جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۹:۵۹ - ۱۲ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۲۵۱۸
اخبار کنکور و آزمون ها

استادزاده‌هایی که دام پزشکی قبول شدند، اما پزشکی خواندند!

سهمیه فرزندان هیئت علمی دانشگاه,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
دامپزشکی قبول می‌شوند و چون استادزاده اند، صاف می‌روند پزشکی می‌خوانند. بدون اینکه توان علمی لازم را داشته باشند. چرا که اگر می‌توانستند همان ابتدا در کنکور پزشکی قبول می‌شدند. اما حالا، ۱۳۴ نفر با رانت قانون را دور زده اند و پزشکی می‌خوانند.

به گزارش فرارو، برخی ادعا می‌کنند که انتقالی ۱۳۴ دانشجوی دام پزشکی به پزشکی در سال ۹۶ بر اساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی بوده است. در صورتی که مصوبه می‌گوید "فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه که در دانشگاه آزاد اسلامی رشته دام پزشکی می‌خوانند، با کسب ۹۲.۵ درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در سهمیه آزاد، می‌توانند از رشته دامپزشکی به رشته‌های پزشکی جابه‌جا شوند." البته تصویب وزیر بهداشت و وزیر علوم و رئیس دانشگاه آزاداسلامی هم لازم است. این در حالی ست که لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت می‌گوید که این دانشجویان حدنصاب نمره را کسب نکرده اند.

باقر لاریجانی با اشاره به اینکه «قرار بود این مصوبه به امضای وزیران بهداشت و علوم برسد، اما متوجه شدیم افرادی در دانشگاه آزاد اسلامی با کمتر از این نمره جابه‌جا شدند، مشروط به اینکه در دو ترم اول نمره بیاورند» ادامه می‌دهد: "پیگیری کردیم که این چه مصوبه‌ای است، زیرا وزارت بهداشت یک پایه این مصوبه بود. بر اساس بررسی‌ها متوجه شدیم که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این مصوبه را امضا نکرده و تعدادی از این فرصت استفاده کرده و جا به جا شده بودند. این مصوبه به هیچ عنوان از طرف وزارت بهداشت امضا نشده است. "

بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم در مورد ۱۳۴ نفر از فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد که در رشته دامپزشکی قبول شده بودند و اکنون به‌صورت غیرقانونی در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، می‌گوید:" شروط این تغییر رشته آن بود که باید این اتفاق در همان دوره و رشته‌های هم تراز انجام شود، همچنین دانشجو به دانشگاهی منتقل شود که والدین در آن عضو هیئت علمی هستند و اگر پس از دو ترم متوالی دانشجویان معدل بالای ۱۵ کسب کنند، امکان ادامه تحصیل در رشته جدید فراهم می‌شود. "

او ادامه می‌دهد: "این مصوبه مربوط به ریاست قبلی دانشگاه آزاد است، اما اجرایی‌شدن روند انتقال و تغییر رشته دانشجویان فرزند اعضای هیئت علمی در سال ۹۷ و ریاست جدید دانشگاه رخ می‌دهد. "

وزیر بهداشت هم در واکنش به جنجال‌ها در مورد جابجایی و تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، می‌گوید: "جابجایی و تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه و مواردی منتسب به این مقررات در حال انجام بود که از دو ماه پیش من دستور لغو آن را دادم چرا که هیچ کس حق ندارد خارج از بضاعت و پتانسیل خود از ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی استفاده کند. "

واکنش رئیس دانشگاه آزاد چه بود؟

در حالی که معاون آموزشی وزارت بهداشت از ادامه درخواست‌های تغییر رشته و وعده دانشگاه آزاد سخن گفته بود، اما طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه «این مصوبه مربوط به سال ۹۶ بوده است و در سال ۹۷ و ۹۸ موردی برای انتقال نداشتیم» دست به افشاگری می‌زند و می‌گوید: "در سال ۹۵ دو نفر از مدیران وقت وزارت بهداشت که فرزندان آن‌ها در رشته دامپزشکی قبول شده بودند، قصد تغییر رشته از دامپزشکی به داروسازی را داشتند که با توجه به نداشتن حداقل نمره این کار انجام نشد. "

طهرانچی اضافه می‌کند: "با توجه به فشار‌ها به دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس وقت دانشگاه در شهریور ۹۶ پس از استعلام از وزارت بهداشت و کسب موافقت وزارتخانه با انتقال فرزندان این دو مدیر موافق می‌کند و مصوبه‌ای در مهر ۹۶ مبنی بر انتقال همه فرزندان هیئت علمی از رشته دامپزشکی به پزشکی به تصویب می‌رسد و دانشگاه آزاد دانشجویان متقاضی را به صورت مشروط قبل از دوره ریاست من ثبت نام می‌کند. "

تغییر رشته‌ها ادامه می‌یابد؟

جنجال تغییر رشته فرزندان هیئت علمی دانشگاه که مورد اعتراض افکار عمومی قرار گرفته بود، در پی آن وزارت بهداشت در نامه‌ای به دانشگاه آزاد مصوبه را لغو کرد، اما انگار امتیازطلب‌ها دست بردار نبودند و جمعی از ذی نفعان شکایت خود را به دادرسی شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری بردند؛ که در نتیجه آن، نامه لغو مصوبه معاون آموزشی وزارت بهداشت با دستور دیوان عدالت اداری به صورت موقت متوقف شد.

اما بلافاصله وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری رفع اثر از دستور موقت صادره را درخواست کرد. چند روز بعد هم همتی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت اعلام کرد با تصمیم جدید شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری موضوع تغییر رشته‌ها کان لم یکن شده است.

واکنش‌ها به تغییر رشته فرزندان هیئت علمی دانشگاه

با مطرح شدن جنجال تغییر رشته ۱۳۴ نفر از فرزندان هیئت علمی دانشگاه، بسیاری از فعالان سیاسی، نمایندگان مجلس و رسانه‌ها به این موضوع واکنش نشان دادند. اما اولین نفری که به تغییر رشته‌های خارج از عرف اعتراض کرد، احمد توکلی عضو تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیأت‌¬مدیره دیده بان شفافیت و عدالت بود. او در نامه‌هایی به رئیس دیوان عدالت اداری و رئیس دانشگاه آزاد، خواستار رفع تبعیض شد.

ترکی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان و آموزشی پزشکی نیز در واکنش به تخلف انتقال دامپزشکی به پزشکی می‌گوید: "نباید اجازه دهیم که برخی دانشجویان با رانت والدین منتقل شوند و از رشته دامپزشکی به پزشکی تحصیل کنند، اعضای هیئت علمی مزایایی دارند و این درست نیست که برخی با رانت در رشته پزشکی تحصیل کنند. "

خالقی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم درباره موضوع جابجایی دانشجویان دام پزشکی به پزشکی می‌گوید: "دانشگاه آزاد باید شفاف سازی کند که کدام مسئولان وزارت بهداشت در مصوبه دست داشتند و باید اعلام کنند که چه تعداد دانشجو از این مصوبه استفاده کردند و بدون کسب حداقل نمره توانستند از دامپزشکی به پزشکی منتقل شوند و متاسفانه برخی انتقال‌ها سلیقه‌ای صورت می‌گیرد. "

تغییر رشته فرزندان هیئت علمی دانشگاه از دام پزشکی به پزشکی در حالی انجام شد که شمار دانشجویان رشته دام پزشکی در کشور بسیار بالاست، اما تنها فرزندان هیئت علمی دانشگاه با استفاده از این سهمیه، به زعم خودشان از بازار اشباع شده دام پزشکی نجات یافتند.

  • 15
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش