جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹
۱۲:۲۳ - ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۷۷۸۶
اخبار کنکور و آزمون ها

واقعیت قصه دانشجوی قلابی دندانپزشکی را به مردم بگویید/ او چگونه به عنوان رتبه برتر کنکور ۲۰دقیقه در تلویزیون برنامه اجرا کرد؟

دانشجوی قلابی دندانپزشکی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

روزنامه اطلاعات نوشت: دختری که به مدت یک‌سال در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی مشغول تحصیل بوده، ناگهان دستگیر می‌شود و معلوم می‌شود او اصلاً کنکور نداده است. خود آن دختر به همکلاسی‌هایش گفته بود چند میلیارد تومان پول داده‌ام و ثبت‌نام کرده‌ام. وقتی همکلاسی‌ها به دانشگاه اعتراض می‌کنند، موضوع جدی می‌شود و با شکایت دانشگاه کلانتری او را بازداشت می‌کند.

طبق روایت‌های پلیس او اذعان می‌کند چون به دندانپزشکی علاقه داشته، یک روز از غفلت حراست دانشگاه استفاده می‌کند و وارد کلاس دندانپزشکی می‌شود و بعد هر روز همان کار را می‌کند! دانشگاه هم می‌گوید او از در مخصوص بیماران وارد دانشکده شده بود. اما آن دختر بعد از آزادشدن، در اینستاگرام خود ویدئویی منتشر می‌کند و می‌گوید: من واقعاً ثبت‌نام شده‌ام و اگر غفلتاً وارد دانشکده شده بودم پس چرا در سایت دانشگاه اسم من و نمره‌های من هست و واحدهایی که گرفته‌ام هست؟!

البته اینجا این سؤال اساسی پیش می‌آید که مگر ممکن است کسی که از درِ مخصوص بیماران وارد دانشکده شده، نامش در سیستم آموزش متمرکز ـ در کنار کسانی که کنکور قبول شده‌اند ـ ثبت شود؟! آن دختر مدعی است که من پول نداده‌ام بلکه رزومه بسیار قوی داشته‌ام از کشورهای دوبی و آلمان (احتمالاً منظورش از کشور دوبی کشور امارات است) و به همین دلیل مرجع‌ترین(!) مقام دانشگاه مرا پذیرفت و ثبت‌نام کرد! اتفاقاً‌ چون پول نداده‌ام این جنجال به پا شده و آبروی مرا برده‌اند!

دانشگاه شهید بهشتی، اما در بیانیه‌ای اعلام کرد که او یک متقلب است و در سیستم آموزش یکپارچه مبتنی بر کنکور، ثبت‌نام کسی در این رشته بدون کنکور مطلقاً محال است. اما موضوع وقتی پیچیده‌تر شد که معلوم شد این دختر در یک برنامه تلویزیونی ۲۰ دقیقه‌ای که از شبکه چهار سیما (شبکه فرهیختگان) پخش شد، به‌عنوان رتبه برتر کنکور حضور یافته بودو مفصلاً به داوطلبان از رازهای موفقیت خودش در درس‌خواندن و رتبه برتر شدن توضیح داده بود و روش‌های درس‌خواندن را به بقیه توضیح داده بود! (آن برنامه در اینترنت وجود دارد) دانشگاه شهید بهشتی اما معتقد است که این حاصل شبکه مافیایی آموزش است که در تلویزیون نیز نفوذ دارد.

با هر توضیحی، بر دامنه ابهام‌ها افزوده می‌شد، به‌ویژه آنکه معلوم شد کسی که مالک مؤسسه‌ای است که آن برنامه معرفی دختر رتبه برتر را از تلویزیون پخش کرده، تا چندی قبل کارگر چاپخانه بوده و ناگهان تبدیل به استاد شده است و… الی آخر.

به هر تقدیر ابعاد بسیاری از این ماجرا کماکان در سایه است. مردم حق دارند که از مسئولان اجرایی و نظارتی بخواهند همه ماجرا را بکاوند و شفاف کنند. خانواده‌های بسیاری همه وقت و انرژی و آسایش و تفریح و پول خود را فدا می‌کنند تا فرزندشان درس بخواند و در رقابتی برابر و عادلانه وارد رشته‌های برتر دانشگاه‌های معتبر شود.

می‌دانید رخ دادن چنین اتفاقاتی چه تأثیر منفی و مخربی بر ذهن و روح دانشجویان واقعی و خانواده‌هایشان و اعتماد جامعه به دولت می‌گذارد؟

جامعه به دانشگاه نیاز دارد و به دانشگاه اعتماد دارد، اما به دانشگاه پاکیزه نه به دانشگاه آلوده. وقتی سال گذشته مجله علمی «نیچر» اعلام کرد که ۳۹۸ استاد متقلب ایرانی را شناسایی کرده که مقالات کپی شده دیگران را به نام خود ارائه کرده بودند این اعتماد دچار خدشه شد. وقتی اردیبهشت امسال معاون وزیر علوم اعلام کرد از ۳۵ مؤسسه متخلف علمی که پایان‌نامه می‌فروختند ۲۰ هزار قرارداد خرید و فروش پایان‌نامه کشف شده است، وقتی معلوم شد که خانم استادی تحقیق علمی یک آدم مشهور را عیناً به نام خودش منتشر کرده و در دانشگاه تهران ارتقاء شغلی گرفته است، وقتی هفته پیش اعلام شد که ۵۲۴ مقاله متقلبانه ایرانی از فهرست مقالات دنیا ابطال شده است و وقتی دختر ثروتمندی به طرزی عجیب بدون کنکور سرکلاس دندانپزشکی می‌نشیند و در تلویزیون از او به عنوان رتبه‌برتر تجلیل می‌کنند… این اتفاقات رازآلود اعتماد مردم را هم‌ از نظام آموزشی و هم از حاکمیت سلب می‌کند.

بنابراین ضروری است که مسئولان ماجرای واقعی مریم را کامل و بدون رتوش برای مردم بازگویند شاید مریم‌های بیشتری به همین‌شیوه‌ها، مشغول دکتر شدن باشند…

 • 412
 • 40
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۲۰
غیر قابل انتشار: ۲۴
جدیدترین
قدیمی ترین
بدترازهمه اون بیمارای بخت برگشته ای که به این جوردکترامراجعه کنن و....
 • 1
 • 1
چیز جدیدی نیست... شهر ما هم صندلی دانشگاه پزشکی میفروشن . پول صندلی جدا پول کلاس هم جدا ...هم آدم خوب لاشون هست هم آدم بد ...
کنکور دیگه معنا ومفهومی نداره.در حال حاضر هر کسی ثروتش بیشتر رشته های دانشگاهی بهتر.دانشگاهها هم انگار بدوشون نیومده.درامد بهتری کسب میکنن!!!
 • 1
 • 0
پسر من سه ساله کنکور پزشکی شرکت میکنه قبول نمیشه خیلی هم تلاش کرده و واقعا درسای تجربی رو چشم بسته بلده وهنوز پشت در کنکوره آیا این انصافه ؟هرکی پول داره بدون هیچ تلاشی بشینه روی صندلی پزشکی؟
 • 4
 • 1
دوستان اصل فاسد در سیستم اموزشی ما هست وقتی انواع سهمیه در پذیرش دانشجو داریم وضع بهتر از این نمیشه.
 • 9
 • 12
امسال فاجعه تراز مشترک اتفاق افتاد وحق بچه های درسخوان نظام قدیم ازبین رفت بهترینهای اونها در دانشگاه های درجه ۲,۳ویا پردیس وازاد وخیلیها هم افسرده ونامید از دور خارج شدن به همه شکایت بردن از مجلس وقوه قضاییه و دیوان عدالت وعلوم وسنجش و....اما هیچکس از انها دفاع نکرد توضیح نخواست حالا چی شده برای موضوع یکنفره خواستار توضیح شدین ....
 • 3
 • 8
چه کنکور پزشکی شد که همرو دیونه کرده! وقتی درآمد یه منشی پزشک از من دکتری ریاضی بیشتر باشه معلومه همه بخاطر دندون تیز می کنن اونایی هم که پولدارن برای پرستیژ هر کار شده می کنن
 • 2
 • 6
حق من نوعی که چن ساله دارم کنکور میدم نابود میشه خدا ازشون نگذره فقط همین...
 • 3
 • 17
حق من نوعی که چن سال...
چنین ماجراهایی خیلی تازگی ندارد چند سال پیش دانشجوی پزشکی ودر یکی ازشهرستانها دیدم که با نفوذ پدر وثروتشون وارد دانشگاه دولتی بدون کنکور شده بود.اون موقع اصلا برام قابل هضم نبود که چطور چنین چیزی ممکنه اما از این موارد زیاد دیدم واونقدر به نظرم عادی شده که دیگه تعجب نمیکنم.خیلی وقته ما در خواب غفلت فرو رفتیم وجماعتی مشغول حق خوری وچپاول
 • 2
 • 0
نظرتون چیه؟؟؟
 • 3
 • 0
شکی نیست که متغلبان زیادی مشغولند سال ۹۵ یکی از معلمان کنکور فرزندش از کنکور در نیومد بعد یهویی اعلام شد از دانشگاه بیرجند رشته پزشکی در اومده خیلیا صندلی در رشته های تاپ خریدن خدا جوابشونو بده حق دانش آموزان درسخوان و مستعد داره از بین میره قاطعانه عمل کنید علنا یک عده از خدابی خبر ایران رو دارن نابود میکنن تغلب و تجارت به مراکز علمی راه پیدا کرده و ما در خوابیم
 • 2
 • 24
شکی نیست که متغلبان ...
اسد مجازات روبرتی این افراد خواهانم
 • 1
 • 9
اسد مجازات روبرتی ای...
متاسفانه شرایط اقتصادی طوری هست که بعضیا راهی غیر از تقلب نمی بینن...مجازاتی هم بشه فوقش اینه که یه بار که پول صندلی و یه بار هم پول دانشگاه از اینا گرفتن یه جریمه هم می گیرن معلوم نیس پولا تو جیب کیا می ره...
 • 1
 • 0
شکی نیست که متغلبان ...
اره خدا لعنتشون کنه با تقلب و پارتی بازی رشته پزشکی میرن الهی خیر نبینن
 • 1
 • 14
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

بیوگرافی سعید واسعی

سعید واسعی (زادهٔ ۲۸ آذر ۱۳۷۳) بازیکن فوتبال اهل ایران است. سعید واسعی در مشهد متولد شد. قد او ۱۸۳ سانتی‌ متر می‌باشد. سعید واسعی به عنوان هافبک برای تیم خود بازی می‌کند و از پای راست خود به خوبی بهره می‌گیرد.

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
ایمان سلیمی,ایمان سلیمی فوتبالیست,ایمان سلیمی بازیکن فوتبال بیوگرافی ایمان سلیمی، بازیکن فوتبال ایرانی (+تصاویر)

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۷۵

محل تولد: بندرعباس

قد: ۱٫۸۷ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
ویژه سرپوش