکور کارشناسی مشکل ساز شده است.

وی اشاره می کند:یکی دیگر از مشکلات کنکور وجود مشاورانی است که از سواد مناسبی برخوردار نیستند؛ درواقع برخی از افراد پس از کسب رتبه ای مناسب بدون داشتن دانشی در این زمینه اقدام به ارائه مشاوره به دیگر داوطلبان می کنند.

حمیدرضا تاکید می کند:مشاوران باید براساس شرایط داوطلب برنامه ریزی مناسبی ارائه دهند، زیرا کسی که رتبه خوبی در کنکور کسب می کند ، شاید چندین ساعت در روز درس خوانده و تمام افراد نمی توانند مشابه وی عمل کنند.

وی در همین رابطه ادامه می دهد:داوطلبان باید در این زمینه عاقلانه تصمیم بگیرند، زیرا داشتن مشاور خوب در دوران پیش از کنکور اهمیت بسیاری زیادی دارد.

این دانشجو می افزاید:نکته قابل توجه این است که کنکور باید سخت باشد، زیرا رقابت بین داوطلبان بسیار است و رشته هایی مانند پزشکی نیز تنها رتبه های برتر را می توانند ، پذیرش کنند، به همین دلیل عیار داوطلب در کنکور باید مشخص شود و با توجه به عملکرد داوطلب در کنکور اقدام به تحصیل در رشته مورد نظر خود کند.

تغییرات کنکور شرایط را برای کسب رتبه دشوار کرده است

امین، یکی از دانش آموزان سال دوازدهم در رابطه با آزمون سراسری به خبرنگار ایمنا می گوید:کنکور در شرایط قبلی مشکلات بسیاری برای داوطلبان ایجاد می کرد که یکی از این مشکلات نبود شانس مجدد برای کسب رتبه بود.

وی می افزاید:درواقع داوطلبان تنها یک بار می توانستند در کنکور شرکت کنند و همین مسئله باعث دشوار شدن شرایط برای قبولی دانش آموزان می شد؛ البته امکان اینکه داوطلب سال آینده مجدد در کنکور شرکت کند، وجود داشت، اما انگیزه داوطلب کاهش می یافت.

این دانش آموز سال دوازدهم ادامه می دهد:اخیراً تغییراتی برای کنکور ۱۴۰۲ از جمله حذف دروس عمومی و افزایش شرط معدل در نظر گرفته شده است که این مسئله نیز مشکلاتی در پی دارد.

وی تصریح می کند:زمانی که دروس عمومی از کنکور حذف می شود، داوطلب سردرگم خواهد شد، زیرا در مدرسه باید برای کسب معدل به مطالعه این دروس بپردازد، ولی برای کسب رتبه ای مناسب در کنکور باید دروس تخصصی را به خوبی مطالعه کند.

امین تأکید می کند:براساس این مسأله ضریب دروس تخصصی در کنکور افزایش خواهد یافت و عملاً درصد قبولی داوطلبان کاهش می یابد.

قوانین ناگهانی و نگرانی دانش آموزان

علی، دانشجوی یکی از دانشگاه های معتبر کشور درباره اعمال تغییرات کنکور ۱۴۰۲ به خبرنگار ایمنا می گوید:هر سال چند طرح در مورد تغییر کنکور مطرح می شود که بعضی از آنها تصویب و تبدیل به قانون می شود و این موضوع داوطلبان را دچار سردرگمی می کند.

وی با انتقاد از اجرای ناگهانی قانون تأثیر معدل در کنکور ادامه می دهد:این تغییرات در روحیه، برنامه ریزی و حتی ذهنیت داوطلبان تأثیر دارد زیرا تنها عامل موفقیت داوطلب در کنکور مطالعه دروس نیست بلکه ذهنیت و برنامه ریزی برای نتیجه گرفتن در این آزمون مؤثر است و نبود اطمینان نسبت به قوانین کنکور در کشور تا حدودی داوطلبان را آزار می دهد.

این دانشجو در رابطه با حذف برخی دروس از کنکور، می گوید:قرار نیست همه این دروس با هم حذف شود و این اتفاق به تدریج رخ خواهد داد که به نظر تصمیم خوبی است زیرا برخلاف آنچه برخی معتقدند دروس عمومی در بهبود رتبه داوطلب مؤثر است، ولی با این موضوع موافق نیستم زیرا در بعضی سال ها سوالات دروس عمومی بسیار سخت بوده و این دسته از سوالات تأثیری در بهبود رتبه نداشته است.

گام مؤثر کمرنگ شدن دروس عمومی

وی کم شدن وزن تأثیرگذاری دروس عمومی در کنکور را باعث تمرکز داوطلبان در دروس تخصصی دانست و تأکید می کند:این قانون باعث می شود داوطلبان وقت خود را تنها برای مطالعه درس های تخصصی اختصاص دهند و در صورتیکه به مرور دروس عمومی و میزان تأثیرگذاری آنها در کنکور کاهش یابد، داوطلبان میتوانند در کنار دروس تخصصی و برای ایجاد تنوع آن ها را مطالعه کنند.

این دانشجو اجرای قانون حذف دروس عمومی را نیازمند دقت و توجه ویژه دانسته و می گوید:این قانون باید به شکلی اجرا شود که آسیبی به داوطلب وارد نشود؛ قرار است کنکور دوبار در سال برگزار شود که شرایط خوبی را ایجاد خواهد کرد زیرا بارها دیده ایم داوطلبان کنکور یک سال برای موفقیت در آزمون کنکور تلاش کرده، اما یکی دو هفته مانده به آزمون سراسری یکی از نزدیکان خود را از دست می دهد یا اتفاقی برای وی رخ می دهد که فرد نتواند از نظر روحی خود را برای حضور در روز آزمون آماده کند.

تغییرات کنکور بازار کلاس های خصوصی را تقویت می کند

سعید قناعتی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامهرمز در رابطه با تغییرات کنکور ۱۴۰۲ به خبرنگار ایمنا می گوید:همیشه کنکور برای دانش آموزان یادآور استرس، بیم و نیز تلاش و امید برای دانش آموزانی است که تصمیم بر دانش افزایی داشتند.

وی با بیان اینکه کنکور ذهن داوطلبان را آشفته و تولید استرس می کند، ادامه می دهد:از جمله نکات مثبت کنکور« نحوه برگزاری» آن است که برای همه داوطلبان به صورت یکسان در سراسر کشور و در یک روز خاص برگزار می شد و همه به صورت یکسان سنجیده می شدند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامهرمز تصریح می کند:کنکور ۱۴۰۲ قرار است در دو مرحله با مشخصاتی ازجمله تأثیر سوابق تحصیلی برگزار شود و قرار است ۶۰ درصد معدل دانش آموزان برای پذیرش در دانشگاه لحاظ شود. قطعاً این گونه تغییرات کنکور باعث داغ شدن بازار کلاس های تقویتی، خصوصی، آموزشگاهی و مدارس غیرانتفاعی بیش از پیش خواهد شد، ضمن اینکه مدارسی مورد توجه قرار خواهند گرفت که در آن معدل به دست آوردن برای دانش آموز راحت تر است؛ از این رو معتقدم نکاتی ازجمله تقلب های گسترده تر و به روش های متفاوت صورت خواهد گرفت.

قناعتی می گوید:حتی این تقلب ها فراگیرتر می شود و اگر درصد کمی از داوطلبان را در نظر بگیریم که مرتکب تقلب میشوند ، این مسئله به درصد بالایی از دانش آموزان سرایت خواهد کرد.

وی گوشزد می کند:در این راستا عواملی همچون برگزاری امتحانات، سلامت عوامل و تضمین اجرایی برای امتحانات نهایی و سلامت در برگزاری این امتحانات مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. این در حالیست که کنکور که در یک روز برگزار می شود با مشکلات متعددی مواجه هستیم از این رو برای امتحانات نهایی در بازه یک ماهه مشکلات بیشتری را شاهد خواهیم بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامهرمز یادآور می شود:در مرحله بعد، اینکه تصحیح اوراق امتحانی به چه صورت خواهد بود، اهمیت دارد. باید این مسئله در نظر گرفته شود که امکان دارد سلایق و دخالت ها در تصحیح اوراق امتحانی به وجود خواهد آمد که این امر میتواند نمرات را تغییر دهد و سلایق تصحیح کنندگان مشکلاتی را به وجود بیاورد. در نهایت این اقدامات میتواند در بالا رفتن یا پایین آمدن معدل دانش آموزان مؤثر باشد.

حذف دروس عمومی در کنکور نکات منفی دارد

وی با بیان اینکه در امتحانات نهایی برای دروس ضرایبی وجود ندارد و همه درس ها به یک اندازه دارای اهمیت هستند، اضافه می کند:فرض کنیم درسی مانند ریاضی با درس تاریخ در یک درجه اهمیت در بالا رفتن معدل قرار بگیرد. به نظر من حذف دروس عمومی میتواند نکته مثبت و منفی داشته باشد. نکته مثبت جایی است که دانش آموزان روی تعداد درس های کمتری متمرکز میشوند و تلاششان را برای درس های کمتری به کار می گیرند ولی نمی دانیم بعداً تکلیف دروس عمومی چه می شود زیرا اگر درسی روی کنکور دانش آموزان تأثیری نداشته باشد قطعاً آن را رها می کنند و اهمیت کمتری برای آن قائل می شوند.

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
عمار یاسر,زندگینامه عمار یاسر,عمار یاسر کیست درباره زندگی یار باوفای امام علی؛ عمار یاسر

تاریخ تولد: ۵۳ سال قبل از هجرت

محل تولد: مکه، حجاز

معروفیت: از یاران با وفای پیامبر اکرم و امام علی

نژاد: حجازی مردم عرب

تاریخ شهادت:۳۷ هجری قمری

مدفن:رقه( سوریه)

ادامه
ویژه سرپوش