۱۲:۲۷ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۴۰۸۰
اخبار کنکور و آزمون ها

نفرات برتر کنکور از آینده تحصیلی‌شان و تأثیر منفی کنکور بر زندگی‌شان می‌گویند

برترین های کنکور 98,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
نتایج اولیه کنکور سراسری ۹۸ دانشگاه‌ها اعلام شد تا با انتشار کارنامه داوطلبان واعلام نتایج در شهریور ماه پرونده یک کنکور دیگرهم بسته شود.

با این حال آن‌طور که سازمان سنجش اعلام کرده است جمعاً ۷۶۷ هزار و ۴۷۲ داوطلب در کنکور امسال وارد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خواهند شد که از این تعداد ۱۷۱ هزار و ۳۸۴ نفر از طریق آزمون و ۵۹۶ هزار و ۸۸ نفر نیز بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته خواهند شد.

امسال هم همچون سال‌های گذشته بیشترین رقابت بین داوطلبان آزمون علوم تجربی بوده است. حدود ۳۳۵ هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند که از این تعداد حدود ۹ هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل «دندانپزشکی»، «داروسازی» و «پزشکی» پذیرش خواهند شد. البته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم گفته است حدود دو هزار و ۷۰۰ نفر از این داوطلبان بر اساس سهمیه وارد رشته‌های پزشکی خواهند شد.

با این همه پرونده کنکور ۹۸ دانشگاه‌ها با این اعلام نتیجه به نیمه راه رسید تا داوطلبان در مرحله دوم برای انتخاب رشته دانشگاهی شانس خود را امتحان کنند. در این میان تکلیف رتبه‌های برتر کنکور دیروز مشخص شد، بر اساس اعلام سازمان سنجش ۴۰ نفر در پنج گروه ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی به‌عنوان نفرات برتر معرفی شدند که از این تعداد ۲۶ نفر پسر و ۱۴ نفر دخترهستند واز آنها ۱۹نفر تهرانی ۴ نفر تبریزی وشهرهای لار، شیراز، مشهد و اصفهان هر کدام با ۲ نفر در میان رتبه‌های برتر در رده بعدی قرار دارند. برخی از این دانش‌آموزان در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» از آینده تحصیلی‌شان و تأثیر منفی کنکور بر زندگی‌شان گفتند.

کنکور استرس دارد

سارا سادات کریمی رتبه اول کنکور هنر را به‌دست آورده است. او می‌خواهد در رشته ادبیات نمایشی دانشگاه تهران قبول شود. کریمی ابتدا از شرایط کنکور انتقاد می‌کند و می‌گوید: «چندین سال است که داوطلبان کنکور هنر نسبت به سؤالات این آزمون اعتراض دارند اما کسی صدای ما را نمی‌شنود. منابع کنکور هنر آزاد است و سؤالات از کتاب‌هایی که معرفی می‌کنند نمی‌آید.

برخی از سؤالات به‌گونه‌ای است که هیچ ایده‌ای برای جواب دادنش نداریم چرا که جزو منابع درسی ما نبوده است. خواهشم از مسئولان برگزاری کنکور این است که سؤالات را به‌گونه‌ای طراحی کنند که داوطلبان براحتی بتوانند پاسخ دهند. کنکور ۹۸ که تمام شد برای کنکور ۹۹ این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند. او با اشاره به اینکه کنکور برای خیلی از داوطلبان اضطراب آورده است تأکید می‌کند: از مسئولان می‌خواهم پرونده کنکور را برای همیشه ببندند. باید شرایط ورود به دانشگاه تغییر کند، خیلی‌ها را می‌شناسم که به خاطر این آزمون ۴ ساعته مریض شدند و دارو می‌خورند.»

تحت تأثیر خانواده انتخاب رشته نکنید

ایزدمهر احمدی‌نژاد رتبه اول کنکور علوم تجربی است. خودش باور ندارد که نفر اول رشته تجربی شده است. ۱۸سال دارد از سال دهم دبیرستان برای کنکور ۹۸ برنامه‌ریزی کرده است. حالا انتخاب اصلی‌اش رشته پزشکی دانشگاه تهران است. احمدی‌نژاد البته انتقادی به کنکور ۹۸ دارد و می‌گوید: «سؤالات اختصاصی رشته علوم تجربی بسیار آسان بود اما سؤالات عمومی بسیار سخت طراحی شده بود و حتی برخی از سؤالات به نظرم مشکل داشت. من تست کنکور سال‌های قبل را هم زده بودم اما امسال سؤالات متفاوت‌تر از سالهای قبل بود. فکر می‌کنم مسئولان باید در زمینه کنکور زودتر تصمیم‌گیری کنند.»

او در پاسخ به این سؤال آیا می‌دانست نفر برتر کنکور می‌شود می‌گوید: «قبل از کنکور در آزمون‌ها شرکت می‌کردم نتایج این آزمون‌ها نشان می‌داد که بهترین هستم و خودم هم فکر می‌کردم جزو نفرات برتر باشم اما بعد از کنکور به‌خاطر سؤالات متفاوت فکر نمی‌کردم جزو نفرات برتر باشم.» نفر اول علوم تجربی البته پیشنهادی هم به کنکوری‌ها دارد: «تحت تأثیر خانواده یا دوستان نخواهید در آزمون تجربی شرکت کنید. اگر می‌خواهید در رشته تجربی قبول شوید باید حسابی درس بخوانید و روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت درس می‌خواندم. البته کلاس کنکور هم نرفتم فقط در آزمون یکی از مؤسسات شرکت کردم.»

او درباره آینده شغلی و کاری‌اش هم می‌گوید: اگر بتوانم دوره تحصیلی خوبی داشته باشم فکر می‌کنم بتوانم در کشوری پذیرش بگیرم اما هنوز برای رفتن از ایران تصمیم نگرفتم. دوست دارم در بهترین دانشگاه دنیا ادامه تحصیل دهم. اگر بتوانم در ایران می‌مانم و به مردم خدمت می‌کنم. با این حال فعلاً زیاد به آینده فکر نمی‌کنم.

شاید پذیرش تحصیلی بگیرم

دانا افاضلی داوطلب تهرانی هم رتبه سوم رشته ریاضی را به‌دست آورده است. خبری که خبرنگار صداو سیما به افاضلی داد: «درخانه بودم که از صدا‌وسیما تماس گرفتند و گفتند رتبه سوم کنکور شدم. اصلاً فکرش را نمی‌کردم که این رتبه را به‌دست آورم.»

افاضلی می‌خواهد در رشته نرم افزار کامپیوتر صنعتی شریف قبول شود او که رتبه دوم المپیاد ریاضی کسب کرده است برای داوطلبان کنکور یک پیشنهاد دارد: «من استرس داشتم اما سعی کردم منطقی با آزمون کنار بیایم به خانواده‌ها و همسن و سال‌های خودم توصیه می‌کنم به خاطر کنکور تحت فشار قرار نگیرند. خودم کلاس‌های کنکور نمی‌رفتم و اعتقادی هم به کلاس کنکور نداشتم.» او درباره آینده شغلی‌اش هم می‌گوید: دلم می‌خواهد بعد از دوره لیسانس پذیرش تحصیلی بگیرم و به کشور دیگری بروم اما می‌دانم در رشته‌ای که انتخاب کرده‌ام حتماً موفق می‌شوم.

به‌کلاس کنکور اعتقاد نداشتم

رتبه اول علوم انسانی را فاطمه شب خیز به‌دست آورده است. او اهل شهرستان لار است. فاطمه شب خیز در آزمون‌هایی که شرکت می‌کرد رتبه‌اش سه رقمی بود او از اول شدنش شوکه بود و اعلام می‌کند: «اصلاً باورم نمی‌شد که رتبه اول علوم انسانی را به‌دست آوردم.

در تمام آزمون‌ها رتبه‌ام سه رقمی بود حتی بعد از کنکور هم فکر می‌کردم رتبه دو رقمی به‌دست آورم.» فاطمه شب خیز می‌خواهد یا حقوق دانشگاه تهران را بخواند یا در رشته دبیری دانشگاه فرهنگیان پذیرش بگیرد: «فکر می‌کنم باید نگاهی به آینده شغلی خودم داشته باشم اگر به دانشگاه فرهنگیان بروم، می توانم دبیر شوم و آینده خوبی به لحاظ کاری داشته باشم اما در رشته حقوق نمی‌دانم چقدر می‌توانم موفق شوم. بالاخره کار برای ما مهم است.

البته نمی‌دانم که بخواهم در ایران بمانم یا بروم این موضوع را هم باید در انتخاب رشته‌ام لحاظ کنم.» او درپاسخ به اینکه آیا موافق است دانش‌آموزان همزمان با مدرسه کلاس کنکور هم بروند، می‌گوید: «موافق کلاس کنکور نیستم اما به دانش‌آموزان پیشنهاد می‌کنم آزمون‌ها را بگیرند و تست‌اش را بزنند. خودم فقط مدرسه می‌رفتم اصلاً به کلاس‌های کنکور هم اعتقاد نداشتم.»

iran-n​ewspaper.‎​com
  • 16
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید